Brambory

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Brambory

Příspěvek od Sehr »

Mne se zda idealni koupit 900kg brambor za 3kc/kg.Tolik brambor sni prumerny clovek za rok,pokud ji jen brambory. Zas nekteri jedi min a nekteri vic.A jist jen brambory je taky nerealne. Berme to jako orientacne.Vydelam 3000kc za 5 dni v pohode. Tak mi staci pracovat jen tyden a mam na rok jidlo. A pokud to srovnam kolik by mne stalo casu oddelat pudu,tak to neda porovnat. Berme,ze na 20m2 se vypestuje 30kg. Na dalsi vyseti potrebuji cca 300kg. Tak potrebuji celkem 1200kg. Tak to celkem dela cca 800m2.Budu muset zaplatit dan. Hrozi mi skudci,plisen a bu vi co jeste,tak nemam jistou urodu. Obdelat tech 800m2 bez stroji a jen rycem a potykou neni jen tak. Tak vzdy vyjde pro mne vyhodnejsi to koupit. Tak vse ostatni je nerozum pro cloveka,ktery si muze vydelat penize lehce. Kazdy z nas ma hranice co je vyhodne a co ne. Proto jsem udaval,ze je to vyhodne jen pro urcitou skupinu lidi pestovat jakekoliv plodiny.


Taky resim cena,vykon,cas. Proto jsem se presmeroval na alternativni zivot,protoze se mi nechtelo stravit cely zivot s tim,ze bych jen makal a nemel ze zivota nic.


Udava se,ze clovek vysazuje klasickou metodou na 20 m2 cca 10kg brambor a slizi tech 30kg. Ten,kdo hnoji,tak ma treba 50kg. Nekteri chemikove az 80kg(uctihodne cislo,kdyz si rikam co je v tech bramborach:D).

A pokud by jeste zkusili neco zasadit pred bramborami nez vyklici a pak po tom co sklidili brambory s kratkou vegetacni dobou,tak vynosnost z m2 bude vyssi. Pravda je,ze to nikdo nedela,protoze je to pracne a nevyplati se. Tak je to jen teorie.

Myslim,ze pestovani do vezi ma hlavni smysl,kdyz puda neni moc urodna a nebo je malo mista.
Warlord
Příspěvky: 49
Registrován: 27.07.2011 20:52

Re: Brambory

Příspěvek od Warlord »

No a nedají se koupit, jinak vhodně uskladněné semeno vydrží i pár let.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

Tak to jo, vse je to co do toho chce clovek dat(cas, penize, energii). Ja to mam jako relaxacu, cele rok sedim za pocitacem, pro me je relax prave max tech 500-600m2 zasadit a obdelat(+dobre pocit, ze nejsem mrtvola co jenom sedi doma a flaka se jak vetsina naroda). Dalsi veci co na bramborach mam rad, relativni minimum starosti o ne behem rustu.

Na druhou stranu, pokud se nekdo pripravuje na rozpad, mel by si male policko 20m2 zkusit zasadit vypestovat si tam neco. Zkusenost je 100x vic jak seda teorie.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

Tak mi to nedalo. Jak sem procital cele forum, kazdy hazel cislama kolik je potreba m2 na uziveni rodiny(chapu to ve smyslu, kolik je potreba m2 na pestovani jidla pro svou rodinu aby nezemrela hlady). Byli zde hlasky hektar malo apod.

Takze prumerne vynos v CR na jeden hektar pro brambory je: 25,69 t/ha. Coz je 25690kg. Kdyz bych nejedl nic jinoho tak pro jednu rodinu by melo stacit 10xpytlu po 80kg. Takze z jednoho hektaru lze uzivit 32 rodin (je mi jasne, ze se musi jeste odecist sadba). Takze kdyz hektar je 10.000m2 tj. 100x100metrů. Teoreticky lze uzivit rodinu(jenom jidlo) priblizne s 313m2 tj. 20x20. Takze kdyz se odecte sadba +nebudou se pouzivat hnojiva+rezerva, porid si 40x40m2 jenom na brambory jste za vodou(a to sem to predimenzoval hoooodne).
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Brambory

Příspěvek od Sehr »

Jenom teorie. Mne vychazelo v pohode 400m2. Bohuzel realita je takova,ze tu je mnoho promenych. Treba zima,plisen,sucho,skudci a nevim co jeste. Mozna par let se da prezit s tim,ale jak veda dokazuje,tak jezeni jen jednoho druhu jidla zatezuje urcite casti tela a to zpusobuje nemoce neboli smrt. Podle mne by melo stacit cloveku 1000m2 pokud bude zasobena vodou a kvalitni pudou. Puda musi byt hnojena a to bez dotace umelych hnojiv a nebo zeleneho z jineho prostoru nejde.

