Včelaři a brtníci

Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od drigon »

Když ti nějaký magor zapálí maringotku s úly toho z ní většinou moc nezbude. Včelstva většinou uhoří taktéž, protože se to většinou stane v době kdy včely nelétají.

Na včelařské schůzi mi starý včelař na toto téma řekl: paliče včelařská maringotka přitahujte proto, protože je to spousta suchého dřeva, vosku a dalších hořlavých materiálů v kompaktním balení. Udělá to prostě velký oheň s malou námahou.
Kdežto nástavky jsou poměrně malé a jednotlivé úly jsou zpravidla oddělené mezerami. To už z hlediska žháře taková hitparáda není.
Onen včelař měl včelstva na třech včelnicích. Dvě včelnice měl na nástavcích, třetí byla maringotka se kterou kočoval. Hádejte, co si vybral žhář.
20151021111214463.jpg
5142787.jpg
pozar-vcelin-suchdol-jh160102.jpg
Koukej tak, aby jsi viděl.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Germanik1 »

To nemusel být patologický žhář.. Stačí česká závist.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Grunt »

No tak to je masakr. Dle mého názoru nemusí jít až tak o závist jako o to, že včelky a nebo majitel úlu někomu zavazejí či překážejí. IHMO je to velmi podobné trávení psů. Takového dementa bych zavřel…do jedné místnosti s těma včelkama. Ať je to férový boj.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Grunt- K tomu vozejčku . Jak někdo psal hrozně malej prostor na manipulaci a když už takhle tak bez podlážky s přístupem po zemi. Nedovedu si představit to parání se s kontrolou varoa dna a manipulací se spodními nástavky. To bych na tom nechal záda.Když už tak mít ty vzpěry co to držej pohromadě nák odnímatelný a dát je na zem. Na mě je to moc nacpaný na sebe já radši kolem úlů pořádnej prostor kam si můžu dát různý krámy,bedynky na plný rámky apod. ale beru že na převoz je to řešený pěkně.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Piston »

Záleží kolik tam nacpeš včelstev. Rozhodně, pokud to má mít smysl a opravdu s nimi kočovat podle snůšky, je k nim třeba extra dvouosý vozík a vozidlo schopné je dotáhnout tam kde je třeba. Který je nesmysl kupovat kvůli pár paletám. Kamarád si ho kdysi koupil za pomocí dotace, ale už asi 5 let není schopný dodělat ty palety (má jich asi 10 v různém stádiu dodělanosti, furt není čas:-). Holt velký voči a málo času.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Dneska jsem sledoval jak holky nosej. A ty co měly nejplnější rousy, tak mi před úlem padaly na zem nebo přistály na česlu ale sklouzly do trávy a teď jsou mrtvý ? Kdyby měly stejnej pyl tak bych myslel že nějaká otrava z postřiku ,ale byl jak bílej tak oranžovej. nebo že by přirozený upracování? Odhadem 20-30 včel. Zatím jsem si toho nikdy nevšimnul až letos. Ví někdo?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

Tipnul bych si, fact jen tipnul, že podcenily venkovní teplotu. Sluníčko sice už začíná hřát, ale i tak teplota pod 10°C je pro včelky smrtící. Zkřehnou a padnou.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Je to možný. Teď jsem to řešil s tátou a ten myslel postřik. Nepomohlo ani když jsem jich pár dal na česno večír mrtvý.
Argonaut
Příspěvky: 916
Registrován: 16.05.2014 15:25
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Argonaut »

Při prohlídce jsem našel v úle 2 mrtvé drvodělky. Živé jsem je v okolí Brd ještě neviděl, jenom na jižní Moravě. Ale už tedy jsou i pod Prahou.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Redneck »

Vloni a předloni jsem je měl na zahradě, lokalita střední Polabí.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

IMG_20220516_180626_911.jpg
IMG_20220516_180634_956.jpg
IMG_20220516_180648_865.jpg

Tak tuhle hrůzu jsem našel v jedněch včelách. Krásný zdravý včelstvo na 3 nástavkách spousta plodu,trubčiny,medu a letos ve všech mi příjde u všech úlů abnormálně moc pylu. Tohle bylo na 2 rámkách.Je to takový jako uschlej plesnivej pyl hodně tvrdý. Letos jsem dost bojoval s vlhkostí ,tak jestli to není nějakej zbytek z loňska a nezplesnivělo to. Jinak kolem čerstvej pyl a hodně medu. Co s tím?
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Redneck »

Máš varoa dna? Jestli jo, nenašel si to i na sítu ?
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Jo na sejtku trochu divnejch víček bylo,ale nic hroznýho.Tohle jsem viděl poprvé. Jinak včely v perfektní kondici vlastně druhý nejsilnější. Ty první se mi včera poprvý v životě vyrojily i když dostaly začátkem měsíce 3 nástavek, ale povedlo se mi je chytit. I když si vybraly to nejhorší místo na třešni a sundaval jsem je snad na vosumkrát ,ale už se zabydlujou v novým úlu, tak počitám že jsem je vzal i s matkou.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od drigon »

V neděli jsem byl ve včelách. Z 28 včelstev jsem jich 20 zvedal na 4 nastavky a 5 je na třech. Abnormální množství pylu v úlech potvrzuji, oproti jiným rokům je ho dobře 2x tolik.
Koukej tak, aby jsi viděl.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

A včera řikal kámoš že už vytáčel. Prej jako protirojový opatření i když to je jak voda a hrozí zkysnutí a pylu má prej taky hodně.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Redneck »

Protirojovy opatření - to bych tam spíš podstavil další nástavek. Co bude s tím medem s vyšším podílem vody dělat ? Čistě teoreticky, koukal jsem na fotky zvapenateliho plodu, je to dost podobný, ale bylo by něco vytažený dole na sítu....
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Prej to rozdá po známejch těch pár sklenic. Já bych to taky takhle nedělal. Jo mě to ten plod taky připomíná, ale žádný larvy na sejtu .
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Tak mi to určil kámošuv táta dlouholetej včelař že to je loňskej ztvrdlej plesnivej pyl. Myslel jsem si to .Souše černý jak bota ,tak pujdou na vyvaření a bude zas vosk na lití mezistěn.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od Rafael »

vrbodol píše: 17.05.2022 8:22 A včera řikal kámoš že už vytáčel. Prej jako protirojový opatření i když to je jak voda a hrozí zkysnutí a pylu má prej taky hodně.
Nástavky jsem neměl, ale v Budečácích se mi někdy včely rojily i když měly suchý medník.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci

Příspěvek od vrbodol »

Já budu asi zejtra kupovat nástavky abych někde dal 4 protože mi příjde že přes tu spoustu pylu ,plodu a trubčiny pomalu nemaj kam nosit a na točení to ještě není zralý ani náhodou.
Odpovědět