Brambory

Odpovědět
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

2Warlord:
Vubec nechapu co pises, sem si pro jistotu znovu procetl cele vlakno a tvuj komentar mi nedava vubec smysl.


2Mc:
Asi jsme se nepochopili, ja bral matematicky vypocet abych se odpichl od realnych cisel (statistika zamedelcu). Jeste jinak receno, nekdo mi rikal: staci tolik, jiny zase tolik a litali tam pomalu +-hektary. Tak sem to vzal trochu strojarsky. Vzal skutecnou statistiku a sni odvodil cca minimum. Nemelo to vyznit, ze se to da vypocitat, ale upresnit okolo jakeho cisla se realne pohybujeme a co uz musi byt nesmysl.
A tebe sem zminil(a dle tvych odpovedi sme se nepochopili, davam to za vinu spatne napsanemu textu ode me-po precteni celeho vlakna), kvuly teto vete "Vy si vážně představujete svět ve kterém je nutné, aby každá rodina byla dlouhodobě absolutně soběstačná?". Ja nikdy nebral, ze clovek ma byt sobestacny, ale pripravu na minimalni preziti. př. ze jeden rok proste nebude kde jinde jidlo sehnat, takze budu muset jidlo vyprodukovat(a sam si nedovedu predstavit, ze bych toto delal do konce zivota).



P.S. vlakno se nejak svrhlo kam sem nechtel, viz. warlord. radej uz do neho nebudu nejakou dobu psat.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Příspěvek od Fabulous »

Warlord mi připadá jako krajně nevyrovnaný člověk nebo provokatér. Myslím, že moderátoři budou přísně sledovat jeho příspěvky.

Bogoviku, byla by škoda, abys kvůli jedné mandelince přestal pěstovat celý lán, jestli mi rozumíš ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Brambory

Příspěvek od Terminated Account »

V pohodě . Celkem jsem ten výpočet chápal, ale přišlo mi to vytržené z kontextu, tak jsem chtěl vyvolat diskusi. Předpokládal jsem, že to vnímáš komplexněji, tak jsem pouze nadhodil.

Takže howg a zpět k pěstování brambor. ;)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Brambory

Příspěvek od Maximus »

To Bogovik: Moje doporučení alespoň 1 hektaru pro rodinu (4-10členů) vychází z historických faktů i rodinné zkušenosti. Samozřejmě ti stačí na elementární uživení i tvoje malé políčko brambor, ale pokud nechceš jen v "zajímavých časech" přežívat, tak to chce mít daleko pestřejší spektrum plodin a mít i nějakou živočišnou produkci - alespoň drůbež a králíky. Nemluvě o nějakých prasetech či koze.

Ještě před "pár" desetiletími se byli schopné sousedky z vesnice dohádat o trochu trávy z "obecního" pro kozu. Pokud by zase nastala doba, že každý kousek země bude mít svého hospodáře a hodnota pole, louky, lesa,... bude mít zas svoji původní hodnotu, tak bude dost pozdě pořizovat si vlastní "grunt", který zajistí komplexní výživu celé rodině i v méně úrodných časech a v těch úrodných zas přebytky, které bude moct zpeněžit či směnit za potřebné vybavení a další věci.

Jak tu bylo již zmíněno, tak upnout se jen na jednu plodinu je docela hazard - viz třeba ( http://cs.wikipedia.org/wiki/Velký_irský_hladomor ). Jak z hlediska chorob, škůdců, nepřízni počasí (různé plodiny různě vzdorují konkrétním nepříznivým podmínkám), stejně tak je potřeba na konkrétním místě střídat plodiny, etc. .

To McGyver: Za všech hospodářských krizích bylo alespoň malé políčko určitou zárukou lidí z vesnice, že nebudou hladovět stejně jako nezaměstaní obyvatelé z měst. Člověk, který chce pracovat a nemůže sehnat žádnou rozumnou práci, tak se určitě rád realizuje alespoň na poli/zahradě - ušetří nějaké ty vydělané peníze na potřebnější věci (oblečení, boty, léky, nástroje, palivo, školné, dojíždění členů rodiny za prací, platby za energie, daně, etc.).

