Včelaři a brtníci

Odpovědět
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Piston »

Možná to opravdu pomůže, včely se většinou rojí do začátku léta, což je za dva týdny. Ale v plné sezóně, jak se dostanou do rojové nálady, tak už můžeš přidávat nastavky jak chceš, ale stejně se budou chtít vyrojit.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

Zdar.Potřebuju zase trochu poradit.Asi před 2 týdnama jsem sehnal konečně matky a udělal si 2 oddělky.Jeden do klasiky 39x24 a další do medný krávy.Tam jsem ty rámky zatim zavěsil jako do kasickýho úlu aby to včelky měly jednodušší,ale po kontrole mě znervozňujou 2 věci. Krávu mám jednu stranu prosklenou tak mužu sundat dvířka a kontrolovat a je tam na muj vkus nák hodně vos ,ale víc se mi nelíbí že mi asi nějaký zlodějky hrozně moc vykousaly ty krajní souše. Četl jsem že bych měl mít zavřený větrací očko a zmenšený česno aby si to líp ubránily.Je to vykusování takhle normální?Nebo by pomohlo kdybych přerušil krmení a dal tam další nástavek a do něj jen přes noviny ometl nějaký včely ,aby se prokousaly a spojily se s tamtěma a bylo jich víc a líp se jim to hlídalo.
giotto
Příspěvky: 5
Registrován: 08.09.2016 10:44
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od giotto »

Ahoj, ackoli taky zacinam, tak bych doporucil par veci:

1] ocka dej jen tolik aby prolezla vcela, jelikoz to jsou oddelky (vestinou 2-3 ramy plodu + 1-2 zasobni), tak jsou relativne slabe, zvlast nez se usadi po tom prenosu, nez se rozklade matka apod. Pokud je tam velka dira a jak si sam napsal, ze tam je hodne vos, tak je evidentni, ze maj problem ten ul ubranit a maj tam zlodejky. (coz jim na klidu k praci, vystavbe a snusce moc neprida)

2] krmeni v tuhle dobu uz muzes zrychlit napr. kazde 2-3 dny, snuska je uz minimalni (zalezi jak kde) a potrebujes aby ti vcelstva zesilila. Opet plati, krmit hodne vecer pred zapadem slunce, kdy uz nehrozi loupeni.

3] co se tyka sousi, podle me je to dane tim, ze tam mas hodne zlodejek ktery tam nemaj co delat a vyziraj to. ja bych se pokusil vcelam lehce pomoct a vosy zamacknout, uzavrit lepe a pravidelne krmit.

4] je otazka jak jsou ty jednotlive oddelky silne, soused ktery vede me zacatecnicke pokusy, minuly rok napriklad delal oddelek v pulce zari a vydrzel mu. Obecne je ale uz pozdejsi obdobi, resp. lze to ale musis se jim venovat a mit kliku :-)

Snad poradi i pokrocilejsi vcelari....
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

No ted jsem uplně zavřel očka a zmenšil česna na pár cm.Na očka mám úplný nálety chuchvalce včel,který se trhaj a padaj do trávy jak se tam snažej dostat.To samý malý skulinky v krávě uplně černo jak se dobejvaj.U 2 klasickejch silnejch včelstev hezky bojujou na prkně před česnem,na těch jsem taky očka radši zavřel.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

mám dotaz na včelaře . V tomto pořadu A Dost https://www.stream.cz/adost/10019123-ot ... dy-v-cesku Bylo řečeno ,že prý jen včelaři mají právo na informace o chystaných postřicích různých plodin . ( Řepka atd . )

Jak to funguje v praxi ?
Vincit omnia veritas .
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Del-in »

Špatně. Tedy zemědělec je povinen místně obvyklým způsobem informovat. To jest třeba na na úřední desku obecního zastupitelstva předem oznámit, které lokality bude kdy "stříkat". Ale u nás na to kašlou. Někdy se to dozvíme náhodou, třeba když "Pepa řekne Jardovi na pivě" ... Zkoušela jsem se ptát, ovšem starosta na mne hleděl jako na mimozemšťana.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4240
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Lyster »

Proč včely vymírají? - Vědecké kladivo
https://www.youtube.com/watch?v=cPZR2lbwCWE
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Redneck »

Vloni jsme si pořídili dvě včelstva, na youtubu je spousta videí, tenhle kanál se mi zdá jako nejlepší. Všechno pěkně vysvětlí a ukáže https://www.youtube.com/channel/UCa0poE ... Isg/videos
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

Ahoj. V klasickejch zateplenejch nástavkách 39x24 chci konečně zrušit plastovou folii na stropě ,protože se mi to furt hrozně rosí a nepomáhaj ani očka a podkládání rohů dřívkama. Když tam nechám samotný víko, tak mi včely vyžíraj polistyren. Loni jsem tam zkusil dát filc, ale ten zas hrozně lepí propolisem k rámkum a každou kontrolu to člověk musí odervávat a nelíbí se mi jak je vršek rámků chlupatej. tak jedině přidělat ten filc přímo na polistyren do víka. Jak to máte vy?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Germanik1 »

Můj tatík dává obdélník geotextilie a na něj 15 mm filc. Geošku zahodí, oškrabne přebytky vosku a dá nový obdélník geotextilie, navrch filc a zavře
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Redneck »

Mám tam perforovanou fólií, rosí se taky. Údajně se tak pozná, že matička klade...
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Jo ta folie je dobrá akorát v tom že člověk hezky vidí kolik má včel když sundá víko. Ta geotextilka by nemusela bejt špatná.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Argonaut »

v zimě se mi rosí folie taky, ale přes zbytek roku, pokud otevřeš očka a česno, tak by se to rosit nemělo...
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Jo přes lléto to je v pohodě ale jak je takhle hnusně a vlhko tak je to hnus i když očka na větrání mám.
Teď jsem pořídíl na zkoušku jeden nezateplenej úl, tak jsem zvědavej jak to v něm pujde.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Argonaut »

známý sehnal nějaký izolační materiál z kokosového vlákna a funguje mu to prý velmi dobře.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Montezuma »

Ahoj, moje protirosné víko bych popsal asi takhle. Narezal jsem z překližky dva čtverce o vnějším rozměru nastavku Optimal. Z jednoho čtverce jsem udělal něco jako dno, k tomu jsem přidělal čtyři boky z latí 40 X 60mm. Dovnitr mezi latě jsem nacpal spoustu slámy a sena, utemloval, a pak druhým čtvercem celou konstrukci zakryl.

Vystačil jsem si s maflem, sponkovackou a trochou materiálu. Takto uteplena víka používám celý rok kromě doby, kdy mám nasazena stropní krmítka.

Inspiroval jsem se u úlu typu Warré, podobně to dělá i Břínek, který Optimaly vyrábí. A pokud možno, doporučuji vyhnout se sololitu, pokud to nemá zpevněné hrany, pak se to lepí na nastavky kvůli prolopolisu a trhá se to. Naopak kdybych to dělal dnes, dělal bych to z palubek. Ale i ta překližka je dobrá.

Přes tuhle konstrukci je pak ještě položené klasické plechové víko.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Montezuma »

Jo, jinak jak všechno zdražuje, tak zdražil i Thymovar. Meziročně o 30%.🤦‍♂️
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Argonaut »

Jak jste na tom letos s kvalitou medu? Mě přijde řidší a má větší vlhkost, než obvykle.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Já klasika. Sice jsem ještě před časem myslel že budu muset krmit, aby mi to nepomřelo hlady, ale pak se zbláznily a nosily jako divý. Z loňi dělanýho oddělku co jsem si hodil k baráku 44kg ale měly při medobraní hrozně málo plodu a u našich ze 3 úlů 56kg. No v jednom bylo pár rámků druhý bylo taky slabo a nejvíc bylo u těch co se pár dní před vytáčením vyrojily. A to jsem od těch dvou ještě předtím dělal 2 oddělky. Já mám letos hrozně trubčiny, asi jak byla dlouho zima a ošklivo tak to matka zakladla aby dělali trubci teplo.
Jinak u nás se naprosto zbláznili lidi do medu, už ani nedávám ceduli na plot a neberu nový zákazníky a stávající jsem podělil a odkázal na další vytáčení. Za kolik to prodáváte? Já za 160 a upozorňoval jsem že podle toho jak to bude v okolí druhý točení ještě třeba pětku přihodim.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

Vysoká vlhkost vzduchu teď a hygroskopičnost medu při odvíčkovávání, vytáčení, čeření a tak.

Ale nikdy jsem takovou závislost nezkoumal a už pár let nevčelařím.
Jen mě to tak nějak napadlo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět