Brambory

Odpovědět
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Dokelnik »

A co tak brambory osetrit pred uskladnenim ozonem ? Ja to delam v malem, sitku dam do krabice kde nechavam foukat 20 minut ozon. Vydrzi pak na okne i 3 tydny a nezacnou hnit...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Brambory

Příspěvek od DeadMan »

Moji prarodiče vypěstované brambory nijak neošetřovali a ve sklepě jim vydržely několik měsíců.......
You cannot kill me as I am already dead!
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Cep »

Loni i letos jsem jablka ošetřoval stejně a letos hnijí a hnijí. Není rok jako rok, sklep jako sklep a škůdců a nemocí je spíš víc než míň...
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od MarS »

Na bramborech neni co řešit, sklep by měl bejt suchej, odvětranej, brambory před uskladněním vyvětraný a přebraný, ale dával jsem do sklepa i přímo z pole. Oddělit od ovoce. Myši nemám, pokud možno, zamezit jim vstupu? :)
brambor_sklep.png
brambor_sklep.png (453.24 KiB) Zobrazeno 5267 x
Germanik1 píše: 29.03.2020 6:11 K tématu. Pokud budeš krájet sadbu, musí být na každé části nejméně dvě očka. Rozkrájenou sadbu jsme prosypali popelem a nechali zaschnout.
K tomu výnosu 4kg/m2 - to je udávaný výnos prům. Pěstování brambor, odrůda nebyla uvedena, možná technická či krmná.
Letos jsem měl málo sadby, tak jsem je zkusil půlit. Snažil jsem se, aby měly klíčky. Výsledek byl naprosto žalostnej, vůbec to nevzešlo, proto taky sklep poloprázdnej :lol:
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brambory

Příspěvek od Germanik1 »

To mne mrzí, možná vhko a plísně. Ta rána na bramboru před sadbou musí být zaschlá.
Udělám co musím
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: Brambory

Příspěvek od Kopour »

Kdysi dávno tady u nás byli Holanďané a probíhalo školení jak sklízet a uskladňovat brambory.Součástí školení bylo i ukázkové video.Pamutuju si jak to nesmělo padat z kombajnu na valník z větší výšky než 20 cm a ani při další manipulaci.A skladovali je při 8°C.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Cep »

MarS píše: 16.10.2021 20:52
Letos byl divný rok, jedna sadba při nakličování začala hnít (neošetřena na plíseň ?), ale jinak brambory vzešly pěkně, mandelinka skoro nebyla, pršelo slušně - jen nějak nenarostly. Tam, kde loni byly pod trsem 4 velké brambory a 5 malých (kdybych si tak pamatoval, co to bylo za odrůdu..), tak letos s bídou 9 brambor, ale za to malých...
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brambory

Příspěvek od Germanik1 »

Studené jaro. Budem sázet později
Udělám co musím
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Brambory

Příspěvek od Permonik »

Když se tu řeší i co nevyšlo - letos jsem dělal experiment s pěstováním v posekané trávě. Koupili jsme dům, který se musí zrekonstruovat, než se tam bude moci bydlet a na zahradu tak není zatím čas. Navíc půda je těžký jíl. Četl jsem o pěstování v posekané trávě, které je tam ze zahrady víc než dost, tak jsem to také zkusil na malém kusu. Sadbu jsem nekupoval, jen jsem použil zbytek, co ve sklepě začal klíčit. Ve výsledku ale z toho nevyrostla ani jedna brambora. Zkoušel jste někdo pěstování v posekané trávě a funguje vám to?
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Cep »

Germanik1 píše: 18.10.2021 12:46 Studené jaro. Budem sázet později
Příště :-)
(Kdo má, kurnik šopa, vědět, že nebude za týden horko jako normálně ;-)
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od MarS »

poslední roky mě zachraňujou pravidelně červený brambory, daří se jim mnohem líp než bilým odrůdám, narostou vždy, ať je sucho nebo vlhko, takže na ně přejdu asi úplně. Brouk moc letos nebyl, to je pravda.

V posekaný trávě ani slámě jsem pěstovat nezkoušel, neni nějak důvod, zeminu mám pěknou, vyhnojenou právě tou posekanou trávou a slámou ;)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Brambory

Příspěvek od Maximus »

Co se týká pěstování v posekane trávě, tak to je dobrá volba, jak vyuzit travu z koše sekačky. První rok uroda byla dobrá. Vzhledem k tomu, že jsem tenkrat nemel oploceny pozemek, tak se tam naucily chodit srny a ty zacaly v pravidelnych intervalech spasat zelenou nať. To byl konec.
Pak jsem cast zahrady oplotil a první uroda zase dobrá. V zadrade se ale premnozili hryzci a uroda zase byla v háji.
Teď bojuji s hryzci a uvidim, co příští rok.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Brambory

Příspěvek od Permonik »

A jaký přesně jsi měl postup? Dával jsi čerstvou trávu nebo odleželou? Jen po malých vrstvách nebo víc najednou?
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Jason »

Ja jsem letos sazel do novych zahonu - nahazel jsem na lehce prokyprenej travnik travu z kompostu (neco z minulyho roku, neco cerstvy) do toho jsem nandal brambory a zavezl hlinou. Ve finale uroda velice dobra - ale sazel jsem docela pozde (minimalne o mesic a kus dyl nez ostatni v okoli) a byly to cervene brambory
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brambory

Příspěvek od Germanik1 »

O tom pozdním sázení to letos bylo. Růst se zastavil studeným červnem a zpoždění se nedohnalo. Kdo sázel v květnu, tak rostliny šly plynule otužilé a v červenci vyrazily.
Udělám co musím
honzaH
Příspěvky: 116
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Brambory

Příspěvek od honzaH »

Kdysi jsem zkoušel pěstovat v trávě, tak mi sice rostliny vylezly, ale žádné brambory se neurodily. Je ale pravda, že jsem trávu přikládal minimálně. Příští rok bych zkusil na záhoně udělat větší rozestup mezi rostlinama a přidávat trávu jen k/přes nať, a to hned po posečení. A jen takovou normální vrstvu, ne moc, aby to nezačlo hnít.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Brambory

Příspěvek od Maximus »

Na ppdzim jsme si pripravili radky travy, ktera do jara stihla trochu zetlit. Pak s prvnim sekamim se nasypala na to čerstvá trava, s odstupy se do hnizd dala jedna ci dvě "erteple" a zasypalo se to další vrstvou travy z kose sekacky. Behem vegetacniho období se radky dosypavaly, jen se daval pozor, aby nasypavana trava neudusila listy.

Vynos (uroda bez devastujiciho vlivu srnciho a hryzcu) byla jen o malo horší nez jsem byl zvyklý z dobré pudy ze Slovacka. Samozřejmě s benefitem absence hromady prace s motykou.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Odpovědět