Včelaři a brtníci

Odpovědět
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Redneck »

Včera jsem také přidával po nástavku.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Tak u nás nástavky vyprodaný, tak čekám. Teď jsem na nejsilnější cpal poslední co mám jako 4 a zejtra jim musim prohodit mezistěny se třetim nástavkem.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Dneska jsem poprvý viděl útok sršně a stálo mě to 2 včely. Poprvý si jednu odnesla kousek na révu a tam ji porcovala a podruhý s ní odletěla pryč. Včelám to asi bylo úplně fuk a to tam tak hezky kroužila a vybírala asi tu nejchutnější. Tak snad to nebude pokračovat ve velkym.
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od BOB2016 »

Vcely ma moja sestra, ja nie. Ake vcela ktira lieta von z ulu je pri zivite uz ken poskednych 21 dni. Lietavka sa jej aj hovori. U nej je predpoklad ze ju ulovi lastovicka, akebo nieco ibe, zabludi, unavy sa a nedoleti spat... Jednoducho s tym vcelstvo rata.

Inak dnes brigada a vytocenych cca 180 kg medu...
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od BOB2016 »

Vcely ma moja sestra, ja nie. Ake vcela ktora lieta von z ulu je pri zivote uz len poslednych 21 dni. Lietavka sa jej aj hovori. U nej je predpoklad ze ju ulovi lastovicka, akebo nieco ine, zabludi, unavy sa a nedoleti spat... Jednoducho s tym vcelstvo rata.

Inak dnes brigada a vytocenych cca 180 kg medu...
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Redneck »

Dnes jsem dokončil pastování medu, vyrobil jsem pastovací hranol z lipového dřeva, nasadil na nerezovou kulatinu se závitem M14. Použil jsem míchadlo na lepidlo z Lidlu. Čerstvě vytočený med jsem naočkoval loňským medem. Od soboty michano 2-3x denně po dobu 7 minut. Má správnou konzistenci a jakoby perleťový lesk. Mám radost 😁
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

Můžu se zeptat jestli je o pasovaný med v Tvém okolí zájem?
*
Já ho nikdy nezkoušel. A po pravdě napsáno, jarní medy jsem prodával velmi nerad...
A když už, tak jen pár zájemcům, kteří měli zájem přímo o ně. A po patřičné "přednášce" ohledně krystalizace.*
*
Raději jsem je používal k výrobě Medového Včelářského likéru.
*
Většinový zájem byl o pozdnější, směsné, tmavší medy. A vůbec největší o přímo medovicové.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Redneck »

Dělám to pro rodinu, kamarády a známé. Že by byla přímo poptávka, to ani ne. I kdyz už je všechen zamluven, udělal jsem trochu osvětu 😀 Neberu nezavíčkovaný med. Snažíme se o kvalitu, nikoli kvantitu. Naše včely zimují na medu.

Co se týče jarního květového medu, je to jak píšeš, lidi se často diví, že tak rychle krystalizuje. Vyžadují tekutý med, spíš tmavší. Přitom v jiných zemích je považován medovicový med za podřadný...a naopak květový je opravdu považován za lahůdku.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

Ještě něco k tomu jarnímu medu. A vůbec k medu který se mi moc nezdál vhodný k tomu aby šel mezi lidi:
http://deslik.blogspot.com/2012/03/medo ... liker.html
*
Celkem zajímavé je, že většina lidí si myslela, že tzv. lesní, tmavý med vzniká ze sladiny kterou včely nasbírají na nějakých lesních bylinách a květech. Moc mi nevěřili, nechtěli věřit, že ta lesní sladina jsou výměšky červců, mšic a podobných potfor. Sají na listech a díky svému trávení serou sladké výměšky. A ty včely sbírají...
*
Párkrát se mi stalo, že včely zavičkovaly skoro všechny celé plásty. Hrozná práce to pak byla z odvičkovávaním. Stačilo mi raději zavičkování cca 1/3 plástu.
Anebo jak med v plástech držel a po silném zatřepání nevytékal.
*
Zimovat na medu jsem si nikdy nemohl dovolit. Jednak z důvodu velkého zájmu o ten pozdní, tmavý a pak i proto, že ten medovicový je pro včelky v zimě špatně stravitelný.
A zakrmovat je jarním mi přišlo poněkud pracné a vzhledem k ceně cukru i neekonomické
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od bacil »

Můj streda včelař tím "lesním medem" taky opovrhoval a říkal mu "hovna z mšic". Ale lidi si myslí, že čím tmavší, tím lepší.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Redneck »

Díky za návod na likér, určitě ho zkusím. Dost se to podoba tzv. víčkovici.

Co se týče zimování na medu, nechávám včelám mednou komoru, to je vlastně první jarní med v nástavku nad plodištěm. Jedno rozšíření udělám v době rozkvětu třešní, mezi vysoké dno a plodiště dám nástavek. Další dle potřeby směrem nahoru. Beru to co je nad mednou komorou, tak mám zajištěno, že zůstanou dostatečné zásoby na zimu. Snažím se včely vést podle Leoše Dvorského, podívej se na jeho web. http://dvorsky.leos.sweb.cz/
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

Ta Medná komora je velmi dobrá a praktická vychytávka. Neznal jsem.
Krmení včel v Budečácích vůbec nebyla má oblíbená činnost...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
eotto
Příspěvky: 246
Registrován: 05.01.2017 12:35
Pohlaví: muž
Bydliště: Západní čechy

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od eotto »

To Redneck: Jaké máš úly?
Pokukuju po včelaření na úlech Optimal.
"Mors certa hora incerta"
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Redneck »

Langstroth 2/3
Včelař
Příspěvky: 5
Registrován: 06.11.2023 21:50

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Včelař »

Montezuma píše: 20.01.2022 9:23 Zkoušel jsem aplikovat mateří mřížku jeden rok v nástavkových úlech. Filosofie nástavkových úlů je taková, že dáváš včelstvu tolik prostoru, kolik aktuálně potřebuje, a tudíž by se mateří mřížka ani používat nemusela. Nicméně zkusil jsem to. Výsledek byl takový, že ten rok jsem chytal enormní množství rojů (důvody mohly být i jiné, ale tohle si myslím, že mateří mřížka na to vliv měla).
Mateří mřížka funguje bezvadně a ušetří spoustu práce. Jen je třeba umět ji správně použít. V zásadě jsem ke své plné spokojenosti vypiloval dva způsoby.

Při klasickém nízkonástavkovém včelaření je dobré nejdříve přidat jako první medník tmavých souší bez mřížky a jakmile začne jarní snůška a tento první medník je cca způlky zanesen a způlky zakladen, sfoukne se matka dolů, podloží se pod něj mřížka a dále se již jen přidávají nástavky souší nahoru. Lehce se dají použít i mezistěny. Ve stejné době se v plodišti přidají stavební rámky vždy po jednom na pozici číslo 2 od kraje na každé straně. Pak už se jen vytáčí a vytáčí. Podmínkou je dostatek souší.

Druhý způsob je ještě elegantnější a spočívá v plodišti optimalizovaném (omezeném) podle výkonu matky v kladení. Povolí se jen tolik plástů s plodem, kolik matka dokáže na 95 % zaklást. Plodové plásty (klidně jen 4 VR) jsou mezi přepážkami a zbytek prostoru v plodišti za přepážkami vytváří jakousi "klidovou" komoru pro vyvěšení létavek. Nad tímto plodištěm je zase jen mřížka a 4 - 6 nízkých medníků.
Odpovědět