Čím osázet sad?

Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od proforma »

Dostala jsem onehda neco, cemu se rika "indiansky banan". Bylo to velikosti a tvaru asi jako brambora, zelene a chutnalo to neco mezi bananem, avokadem a kiwi. Pak jsem si nasla na netu, co to vlastne je, a valim oci: samej vitamin a mineral. Strom 3-8 m, ktery snasi i mrazy -25 C! To by v nasich podminkach mohlo delat :-) Mam 6 semen a chtela bych to zkusit, ale kvuli opyleni (opylujou mouchy, takze by to rodilo i bez vcel) jsou nutni 2 ruzni jedinci. Ja mam ale semena jen z 1 stromu = geneticky stejna. Nemate nekdo jina na vymenu?

http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkov ... a-zahrade/
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Cep
Příspěvky: 1707
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Cep »

Jaká je tam skladovatelnost? (Jinak by to chtělo asi oslovit botanické zahrady, já jsem na toto nikdy nenarazil.)
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od proforma »

Skladovatelnost je mala, okolo 2 tydnu v lednicce, ale dozrava to postupne a myslim, ze by se z toho, co by se nahodou nesnedlo, daly delat dzemy nebo marmelady v pohode. Ani cukr bys nemusel pridavat :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od herman »

Já na to taky onehdy narazil, ale mám jen link na prodej sazenic.
http://www.pawpaw.cz/content/category/1 ... czech1250/
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Patrol »

Tchyně si to chtěla před časem pořídit, ale tchán prohlásil, že něco, co se jmenuje "Muďoul" na zahradě nechce. :lol:
Tak nic no.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Proforma, odkiaľ máš sadenicu?
V Bojkoviciach, (stareodrudy.org) má Radim tiež na predaj asiminu, zas nieje to taká položka aby sa nedala zniesť, a budeš mať dvoch rôznych jedincov.
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od proforma »

@Venet: nemam sazenice, jen semena, sazenice se z toho pokusim udelat :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Johan »

To, že budeš mít rostliny z různých semen, u většiny cizosprašných rostlin splňuje podmínky pro zdárné opylení.
Mě bohužel semenáčky po několika měsících přestaly růst. :(
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Co by jste doporučili do oblasti Slezsko ve výšce 220 m.n.m. s cca 40cm ornicí a pak už jen jíl a jíl, přičemž poslední roky hodně sucho (čemu nevadí sucho?).

V okolí tradičně u sousedů túje a u jednoho neošetřovaná třešeň (zdálky viditelné flekaté listy).

Poslední dobou se mi nějak nedaří a usychají mi i rybízy nebo angrešty (zakoupené v Polsku, takže kdo ví co je to za shit).

Chtěl bych vysadit ovocné asi polokmeny s tím, že to musí být odolné a hodně nenáročné odrůdy, protože nejsem v důchodu a nemůžu o to pečovat jak o "orchidej".

Místo tak na 8 stromů (nejlépe 2x jabloň, 2x hrušeň, 2x švestka a 2x třešeň, případně jiná vhodnější kombinace do dané oblasti).
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Deadman, možno by si mohol skúsiť aj meruňku. Tá by to mohla dať.
Jablone určite, hrušky majú problém s hrdzou hruškovou (prenášače sú všetky okrasné jalovce okrem nášho domáceho - česky asi jalovec obecný - z ktorého sa robí borovička) tam by som bol opatrný, čerešne určite - to sú nezmari - skôr by som išiel do starších osvedčených odrôd, švestky - kľudne choď do nových odrôd typu jojo stanley toptaste a tak. Sú odolné voči šárke. sladké rodivosť dobrá.
A obecne, vyhýbaj sa slabo rastúcim podpníkom (pri jabloniach typ M9) tie potrebujú doplnkovú závlahu, obecne sa používajú do intenzívnych sadov so závlahou.
Takže stredne silné podpníky pri jabloniach typ A2 a pod.
Ak by si chcell vedieť typy podpníkov ostatných môžem sa spýtať kamaráta on je ovocinár a vyzná sa...
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Nejsem sadař, takže bych skutečně potřeboval radu zkušeného zemědělce, který to má ověřené a řekne zásad přesně tohle a tohle v souvislosti s popsanými podmínkami (konkrétní odrůdy).