Muzeme teoreticky si ric,ze predpestujeme brambory a tak budeme moc i 2krat do roka sklidit brambory,ale nezijeme v idealnim svete.:(
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Brambory

Příspěvek od Terminated Account »

Nehledě na to, že debata o ideální ploše k uživení jedné rodiny je více než akademická, mám (pro některé vtíravou) otázku aniž bych se chtěl kohokoliv dotknout. Vy si vážně představujete svět ve kterém je nutné, aby každá rodina byla dlouhodobě absolutně soběstačná?

Už na střední jsem měl chytrého učitele, který jeden ekonomický seminář začínal tímto:
http://www.youtube.com/watch?v=4wzGvdu5NpA

Za mě všem individualistům, kteří dokáží žít jen sami se sebou a ostatní vnímají pouze jako jejich publikum :moon :D

Být připraven čelit různým rizikům nemá nic společného s xenofobní soběstačností a na to by se podle mě nemělo zapomínat. ;)
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

2mc:

Nu nejde o sobestacnost jako takovou, ze si vse zajistits sam. Ja mam jiny pohled, vem si recko ci spanelsko, nezamestnanost 25-30 procent. Z rodiny chodi do prace jeden nekde nidko. Obyhat mista nebudes furt. Neni lepsi mit pozemek 50x50m a ve volnem case(a mas ho hodne) delat alespon neco, tj. vyrobu jidla a tim ho nemuset platit, a penize davat na dane za pozemek apod. Kdyz si vezmu rusko, a 90sata leta co jsem se bavil, tam hodne lidi prezilo prave kvuly tomu, ze byl zvyk mit dacu a tam si vypestovali prave to jidlo.

Takze za me necekam, rozpad samostatne na vecne casi, ale byt pripraven na prechodnou fazi, kdy proste nic nebude. Obleceni vydrzi, vodu diky katydynu taky nejak ziskas, ale jidlo, kdyz nevypestujes mit nebudes. Plus, i kdnes kdyz si ve volnu vypestuju brambory, tak mam zaplacenou dovolenou ci novou zbran...

edit:
2Sehr:
sak nejde o to zit na tom do konce zivota, ale zajistit si preziti ve fazi premeny, tj. chcaosu nez se nastoli nove rad. V recku kde neni prace a tedy za co koupit jidlo, ti by nevedli debatu, ze jednostranna strava zatezuje organismus...
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Brambory

Příspěvek od Terminated Account »

Ano tento pohled chápu (dostatek volného času, ať už jsou příčiny jakékoliv). V tomto případě (pozvolný či prudší ekonomický kolaps) se stále bavíme o relativně velmi klidné době. Nicméně pokud nastane opravdový "apokalyptický" rozpad společnosti, jsou podle mě tyto úvahy liché.

Pozemků mám dostatek, ale není mi jasné jak bych jako 4 členná rodina (včetně dvou prcků, kteří dokáží pomoct akorát s plácáním báboviček) dokázal přežít. Svůj faktor úspěchu přežití ve zlých čas jednoduše vidím jinde, než že budu okopávat zemáky za svým sídlem. Znovu zde totiž vyplouvá na povrch potřeba opravdové komunity, bez ohledu na to jaké časy zrovna panují.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

Ano, za predpokladu apokalyptickeho ano. Pak vidim v historii ceskeho statu(psane historii) jeden priklad co se stane. Na konci 30lete valky bylo tak malo lidi, ze bylo zavedeno nevolnictvi(tak jak ho uci ve skolach dnes, robota atd.) Samozrejme "modernejsi" verze uspusobena naseme mysleni. Pak ano nemam co resit.

