Ethanol

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Uživatelský avatar
Dada2
Příspěvky: 13
Registrován: 26.10.2016 10:30
Pohlaví: muž

Re: Ethanol, lihové vařiče z Německa

Příspěvek od Dada2 »

Němci začali vyrábět lihové vařiče: jednohořákový Spirituskocher SPV Salsa a dvouhořákový SPV Mambo. Uvedu základní údaje k SPV Salsa: Materiál: smaltovaný ocelový plech. Váha: 1,2 kg. Obsah nádržky na palivo: 0,4 l, údajně má vydržet na 2 hod. provozu. Cena u různých prodejců se pohybuje od 51,95 do 97,95 Euro. Je k dostání i u dvou prodejců u nás. Při poslední návštěvě v Rajchu jsem jej zatím neviděl.
Moji soběstační příbuzní z venkova, kteří nám pomáhali překonat léta nedostatku ve 2. světové válce v takovém vařiči po léta vařili a dodnes je funkční. 70% líh si do něj vyráběli sami.
Autoatlas z první republiky, který vlastním, opakuje slogan "Motorový líh - palivo budoucnosti." Čili nějaké pokusy, nebo alespoň úvahy o využitelnosti v dopravě už tady byly. Takže, tam, kde je ovoce nebo jiná surovina, je i PA možnost.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Ethanol

Příspěvek od Piston »

S lihem to bylo trochu složitější. Za první republiky si silná agrární lobby prosadila povinné přimíchávání lihu do benzínu, marné byly protesty majitelů vozidel. Lihobenzínová směs se totiž prodražovala a motory měly nižší výkon. Celkově byly tehdy zákony dost protiautomobilní a silně zabrzdily rozlet motorizace země.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ethanol

Příspěvek od Grunt »

Znovu resurektuji téma. Zkoušel někdo na ethanolu vařit? Řekneme, že mám přístup k menšímu množství technického ethanolu (určeného k nekonzumaci) a tak mě napadlo ho patřičně využít. Je to bezpečné?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Ethanol

Příspěvek od Germanik1 »

To je dobrá myšlenka. Skoro všechna dezinfekce na covid je čistý ethanol. Můžeš tankovat všude 😆👍
Udělám co musím
BiSon
Příspěvky: 433
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Ethanol

Příspěvek od BiSon »

Zkousel. Funguje to.

Presneji receno, "technicky lih" nefungoval uplne suprove, bioethanol do krbu jo.
V desinfekci je (ma byt) ethanolu cca 70%.


Ridil jsem se radou tady:
https://www.nalehko.com/produkt/titanov ... ri-kotlik/

Pro správnou funkci je důležité používat kvalitní líh! Je to jako auto, taky vám dieselová nová oktávka nepojede na benzín Speciál… takže i lihový vařič potřebuje skutečný líh. Nejlepší je Biolíh do biokrbů, protože je perfektně čistý, hoří bez zápachu a sazí a v BAUHAUSU, OBI nebo eshopech vychází do 100Kč/litr. Rozhodně nekupujte technický líh v oranžové láhvi!!! Lihu je tam pomálu a hromada nečistot a vody – špatně hoří, prská a tvoří hodně sazí!!!
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Ethanol

Příspěvek od Stenny »

Vařil jsen na biolihu i techničáku (používám na vandrech vařič na kapalný líh). Biolíh je trochu výhřevnější a nesmrdí, ale hořel mi bez problémů i technický. Ani jedno bych se nebál do vařiče nalít.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ethanol

Příspěvek od Grunt »

Germanik1 píše: 21.01.2022 22:11 Skoro všechna dezinfekce na covid je čistý ethanol. Můžeš tankovat všude 😆👍
Dezinfekce patří na ruce, ne do vařiče.
BiSon píše: 22.01.2022 11:54 Pro správnou funkci je důležité používat kvalitní líh! Je to jako auto, taky vám dieselová nová oktávka nepojede na benzín Speciál… takže i lihový vařič potřebuje skutečný líh. Nejlepší je Biolíh do biokrbů, protože je perfektně čistý, hoří bez zápachu a sazí a v BAUHAUSU, OBI nebo eshopech vychází do 100Kč/litr. Rozhodně nekupujte technický líh v oranžové láhvi!!! Lihu je tam pomálu a hromada nečistot a vody – špatně hoří, prská a tvoří hodně sazí!!!
No tak já to mám přesně naopak. Ano, biolíh do krbů hoří o něco málo líp než ten v oranžové flašce (technický líh, nicméně je také určen do vařičů, viz obal), nicméně aspoň balení co mám já je denaturované bůhvíčim, takže celkem zapáchá. V místnosti bych si ho vyloženě nezapálil. Jenže cena 100Kč/litr je moc.
Mám k dispozici nějaký biolíh k technickým účelům (v pěstitelskem pálení známe také jako „destilační úkap“) a mám ho k dispozici v docela solidním množství, takže jsem zkusil ten. Bohužel to obsahuje mnoho vody, takže se to blbě zapaluje, líně hoří a největší problém je že když dohoří tak zůstane malé množství na spodu (složka obsahující největší podíl vody). Jak jsem začal pražit náhražku kávy napadlo mě využít právě toho (stejně to nejspíš budu muset pražit venku a znáte to, ceny zemního plynu stoupají a stoupají a stoupají :) ). Jenže bohužel zrovna úkap obsahuje nebezpečné látky a jelikož bych rád výtvor pražení taky pil, musím mít 100% jistotu že palivo je tzv. "food save" (nemám v plánu se otrávit methylalkoholem, který by se mohl odpařit). Proto se ptám jestli to už někdo zkoušel. Jednak bych to potřeboval (ekonomicky, nebudu to desetkrát destilovat) vyčistit od zbytků vody a jednak bych se potřeboval nějak pojistit, že je palivo bezpečné k vaření.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Ethanol