Případně pokud by někdo věděl o nějakém opravdu dobrém zahradnictví v okolí OV, tak sem s ním.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Ovocná školka kousek za F-M, pán je navíc velmi ochotný a poradí http://www.kobelus.cz
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Super, díky :yes

Je to blízko a vypadá to, že opravdu vědí co dělají.

Poslal jsem mailem dotaz a uvidím co mi doporučí.

Po případné výsadbě ještě tento rok dám vědět (nevím jestli mi poradí podzim nebo jaro).
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Deadman, na výsadbu je lepšia jeseň, pretože, ešte počas teplejších dní, korienky dokážu rásť. A lepšie sadne pôda. a máš niekoľko týždňov náskok oproti jarnej výsadbe. Na jar sa dopredávajú zbytky čo sa na jeseň nestihlo predať.
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Jo, taky se kloním spíše k podzimu z výše uvedených důvodů (zvlášť, když teď bývají v létě taková sucha).
You cannot kill me as I am already dead!
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od paja »

Zkus dávat ke kořenům při výsadbě hydrogel., taky jsem z tím loni na podzim začal, podmínky mám podobné, jsem kousek za F-M. Při výsadbě balím kořeny do králičího pletiva kvůli hryzcům. Důležitá je i podnož, do horších podmínek volit raději bujněji rostoucí.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

DeadMan, namiesto hydrogelu (ktorý je celkom drahý) sa dá použiť zeolit alebo antuka/drvená škridla. Premiešať s pôdou ktorou budeš zasypávať stromčeky.
Cogito, ergo armatum sum.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od paja »

ano hydrogel je drahý, zkušel jsem ho a funguje, dá se koupit i v malém balení, ale strom je dlouhodobá investice takže na na něm nešetřím.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

paja, ale hydrogel funguje len pár rokov, a je to ďalšia chémia do zeme. To radšej tú antuku. Alebo primiešať substrát na extenzívne vegetačné strechy
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Tak a mám zasazeno ;)

Stromky jsem na doporučení Jenny nakoupil zde http://www.ovocne-stromky.cz/

S klidným svědomím mohu rovněž doporučit, protože jejich stromky už od pohledu vypadají nádherně a paní Kobělušová opravdu ochotně poradí.

Krásně tvarované a zdravé stromky ověřené ÚKZÚZ jsou zárukou kvality!

Nakonec jsem vysadil celkem 12 stromů.

Původně jsem chtěl minimálně 1/2 kmeny, ale těch je obecně trochu nedostatek a výběr není aktuálně příliš veliký.

Nicméně jsem vsadil na 1/4 kmeny na podnožích A2 nebo SEM, což znamená, že stromy budou růst poměrně bujně a budou mít velkou korunu, ale daní za to je, že budou plodit o něco později (sazí se cca 6m od sebe).

Mám tedy 3 řady po 4 stromech a vše to jsou jabloně (jedna řada letní, druhá řada podzimní a třetí řada jak jinak než zimní).

Až na jednu odrůdu, kterou tam mám dvakrát, je každý strom jiný (odrůdy nebudu vypisovat, ale stačí se podívat na jejich aktuální nabídku).

Jsem zvědavý, jak se jim u nás bude dařit, ale protože byly vypěstovány v cca 350 m.n.m. v těžké hlinitojílovité půdě (taková je i u nás) a my jsme v cca 220 m.n.m, tak by to přesazení měly snést celkem dobře.

Zahradničení zdar :D
You cannot kill me as I am already dead!
Odpovědět