Na druhou stranu je lepsi se podivat po evrope a svete, jake scenare nastavali pri ruznych rozpadech. 1991 SSSR, argentina, Jugoslavie, Recko(dnes) atd. A jelikoz to nepreslo do situace aby nastalo ubytek obyvatelstva o az 50procent celkove(tedy ne urcitych rocniku jako behem WWI ci WWII).
Vzdy byl rozpad z naseho pohledu "okamzity", ale ne natolik drasticky abys nemohl pestovat vlastni jidlo kdyz mas pudu. Sem tam byla potreba zbran, jinde prevzalo kontrolu podsvedi(mexiko). Ale vzdy se hodilo mit 40x40metru pozemku pro vlastni produkci jidla. Penize co v te dobe budou platit pak muzes pouzit na doktora ci nove obleceni a neresit jidlo.


Takze pokud ma nastat totalni PA, pak nema cenu resit nic krome zbrane, zasobu streliva(a hooodne velkou) a kvalitni obleceni.
Pokud bude nejka kompilace rozpadu co byla behem poslednich 100le po svete, je lepsi mit 40x40 metru(coz dokazes ubranit a penize co budes mit utracet, za jidlo, doktory atd.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Brambory

Příspěvek od Sehr »

BOGOVIK píše:
Kdyz bych nejedl nic jinoho tak pro jednu rodinu by melo stacit 10xpytlu po 80kg.

Nejspis si myslel 2 dospele lidi +2 deti. Berme,ze 2 deti jedi jako 1 clovek.Tak podle tebe staci 800kg pro 3 dospele lidi.To je cca 265kg na osobu. To je cca 720g na den. Kde jsi sebral ten odhad? Promin,ale nezda se mi realne,aby clovek vyzil jen s cca 720g brambor. Mam vyzkouseno,ze k zivotu potrebuji cca 3kg brambor denne,abych si udrzel vahu a energii. Tedy jen 2 mesice jsem to jedl,tak to neni idealni testovani.

Pokud budu brat,ze clovek potrebuje cca 2200kcal http://www.agfoods.eu/gda--doporucene-denni-mnozstvi-92 denne
a podle tehle tabulky http://www.kaloricketabulky.cz/brambory ... ve-slupce/ musim snist prave cca 3kg brambor.

Muzes uvest zdroj odkud jsi cerpal ty hodnoty.Dekuji
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Brambory

Příspěvek od Sehr »

BOGOVIK píše: 2Sehr:
sak nejde o to zit na tom do konce zivota, ale zajistit si preziti ve fazi premeny, tj. chcaosu nez se nastoli nove rad. V recku kde neni prace a tedy za co koupit jidlo, ti by nevedli debatu, ze jednostranna strava zatezuje organismus...
Netusim kolik stoji v Recku brambory a psenice. Netusim jestli lidi tam maji pravo na existecni minimum. Netusim jestli tam maji existecni minimum. Beru,ze tam nejchudsi vyzebraji neco na mouku. Mouka od brambor je levnejsi a vyzivnejsi.
Neresim tu vareni celeho zrna,protoze jen hrska lidi vi,ze se muze jist jako treba natural ryze. Berme,ze lidi z mouky budou delat placky. Energeticky je asi 4krat vyzivnejsi nez brambory. Kdyz reknu,ze u nas clovek koupi za 7kc/kg brambory a 7kc/kg mouka,tak je mouka 4krat levnejsi. Psenici primo od farmaru cca 4-7kc/kg,tak jeste levnejsi a je to celozrna. Podle mne staci cloveku cca 1kg mouky na den. To je 7kc denne. Nepocitam ukradeni vetvicek z lesa. Fakt clovek nesezene 3000kc rocne na jidlo v CR?

U lidi v CR prevlada strava z mouky. Bud chleba,rohliky,knedliky,testoviny.Nevim co se jeste vyrabi z mouky. Troufnu si ric,ze u nekterych lidi tvori az 80 procent jidelnicku prave upravena mouka. Rikaji si,ze jedi pestre,ale veskutecnosti jedi jen jedno jidlu na nekolik druhu upravy.

