Včelaři a brtníci

Odpovědět
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Piston »

Za sebe bych řekl, že včelíny nebo dokonce maringotky jsou dneska přežitek, a navíc nepraktické, protože nejdou dohromady s nástavkovými úly. Ano, je dobré, když jsou úly nějak chráněné od severu, ano, není špatné, když je nad nimi nějaká stříška, ale jinak je stačí postavit na nějaký betonový sokl nebo třeba tvárnici a nic jim nechybí. Osobně jsem musel z jedné strany stanoviště obsadit hustými a rychle rostoucími keři, abych zabránil otravování lidí včelami. Navíc, jak se říká, co oko nevidí, srdce nebolí, je lepší včely trochu schovat.

Počáteční investice do včel je nemalá a bolestivá, je jedno, zda je to kvůli třem, pěti nebo deseti včelstvům, potřebuješ stejné věci. No a peníze bude třeba investovat průběžně, nastavky, rámky, atd jsou spotřební materiál a nevydrží věčně.
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od dR94HWVa »

Narazil jsem na trubce na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=9ItlOFL ... dvokoMAKES
Může mi někdo ze zdejších odborníků říct názor? Děkuji!
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od drigon »

Rafael píše: 19.01.2022 8:45 Fotky na tabletu vidím blbě.

Ale o to nejde, asi se ti podařil překlep s tou mateří mřížkou aby včely nemohly do medníku.
Nebo jsem to pochopil špatně a jinak?
Máš pravdu. :oops:
Správně je: aby královna nelezla do medníku. Včely tam samozřejmě lezou, jinak by tam nebyl med.
Psal jsem to po noční. 14 hodin směna, za kterou jsme se nezastavili (poslední hodina cesta domů rg plus papíry). Holt už únava zmohla mé mozkové závity.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Montezuma »

dR94HWVa píše: 19.01.2022 12:16 Narazil jsem na trubce na tohle video https://www.youtube.com/watch?v=9ItlOFL ... dvokoMAKES
Může mi někdo ze zdejších odborníků říct názor? Děkuji!
Ty jo, nevim. Jako krajní možnost na jeden rok, když bych neměl do čeho strčit roj, tak asi jo. Ale přes zimu to dílo asi nepůjde uschovat, kvůli vlhkosti to bude plesnivět, a přes léto bude dílo nerozebíratelný, což je zas nešikovný pro kontrolu. Vzhledem k omezenému prostoru bude asi časté rojení, což včelař úplně nechce. Když už, tak bych včely z roje nasypal do medné krávy nebo bedněného úlu.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

Odborník nejsem, jen bývalý včelař.
(A to jako kluk u dědečka jsem včely bytostně nesnášel a bál se jich. Hodně.
A on to velmi špatně nesl).

To video jsem si užil jen částečně protože jsem nerozuměl řeči. Ale i tak posílilo můj ne příliš dobrý názor na takové "sociální sítě" a podobné opičárny.
Pokud nezapomenu, tak odkaz na něj pošlu členům místního včelařského spolku.

31. března nebo prvního dubna.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

Drigon, jo. Taková matka, (královna) jak se dostane do medníku způsobí tam úplnou katastrofu.

V Budečácich se obměňuje včelí dílo takovým způsobem, že se rámky s plodem z plodiště dají do medníku a dají se tam místo nich mezistěny k vystavění.
A párkrát se mi stalo že jsem tam nechtěně přemístil i matku. Já je nikdy neměl označené a v chumlu včel jsem ji někdy přehlédnul.

Tak jsem na to pak šel trochu brutálně. Rámky s plodem jsem dával do medníku už úplně bez včel. Všechny jsem setřepal nebo smetl na skluz venku před česnem
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od drigon »

Při převěšování rámků z plodistě do medníku včely z rámků ometám a do medníku se snažím dát rámky s medem, nebo zavíčkovaným plodem.

Zaznamenal jsem názor: převěš to bez ometání a za několik dní zkontroluj kde matka klade. Zkusil jsem to jednou a u poloviny včelstev jsem pak místo 6 rámků ometal 11 nebo 22. Více jsem to tak již neudělal.

Rozšíření totiž dělám tak, že z plodistě vyberu a ometu 6 rámků. Místo nich dám do plodistě stavební rámky (většinou na střídačku s plodovými) a v medniku vybrané a ometené rámky prostřídám soušemi.

Edit: dostane li se matka do medníku ho zpravidla z velké části zaklade. Ve spodní části úlu (původní plodistě) je buď prázdno, nebo si tam včely narazí nouzové matečníky a výsledkem jsou pak dvě včelstva v jednom úlu a (skoro) žádný med.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Montezuma »

Zkoušel jsem aplikovat mateří mřížku jeden rok v nástavkových úlech. Filosofie nástavkových úlů je taková, že dáváš včelstvu tolik prostoru, kolik aktuálně potřebuje, a tudíž by se mateří mřížka ani používat nemusela. Nicméně zkusil jsem to. Výsledek byl takový, že ten rok jsem chytal enormní množství rojů (důvody mohly být i jiné, ale tohle si myslím, že mateří mřížka na to vliv měla). Mateří mřížku tedy od té doby nepoužívám, místo toho přidám nástavek do plodiště ve složení souše/mezistěny/volná stavba. V půlce května to zvětší plodiště, což je dobrý na letní květnovou/červnovou snůšku, která v mých podmínkách bývá hlavním nositelem nejlepšího medu (ovocné stromy, lípy, luční kvítí, akáty).

