Brambory

Odpovědět
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Brambory

Příspěvek od Václaf »

To už tady bylo,že mi to jednou ohlodali,udělal se plot a byl klid :rofl :beer
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Brambory

Příspěvek od drigon »

Bahno z rybníka jsem si před pěti lety nechal navézt na zahrádku. Byť jsem ho nechal přes zimu uležet a na jaře rozhrnul (na podzim to byl vazelinózní maglajz - nešlo to rozhrnout) tak to bylo docela tvrdé a hrudovité. První rok byl výnos o něco lepší než průměr. Po druhé zimě naprosto nádherná zem a brambory jsem měl pořádné. Natě měly dobře metr a brambory byly taktéž veliké (minimálně o polovinu větší než na druhé části políčka). Dodnes je na této části políčka tmavší zem a i výnos je tam stále větší než na druhé části. Hnojím je obě stejně klasicky hnojem. Prášky nepoužívám. S pozdravem M.
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Brambory

Příspěvek od michal »

Bahno z rybníka je tvořeno splavenou vrchní, nejkvalitnější ornicí.Nechá se rok ležet, potom se zorá a patří k nejvalitnějším půdám.Pokud se rybník odbahňuje a bahno se vyváží na pole, musí být udělán rozbor - pokud se tedy vyváží ofiko-(těžké kovy + souhlas odb.živ.prostředí).
Tokugawa
Příspěvky: 1
Registrován: 16.04.2014 14:16

Re: Brambory

Příspěvek od Tokugawa »

Vloni jsem poprvé zkusil pěstovat brambor ve věži, tedy do výšky. Z důvodu prostoru (200m2). Ohrádka 1x1m, zeminu jsem nakupil pouze do výše 30cm (byl jsem líný). Z pěti brambor jsem sklidil dva kýble, odhadem tak deset kilo. Krásné velké zdravé brambory.
Letos jsem zmenšil ohrádku na 45cm2, opět 5 brambor a přihrnovat budu pečlivě. Očekávám násobně vyšší výnos. Dovnitř dávám na střídačku zeminu a ne úplně rozložený kompost.
Wastenot
Příspěvky: 2
Registrován: 15.12.2017 10:20
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Wastenot »

Jak jsi měl udělanou tu věž, pneumatiky, sud nebo pytel? Vyžadovalo to nějakou zvláštní péči krom zalévání a přisypávání hlíny?
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Brambory

Příspěvek od golem »

Tokugawa píše:Letos jsem zmenšil ohrádku na 45cm2, opět 5 brambor a přihrnovat budu pečlivě. Očekávám násobně vyšší výnos. Dovnitř dávám na střídačku zeminu a ne úplně rozložený kompost.
45cm2, to není ani 7x7 centimetrů. To bude asi trochu jinak, ne?
Noir
Příspěvky: 44
Registrován: 13.02.2014 22:39

Re: Brambory

Příspěvek od Noir »

https://www.youtube.com/watch?v=GlratwBT5OI
Zkoušel někdo sázet brambory do sena/slámy?
Na videu jim to jde až podezřele snadno.
Pro neangličtináře:
Na podzim pokryly trávu (žádný rytí ani vykopávání drnů) starým hay (sláma/seno?) a na jaře jen rozhrnuli, položili sadbu na zem a zas přikryli.
Vytahání brambor je bez nářadí a rizika poškození hlíz.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Brambory

Příspěvek od DeadMan »

Podle mě, spíše než na tom v čem ty brambory pěstuješ, záleží na podnebných podmínkách, v jakých rostou a vzhledem k tomu, jak je u nás v poslední době sucho, tak by to dle mého nefungovalo, protože by se to rychle vysušovalo.
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Brambory

Příspěvek od Hdm »