Netusim jestli fakt nekdo v Recku muze umrit hlady,ale myslim,ze to neni mozne,protoze je soucasti zatim EU. Tady v CR to vubec neni mozne. Je to jen propaganda,ktera strasi lidi. To,ze duchodce si nemuze dovolit denne kupovat banany neznamena,ze umre hlady. Rekl bych,ze je to malo informovanost lidi,ze si mysli,ze muzou umrit hlady v CR. Nemuzu mluvit o Recku,protoze jsem tam nebyl,ale muzu jen tusit,ze to plati stejne. Lidi v panice a neinformovanosti si mysli,ze neco je spravne. V Recku to budou asi brambory a u nas chov slepic. :)
Problem u pestovani brambor je ten,ze je potreba pozemek. A pokud nekdo nevlastni pozemek,tak ho musi koupit a to chce penize. A pokud clovek ma penize na pozemek,tak ma asi penize na jidlo. Pozemek 400m2 s naradim a vse kolem si clovek koupi asi za 20 000kc. To je jidlo na 6 let zivota. Beru,ze se da sehnat levnejsi,ale otazka je kde a take kdy. Pred panikou se da sehnat levne,ale po ni se vse zdrazi. Je to otazka casu nez si Rekove uvedomi,ze jen panikarili a chteli setrit tam,kde se to nevyplaci. Usetrit par korun a pak zaplatit statisice za doktora je trochu neefektivni setreni.

Vypada to,ze zatracuji pestovani atd,ale neni to pravda. Chtel bych,aby kazda rodina mela maly pozemek a nebo alespon v byte meli na parapetu truhliky a na balkone maly zahonek. Clovek by ziskal cit pro pestovani a setreni s potravinami. Je velky rozdil,kdyz clovek zacne jist neco co vypestuje. Vetsina lidi se kterymi jsem mluvil,ze s jidlem,ktere vypestovali se neprejidaji,ale setri s nim,protoze je to stalo namahu. To same citim i ja. Nevim jestli to nekdo citi tady taky podobne,ale myslim,ze se tu nekdo najde. Taky mam pocit,ze lidi vice premysli i o tom co jedi.

Pestovani brambor po uplnem PA vydim problem ten,ze tezko nekdo bude mit 200kg sadby(aby vyprodukovalo cca 800kg).Vydim realnejsi asi pestovani hrachu a nejakeho druhu jedle repy,protoze maji kratke vegetacni obdobi,nejsou narocne a semena vydrzi dlouho. Pokud to bude postupny PA,tak pro mne je nejnazsi nakoupit za par tisic psenice na par desitek let a zakopat,protoze nevidim realne,ze pujde jen tak pestovat. Asi budu pestovat brambory,ale jen mensi mnozstvi. Zamerim se na hrach a ty jedle repy.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

Kdyz pominu, ze urcite bys jidlo prolozil i necim jinym nez bramborou (alespon jednou tydne).

Nu tvojich 720g je dle tvojeho odkazu 2044,8Kj ciste jenom v bramborach, to jsem skoro na 2200.
Zde omluva ja bral jako samozrejmost(ale mel sem to napsat), ze si v lete clovek prilepsi sem tam jabkem, ze si po hranici pozemku das fazolu apod. Ja bramboru beru jako zakladni potravinu(jak jsi spravne poukazal, dnes je to obilnina).

I podle tvojeho poctu, to jako zaklad 4clenne rodinny(malokdo ma dnes jinou) vyhohovuje na "preziti".

Jeden z duvodu, ze sem bral tabulkove hodnoty bylo me zaokrouhlovani nahoru. Tj. idelani situace 20x20metru, ale zaokrouhlovanim (hnojeni atd.) sem volil ideali standart zahrady 40x40 metru, coz je 4xtolik. V ciste bramborach bys mel tedy 4x2044,8Kj, tj.8179,2Kj. Ale ve skutecnosti si clovek rozdeli 40x40 napul, na pulce da brambor, na tom ostatnim od jabloni po jahody.

Toto sem rozviril, protoze sem mel nekolik debat a vsude pocitali hektar na uziveni rodiny je malo. Takze pro me zni otazka kolik si poridit na PA aby rodina nestradala. A je rozdil v obdelani 100x100 metru nebo 40x40. A tech 1600m2 v dobe nouze narozdil od Mc nevidim jako problem. Zamlada to bylo normalni, jelikoz se nesedelo u televize. Pritom se stihalo i sportovat, dovolene.

K casti "opravdu nekdo nesezene 3k na jidlo"? Sak sem nekolikrat zduraznil v dobe klidu a miru mas 1600m2 na sport, rerlaxacu grilovani. V dobe kdy bude pruser, ale mas kus zeme co te dokaze uzivit. Za druhe i v dnesni dobe si dovedu predstavit, ze je to pro nekoho palka. Rodina kde jeden musel zustat doma s detmi, druhe maka(a v lokalite jako jizni cechy apod. kde se neplati jak v Praze). Z rozpoctu pak platit, dojizdeni, skolu, jidlo, energie, najem, obleceni atd. ono se to nascita. Ja bych uz v dnesni dobe byl opatrne napsat 3k najde kazde v poho.