Jako jo, mám pak na zahradě sedminástavkové komíny, ale přijde mi to pořád míň pracný, než se piplat s mateří mřížkou.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Dělám to taky tak. Mřížku moc nepoužívám, když má matka prostor tak do medníku neklade a když převěšuju do medníku zakladený a byla tam náhodou matka tak si sleze stejně dolu do plodiště.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

To jsem nevěděl, že to jde i bez mřížky.
Ale nemám důvod nevěřit. Zvlášť když jsem nástavky neměl.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Já na nástavkách začal a paráda ,když vzpomenu na dědu s maringotkou a zadovákama, tak bych do toho snad ani nešel.Když jsou holky silný, tak se snažim abych vytáčel najednou z 2 - 3 nástavky (klasika 39x24). Jde vo to mít pohlídaný aby měli kam nosit a pak nehrozí žádný rojení, do medníku hodim zavíčkovanej plod a tam by teoreticky matka ani neměla bejt, protože je tam kde jsou larvy a vajíčka. Takže matka muže v plodišti dál vesele klást do prázdný souše a nahoře jak se včelky vylíhnou mužou hned plnit medem. Prohazuju to takhle od začátku a zatim jsem měl jen jedno vyrojení. A kdyby mi tam náhodou zůstala tak si sleze dolu Já matky značený nemám a dohledám ji opravdu jen náhodou.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Grunt »

Ještě k těm maringotkám a STK a tak — co říkáte třeba něco takového?:
ul1.jpg
ul2.jpg
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Montezuma »

Moc pěkný nápad. Mě by tam asi chyběla manipulační mezera mezi uly, ale jinak jako inspirace super.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Grunt »

Montezuma: Chybí no. Je to totiž dělané na velikost vozíku. Podjede se to, sundají se nohy a převeze se to kam je potřeba a zas se tam dají nohy. Je na to potřeba osobní automobil a běžný vozík do 650kg s platnou STK. Majitel je domluvený se sadařema a zemědělcema po okolí a jen ty platformy putují, jelikož včelky potřebují všichni. Šikovnější kutil by si k tomu ještě mohl dobastlit kolečka. Vozíkem kam až to jde, zbytek dotlačit. Dobré, ne?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Germanik1 »

Super 👍👍
Udělám co musím
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od drigon »

Nápad s kolečky se mi líbí. Ještě bych k tomu přidělal kolo s motorem z motůčka (jako tříkolku), případně kola dvě a zatáčet jejich rozdílnými otáčkami. Obojí na podvozkové platformě, aby to šlo použít u všech podstavců na úly.

U kol pouze na tlačení to bude na několik lidí. Úl v sezóně váží několik desítek kilogramů, tak mám obavy že s takovým vozíkem už člověk sám nehne (pro přirovnání: zkuste si sami v terénu tlačit naloženou káru za auto).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

Ještě k těm marigotkám. Ač jsem nástavky nikdy neměl, nějak tak tuším, že se do včelína nebo do maringotek nehodí.
*
Ale v okolí, třeba i poblíž veřejných komunikací vím o spoustě maringotek. Ať už jako včelíny nebo i mobilhausy.
Některé i se soláry na střechách. A některé i v takových místech, že je tam musel dotáhnout silný traktor.
A velmi pochybuji, že mají STK.
*
(Mimochodem, mé asi deset let staré Berlingo vůbec neví co to STK je).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od drigon »

Hodně závisí na konkrétním úředníkovi. Někde jsou různé budky, maringotky a včelníky v pohodě. Jinde jsou tě schopni popotahovat za hadrový altánek na zahradě, jako to bylo před několika lety v Jihlavě.
Občas dojde ke změně na stavebním úřadě a místo úředníka pohodáře se tam dostane nějaký "Viktor čistič" a začne čistit krajinu. Pak se člověk nestačí divit, co je taková pomazaná palice schopna vymyslet.

Proto jsem šel do klasických nástavků. Nastavkové úly mají jednu, na první pohled nenápadnou výhodu. Na rozdíl od maringotek zdaleka tolik nepřitahují žháře.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

Asi je to o lidech aneb kde není žalobce není soudce.

Už druhá taková maringotka je nade mnou na prudkém kopci pod lesem.
(Tu první zrušil při vichřici spadlý strom).
Ne včelářská, jen taková někdy víkendová. Nádherný pohled do okolní krajiny odtamtud je. Včetně výhledu na hrad Hukvaldy nebo na můj sad.
A nevidím žádný důvod si na ni stěžovat nebo to někde udávat. A místní lesáci a myslivci to vidí taky tak.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Grunt »

drigon píše: 29.01.2022 22:02 Na rozdíl od maringotek zdaleka tolik nepřitahují žháře.
Jakože někdo vypálí úl v maringotce komplet s celým včelstvem?
Odpovědět