Příspěvek od Germanik1 »

Slitky nebrat ani na redestilaci.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ethanol

Příspěvek od Grunt »

Tak na pití to úplně není, ale hoří. To je taky primární účel. Brát je nemusím, já už je mám a tak špekuluju co s nima.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Ethanol

Příspěvek od Germanik1 »

Co vyvazat vodu na nějakou pevnou látku? Nejsem chemik, ale lepší než znovu pálit.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ethanol

Příspěvek od Grunt »

No tak nějak bych to viděl i já. Zeolit? Či existuje něco lepšího?
BiSon
Příspěvky: 433
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Ethanol

Příspěvek od BiSon »

Grunt: to byla citace, zas tak moc jsem to netestoval ;)
Ale fakt je, ze mi ten oranzovy technicky horel hur. A stejne vetsina lihu padla na desinfekci.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ethanol

Příspěvek od Grunt »

BiSon: Oranžový je všude a je určen k technickým účelům. Vařit se na něm dá úplně v pohodě (nesmrdí, či jen mírně). Biolíh do kamen je lepší, ale prostě bůh ví čím to denaturují. Mně to při hoření smrdí. Domácí se mi zdá nejlepší. Po chvilce hoření to voní jak v destilerce. Akorát technicky nic moc no. :D
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Ethanol

Příspěvek od Nightmare »

Denaturuje se IMHO benzínem. Dřív se denaturovalo pyridinem... A to byla fuj rychta... Ale IMHO ten pyridin už opustili...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ethanol

Příspěvek od Grunt »

No tak právě benzínem se už hodně dlouho nedenaturuje (pokud se jím kdy denaturovalo). Viz bezpečnostní list Severochemy.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Ethanol

Příspěvek od Nightmare »

Wiki: Dalšími denaturačními činidly jsou například isopropanol, aceton, methylethylketon, methylisobutylketon, pyridin nebo denatonium.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ethanol

Příspěvek od Rafael »

Tzv. úkap obsahuje metanolu zanedbatelné množství a nikdo se z něj otrávit nemůže i kdyby ho pil po litrech.
Teda ten úkap myslím. Ne metyl!!! Ten je bezesporu velmi nebezpečná a jedovatá látka.
Jeho nebezpečnost při kvašeních je mýtus., Při zkvašování cukernatých nebo škrobnatých surovin ho vzniká opravdu jen malé a neškodné množství.
Mimochodem běžnými destilacemi nejde oddělit. Těká v celém průběhu destilace. Dokonce i v dokapech je.
Úkap se odděluje proto, vlastně i dokap, že obsahuje látky chuťově a vonně nevhodné k pití. Ne proto, že by jejich obsah v nich někoho zabil nebo zdravotně poškodil. Jsou zkrátka nechutné.
*
Pokud by si někdo myslel, že díky rozdílným bodům varu může oddělit směs etyly a metylu v podivných směsích velmi se mýlí. Nejde to!
Podobně jako běžnými destilačními postupy nejde z běžných kvasů zkoncentrovat metyl. Taky je to nereálné!
*
Při klasické destilaci 1+2D má úkap cca 80-85%obj. A to bohatě stačí do kahanů, vařičů nebo jako tekutý podpalovač. A i ten tekutý podpalovač je bezpečný. Na rozdíl od benzínu a podobných těkavějších šílenosti.
*
Dokonce ho používám i k oživení vyhasinajích a ještě horkých topenišť.
Jen je třeba dodržet aby tam něco hořelo. Třeba nějaký papír a chrstnout ten líh na plamen.
Podobně jako zásada u větších plynových zařízení. Napřed oheň, fakuli, a až pak pustit plyn.

(Při zatápění za studena je to jedno. Teda s výjimkou toho plynu!).
*
P.S. Při použití sotisfikovanějších aparatur, kolona, deflegmátor, reflux lze i při jednostupňové domácí destilaci hravě dosáhnout i nad 90%obj. lihu. Ale pro běžné použití na topení apod. to není potřeba.

