Včelaři a brtníci

Odpovědět
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

Je to vyřešeno.Je medná kráva a jeden novej nástavkovej úl,protože do toho jdeme spolu s tátou,tak budeme mít každej svoje.Jo krávu mám prosklenou a mezeru jsem snad chytil protože jsme to dělal podle plánku na netu.Ted už čekáme jen až příjde úl a tátuv známej nám prodá nějakej oddělek.Tak jsem na to zvědavej.
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Seldred »

Do medné krávy si nedávej oddělek ale buď roj nebo smetenec, mají úplně jinou chuť stavět a to ty v medné krávě potřebuješ. Do medné krávy se oddělek dost blbě dostává, protože ho máš v rámku a v medné krávě žádné rámky nemáš.
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

No já myslek že když bych ty včely začoudil a z těch rámků je ometl do krávy tak že začnou stavět.Že bych jim potřel ty krajní loučky u česna voskem nebo jim na to nalepil kus mezistěny a oni by se chytli a začli stavět.A když tam dám smetevec musim jim dát novou matku nebo si ji vychovaj sami?Ale to by ji spíš už museli mít novou protože než by všechno postavili a vychovali tak by jich dost pomřelo ?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Baca »

A co budu zrat, kym postavia prve nove dielo ? :-) Tie plasty su so zasobou medu. Zmetenec je lepsie pouzit s novou matkou ( da sa kupit od vcelarskych ustavou v cesku aj slovensku) a vtedy, ked je uz vsetko v plnom kvete. V prvom roku aj tak necakaj na nejaku znosku medu, ktoru budes moct vyuzit pre seba. V mednej krave urcite nie :-)
Prežiť !!!
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

No s medem nepočitám ani z toho klasickýho.Asi bych jim tam dal krmítko s cukrem .
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Baca »

Ak chces mat dobru stavbu hned na zaciatku prikrm. Teraz uz skor medove cesto a ak bude sucho niekde blizko ula vodu. Pomozes stavbe diela a zabezpecis ze dobre prezimuju :-)

Mimochodom, mas odchytove sietovane dno ?? Varoaza, ten vydrbany kliestik je kurva.
Prežiť !!!
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Frank »

Seldred: Historii medné krávy neznám,ale vím jak ji známý obsluhuje. Taky jsem psal, že medná kráva je vyšší dívčí, aby z toho něco bylo. Pokud včelám jednou za rok odebereš dílo a jinak si jich nebudeš všímat, tak do 3 let jsi bez včel. Navíc pokud bydlí v obydlené oblasti, sousedi ho kvůli každoročním rojům budou milovat. Je potřeba si uvědomit, že máme jiné podnebí a genetický materiál včel než v kanadě nebo africe.

Pokud se odprostíme od práce vs výnos a podíváme se na včelaření v PA kdy nebudou léčiva, viděl bych to na chování slabších včelstev v nástavkových úlech s mednou komorou. Kleštíka bych asi řešil děláním oddělků a vyřezáváním trubčiny. Včelstva bych choval na více stanovištích vzdálených od sebe tak 5km, aby byla možnost, že něco vyzimuje a bude z čeho rozchovávat. No a na to mi pořád vychází lépe nástavkový úl s volnou stavbou v rámku.

Tak nebo tak mi vychází na práci a výnos lépe 4 nástavkové úly než medná kráva.