Nevim jak je v Recku? Sak ja taky ne, ale selske rozum mi rika, nemam praci=nemam penize a pri nezamestnanosti mladych 50procent je asi skoro jiste, ze mit hodne dlouho nebudes(mysleno v Recku). Pak brat jako samozrejmost 3k na jidlo je uz dle me uplne mimo. A platit najem nebo dane musis dal musis i v Recku, obleceni se taky prosoupe a boty...

Veta "pozemek 400m2 s naradim a vse kolem si clovek koupi asi za 20 000kc. To je jidlo na 6 let zivota." no to je pravda, ale opet mam otazku: nemas praci, nemas penize za co tedy to jidlo za 6 let koupis? Muzes ted nakoupit konzervy, asi vydrzi tech 6 let. Nu co po 6 letech? Prilad z ruska kde sem se s mistnima bavil (a tak mam jakousi predstavu) se situace zacala zotavovat po velkem padu z 1991 priblizne v roce 2005. Takze pro vic jak polovinu lidi mas interval 1991-2005 kdy zili z ruky do huby. Jenom prostou ekonomikou, neni lepsi si za 20k koupit to naradi a pozemek a byt pripraven "na jakykoliv interval" nez udelat zasobu na 5 let a pad bude 8lety?

Efektivni usetrit par tisic na jidle abys mel na doktora, opet, nemas praci, nemas tedy penez nazbyt. Opet pro me lepsi varianta usetrit na jidle tak, ze si to vyprodukuji a zbydou penize treba na doktora. Toto uz neni otazka efektivity, ale jasna volba. A zde je zase predpoklad, ze kdyz bude mit nekdo v rodine rakovinu bute to jak pred 1918 u nas, proste se rodina bude snazit mu usnadnit posledni dny zivota(v USA je to i dnes...) A doktora si clovek zaplati aby mu narovnal zlomenou kost apod.

Ja nerikam, ze moje cesta je nejlepsi, verim, ze pro nekoho je lepsi zakopat v sudu nekolik tun zrna a ma vystarano.

Ja se pripravuju takto, vychazi s prosteho faktu, takto to resili moji predci dle vypraveni za poslenich cca100let. I tehda byla fazola a hrach atd. presto byl brambor zaklad a ne fazola (je jasne, ze hana a podobne oblasti meli napul obilniny napul brambory).

Sak tato debata neni o rypani, kdyz mas jine nazor a das argumenty proti pak jak se rika "jenom do me" a rozmetej moji pripravu. Pokud to bude mit hlavu a patu, prispusobim tomu svoji pripravu. Stokrat muzu premyslet nad necim a preci jenom prehlednu drobnost co muze byt fatalni a nekdo jine ji uvidi na prvni pohled.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Brambory

Příspěvek od Sehr »

Nemel jsem v planu rypat a nechci. Jen jsem rozebiral tvuj nazor,abych si z nej vybral to co potrebuji. Mozna i u tebe zpusobi,ze bud svuj nazor o neco doplnis a nebo ho prekopes. Vetsinou se muzeme bavit jen teoreticky a odkazovat na nejake zdroje,protoze nikdo z nas nezije na urovni PA. Beru to tedy jen na doplneni informaci,ktere potrebuji.
Jen jsem rozebiral tech 800kg brambor na rodinu. Uz jen to odplevelneni brambor da cloveku tolik listobe zeleniny,ze ji bude mit na rok.:)


Debata o chudobe mladych lidi je trochu divna,protoze musime vychazet,ze lidi maji pribuzne a pokud mlady lidi budou zit u rodicu,tak moc penez nepotrebuji. A deti bez rodicu a pribuznych moc neni. A tezko bude hodne lidi zcela bez penez.Zas vychazim z pomeru z CR,tak nevim jake maji rodine vztahy v Recku. Pry tam rodina drzi pri sobe. Jsem zatim v mladem veku,tak sehnat DPP nemam problem,ale mluvim jsem se starsimi lidmi,kteri taky pracuji na DPP a nemaji problem sehnat praci a vydelat si alespon tech 3000kc. A to nemluvim,ze muzu sehnat normalni praci v pohode. Zas mluvim o CR,tak v Recku sehnat na par dni brigadu treba v dobe sberu uz bude nerealne. Jedine my vychazi,ze mlady lidi budou trpet depresemi,protoze se budou citit k nicemu.

