Farmaření - příprava na PA situaci

Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od bivoj »

2 josef - Dík za info. Já jsem spíš přes tu techniku a ve zvířectvu se až tak příliš neorientuji, takže ještě jednou děkuji za rozšíření obzorů! Zase jsem o něco málo chytřejší. ;) :hand
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
hajney
Příspěvky: 3
Registrován: 13.01.2018 6:21
Pohlaví: muž

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od hajney »

A když se od teorií s koni a tažným dobytkem přesunete k praxi, tak se dá začít třeba malou zahrádkou která se poryje ručně. Problém nastává (znám i z vlastní zkušenosti) že ono to samo nevyroste. V případě PA situace by byla asi potřeba pěstovat jiné plodiny než normálně - tzn. že když teď budeš pěstovat obilí aby si mohl umlít a upéct vlastní chleba tak to bude spíš takové hobby. Ten "nácvik" se dá dobře provozovat například na bramborách, mrkvi, cibuli a spoustě ostatní zeleniny, případně ovoci. Někdy nestačím koukat co někdo dokáže vyprodukovat za potraviny na relativně malém pozemku. Pak když se k tomu přidá nějaké to domácí zvířectvo... To já jsem amatér. Ale i přes to mám radost z vlastních výpěstků i přesto že nedosahují velikosti a množství co dokáže zkušený pěstitel.

Mě spíš děsí, že pokud k problému dojde tak člověk který se dokáže uživit se bude muset i ubránit. Ale to patří do jiného tématu.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od Cep »

Ten nácvik je fakt potřeba, protože: vhodná doba, kdy to vystrčit na zahrádku/pole , způsob jak/kdy to předpěstovat, ochrana proti potvorám. Člověk zjistí, že začne sledovat počasí způsobem, jakým to do té doby nedělal... <br>
Kdysi mi vrtalo hlavou, proč osadníci v Americe, když se usadili, tak začínali s kukuřicí. Časem mi došlo, že kvůli pařezům.
Na obdělání stačila motyka... Až se zbavili pařezů, tak se s pluhem mohlo na pšenici.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od Piston »

Bohužel, nejbližší vhodný prostor pro pěstování kukuřice je Maďarsko. U nás je příliš krátké vegetační období, kukuřice nestačí většinou dozrát. Ovšem do krmých směsí pro zvířátka to nevadí.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od Kapo »

Zo sadením po PA dobe je to dosť podobné, ako začať znovu orať s volmi. :lol:

Bez zásob vhodných semien na začiatok to bude ťažké. Hrozne ťažké. Hlavne pri rýchlom prúsere. Prvotný hladomor a prvé neúspechy v sadbe, geneticky upravené mnohé rastliny aj chabé skúsenosti novopestitelov.... no nebude to len tak, že zasadíme, a sklidíme....
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od Cep »

Piston píše:Bohužel, nejbližší vhodný prostor pro pěstování kukuřice je Maďarsko. U nás je příliš krátké vegetační období, kukuřice nestačí většinou dozrát. Ovšem do krmých směsí pro zvířátka to nevadí.
Tak rách, fazole, no :-) Ale ohledně kukuřice - jižní Morava, je jižní Morava. A pokud nebude suchho (jako loni), tak to i dozraje.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od Piston »

S fazolemi je to podobné jako s tou kukuřicí. U nás na severovýchodě je v květnu pravidelně šlehne poslední mrazík a na podzim přijde studené září a je tu problém.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od sauerkraut »

Po pripadne apokalypse se nebudeme vracet do stredoveku. Nikdo nebude delat zentour s drevenymi kolicky, kdyz tu bude lezet hromada diferencialu z nakladaku. Bude se svitit 12V zarovkami z aut, dokud budou nejake solarni panely, nebo alternatory pohanene vodnim kolem, zentourem, nebo necim podobnym. Pokud soucasti AP nebude EMP, zbydou LEDky, ktere zerou mnohem mene a timpadem jsou mnohem vhodnejsi pro sviceni ve stavu s nedostatkem energie.