Nebo je potom možnost zkusit modifikovanou mednou krávu od Bobra, který na ni přes redukci přidává medníky, pořád je vidět dynamika včelstva, je z ní med a nerojí se to tolik. Dokonce tam má nějak vyřešená i varroa dna.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

Baca-Nevim co myslíš jestli to varoa dno tak to v tom nástavkovim úle je.Krávu mám tu nejednoduši.Když zjistim že to v ní nekde tak prostě proletí komínem.U našich je to takový roztahaný většina pozemků za barákem je našich a pak pole tak s rojem to zas tak špatný nebude.V knížce jsem čet že když se matce zastřihnou křídla tak padne někam pár metrů před úlem a včelky kolem ní udělaj chomáč,tak asi bych oběma matkám ty křídla zastřihnul.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Baca »

Ano myslel som na varoa dno :-) AJ v krave sa da pekne a jednoducho urobit :-)

O tom zastrihovani kridel neviem, ale akosi sa mi to nepaci :-)
Prežiť !!!
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

Vyčetl jsem to někde na netu.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Baca »

No, ja som vcelar teoretik :-) Vcely mal moj dedo. :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Seldred »

Když budou matečníky tak buď starou matku zamáčknout a nebo ulomit matečníky, ono se dá bojovat i v medné krávě s rojením docela dobře.
Osobně se mi stejně nejvíc líbí japonské úly, také bezrámkové ale přitom nástavkové, výrobně asi ještě jednodušší jak medná kráva, ale potřebujete něco čím to budete zvedat nahoru
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Baca »

Ked sa mne konecne uz podari zalozit okolo 5 vcelstiev a chovat ich, chcem sa nimi zaoberat maximane jeden den v mesiaci (myslim priamu pracu, nie kontrolu) takze za mna medna krava nabeton :-) Z jednej strany presklena aby som videl dnu, ale s okenicou - aj ked viem, ze svetlo v uli cez okno im vobec neprekaza. :-)
Prežiť !!!
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

Tak jsem včera poprvé vytáčel a ze 2 včelstev pomalu 60 kg medu. :D Byl jsem příjemě překvapen.Akorát jsem to měl vzít o pár dní dřív ,protože z jednoho úlu šel už dost blbě.Něvěřil bych že po jednom roce budu mít na jedněch 4 nástavky . Holky se činily.Roztoče na dně zatim nemám žádný.Holky vypadaj spokojeně hrozně mírný ještě jsem nedostal ani jedno žihadlo. Takovej dotaz na zkušenější-jak poznám že je matka už oplozená?
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Baca »

Ze uvidis zavickovany plod. Ak sa nemylim, inak to zistit nejde.
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Piston »

Osobně si myslím, že medná kráva je v našich klimatických podmínkách a našem druhu včely (což je většinou zbastardizovaná kraňka, která se při včelařově spoléhání na přirozené rozmnožování rychle stává rojivou a bodavou) jen hračka a návrat k něčemu, co už bylo dávno překonáno. Pokud mi alespoň minimálně záleží na medném výnosu, je jedinou cestou nastavkový úl, celkem jedno, s jakou rámkovou mírou. S tím, že v případě nouze nebo chuti jet ekologicky klidně nechám včely rámky zastavět volnou stavbou.

Langstroth 2/3+2/3, to je opravdu monstrózní. Jedu taky na dadantu, jako plodiště je Langstroth Jumbo, a ta kisna má klidně 35-40 kilo…
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od maci »

Takovej dotaz na zkušenější-jak poznám že je matka už oplozená - hledej nakladená vajíčka(jsou vidět na dně buněk), nebo larvičky. Jinak já mám 7x nástavek 2/3L.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

No já tam ten 4 nástavek nedat,tak se vyrojili musel jsem vylámat dost matečníků. Mám rámky 39x24.Krávu chci osadit tedkon .Ne na výnosy ,ale jen na hraní a pozorování ,mám jednu stěnu prosklenou.Takže jestli to pujde budu mít letos 3 klasický úly a jednu krávu.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Piston »

Když se budou chtít vyrojit, tak se vyrojí, ony si ten matečník někde zašijou. U rojových včelstev jednoznačně doporučuju vyměnit matku, i kdyby jinak měly dobré vlastnosti, roj je velká ztráta na medu a vosku, sousedi jsou nasraní a ani ho nemusíš lapnout.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od vrbodol »

Tak asi budou hodný a držet se doma. :D prostě dostali další nástavek aby měli co dělat a byl klid.
Odpovědět