Brambory

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Brambory

Příspěvek od Sehr »

Jakou mate vynostnost? Sazeli jste jen nekdy klicky?

Beru brambory jako jednu ze zakladnich potravin,ktere se daji docela lehce pestovat. Krome vodnice,lustenin a ovoce budou podle mne brambory nejcasteji pestovanou plodinou po PA.

Kdyz jsem pestoval na balkone nekolik kousku,tak jsem mel cca 1kg asi jen 2,5kg. To,ue byli v malych kvetinacich a nestaral jsem se o ne,tak to byla skvela uroda. Tatka na zahradce u RD sklizi z 10kg sadby cca 30-40kg bez udrzby.

informace : http://www.brambor.info/zahradkari/Pest ... hradce.pdf
http://www.les-mp.cz/inpage/ekozemelstvi-ekozahradka/
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: Brambory

Příspěvek od rudde »

Loni jsem nekdy na prelomu cervenec/srpen nasel par brambor ve sklepe. Zvirata zatim nemame, tak jsem si rek, ze je zkusim zasadit, co to udela. Podzim byl sice mirny a nat byla zelena az nekdy do konce rijna, presto jsem vypestoval bramburky o prumeru max 1,5 cm. :]
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Brambory

Příspěvek od dracekvo »

Mě tak napadlo, jestli vůbec existují semena brambor? Bylo by to skladné a v případě nouze by se zasázeli.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Brambory

Příspěvek od Sehr »

dracekvo píše:semena brambor
Googlil jsem,ale o prodeji semen neni ani zminka. Az budou na bramborach ty zelene plody,tak to zkusim jestli jsou semena.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Brambory

Příspěvek od SaraH »

Tady je diskuse o bramborách ze semen, ale nic moc konkrétního:
http://www.zahrada.cz/forum/brambory/br ... a_oblast=0
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Brambory

Příspěvek od Fjord »

rudde píše: Podzim byl sice mirny a nat byla zelena az nekdy do konce rijna, presto jsem vypestoval bramburky o prumeru max 1,5 cm. :]
Ty brambory by se měly tzv. okopčit, nevím, jestli to říkám správně-když tak mě opravte. Není to pak jako rovná plocha, ale na ty brambory se přihrne hlína, takže to pak udělá hranky. V tom to pak roste mnohem líp, než v udusané hlíně. Taky by se měly jednou za čas okopat, aby se ta půda provzdušnila a lépe pak i přijímala vodu. A pokud ti to vyrostlo malé-tak to byl nejspíš nedostatek právě vody.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Brambory

Příspěvek od alibaba »

Myslel jsem si ,ze to kazdy vi ------Brambora se veme a rozreze na nekolik kusu podle toho kolik ma ocek a zasadi do zeme a tak mame brambory rozriznute treba na 4 kusy a z kazde 1/4 brambory vyroste trs co ma treba 10 brambor a zasazene brambory se ooravaji 2x do sklizne ,prihrunuje se k nim zem a kdyz mame zahony dlove asi 1,50 cm motykou knim prikopame zem za se asi 2x do sklizne ,cim je zem vice nacepirena tim brambory lepe rostou......
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Brambory

Příspěvek od Fabulous »

Tak tenhle styl sázení brambor do zetlelé trávy se mi opravdu líbí!

http://www.zahrada.cz/forum/brambory/sa ... /?stranka=
mortinto
Příspěvky: 242
Registrován: 17.02.2012 20:47
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha

Re: Brambory

Příspěvek od mortinto »

Brambory se okopávají 2x. Přihrnou se hlínou a tak se ze zahrnutých listů stanou kořeny a na nich vyroste druhé patro brambor. Když jsem sázel brambory, tak jsem vždy vyhrnul řádek, na dno jsem dal kompost nebo koňský či aspoň kravský hnůj, zasadil opatrně už do zelena naklíčené brambory a zahrnul.

Když je necháte naklíčit na slunci do zelena, tak sázíte v podstatě keříčky, ani ne do týdne jsou na světle. Takže je můžete sázet skoro o 3 neděle později. Za jak dlouho poté, co vyrostou se okopávají poprvé nevím, ale kdybych je měl na zahrádce, tak ten okamžik nepropásnu.