Dnes není problém sehnat práci ve velkých městech, ale pokud člověk bydlí na venkově, tak je výběr pracovních možností docela omezený. Pokud by ale nastal opravdový kolaps státu a ekonomiky, tak pracovní příležitosti na venkově mimo zemědělství budou blízké nule a ani ve městech to nebude o moc lepší. Pak ale bude určitě výhodnější pracovat na svém a na sebe, než aby se člověk stal pouhou námezdní silou na poli "velkostatkářů".

Zpět k tématu: Brambory jsou určitě dobrou plodinou pro PA situace, protože jdou pěstovat různě po balkónech, v barelech na střechách paneláků, i na pidi zahradkách u domů v intravilánu měst. Stejně tak je i pro PA sedláka výhoda, že pro jejich není potřeba nějaké mechanizace a pěstování brambor zvládne obecně i hodně velký "amatér".

Navíc jejich cena je dnes natolik nízká, že jich lze nakoupit větší množství jako určitou formu "konzerv", které se mohou částečně sníst, zkrmit zvířatům, použít jako sadbu pro PA situaci či prostě nakonec vyhodit do kompostu.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

To maximus:

jj, souhlasim stim co jsi napsal, jako minumum na preziti tech 1600-2000m2 staci(to preziti). Lepsi bude mit vic, ovce kozu, k tomu mit louku, ale to uz podle moznosti co si kdo muze dovolit ted poridit.


P.S. Ten Irsky hladomor nebyl primarne "neurodou brambor", ale pozemkovou politikou anglickych "okupantu-novych panu-dobyvatelu?". Kdyby jim nesebrali dobrou pudu(a jim nezustali raseliniste apod.), tak by nikdy nevznikl(nova britska nobilita chtela velka panstvi...), takze zase tak nebezpecne to s bramborem neni. Kor kdyz se nespolehnes na jednu odrudu(pak mas skoro jistotu).
mato2722
Příspěvky: 139
Registrován: 25.07.2012 16:18

Re: Brambory

Příspěvek od mato2722 »

Ak môžem prispieť jednou radou: mne medzi zemiakmi rastie ako burina (plevel) chren...kamarát, ktorý farmárči vo veľkom mi poradil, aby som ho tam nechal...a žiadna chrobačia háveď mi na vňať nelezie...a chrenové listy ožierajú kozenky pomerne pravidelne ;)
cogito
Příspěvky: 7
Registrován: 22.05.2013 17:19
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od cogito »

Vo Viedni som od niekoho počul, že cez vojnu (skôr po vojne?) tam bola každá voľná plocha v meste využitá na pestovanie zemiakov. Neviem o tom nič viac, wiki hovorí
In den letzten Kriegs- und ersten Nachkriegsjahren des Zweiten Weltkriegs wurden in Deutschland zahlreiche öffentliche Grünanlagen umgenutzt, um darauf statt Blumen und Rosen Kartoffeln und anderes Gemüse anzubauen. Auch in der Schweiz wurden während der sogenannten Anbauschlachten auf jedem kultivierbaren Quadratmeter Land Kartoffeln angebaut.
http://de.wikipedia.org/wiki/Kulturgesc ... _Kartoffel

Všetko špekulovanie a znovuvynachádzanie kolesa mi príde dosť nepraktické, stačí si zistiť, čo sa tu pri rozpade (ručne, bez chémie) pestovalo kedysi napr
1770 - pestovanie zemiakov je už rozšírené i na Kysuce. Na rozširovaní pestovania zemiakov mali veľký podiel panské majere. Zemiaky sa pomocou motyky sadili do dobre vyhnojeného záhona a počas vegetačného obdobia ich rušali, ohŕňali a po žatve vykopávali. V neskoršej dobe začalo sadenie za pluhom. Zemiaky boli vhodnou plodinou na kultiváciu novozískanej pôdy (rúbaniská) kde sa im darilo. Zemiakovú vňať po usušení využívali na kŕmenie dobytka. Zemiaky sa pri kopaní triedili podľa veľkosti a kvality (zemiaky na sadbu) a uskladňovali v kamenných pivniciach voľne sypané , alebo cárkoch. Na konci 18. a začiatku 19. storočia sa zemiaky stávajú hlavným a základným druhom obživy kysuckého obyvateľstva. Na záhonoch v blízkosti obydlí sa pestovala kapusta, ktorá bola ďalším dôležitým potravinovým článkom v obžive Kysučanov.
http://www.kysuce.sk/cl/62/obziva-a-str ... ciach.html



Záhon v krátery po bombe
A gardener in the grounds of Westminster Cathedral watering vegetables in a plot formed from a bomb crater left after a German air raid on London, JUly 1942.