Prošel sis vlákno aspoň stránku dozadu? Protože se o tom tam píše a ty se tu zeptáš znova. :head
Noir píše:https://www.youtube.com/watch?v=GlratwBT5OI
Zkoušel někdo sázet brambory do sena/slámy?
Navideu jim to jde až podezřele dnadno.
Pro neangličtináře:
Na podzim pokryly trávu (žádný rytí ani vykopádání drnů) starým hay (sláma/seno?) a na jaře jen rozhrnuli, položili śadbu na zem a zas přikryli.
Vytahání brambor je bez nářadí a rizika poškození hlíz.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od K4cer »

Noir píše:... pokryly trávu starým hay (sláma/seno?) ...
Hay je seno
sláma je straw
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Brambory

Příspěvek od Rafael »

Nemáte někdo recept na banánový guláš, čipsy, placky apod.? :D
*
Brambory už jsou dražší než banány
Ceny brambor a zeleniny se v obchodech prudce zvyšují. Brambor je málo a nyní se běžně prodávají za 25 až 30 korun za kilogram. V některých obchodech jsou nyní už dražší než pomeranče, citrony a banány.
Třeba tady:
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... y-40275834
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Cep »

Nebo na banánáky?
Existují i víc škrobovitější banány, v Africe je místy místo brambor mají. Z těch by třebba něco takového šlo.
Tady se už brambory v malém kupovat nehodí :-(
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Brambory

Příspěvek od Piston »

S bramborami je to jako na vztek. Když se urodí, jsou levné a nevyplatí se je moc pěstovat. Když se neurodí, nejsou ani doma, nebo jsou to drobňáky tak pro pašíka, a stejně je jdeš koupit… Vyplatí se mít dobrý sklep a nakoupit hned po sklizni, to jsou ceny jiné.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Brambory

Příspěvek od dracekvo »

Brambor je dost.
Kdyby jich bylo málo, tak je do naší bioplynky nevozí jezedáci protože se jich jinak nemůžou zbavit.
To zas někdo potřebuje si na bramborách namastit kapsu, tak prostě zdražil a aby lidi nedržkovali, tak pustil pomocí hejlů v novinách fámu, že je brambor málo.

A příšloví "Chceš-li mít opici, musíš mít na banány" dostává nový rozměr. :D
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Brambory

Příspěvek od Rafael »

Nerad bych vyvolával paniku, ale myslím, že by nebylo špatné něco porýt, poorat a zasadit si nějaké brambory. I na úkor něčeho jiného.
Rostou skoro všude, ve všem, dají se sklidit i 2x za sezonu a jsou celkem výživné a nasytí....
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Vladuch
Příspěvky: 7
Registrován: 06.12.2015 18:09
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Vladuch »

Rozmyslam podobne, uz máme nakupene sadbove zemiaky. Pestovanie tekvíc na semienka tento rok dost obmedzim.
First Sgt. Edward Welsh: We're living in a world that's blowing itself to hell as fast as everybody can arrange it.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Brambory

Příspěvek od proforma »

Zdar, lidi, rozhodla jsem se zurodnit cast travniku a zasadit brambory. Nikdy predtim jsem to nedelala (ty brambory). Kolik bych toho asi mela zryt a osadit, abych na podzim mela na zimu aspon 200 kg brambor? Naklicene brambory mam, asi 20kg. Diky 🙂
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Příspěvek od Fabulous »

Udělej si na to tabulku s grafem! :)

Jinak hodně záleží na úrodnosti půdy.

http://www.akcr.cz/txt/definitivni-udaj ... lodin-2018
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brambory

Příspěvek od Germanik1 »

Do ideální hlíny kolem 4kg/m2. Trávník by se měl přeryt, odlehčit pískem, raselinou apod, zarytím hnoje, nasít jetel a nejdříve napřesrok brambory. První rok, bez úpravy jen v řadkach, není li to jílová vlhká půda, tak 2 kg na m2 výnos nejvýš
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brambory

Příspěvek od Germanik1 »

To už jsou lepší v tomto vláknu popsané věžové bramborové zahony
Udělám co musím
Odpovědět