Stejne tak nema smysl snazit se obdelavat pole s kravou, pokud se vsude vali hromada motoru, podvozku a je mozne snadno vyrobit bioplyn, nebo drevoplyn. Nebo pokud je hned vedle 30MWp solarni elektrarna, ktera za hezkeho dne peknych par MW da cely den, tak staci najit prodluzovacku a vhodny stejnosmerny elektromotor.

Mozna zbydou druzice a povede se z nich prijimat fotky planety a predpovidat pocasi alespon na par hodin dopredu (dest, kroupy - i to muze zemedelci pomoci). Pokud uz bude nahore starlink, tak bude mozna internet po cele planete. Uplne stejne si umim predstavit treba packet radio na pomalych pocitacich z diskretnich soucastek a na nem realizovany pomaly mail a pristup do encyklopedii. Klicova vec je ulozit behem 30-50 let PA co nejvic informaci o tom, jak se veci delaji a jak funguji, aby se k nim bylo mozne vratit. Protoze jedna vec je vzit diferak z nakladaku a druha vec je nahradit ho o sto let pozdeji. Ale muj odhad je, ze tvrda apokalypsa nebude trvat ani tak dlouho, protoze vsichni vedi, ze tu technologie byla a ze ji chteji zase.

Jeden obrovsky rozdil si vetsina lidi ani neuvedomuje (ja o nem pred par lety netusil) - dnesni odrudy zeleniny a ovoce jsou par desitek let stare. To, co se pestovalo pred 100-200 lety melo mnohem mensi vynos. A to nam tu s trochou stesti zustane. Stejne, jako brambory, topinambury, fazole, kukurice (nemusi dozrat) a dyne, ktere tu pred peti sty lety nikdo neznal.

To samozrejme neznamena, ze se nemame poucit z toho, jak se to delalo driv. Ale je nutne pocitat s tim, ze to bude jine. V necem mnohem lepsi (casto staci jenom znalost, ze neco jde, abychom prisli na to jak), v necem mnohem horsi (v mnoha scenarich rozpadu bezpecnost), v necem stejne.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od Kapo »

O akej apokalypse vravíte pane? Jadrová vojna? Zrážka s meteoritom? EMP? Smrtelný vírus? Výbuch supervulkánu? Ekonomická či ropná kríza? :?

Snadno drevoplyn a bioplyn? Takže niekto sa tu vyváža zadarmo? Alebo sa to bude riešiť až potom? :lol:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od sauerkraut »

Kapo: presne jsi popsal ten problem. Nevime ani jestli apokalypsa bude, ani jaka bude.

Bude-li globalni (protoze pri lokalni bude zase vsechno jinak), tak:
- jaderna valka: bude problem cokoliv pestovat kvuli kontaminaci
- srazka s meteoritem: podle veliosti meteoritu: pohoda, ekonomicka krize, nuklearni zima (bez jadernych elektraren na ohrev skledniku a prisvetlovani nic nevyroste), konecna
- EMP: to asi nekdo umyslne vyvola s nejakym cilem. Patrne obsadit ostatni. Takze elektronika bude, ale bude ji mit v rukach nekdo jiny. Pokud nebudeme v zajmove oblasti, tak je prechod na zemedelstvi a pohon stroju drevoplynem a bioplynem realny. V opacnem pripade mame jine problemy (obrana / zivot v okupovanem state - vse zalezi na tom, co projde pres novou vrchnost).
- virus: Ti, co preziji budou mit celou infrastrukturu, zasoby paliv, stroje. "Jenom" se s tim budou muset rychle naucit zachazet.
- Supervulkan: viz srazka s meteoritem, ty horsi scenare
- Ekonomicka/ ropna krize: drevoplyn, bioplyn, solar, internet, wikipedia, rozpad.cz :-), bicykly, elektrobicykly, mozna i tazna zvirata, hlavne improvizace, nejak bezici fabriky a vnitrostatni obchod, k dispozici cela technologicka zakladna nasi civilizace. Nutnost se prizpusobit novym podminkam a silenym cenam nekterych veci (napriklad dopravy). Podle me nejpravdepodobnejsi scenar. Jedna z mala variant rozpadu, pro kterou se hodi umet programovat :-).