Obrázek

http://www.cooksinfo.com/british-wartime-food
http://www.dailymail.co.uk/news/article ... rfood.html
Rusty
Příspěvky: 2
Registrován: 28.07.2013 17:14

Re: Brambory

Příspěvek od Rusty »

Zdravim.
Priblizne ake velke policko potrebujem na urodu cca 100kg zemiakov?
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Re: Brambory

Příspěvek od Gloch »

Rusty píše:Zdravim.
Priblizne ake velke policko potrebujem na urodu cca 100kg zemiakov?
Mělo by stačit půl aru. Záleží na hnojení, sadbě a péči.
Rusty
Příspěvky: 2
Registrován: 28.07.2013 17:14

Re: Brambory

Příspěvek od Rusty »

Stacilo mi to uplne orientacne, v reali mi bude stacit aj 50kg zemiakov na rok, tak len orientacne, ake velke policko si mam vyhradit.
cize pol aru, to by malo byt, ze si mam vyhradit 5x10m.
Diky.
Kluuk
Příspěvky: 3
Registrován: 28.07.2013 20:06
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Kluuk »

Docela by mě zajímalo, jak ti, co zde doporučují mít alespoň 1ha pole, jak na tom hodlají jaksi hospodařit. Jak na tom chcete pěstovat brambory? Čím je budete sázet? Kde vezmete sadbu? Jak budete dělat řádky? Zapřáhnete pluh za kobylu nebo jak? Máte kobylu? Nebo kravku alespoň? Čím jí budete živit? Kde ty brambory uskladníte? Viděli jste někdy pole zblízka?
My leta letoucí pěstujeme bramobry na 450m2 malém políčku a používáme na dělání řádek jen ruční pluh, to se ve dvou dá, ale je to taková dřina, že to až není hezký a rozměrnější pole si tím nedokážu představit dělat. Sklizeň klasicky motyčkou, ale výnosy jsou každý rok jiné a největší vliv má samozřejmě počasí. Takže kdežto loni jsme měli výnos 18 pytlů po cca 80kg, což je teda výnos 1440kg brambor, tak letos, ač jsme to dělali úplně stejně jako loni, tak byl výnos jen 10 pytlů a všichni sousedi jsou na tom stejně. Což taky neni úplně k zahození, ale stejně si nedovedu na tom pracovat v PA době, jelikož by mi to stejně sežrali lidi. :head
A to už vůbec nemluvím o tom, že nám to na podzim traktor zvorá a na jaře rozbije hroudy, bez této pomoci si to už vůbec nedovedu představit. :ne
Takže je hezké tu psát, jak je to všechno jednoduché a brambory jsou super zřádlo do PA doby, ale je dobré s tím mít trošku praktické zkušenosti, protože když si o tom člověk jen čte a myslí si že o tom ví všechno, tak to vypadá strašně jednoduše, ale když vezme motyčku do ruky, tak to zase taková sranda není, protože jen když to musím pak odnosit do sklepa, tak hned mám orosené čelo. :nod
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Brambory

Příspěvek od Tina »

Kluuk : Víš, až si to tady trošku pročteš, tak zjistíš, že se tady rozhodně nepíše o tom, jak je to všechno jednoduché a že to bude hotové za půl dne. Lidi tady sbírají informace, radí se a ty praktické zkušenosti mají docela slušné. Předávají si je a sdílejí s těmi, co se je snaží získat.
A pak už jen čekají na to, až se tu objeví někdo, kdo zatím ničím smysluplným do fora nepřispěl, nepomohl, jen kritizuje a v prvním příspěvku káže, jak on všechno umí a jak jsme tu všichni zelenáči.
Pokud se v tom popisu náhodou poznáš, tak fajn, protože je to o tobě. Tak se vzpamatuj, protože podobní kazatelé tady dlouho nevydrží...
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Brambory

