Brambory

Odpovědět
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Brambory

Příspěvek od proforma »

Fabe, tos me pobavil :lol:

Germaniku, diky, to jsem potrebovala vedet. Na zaseti jetele uz neni cas, dam pod to kompost, to by melo mit stejny ucinek (dusicnany).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Mirino »

Proforma: No, já nevím, ale pokud jsi erteple nikdy nepěstovala, navíc to bude na čerstvě porytém trávníku a sadby máš 20 kg....tak z toho dva metráky na konzum dáš jen velmi těžko. Reálně to bude tak metrák. Záleží taky jaký bude rok, že.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Brambory

Příspěvek od Rafael »

Nedělal bych z toho žádný problém. Porýt kus trávníku, drny dát obráceně dospodu.
Podstatné je jen dostatečné nahrnutí půdy nad vysazené hlízy. Půdy zkypřené. Nebo ve směsi skoro s čímkoliv, drtě, mulče, posekané trávy, pilin apod.
Brambor vyroste skoro všude a skoro v čemkolivv a v tom případě je výhodou nevyčerpaná "panenská" půda.
Ne nadarmo se traduje, že čím blbější sedlák - tím lepší brambory.
*
Taky jde stihnout za sezonu i dvě sklízně na jednom místě. Teda pokud se ta první zasadí a sklidí včas a uchová se stará sadba.
P.S. ta druhá sklízeň je samozřejmě daleko menší, ale i tak využitelná.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Příspěvek od Fabulous »

Jen takový poznatek laika: Naklíčené brambory jsme v mládí nesázeli celé, ale vždy jen ukrojenou čtvrtku s klíčkem. Docela úspora sadby...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Brambory

Příspěvek od Rafael »

Ano, potvrzuji dělalo se to tak při nedostatku sadby dost často a fungovalo to.
Jaký to mělo vliv na výnos netuším.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Pez »

Proforma: jistě jsi toho už hodně nastudovala.
Taky bych se toho vůbec nebál.
U sadby záleží na její velikosti. 20kg by mělo být 220- 250 sazenic. Pokud máš větší brambory na sadbu, tak je podle klíčků naděl.
Dělením se obecně výnos nesnižuje.
Musela bys mít smůlu na málo srážek, na škůdce nebo na nevhodnou půdu aby byl výnos pod 200 kg.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Brambory

Příspěvek od proforma »

Diky vsem 😀 Aspon se z mych proroctvi muzete poucit - bacha, Proforma sazi brambory! 😄

Udelam kus na drnu a kus v pytlech, aspon budu mit srovnani. A uvidim, jak moc budu blbej sedlak 😁
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Brambory

Příspěvek od Redneck »

Germanik1 píše: 28.03.2020 10:19 Do ideální hlíny kolem 4kg/m2.
Není to moc?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brambory

Příspěvek od Germanik1 »

K tématu. Pokud budeš krájet sadbu, musí být na každé části nejméně dvě očka. Rozkrájenou sadbu jsme prosypali popelem a nechali zaschnout.
K tomu výnosu 4kg/m2 - to je udávaný výnos prům. Pěstování brambor, odrůda nebyla uvedena, možná technická či krmná.
Udělám co musím
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Brambory

Příspěvek od pavel.venom »

Jen pěstujte. Já Vám za přebytky dám kuřata, husy, krůty, králíky nebo podobnou havěť. :lol:
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Brambory

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Kolik brambor plánujete vypěstovat na osobu, abyste měli dostatečnou zásobu? Dle ČSÚ je nyní spotřeba brambor cca 65 kg na osobu ročně, v 50.letech to bylo cca 150 kg na osobu/rok.

Takže by asi bylo rozumné držet se alespoň té hodnoty z 50.let a v případě očekávaného nedostatku dalších potravin (rýže, obilí, zelenina, pohanka, těstoviny...) množství ještě navýšit.

Já bych ráda pro 2 dospělé a 2 děti vypěstovala dohromady alespoň 300-400 kg.

Pěstovat budu jak klasicky na poli v řádcích, tak menší část v boxech/pytlích.

Máte v plánu pěstovat rané i pozdní odrůdy? Nebo vsadíte všechno na jednu kartu?
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Brambory

Příspěvek od Redneck »

Germanicus: Aha, na začátku se Proforma ptala na to kolik má dát sadby, tys mluvil o výnosu :idea:

Jenny: Mám připraveno 20 kg sadby, tak počítám, když to dobře dopadne výnos 200 kg. Pro 2-3 lidi by to mohlo stačit.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brambory

Příspěvek od Germanik1 »

20 kg sadby/pulene nebo menší brambory, dají 250 - 300 kg. Při péči, prihnojeni, prihrnovani apod. Klidně i vic🙂☀️
Udělám co musím
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od MarS »

Nejaky tipy, jak se vyhnout postriku proti plisni nebo je to neresitelny? Mozna budou existovat odolnejsi odrudy nebo funkcni bio pripravek. Letos jsem zatim chemii pouzit nemusel, ale ted hlasi destivo, takze cekam ze to prijde.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Brambory

Příspěvek od pepaf »

Nový příspěvek od J-e-n-n-y » 29 bře 2020, 11:29

Kolik brambor plánujete vypěstovat na osobu, abyste měli dostatečnou zásobu? Dle ČSÚ je nyní spotřeba brambor cca 65 kg na osobu ročně, v 50.letech to bylo cca 150 kg na osobu/rok.

Takže by asi bylo rozumné držet se alespoň té hodnoty z 50.let a v případě očekávaného nedostatku dalších potravin (rýže, obilí, zelenina, pohanka, těstoviny...) množství ještě navýšit.

Já bych ráda pro 2 dospělé a 2 děti vypěstovala dohromady alespoň 300-400 kg.
Skutečnost u mě - konkrétně vloni sázeno na zahradě 10 kg polo raných (výnos jsem nepočítal, ale ze zkušenosti odhaduji na max 100 kg) , od místního zemědělce každoročně na podzim k uskladnění 175 kg + v obchodě na jaře nákup rané brambory cca 20 kg (než vyrostou vlastní). Tj. asi celkem 300 kg
To máme jako dostatečné množství (co se týká brambor) pro 3 dospělé kteří se stravují převážně celodenně doma - homeoffice.
Letos pro jistotu vlastní sadba zvýšena na 20 kg.
Pro 2 dospělé a 2 děti těch 300 - 400 kg bych považoval za dostatečné.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brambory

Příspěvek od Germanik1 »

To je dost dobrý výnos. 👍Jak velkou plochu používáš?
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Brambory

Příspěvek od Germanik1 »

Ještě drobnost. Při půlení sadby doporučuji posypat dřevěným popelem. Chrání to řez před hnilobou a plísní
Udělám co musím
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Brambory

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Prosím, jak řešíte skladování většího množství brambor ve sklepě, aby se vám do nich nepustily myši nebo jiní škůdci? Mám takové šikovné police zavěšené na stěně, ale tam se mi vejde jen omezené množství (cca 50 kg). Letos chci množství skladovaných brambor navýšit, ale nerada bych je pak kvůli myším apod. vyhazovala...uvítám i foto pro představu. Díky
Kdo je připraven, není překvapen.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Pez »

Tady mi kluci radili s uskladněním.
viewtopic.php?p=224383#p224383
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Brambory

Příspěvek od dracekvo »

Já nijak. A nikdy jsem myš ve sklepě řešit nemusel. Asi zrovna v tom mém se jim nelíbí, je tam pernamentně vlhko.
Odpovědět