Tedy, po zasazení jsou brambory maličko pod terénem, první okopávání je zahrne maličko nad terén a při druhém okopávání máte mezi řádky strouhu pod úrovní terénu.

Důležité je při okopávání zahrnout listy a nechat je koukat jen tak trošku, aby jste věděli, kde ty brambory vlastně jsou. Jaký jsme měli výnos fakt nevím, ale vím, že táta každou bramboru rozkrojil nejméně na dvě části, i více, podle toho, kolik oček měla. Brambora, která se s očkem dává do země, vyživuje keřík do doby, než si udělá kořeny.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Brambory

Příspěvek od miki »

rudde píše:Loni jsem nekdy na prelomu cervenec/srpen nasel par brambor ve sklepe. Zvirata zatim nemame, tak jsem si rek, ze je zkusim zasadit, co to udela. Podzim byl sice mirny a nat byla zelena az nekdy do konce rijna, presto jsem vypestoval bramburky o prumeru max 1,5 cm. :]
Zdravím.
Tady se asi jedná o krátkou vegetační dobu (ta velikost 1,5 cm je směšná) ta brambora se musí sázet pokud možno tzv. s předstihem a naklíčená. Červenec srpen je již pozdě tam se brambory snad ani pořádně nerozrostou a je již zima. Například letos jsem měl zasazené brambory (18.3.2012) v pet flaškách
(2 l PET flaška přeříznutá ve 2/3 výšky) už v polovině března. S výhodou využívám faktu, že se "zmrzlý" přesunuly o více než měsích směrem k zimě. Aspoň je ta klimatická změna, to jejich oteplování k něčemu dobrá, takže to současné ochlazení jsou vlastně "již zmrzlý". Dříve platilo, že .....
...."blbej sedlák hnojí hnojem přímo pod brambory, sází na Josefa a má největší brambory"...... Tak to již dnes neplatí. Dnes by se museli sázet min. o měsíc dříve a nebo je předkličovat.
Takže já když na jaře, tak začátkem března, okrajuji brambory na jídlo, tak tam kde je očko ukrojím šlupku silnější tak 1 cm. Dám je oschnout a za dva dny do uříznutých PETek, přímo do flašky cvrknu tak 1 cm vody dám oschlou šlupku a jdu od toho. Za pár dní již mají kořinky a já na ně nasypu první vrstvu hlíny. Vždy tak aby byl klíček v úrovni hlíny nebo trochu koukal. No a takhle pokračuji dále až jsou na úrovni okraje flašky. To je již konec března začátek dubna. Pak když jsou tak 5-10 cm nad zeminou tak vezmu nůžky a všem klíčům odstřihnu vršky, pozor pouze co nejméně tzn. těsně pod vrcholem, prostě poslední dva lístky. Brambora se zastaví v růstu a z klíče pod půdou se začnou tvořit další kořeny a zárověň se tvoří další klíče. Dnes již mám brambory s dalšími klíčemi a kyticí stonků a listů pěkně v teple, stačí tak teplota 10-15 st. C a čekají na zasazení, jakmile bude venku tepleji tak nad 10-15 st. C. Když je potom sázím (tak 10. 4.) tak tu bramboru pokládám vlastně na ležato a ve směru řádku, protože má klíče a kořeny po celé délce stonků. Rozestupy jsou díky tomu větší asi dvojnásobně tzn. místo těch 30 cm tak i 50 až 60 cm. Výhody : Malá spotřeba brambor, spíše šlupek,
velké rozestupy - méně práce, a velmi ale velmi urychlená sklizeň. První brambory vydloubávám z boku hrůbků již koncem května (oni ty mršky, tam kde je větší brambora, je takový hrbolek a nebo prasklina na půdě, vrazím tam ukazovák a již je brambůrka na světě, zahrnu a čekám dále). Zbytek rostliny samozřejmě pokračuje v růstu a tvoří další brambůrky...Mňam...Tak takhle já pěstuji brambory...V minulosti jsem sázel i do soudků ale je s tím podstatně více práce a tady jsou dříve. Úroda je zhruba 2-2,5x větší než při klasickém pěstování a spotřeba sadby je úplně mizivá.
Miki.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

To Miki:

nedami to, jak ctu tvoje rady jak sazet brambory. Ale zkusenost mich rodicu a jejich rodicu mi rika neco jinoho.