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Pod "PA" se schova lecos, konkretne naznac oc se ti jedna? Ano v pripade armagedonackeho PA to bude velice blbe, byt jen uhajit vypestek.. Spis je ale lepsi realne vstrebat ten interval 95-99% pravdepodobnosti ne? Cili zakladni setrvale prostredi nestabilniho zasobovani jidlem, phm, proudem atd. V takovem zakladnim scenari si bud vysetris phm (pridel) pro popojizdeni magistralou na kultivatorek, nebo si malo-traktoristu (alt. konaka) na ty sve erteple kazdy rok najmes za %% sklizne ci jinou protihodnotu, kterou on prijme (poptava) od jinych tvych potravin (ci pridelu), sluzeb-remesla az po otehotneni sve zeny, ano jsou takove pripady..

ps otazka zdali 1ha je nerealne malo, podkriticky malo, ci jakztakz nebo dokonce prehrsel zradla se tu resi v ruznych vlaknech..

ps2 vidim, ze Tina me predbehla a ma pravdu

ps3 jeste k bramboram, Maximus vypichnul perfektni aspekt pana Ertepleho, tj. je to defacto konzerva sama osobe (jak pro opici tak zvireci konzumaci) a dnes stale jeste relativne levna, pri skladovani se da hodne improvizovat a jsou to rocne marginalni naklady, kdyz nejake misto mate..
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 31.07.2013 16:39, celkem upraveno 1 x.
Kluuk
Příspěvky: 3
Registrován: 28.07.2013 20:06
Pohlaví: muž

Re: Brambory

Příspěvek od Kluuk »

Po přečtení tohoto vlákna mi v mozku vyvřely tyto otázky, tak jsem je prostě položil. Nechtěl jsem nikoho urazit, ponížit, podráždit, znechutit, či zneuctít. :shake
Jen jsem opravdu chtěl odpovědět, protože já ty odpovědi neznám, proto jsem se zeptal. A zároveň jsem popsal, jak se to leta dělá u nás a jak si nedovedu tímto způsobem obdělávat větší území. Což by prostě nešlo. Proto by mě zajímalo, jak to obdělávat v době, kdy nebude např. palivo do traktoru.
Pokud si to paní/slečna Tina vztáhla nějakým způsobem na sebe, tak jsem to určitě nezamýšlel a určitě se omlouvám. Neznám Vás a nemám jediný důvod Vás nějak poňoukat.
Takže zhrnutí: Pokud ten můj dotaz zněl nějak útočně, tak tak to určitě nebylo myšleno. :oops:
Kolapsnik jr. píše: ps3 jeste k bramboram, Maximus vypichnul perfektni aspekt pana Ertepleho, tj. je to defacto konzerva sama osobe (jak pro opici tak zvireci konzumaci) a dnes stale jeste relativne levna, pri skladovani se da hodne improvizovat a jsou to rocne marginalni naklady, kdyz nejake misto mate..
Místo samozřejmě je, bydlím ve 120 let starém době s původním sklepem, kde každoročně brambory skladujeme. Vydrží tam celý rok. Déle ne. Znehodnotí se a vyrostou z nich kilometr dlouhé klíčky a to už na papání zrovna není. Čili nevím, jak skladovat brambory, aby vydržely déle poživatelné a zda je to vůbec možné. A je jasné, že ty rok staré brambory i když jsou zdravé, tak již nechutnají tak dobře jako nové :)
Naposledy upravil(a) Kluuk dne 31.07.2013 16:49, celkem upraveno 1 x.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Brambory

Příspěvek od big bang »

Mne sa zdá ako najlepšia metóda pestovania zemiakov Peruánska vežová technika(zemiaková veža), vežu postavíme z dosák a môžeme na noc zakryť igelitom a tým zemiaky ochrániť pred mrazom. :lol:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Brambory