Vsechno take zalezi na rychlosti zmen. Ze dne na den bude zhruba pripravenych par lidi. 1-3 mesice uz budou vypadat o neco lepe. 1-2 roky mame sanci zvladnout bez vyrazne redukce obyvatelstva (viz hloubka pruseru ve Venezuele).
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
JOBU
Příspěvky: 1818
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od JOBU »

Aj v kontaminovanej pôde sa dajú bez rizika pestovať rastliny,pekné vymenovanie čo ťahá a čo neťahá radioaktivitu zo zeme bol spomínaný v niektorom dokumente o černobyle.
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od lordCorvin »

sauerkraut: zapomněl jsi na občanskou válku, taková Jugoška v celoevropském měřítku. Etnické a náboženské čistky, pokud nebude vážnější zájem, tak 1-2 roky, pokud si bude někdo (za velkou louží) přihřívat polívčičku, tak klidně 5-10 let a návrat do 45 roku, co se týká zdrojů a infrastruktury...
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od surikata »

Mám asi 3ha a část jsem osázel švestky atd.
Teď chcou nějak opravovat hranice a upravovat tvar parcel. Jen bych chtěl změnit funkci pozemku z ostatní plocha a trvalý travnatý porost na sad. Jen se jedná asi o 2ha a teď babo raď. Potřebuji jednoduchý projekt, který si nakreslím sám, nebo už mám smůlu a potřebuji krajinného architekta? To je snad nad 300m2.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od Kapo »

A aký je dôvod?
Viem, že u nás je to pakárna a stojí to vcelku dost penez. A význam to má max tak pri platení daní, pri stavebných pozemkoch a pri dotáciách.....
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od Martysedlak »

Surikato, chápu to dobře že to chceš změnit sám? Na změnu kultury nepotřebuješ žádný projekt. Do konce terénní úpravy do 1,5 metru , max 300 m 2, ktere nehraničí s verejně využiványmi komunikacemi, ci veřejným prostranstvim nemusíš hlásit nad tyto parametry je to na ohlášení. Specifikace parametrů je v paragrafu 103 odstavev f stavebního zákona.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od surikata »

No má to tak 2ha a důvod že začínají nějaké nápady s opravou tvarů a výměny atd a dost nerad bych řešil, že mi zůstaly metry, ale mám to jinde. Dost jsem se tam nastřel. Pokud by to byl sad dost dobře by mi nemohli nic provést a zůstalo by to tak jak je.
golem
Příspěvky: 1727
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od golem »

A něco takového by mohl n3kdo provést bez tvého souhlasu?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od bacil »

No to by ses divil, že mohl! Obecně-katastrální mafie se činí a tak se ti velice lehce může stát, že políčko, které dědíte >100 let, najednou leží někde jinde, nebo vůbec má jiného majitele. Viz Kiska. To se fakt neděje jenom na slovači a jenom s kiskou. Osobní zkušenost v rodině.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od pepaf »

Nový příspěvek od surikata » 17 kvě 2020, 12:30

No má to tak 2ha a důvod že začínají nějaké nápady s opravou tvarů a výměny atd a dost nerad bych řešil, že mi zůstaly metry, ale mám to jinde. Dost jsem se tam nastřel. Pokud by to byl sad dost dobře by mi nemohli nic provést a zůstalo by to tak jak je.
Docela dost bych si ty pozemkové úpravy pohlídal a zajímal se na Obci co a kdy se bude v této oblasti konat!

Alespoň základní info co a jak by se mělo...např.:

https://www.adol.cz/blog-co-prinasi-poz ... i-maklere/
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Farmaření - příprava na PA situaci

Příspěvek od Cep »

V rodině je pole v oblasti, která má být zastavěna. Ostatní pozemky mají být stavební, z tohoto pole má být cesta...
Odpovědět