Psal jsem,ze jsem zastancem,aby kazdy clovek mel alespon kus pudy. Vzdy se hodi a da se vyuzit skoro ke vsemu. Myslim,ze lidi do toho nejdou,protoze se jim to zda zbytecne.

Neberu to,ze brambory se zase stanou zas dulezitou polozkou v jidelnicku v PA.
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Re: Brambory

Příspěvek od Gloch »

Pokud koupíš pozemek tak sice za něj utratíš jako za jídlo na 6 (nebo kolik) let. Ale za těch 6 let, i za 20 pořád bude tvůj a bude ti produkovat. Nebo tvým potomkům.- jednak je to záloha produkce potravy a jednak uložené peníze - jeho hodnota je víceméně konstantní v průběhu věků. (Ne cena - peníze devalvují). Brambory se nedají pěstovat několik let po sobě, ale zanechávají půdu v dobrém stavu. Takže kromě brambor - pokud není kombajn na obilí - dá se to zkombinovat s dýněmi (dobře uskladněné vydrží do jara), řepou - viz polská a vůbec slovanská kuchyně, zelí, tuřín, pastiňák - před bramborami byl poměrně důležitou složkou potravy, kukuřice - polenta - či mamaliga - což je v podstatě totéž - sloužila jako hlavní složka potravy v mnoha zemích na jih od nás. Navíc diverzifikace produkce zabrání tomu aby vám jednu plodinu sežral škůdce či plíseň a rozloží dobu sklizně tak aby špička byla zvládnutelnější. Navíc vyprodukujete i jisté nezanedbatelné množství "odpadu" který se dá zkrmit např. slepicím (vejce a hlavně - kuřince na hnojení). Dříve také býval u každé usedlosti holubník - holubi se živí v podstatě sami, na jaře to bývalo první maso a zase poskytují hnojivo. Ono i vyvěšování budek ptákům mělo prvotně účel obstarat nějaké sousto navíc. :-D
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Brambory

Příspěvek od peteres »

V knize "John Jeavons: How to grow more vegetables" se uvádí výměra 500m2 na uživení jedné osoby za podmínek uzavřeného ekosystému, kdy se veškeré živiny pro produkci získávají na tomto pozemku. Pokud by byly k mání vnější zdroje (zásoba umělých hnojiv, lesní půda, hnůj z jiné farmy) pak by stačila i menší výměra. Na 30% této plochy se pěstují brambory nebo podobná kalorická plodina, na 10% zelenina, na zbývajících 60% obilniny (sláma je pro kompost). Nepočítá se s hospodářskými zvířaty. Při dobře zvládnuté technice se ale dá uživit i na podstatně menší ploše, výnosy se dají zněkolikanásobit, ale chce to mít dobré klimatické podmínky, dobře vychovanou půdu a znalosti.

Jeden člověk by měl zvládnou obdělat plochu zahrady cca 400m2 ve svém volném čase, i když přitom ještě chodí do zaměstnání. Pokud je rodina bez práce a věnuje se jen farmaření tak si ty dva tisíce metrů obdělá.

Snažit se o samozásobení podle mě rozhodně smysl má, přinejmenším do té doby, než to člověk začne ovládat. Nejde o to obstarávat si živobytí sám v době, kdy to není potřeba, ale jde o znalosti, které tím člověk získá. Schopnost samostatné obživy patří podle mě k základním lidským dovednostem, kterou dnes už skoro nikdo neovládá, protože ji nepotřebuje. Je samozřejmě lepší fungovat v komunitě než si hrabat na svém písečku, ale tahle dovednost může být právě v komunitě dnešních moderních lidí tou zásadní a chybějící dovedností, kterou tam tenhle "zahrádkář" může přinést v době, kdy se něco podělá a současný systém zemědělské produkce se rozpadne.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Brambory

Příspěvek od Terminated Account »

BOGOVIK píše:Tak mi to nedalo. Jak sem procital cele forum, kazdy hazel cislama kolik je potreba m2 na uziveni rodiny(chapu to ve smyslu, kolik je potreba m2 na pestovani jidla pro svou rodinu aby nezemrela hlady). Byli zde hlasky hektar malo apod.