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

ok tak se zkus tady vukol trochu rozhlednout a procist nejake info tu je..
takze miris otazkou spis na tvrdsi PA scenare, no tak to take mozna vyzaduje jiny pristup, trebas poohlidnout se po necem jinem, nez tradicnim "silovem" zemedelstvi, hlavne videl bych to tak, ze pokud se obavas hardcore PA, zvazuj opravdu "prastene" metody pod heslem: "..Jak ja, zena a dite, nas pes, slepice, prase a krava prezijeme prvni zimu.." od toho se odpichni, bude to vyzadovat i nejake ty guerilla metody, ne nutne fin. narocne, zasoby po okoli, ruzne predem vyhlidle marginalni pozemky (kam nedojede jejich agrotechnika apod.), ktere muzes zasquattovat, aniz by na tebe hned prisel v PA latifundista ci myslivec, mozna az za 2-3roky ze muzes zustat ale platit (robotovat, dodavkovat).. atd..

bigbang> prvni a posledni foto vezovin asi dava nejvetsi smysl z hlediska
cena/vykon/mobilita/PA ready; mit sit-pletivo-slamu-kompost-zeminu-raselinu-satbu skladem kazdy rok je ok..

metoda postraniho rustu chce sve odrudy oproti hornimu a prisipavani s mensim vynosem:
vid: vic druhu satby vertikalne nad sebou http://www.youtube.com/watch?v=n5IpQPJ6ECg
vid2/3: obdobne od sulfurare, jeste mene materialu potreba, recyklojutak brazilensky - mene slamy
http://www.youtube.com/watch?v=wK1GLNnQ ... pwHNclqPI0

ps ukolem preci je aby co nejmene z nas muselo ztracet cas/bezpeci/imunitu ve frontach na bumaznicke poulicni vyvarovny a pridelove listky, alebrz se venovat kolem PA casu necemu uzitecnejsimu..
Naposledy upravil(a) Kolapsnik jr. dne 31.07.2013 17:55, celkem upraveno 6 x.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Brambory

Příspěvek od Terminated Account »

Dám si na zahrádku ty pneumatiky. Moc se mi líbí a brambůrky z nich musí být lepší než "bio" :roll:

PS: Škoda že vedle nich nestojí maník v atombordelu s nebezpečně vypadajícím kvérem a ještě nebezpečněji vypadající spoře oděnou Lucií Bílou s kuší v ruce. Bylo by to takové pěkné PA zátiší.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Brambory

Příspěvek od EBE »

už sa vyorávanie blíži :D kde sú tie roky, keď sme ako decká zbierali krumple z polí ako letisko, kde by pristála aj 747čka a traktor s vlečkou otočil aj 5x a nosili to jak mukli do desiatej do noci.. ;) potom chcete jesť mesiac len a len ryžu..
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Brambory

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Tez vzpominam na detstvi a vuni-chut jeste na poli opecene bramburky..

Jak vidno jen z techo prikladu erteplovych, jidla je - muze byt haba-kuk jen na par m2/m3..
Dokud jsou v provozu masova sdelovadla jako internet, tv/radio, .. neni mozne nahou opoci vyhubit najednou hladem lusknutim prstu, viz. Kuba v dobe kdy jim najednou prestali pristavat sovietovo tankery - pres noc proste nevymreli - museli rychle prekopat spolecnost, lidi na pole a do zahrad (organicky).. Z toho duvodu si pro nas universum ponechalo dalsi kriticke dejstva: revoluce, choroby, valky, stare zateze - potlacene zpetne vazby v ekosystemu ci dalsi narocnejsi testy.

ps to ovsem neznamena, ze %% populace je klidne schopno hladovet a pritom sledovat jak se dalsi lidi hned vedle opulentne cpou, jenom protoze to neguje jejich zazity kulturni vzorec (cervy, bezZetorove agro, chaluhy, ..)
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Brambory

Příspěvek od big bang »

Nepamätám sa kde som to čítal ale záhradníčenie sa svojou výnosnosťou na hektár približuje poľnohospodárstvu tzv. zelenej revolúcii, ale dá sa to len v malom, ináč vám odpadnú ruky :lol:
Odpovědět