Včelaři a brtníci

Odpovědět
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od maci »

Podívej se sem
http://mamevcely.wordpress.com/

edit:
Ale pozor, pro veterinu musí být dílo rozebíratelné.
Tady najdeš všechno, co musíš splňovat když chceš začít chovat včely
http://www.vcelarskeforum.cz/
Uživatelský avatar
drymli
Příspěvky: 62
Registrován: 26.04.2012 10:12

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od drymli »

Bezrámkové včelaření bych pro začátečníka nikdy nedoporučil! Výnos medu a práce (časová náročnost) s touto metodikou tě hodně zklame. Ty rámky se nepoužívají jen tak pro nic za nic, stejně tak nástavky.

Martin
Kaven
Příspěvky: 10
Registrován: 28.02.2014 21:26
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kaven »

Tak já bych sem dal ještě odkaz na svůj nový web http://www.domaci-vcelarstvi.cz. Vznikl proto, že je v současné době těžké začít včelařit - každý vám říká něco jiného a dělá se z toho velká věda. Jsou kolem toho organizace a dotace a stopadesát protichůdných názorů. Na webu se snažím vysvětlit že to velká věda není (resp. být nemusí) a nemusí to být ani náročné na čas nebo na vybavení. Záleží jen na včelaři jak chce ke své práci přistoupit. Právě ten extenzivní přístup je současnými včelaři často opomíjen, a přitom právě u včel má velmi dobrý význam.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od maci »

Jestli to tady bude jako v Polsku, tak tady za chvilku bude stovky včelařů-nezaměstnaných.

http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalost ... el-1065108
Kaven
Příspěvky: 10
Registrován: 28.02.2014 21:26
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kaven »

No proč ne, ve středověku stálo nejspíš pár úlů u každé chalupy. Ale už to vidím coby státní aktivitu - každý nezaměstnaný dostane obří dotace na rozjezd 60 včelstev a nákup všeho vybavení, dále povinně absolvuje 14 dní seminářů o včelaření placených státem a pak se pustí do práce. Tři čtvrtiny z nich to za rok přestane bavit, zjistí že na podpoře dostane sice trochu míň peněz, ale bez práce a bez obav že se něco nezadaří, a opět skončí na úřadu práce. Výsledek - utracené milióny a jinak žádná změna. Tak by to teda vypadalo u nás, nevím co Poláci :-)

Druhá věc je, že když si každý nezaměstnaný ve městě pořídí 60 včelstev, tak to na výnosy 40kg ze včelstva opravdu nevidím.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od surikata »

U nás se udává na solidní uživení rodiny min. 150 včelstev, ale díky úhynu atd. tak 300 a to už je celoročně práce na celý úvazek.
Mám 2 úly :D a dneska jsem koukal jak je kolem nich živo. Teším se na první med, loni jsem jim vše nechal.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od plenty wolfs »

Dosť veľa začínajúcich včelárov alebo tých čo uvažujú o tomto spôsobe obživy premýšľa jednoduchou kalkulačkou :) Napr. 150 včelstiev x 40 kg medu x CZK a máme vystarané s financiami. Žiaľ vo veľkej väčšine narazia tvrdo na zákony prírody, rozsah znalostí, počasie, choroby včiel, pesticídy , svoje fyzické, časové a finančné mantinely .... Včelarina je tvrdá práca. Cez hlavnú sezónu od mája do polovice augusta je to niekedy aj 16 hodín denne a 7 dní v týždni. Žiadne voľno, dovolenka a oddych. Plné nasadenie. Včelár musí mať rozsiahle znalosti v obore včelárstvo, biológia včiel, chémia, botanika, ekonómia..... Ovládanie remesiel ako stolár, klampiar, automechanik .... veľmi nápomocné. Včelárstvo je ako vraví niekoľko mojich včelárskych učiteľov " Lotéria". Stačí v máji 2 týždne zima a dážď a máte výrazné mínus v kalkulačke. Uprostred leta v čase najväčších horúčav príde melicitózna znáška 30 kg a kto nevie čo s tým tak má vystarané. O mne vravia, že straším začiatočníkov a odrádzam od včelárenia. Ale ! Chov včiel je zodpovedná a nákladná poľnohospodárska činnosť. Je aj ekonomicky zaujímavá ale vždy treba pamätať na úrodné a neúrodné roky. Včelárom sa stáva človek po 10 sezónach včelárenia a plne by mal tomu rozumieť po 20 tich rokoch.....

Všetkým usilovným a pracovitým držím palce !

http://zpravy.e15.cz/byznys/zemedelstvi ... yka-985593
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od drigon »

Dneska bylo u úlů pěkně živo. Vypadá to, že mi zatím vydržela všechna včelstva.
Podle toho, co jsem zjistil se dá včelařením živit, ale je to dost závislé na počasí. Zároveň je však potřeba pamatovat na to, že chov nad 150 včelstev je brán jako podnikatelská činnost a jsou na ni potřeba patřičná povolení a registrace. Živnosťák samozřejmě taky. Též příslušné technické prostředky. Například medárna s patřičným zařízením na vytáčení a ošetřování medu, skladem na med, prázdné plásty atd. Medárna musí být samozřejmě vykachlíčkovaná, vybavená tekoucí teplou a studenou vodou a dalšími záležitostmi, které jsou požadovány a jde po nich hygiena.
Pak i dílna na výrobu a uskladnění nástavků (úlů) atd. Nakonec je z toho prostor skoro jako menší barák. Taky to stojí docela dost peněz.S pozdravem M.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od surikata »