Takze prumerne vynos v CR na jeden hektar pro brambory je: 25,69 t/ha. Coz je 25690kg. Kdyz bych nejedl nic jinoho tak pro jednu rodinu by melo stacit 10xpytlu po 80kg. Takze z jednoho hektaru lze uzivit 32 rodin (je mi jasne, ze se musi jeste odecist sadba). Takze kdyz hektar je 10.000m2 tj. 100x100metrů. Teoreticky lze uzivit rodinu(jenom jidlo) priblizne s 313m2 tj. 20x20. Takze kdyz se odecte sadba +nebudou se pouzivat hnojiva+rezerva, porid si 40x40m2 jenom na brambory jste za vodou(a to sem to predimenzoval hoooodne).

Původně jsem reagoval na tento příspěvek, který ve mě vzbudil dojem xenofobní soběstačnosti. Diskuse se pak stočila jinam a původní myšlenka byla úplně změněna - doplněna. Nikde jsem nenapsal, že zahrádkaření je špatné či nežádoucí. Strategie přežití se zahrádkou za sídlem, která má matematicky přesně danou výnosnost zemáků na jeden rok mi připadá už hodně přitažené za vlasy.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Brambory

Příspěvek od Kapo »

Správny kulak, keď zozbiera úrodu, tak začne pojedať poškodené a malé zemáčky. Veľké krásne si necháva na neskoršiu konzumáciu. A tak sa mu často stane, že jedia stále len bordel a najkrajšie mu uhnijú v pivničke. :lol:

A teď přijde ta zápletka: Sme sa bavili s kamošom /aj/ o zemáčkoch, a že keď bol na vojenčine dakde pri Plzni, tak tam gazda zozbieral úrodu. Pekné veľké nechal pre seba a rodinu na konzum. Všetky nepodarky sparil v paráku, nasypal do vzduchotesného pytla, zaviazal, a hore dnom postavil v pivnici jeden vedla druhého. A toto potom počas celého roka slúžilo ako zakonzervované krmivo pre domácu zver.

Máte niekto dáke info o takomto gazdovaní? :angel
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Re: Brambory

Příspěvek od Gloch »

Kapo píše: Všetky nepodarky sparil v paráku, nasypal do vzduchotesného pytla, zaviazal, a hore dnom postavil v pivnici jeden vedla druhého. A toto potom počas celého roka slúžilo ako zakonzervované krmivo pre domácu zver.
Máte niekto dáke info o takomto gazdovaní? :angel
Jo - to jsme dělali - když jsme sázeli cca 0,5ha brambor a měli 7 prasat. Tam proběhne něco na způsob mléčného kvašení a tím se to konzervuje. Akorát musí být pytel kvalitní a bez děr. Něco jako kysané zelí (kyslá kapusta). A nemělo by to zmrznout - pak se to začne kazit.
Warlord
Příspěvky: 49
Registrován: 27.07.2011 20:52

Re: Brambory

Příspěvek od Warlord »

To je nějak blbá móda začít do všeho motat radikály a xenofóby :roll: To už rovnou můžeš říct, že ten kdo nepáří vepře se slepicema je hnusnej MEGArasista a člověka, kterej si poříd psa čisté rasy střelit rovnou do hlavy :roll: Kdo není rasista by měl demonstrativně spát se zvířaty, aby dokázal, že nejen rasové, ale ani druhé rozdíly pro něj nejsou důležité a jít příkladem.

Mě na tom, že si chce někdo pěstovat brambory pro sebe, nic rasistického ani xenofóbního nepřijde.
A co je komu do toho, že si to chce někdo dělat po svým?
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Brambory

Příspěvek od Terminated Account »

Podívej, vím, že od jisté doby mám u tebe jasnou škatulku. Nepochopil jsi to tenkrát, takže nepředpokládám, že bys to pochopil nyní. Tvá reakce je úplně někde jinde, než je podstata myšlenky diskuse.

S Bogovikem se znám osobně a jeho názoru si cením. V tomto případě s ním ale nesouhlasím a znovu tedy opakuji, že uvažování v intencích 40 * 40 metrů osazených zemáky stačících pro jednu rodinu na rok života potravinové soběstačnosti, je pro mně sci-fi. Celá problematika je podle mě podstatně složitější. Nikomu to však nevymlouvám.
Odpovědět