Mezní hranice kterou lze destilacemi dosáhnout je skoro 96%. K získání bezvodého lihu se už pak používá jiných technik.
Z těch lehčeji použitelných je to odvodňování pomocí páleného vápna nebo žíhané modré skalice.

Ale kdo a proč by se s tím až tak patlal když ten bezvodý líh je silně hydroskopický?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ethanol

Příspěvek od Grunt »

Sem netušil že Rafael je chemik. Není to jen metylalkohol. Úkap může obsahovat i aceton a celou skupinu látek s nižším bodem varu než je ethanol. Jedna lepší než ta druhá. Při pálení paliva je to jedno. Při čištění celkem taky (protože jsou těkavé, odpaří se). No ale že bych nad tím chtěl zrovna vařit?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ethanol

Příspěvek od Rafael »

Ne, nejsem chemik!
Jen celoživotní DesLik, domácí vinař a tak...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ethanol

Příspěvek od Rafael »

K výrobě dezinfekčních směsí se používá denaturovaný alkohol, a to i značky, které o sobě tvrdí, že jsou přírodní a ekologické. Denaturovaný
alkohol obsahuje denaturační činidla, která se do ethanolu přidávají za účelem jeho „znehodnocení“ ke konzumaci. Jednoduše se z konzumního lihu stává líh pro technické a průmyslové účely. S tím samozřejmě souvisí i jeho následná výrazně nižší cena a nižší daňové zatížení. Legislativa v tomto případě upravuje, co se smí jako denaturační činidlo použít. Níže uvádíme ty nejčastější:

BITREX: Neboli denatonium benzoát, bitrex je ve skutečnosti obchodní název. Složka, která je považována za nejvíce hořkou látku na světě. Patří mezi kvartérní amoniové sloučeniny. Způsobuje hořkou chuť a má hořký pach, přidává se za účelem znemožnění požití daného produktu zejména dětmi Bitrex je ale vysoce toxický pro vodní organismy, a také dráždivý pro oči, kůži, sliznice, dýchací cesty. Je zdraví škodlivý při požití. A teď pozor: Bitrex je schválený organizací EcoCert pro použití v „přírodních“ produktech .
Další ukázka toho, že na certifikáty se nelze spoléhat.

ISOPROPYLALKOHOL: Jde o velmi silné rozpouštědlo a čistič. Způsobuje vážné podráždění očí, může způsobovat ospalost nebo závratě, stavy podobné opilosti. Je dráždivý pro dýchací cesty.
Isopropylalkohol se snadno vstřebává do krve a do tkání už při vdechování výparů, a také se dostane i přes neporušenou kůži. Pokožku vysušuje, má silné odmašťovací schopnosti a může zhoršovat ekzémy.

ETHYLMETHYLKETON (BUTANON): Bezbarvá kapalina, která má sladkou až ostrou vůni připomínající karamel a aceton. Butanon je dráždivá látka, způsobuje podráždění očí, ospalost, závratě. Při vyšší koncentraci má narkotické účinky. Je také toxický pro životní prostředí. Jeho koncentrace v ovzduší je pečlivě sledována, neboť emise butanonu přispívají k tvorbě troposférického (přízemního) ozonu.

ACETON: Bezbarvá kapalina, silné rozpouštědlo specifického zápachu. Dráždivý pro oči a působí tlumivě na nervový systém. Ve vysokých koncentracích vyvolává zvracení a poruchy vědomí. Je škodlivý pro
životní prostředí, zejména pro vodní organismy a může kontaminovat zdroje podzemních vod. Je škodlivý také v případě absorpce pro kůži, kdy způsobuje její popraskání a vysušení, protože má silné odmašťující
vlastnosti a zhoršuje stav ekzému.

METHYLISOBUTYLKETON: Rozpouštědlo, vyrábí se z acetonu. Je dráždivý pro oči a při vdechování a může způsobit podráždění dýchacích cest. Opakovaná expozice může způsobit vysušení nebo popraskání
kůže.

https://www.wereco.store/a/hon-na-skute ... dezinfekce
apod.

A co vařit na takovém denaturáku?

Směs 1a - na 1l lihu
methylethylketon 10 ml
denatonium-benzoát, (Bitrex) 10 mg
methylenová modř 2 mg
thiofen 2 ml
*
Tohle už vypadá lépe:
Směs 1b - na 1l lihu
solventní nafta 4 ml
petrolej 2 ml
technický benzin čisticí 1 ml

Těch denaturačních směsi je asi víc. Přijde mi, že je v to bordel a každý denaturátor si tam víceméně v rámci zákonů a předpisů přidává co chce.
Ale to je mimo oblast mého zájmu. Ve všem si vystačím s úkapy.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět