Včelaři a brtníci

Odpovědět
Montezuma
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Montezuma »

Na jaře jsem měl řidší, vytáčel jsem 28.5. Druhé vytáčení bude nejspíš 18.7., známí, co u nich mám včely na zahradě, mají teď covida...
Rafael

Příspěvek od Rafael »

Aneb Jak bylo dnes.
Vlastně včera.
Po létech jsem se definitivně rozhodl, že už včelaření neobnovím.
IMG_20210929_135130_20210929135557641.jpg
IMG_20210929_135032_20210929135329825.jpg
420 ks. klasických mezistěn 39x24 cm by z toho mohlo být.
A už to šlo do výkupu. Nemám z toho dobrý pocit, ale co už s ním. A těch plástů a souší co sežrali zaviječi. No, rozpad.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Germanik1

Příspěvek od Germanik1 »

Cítím s tebou. Holky pracovitý.. Stejně se k tomu za rok, dva vrátíš. Vercajk máš schovanej
Udělám co musím
Rafael

Příspěvek od Rafael »

Bohužel nevrátím. Nemám na to. Jsem kripl v rozpadu a nezvládl bych to už.
Ale moc mě to mrzí, byl to nemalý zdroj příjmů a barteru. Vyhledávaný med, medový likér a taky to bzučení a včelí cvrkot na zahradě a v sadu nám moc chybí.

A i to je svým způsobem rozpad.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Germanik1

Příspěvek od Germanik1 »

A co takhle vyrábět gotické úly? Nejlépe na klasický rámeček. Bych si taky koupil
Udělám co musím
Rafael

Příspěvek od Rafael »

Přístupnost, léčení, obsluha, ošetřování...
To už jsou lepší Budečáky apod.
*
Z hlediska pracnosti, údržby je budoucnost včelaření jen v nástávcích a podobných nových. Zbytek jsou jen opičárny nebo zastarelé a neefektivní způsoby.

Kdyby nebyla ta varoáza a veterinární opatření, dle mého názoru rozumné, dalo by se o té takové divočině uvažovat.
Ale nejde to - velmi nerad bych se stal ohniskem nějaké nákazy. Nebo dokonce včelího moru.

To raději tu absenci bzučení oželím.
surikata

Příspěvek od surikata »

Já bohužel našel svoje úly mrtvé. V podmetu vrstva mrtvých včel. A to byly zakrmené a přelečené. Patrně poblíž byly silné a nezakrmené včely. Tak na jaře asi znova.
Rafael

Příspěvek od Rafael »

Konec mého včelaření zavinila taková divná situace a stav.
(Má fyzická indispozice ještě tehdy byla v únosném stavu....).

Včelstva v síle a řádně zakrmená. V podzimu zůstala asi polovina úlů úplně prázdná. Žádné mrtvolky, cukerné zásoby na zimu netknuté a všechny včelky pryč.

A u druhé poloviny jsem to zjistil na jaře.
(Dřív tam nemělo smysl lézt a rušit je).

Vůbec žádná mrtvolka, zásoby netknuté a všechny včelky pryč.
*
Přátelé z místního Včelařského spolku mi to zpočátku nevěřili, že jsem takto najednou přišel o všechna včelstva a nechápali to taky.

Pochopili časem když to postihlo i je. Naštěstí jen částečně a ne tak katastrofálně jako mě a nějaká včelstva, většinově, jim přežila.

Nechápali to i proto, že když mají všichni včelnice více méně poblíž sebe a já na samotě v polích u lesa a skoro mimo dolet jejich chovaňkyň.

Proč všechny ty včelky najednou opustily úly?
Co je z nich jejich zimoviště plné zásob vyhnalo někde ven?
drigon
VIP

Příspěvek od drigon »

Mohla to být varoáza. Pokud se přes rok v úle příliš rozmnoží "brouci" ( tak u nás říkáme roztočům varoázy) tito poškodí včelí plod v srpnu kdy se líhnou dlouhověké včely nutné pro přežití zimy.
Dlouhověké včely mají proti letním krátkověkým mohutnější tukové tělísko. Roztoči varoázy, kteří plod i dospělé včely vysávají podobně jako klíšťata lidi vznik tukového tělíska omezí a často do včelstva přinesou i virózu.
A co se poté stane?
Na podzim v říjnu, kdy včelstva ukončí plodování se vylíhnou poslední včely. V nenapadeném úlu se nic nestane, protože dlouhověké včely vydrží až půl roku a do obnovení plodování (zpravidla po vánocích) včelstvo v pohodě vydrží.
Jenže v napadeném úlu je to jinak. Krátkověké včely vydrží jen několik týdnů a poté uhynou. Včelstvo tak nepřečká plodovou pauzu. Klasický projev je zcela vymetený úl se zásobami, případně v něm zůstane matka s trochou včel. Člověk se pak diví kam že to holky uletěly, když doma měly zásob dost.
vrbodol