Ale k veci, sazet bramnbory kdyz neni tepla puda je blbost. Proto, kdo bude sazet nedelejte to ted. Pockejte jako kazde stare sedlak na druhou polovinu dubna. 18.3. jak to dela Miki neni zeme prohrata v noci klesa teplota k nule a na prohrati do +-20cm si musime pockat prave na druhou polovinu dubna. (Kdo byl na srazu kde bylo v noci pod nulou tak ma predstavu jak byla asi prohrata zeme jeste 1.4.)
Nerikam, ze nevyrostou, ALE stejne jako soused(co uz taky tento tyden sazel) budete mit urodu mensi a pozdeji(co do mnozstvi a velikosti, prirodu neosulite pokud to nedate do skleniku).

Ja budu sazet nejdriv az tak pristi tyden, a kdyz pouziju velmi rannou odrudu, tak na konci kvetna budu mit urodu stejnou jak Miki (za predpokladu stejne odrudy a stejne zemepisne sirky, tj. pokud jsi od znojma pak sem prohral :D).

Jinak kdy bude sklizen je na odrude, tj.:

Edit:
mam otazku, to sazis kolik m2, ze mas cas toto delat? Na mojich cca 500m2 bych si toto nedovedl predstavit delat.


velmi rané ………………………….90–100 dní
rané …………………………………100–110 dní
polorané ……………………………110–120dní
polopozdní a pozdní…………….. nad 120 dní
vmax2
Rozpadlík
Příspěvky: 83
Registrován: 10.02.2012 23:51
Bydliště: Chomutov

Re: Brambory

Příspěvek od vmax2 »

Brambory delam cca.15let, v posledni dobe zhruba na 1,5ha.Sazim az do vyhrate hliny koncem dubna,driv spis az treba 5.kvetna.Jednou tou dobou nachcalo,tak az 18.kvetna-kvalitni zavlaha a ochrana proti plisni/na Kuprikol 2x zapomente/to znamena koncem srpna krasna zelena nat,takze nutnost desikace/chemicke likvidace nate a ukonceni rustu.Jen ty brambory jsou porad velke,asi su hloupej sedlak :lol: Kdyz rane tak pod netkanou textilii,ale i pod ni je dokaze sezehnout mraz.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Brambory

Příspěvek od miki »

Zdravím,
přátelé tady došlo k omylu já pochybil. Měl jsem napsat, že se jedná o zhruba jako každý rok o cca 50-80 sazenic. Zasadit těch mejch 600 m2 (celá zahrada) tímto způsobem tak to bych se nejspíš "zmrcnul" nejenom, že nemám potřebný prostor na sadbu, ale již jsem starej dědek, kterýmu to ohýbání přeci jen jde trochu hůře než ve 30 letech. Tak jak jsem to popsal se jedná o pokrytí doby mezi klasickou sadbou a mou rychlenou v PETkách. Stejně tu normální nerychlenou mám na 4 řádcích délky 10 m.
Já normální ranné brambory také sázím přímo do půdy a taky koncem dubna Tak 18-25. 4.
Pro první dobu než vyraší tak jsou také pod černou folií.

Miki :......a čekají na zasazení, jakmile bude venku tepleji tak nad 10-15 st. C. Když je potom sázím (tak 10. 4.) tak tu bramboru pokládám vlastně na ležato a ve směru řádku.....

Bogovik :..... Pockejte jako kazde stare sedlak na druhou polovinu dubna. 18.3. jak to dela Miki neni zeme prohrata v noci klesa teplota k nule a na prohrati do +-20cm si musime pockat prave na druhou polovinu dubna.

Příteli já pochybil, ale došlo i k tvému omylu... Rozdíl 8 dní když budu brát, že to tvé 18.3, mělo být 18.4. není pro mé superurychlené brambory nijak podstatný. Já jsem nepsal, že jsou 18.3 venku v půdě ale v PETkách, ven je sázím až 18-20.4. Ty budou vytvářet kořínky i ve studené půdě (je dokázáno, že růst kořenů v půdě začíná při teplotách mírně nad nulou, tak těch 5-10 st. C), a zelené části budou stejně spinkat až do doby zahřátí půdy (na těch 15 st. C) pěkně zahrnuté při sázení až na dva vrcholové lístky. A s tím, že je zasadíš ve stejnou dobu, stejnou odrůdu, na stejném stanovišti, nenaklíčené, že budeš mít stejnou úrodu jako já s naklíčenými ? ? ? :rofl :rofl
Kdepak vezmou ty tvé brambory čas na vytvoření takové hmoty kořenů a stonků jako u těch mých, nikde.
Neboj já jsem to v minulosti několikrát vyzkoušel. Zvláště když nás do tohodle nutil tatínek a já mu chtěl dokázat, že nemá pravdu. A bylo to drahé ponaučení, když mě řekl ať se tedy vsadím o kapesné na příští měsíc (dostával jsem tenkrát na měsíc 30 kč) již jsem chodil 1 rok do učiliště (tak jsem se cítil, že jsem sežral všechnu moudrost světa) a tak jsem furiantsky odpověděl, že třeba o dva měsíce. Tatínek řekl....Tak platí.... Víc ani slovo.

Výsledek: Přišel jsem o 2x kapesné a dodnes si pamatuji jak on vyndával brambory z boku hrůbků na konci června a já až koncem července, o měsíc dříve než já. Musím ještě podotknout, že to nebyly žádné superuper ranné brambory ale normální brambory na uskladnění. Takže žádné jako dnešní ranné 100 dní vegetace ale klasických 120 - 150 dní. Tenkrát byly ranné sadbové brambory hóóódně drahé a byla to v podstatě novinka, navíc dostupná pouze na objednání v zahrádkářské organizaci.
Miki.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

Nu mě stačí podle počasí +-14 dní před sazením přes den (když je prohřáté vzduch otevčít venkovní sklep a brambory začtou tahat klíčky sami. Jediná energie co mě to stojí je otevření dveří. Budu tedy mít stejně naklíčené jako ty, akorát "bez práce" (děda to nosil ze sklepa na mlat).
Tj. Ano budu mít stejnou úrodu.
Vše je to o konkrétních detailech. Ale tady bych se shodl na tom, že pokud někdo nesleduje a neučí se celé postup, předáním ústně se vždy něco opomene. Viz já se nezmínil o tom naklíčování ve sklepě apod.

Jinak psal jsi:
Například letos jsem měl zasazené brambory (18.3.2012) v pet flaškách .
Predpokládám v hlíně, takže omlouvám se, že sem to napsal ve stylu dáváš do země, ale sázíž 18.3. ne jak mě opravuješ 18.4.
Když už bych se snažil to dělat časově náročně jako ty, volil bych ty bramborové věže, kde se doplňuje hlína. Osobně se mi tvůj způsob pro "samozásobení" nezdá moc vhodný(prostě až moc času a námahy).

P.S. má někdo zkušenost porovnání bramborové věže-klasická plocha ve stylu m2/výnos vs m2/výnos, včetně času co to stojí?
Warlord
Příspěvky: 49
Registrován: 27.07.2011 20:52

Re: Brambory

Příspěvek od Warlord »

Když jsem si četl "Pěstování ve věžích", musel sem se juknout na youtube, abych byl v obraze a náhodou to znám.
Pěstování nastojato je jedna z mála možností, jak pěstovat brambory tam, kde je půda zamořená škůdci a tam, kde není místo. Hlavní nevýhoda je, že je to pracnější a často se to nevyplatí. Když si vezmu, že kilo brambor stojí 5Kč a jedno prkýnko třeba dvacku, nevyplatí se to, ale funguje to, tetka je takhle pěstuje.
Do věží sype posečenou trávu, kůru, dřevěný popel a bahno z potoka.
Ale zapomeňte na to, že by vyrostla věž plná brambor, kde nezbude hlína a zůstanou jen brambory.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

Nu prkynka problem neni, staci pletivo na plot u ktereho se na boky nasype seno ci trava apod. a vydrzi si myslim ci jak 2-3 roky. To ze v obchoded stoji 5kc je hezke, to vajicka stali 2kc/ks a byli k dostani taky :D.

Jenom nechapu:
"Ale zapomeňte na to, že by vyrostla věž plná brambor, kde nezbude hlína a zůstanou jen brambory."