Příspěvek od vrbodol »

No jo ale je divný že by Raf tak špatně zaléčil že by mu odešlo úplně všechno, kdyby jen něco stát se to může, ale dneska když to měl legálně léčil jak se má. Mě takhle vymřely jen jedny, po zakrmení krásně silný a když se vykuřovalo tak najednou prázdnej úl. Možná kdyby umřela matka a nestihli novou, ale u všech včelstev nechápu.
Jinak teda ty koláč vosku úplně bych se zakousnul nádhera!
Já letos zkoušel poprvý nechat zahradu jako louku nesekat aby měly holky pastvu, ale už to asi nebudu dělat, protože teď když jsem to sekal, tak samej španělskej slimák a hrstě vajíček, no hrůza už jsem se nedivil že jsem letos přišel o jahody a z brambor jsem je nestíhal ikvidovat.
PeFi

Příspěvek od PeFi »

Fenomén, kdy z úlu zmizí včely se šíří po planetě a hypotéz co je za tím je mnoho.
Jedna z celkem rozumných hypotéz mi přijde, že nějaký vnější faktor narušuje navigační systém včel, tedy včely se ztratí cestou zpět do úlu, protože prostě nenajdou kde je jejich úl.

Může za tím být jak znečistěné životní prostředí, tak třeba neustále rostoucí emg smog. Už se ví, že k navigaci včely používají magnetické pole, takže otázka, zda emg smog náhodou nemá dost negativní vliv na magnetoreceptory včel, není vůbec nepatřičná.
steve_michalik

Příspěvek od steve_michalik »

Taky jestli to nemůže být stále rychleji pohybujícím se sev. mag. pólem...
PeFi

Příspěvek od PeFi »

To spíš nějaké solární bouře. Pól se podle mě pohybuje příliš pomalu na to, aby se včely nedokázaly adaptovat.
drigon
VIP

Příspěvek od drigon »

vrbodol píše: 01.10.2021 10:08 No jo ale je divný že by Raf tak špatně zaléčil že by mu odešlo úplně všechno, kdyby jen něco stát se to může, ale dneska když to měl legálně léčil jak se má. Mě takhle vymřely jen jedny, po zakrmení krásně silný a když se vykuřovalo tak najednou prázdnej úl. Možná kdyby umřela matka a nestihli novou, ale u všech včelstev nechápu.
Jinak teda ty koláč vosku úplně bych se zakousnul nádhera!
Já letos zkoušel poprvý nechat zahradu jako louku nesekat aby měly holky pastvu, ale už to asi nebudu dělat, protože teď když jsem to sekal, tak samej španělskej slimák a hrstě vajíček, no hrůza už jsem se nedivil že jsem letos přišel o jahody a z brambor jsem je nestíhal ikvidovat.
Léčení mohlo proběhnout dle plánu i s dostatečným účinkem. Jenže mohlo dojít k reinfekci. Někde v okolí mohlo padnout včelstvo/ včelstva (i divoké) na varoázu a Rafaelovy včely to tam vybraly. Domů si mimo uloupených zásob donesou i značné množství roztočů varoázy. Leckdy i s virózou. A výsledek potom je takový jaký je.
Nemusela to být jeho vina, i tohle se stává. Bohužel.
Rafael

Příspěvek od Rafael »

Zaléčeno jsem samozřejmě měl. U nás se na to hodně dbá a žádný včelař by to nezanedbal. A ani nemohl protože to vždy za mírnou úplatu chodili dělat dva ze spolku.

A to i těm pár neorganizovaným.
Piston

Příspěvek od Piston »

Pozdě, ale přece okomentuju. To, co Raf popisuje, je klasický následek oslabení včelstva varoázou, a následnými virovými infekcemi, které včely dorazí. Stalo se mi to už vícekrát, jedno zda bylo včelstvo při síle, nebo nějaký chcípáček. Léčit samozřejmě léčím. Osobně si myslím, že to, co s včelami musíme dělat, abychom je vůbec udrželi při životě, je už dost extrémní a budeme na to muset jít jinak. Ať už šlechtěním (což není moc pravděpodobné), novými léčivy, nebo třeba v budoucnosti třeba nanoboty.
Odpovědět