Ja si to predstavoval neco ve smyslu, napul pestovani brambor napul kompost. A halvne mam pul hury plnou sena a mam predstavu, ze by sl timto vyuzit (kraliky apod. nechci).
Warlord
Příspěvky: 49
Registrován: 27.07.2011 20:52

Re: Brambory

Příspěvek od Warlord »

No já někde četl něco o pěstování brambor v pytli, kde autor popisoval, jak se postupně do pytle přisypává hlína a nakonci zůstane prakticky jen pytel brambor, ze kterého se jen vysype trochu hlíny a zbytek jsou brambory.
Tak jen že tohle tak nefunguje a divil bych se, kdyby mu tamto tak fungovalo.

Ad přežití:
Stojí za uvážení i pěstování brambor hydroponicky: http://www.instructables.com/id/Hydropo ... -potatoes/
1 rostlina = 2Kg brambor / za 60 až 120 dní / 3waty = velmi "chudé" jídlo na čtyři dny pro dva (neumřete)
20 kbelíků * 3 pokoje *2kg / 100 dní = ~1Kg brambor na den :roll:
Hlavně přes zimu by to mohlo dělat ten malý rozdíl mezi žít a chcípnout hlady :roll:
Hnojivo si vyrobíte, ale největší nevýhoda je potřeba 20kýblů*3pokoje*3W= tj. příkon asi 200W 24/7 na probublávání, což při válečném stavu nepůjde zajistit. Za válečného stavu funguje elektřina obvykle tak 6 hodin denně, ale třeba zase nebude takový problém sehnat UV lampu a bramborám přisvítit.
Navíc brambory pochází z And a tak některým odrůdám prý nevadí dočasné snížení teploty.
Hlavní je, aby kořeny nebyly ve vodě, když se voda neprobublává, to by se ale asi dalo zajistit, třeba jí dočasně odpustit.

Asi bych to "kdyby se něco semlelo" zkombinoval s pěstováním nějakých hub (šitake, hlíva, žampióny) ve špalcích "nastojato" nejspíš ve sklepě. http://www.planetahub.cz/index.php?opti ... Itemid=153
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Brambory

Příspěvek od Sehr »

BOGOVIK píše: P.S. má někdo zkušenost porovnání bramborové věže-klasická plocha ve stylu m2/výnos vs m2/výnos, včetně času co to stojí?
Nema cenu resit cokoliv ohledne penez a pestovani. Pestovat cokoliv,aby clovek usetril je nesmysl. Vse je drasticky levne.
Dokonce uz by bez dotaci zemedelci nemohli nic pestovat.Jaka by asi byla skutecna cena potravin? Pokud si clovek bude uctovat i cas,ktery stravi na zahradce,tak ho to bude stat i 20krat vic nez v obchode. Pro cloveka,ktery nechce byz zavisly na obchodech a nebo je silne verici,ze v obchodech prodavaji jen podradne potraviny se mu vzdy vyplati sam pestovat potraviny. Je brat zretel,ze uz na vesnici se nevyplati pestovat neco a tak pole lezi hladem.

Urcit vynosnost je podle mne nemozne,protoze to casto zavisi na hodne faktorech.
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Re: Brambory

Příspěvek od Gloch »

dracekvo píše:Mě tak napadlo, jestli vůbec existují semena brambor? Bylo by to skladné a v případě nouze by se zasázeli.
Semena brambor existují, ale je to poněkud komplikované - první rok ti vyrostou rostliny, které jsou jednak každá jiná - mnoho z nich se zvrhne k původním divokým fomám a všechny mají hlízy asi jako lískový až vlašský ořech. Ty pak další rok zasadíš a z nich už ti vyrostou normální brambory.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: Brambory

Příspěvek od BOGOVIK »

2 sehr:

Ted si budu cucat s prstu dny, ale za predpokladu, ze 20m2 klasickou metodou dostanu 20kg brambor a cas potrebny na obhospodareni bude 5 dnu je to realizovatelne, ale kdyz na 20kg metodou veze(jedno jak se to nazyva) budu potrebovat 20m2 a cas 20 dnu. Tak to neni o penezich, ale nerozumu. Vzdy se divam na omer cena vykon a zde je to o case co je potreba tomu venovat aby nebyl moc velke, a kdyz usetrim z 20m2 treba 4m2 je to z meho pohledu zbytecne travene cas a prostredky na novou metodu.
Odpovědět