Teda 40kg z úlu to je poměrně hodně, já bych machroval s 20kg. Na jedné z přednášek jsem slyšel o včelařích co mají i 100kg a jeden je dokonce v Praze na Malé Straně.
Pár chlapů z práce začalo zároveň se mnou včelařit, já to mám pro zábavu a sebe oni už jsou na 30-40 včelstvech a plánují letos 60-120. Tak jsem na ně zvědavý.
Kaven
Příspěvky: 10
Registrován: 28.02.2014 21:26
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kaven »

Plenty wolfs: S první částí souhlasím, nelze si nalajnovat maximální produkci a spoléhat na to, že se to povede každoročně. A čím víc na to spoléhám, tím víc musím být zkušený abych si s případnými výkyvy počasí či včel dokázal poradit a následky minimalizovat. Nicméně ten zbytek je zbytečně pesimistický. Pokud se hodlám výhradně včelařstvím živit, tak bych to bral, ovšem to zdaleka není jediný možný přístup ke včelaření. Taky můžu být zájmový včelař s malým množství včelstev, s cílem vyprodukovat každoročně dost medu pouze pro vlastní potřebu, a případně přebytky prodat známým. Nebude mě to živit, ale bude to zpestření mých koníčků, dobrý pocit ze samozásobení a případně malý přivýdělek. Za takových okolností si vystačím třeba s pěti včelstvy a s roční produkcí 10kg na včelstvo; a jakmile toto připustím, tak mi včelaření zabere několik víkendů ročně a nic víc, ani počáteční náklady nebudou nijak horentní. Jinými slovy - není pravda že lze včelařit buď naplno a živit se jen tím, a nebo vůbec.

Obecně u zemědělství nepovažuji za zdravý stav když má zemědělec jen jednu omezenou oblast a ta ho kompletně živí. Běžný sedlák v historii měl vždycky pole s obilím, lnem, třeba i bramborama, k tomu dvě tři krávy, pár ovcí, několik ovocných stromů, pár úlů u lesa, a přes zimu, kdy z principu není tolik práce, si ještě mohl přivydělávat řemeslem. Ani v jednom z toho nemusel být dokonalý, určitě si snažil v každé činnosti ušetřit čas a práci, ale všechno dohromady ho to uživilo. A když kvůli počasí přišel nedostatek jedné komodity, pořád ho uživily ty ostatní. A přesně takto bych to chápal i se včelama - není nutné být pouze včelař a nic jiného. Lze se včelaření věnovat jen trochu, a mít to jako přivýdělek, který je sice příjemný, ale nejsem na něm závislý. A pak už o žádnou tvrdou práci nejde.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od maci »

O ekonomice včelaření pojednává tato kniha zdarma v pdf.
http://uspesnyvcelar.webnode.cz/ekonomika-vcelareni/
U nás taky úřad práce koketoval s kurzem včelaření pro nezaměstnané. Minimální náklad pro začínajícího včelaře, který bude kupovat jen to nejnutnější a vyšel něco kolem 17000Kč. Vše bylo nejlevnější, co se dalo sehnat. Kdyby chtěl nkdo začít profi-včelařit , tak to vyšlo někde kolem 150000-170000 Kč a to jen základ. Prodej ze dvora a osvobození od daně je od 1.1.2014 30000Kč a 60 včelstev. (počítá se 500Kč na včelstvo) Ač se to nezdá, tak včelařit v Praze, nebo ve větších městech je ekonomicky výhodnější. Je tam stále relativně tepleji a pořád tam něco kvete v parcích. Včelařů relativně málo a to se odrazí v produkci. Kdežto na vesnici máte jen jednu, nebo maximálně dvě období, kdy něco kvete ve velkém a mezi tím nic. 1) jaro -řepka 2) podletí - "lesní" medovicová.

edit.
tady máte odkaz pro začínající včelaře na střeše uprostřed města
http://mujweb.cz/veletrzni/info/vcely/index.html
http://mujweb.cz/veletrzni/info/vcely/j ... index.html
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od plenty wolfs »

Kaven: to, že som pesimista neznamená, že nefandím začínajúcim včelárom čo to chcú skúsiť, oťukať sa, vojsť do problematiky.... zásobiť seba kvalitným medom a keď je niečo naviac tak príbuzným, spolupracovníkom, kamarátom alebo susedom. Dnes je veľký dopyt po domácich produktoch a nie len tých od včiel. Takéto záujmové včelárenie prospieva krajine lebo je značne rozptýlené a tak perimeter rozmiestnenia včiel je pomerne rozsiahly. Ako jedna z činností na gazdovstve je včelárenie užitočné už len opelením ovocných stromov v záhrade.

Upozorňujem ale dôrazne na snaživcov s kalkulačkami, ktorý bez potrebných znalostí idú rovno na vec a prakticky všetci padnú na hubu. V uplynulých rokoch sme mali možnosť vidieť založenie niekoľkých včelích fariem na zelenej lúke, skupovanie včelstiev z neoverených zdrojov a obsluhu takýchto fariem zverenú amatérom. Potom vznikajú ohniská moru, semeništia klieštika a podobné nepríjemnosti. (radšej nespomínam medzivčelárske vzťahy).

Kto chce seriózny zdroj príjmov zo včelárstva musí začať s minimom včelstiev cca. 5-20 a po zvládnutí obsluhy a prípravy čo je od 5 rokov vyššie prejsť na vyšší počet včelstiev. Kto zvládne 100 a viac včelstiev v plnej sezóne má povedzme slušný zdroj príjmu. Ale nemôže sa na neho spomínať ako na zdroj jediný. V praxi väčšina zárobkových včelárov má buď zamestnanú manželku alebo sám má nejaký stabilnejší príjem hotovostných peňazí.

Keď sa do "výroby" včelárov pustia úradníci tak to nemôže dopadnúť ináč než debilne. Spomeniem len fotovoltaniku, bioplynky ....

Všetkým čo sa chcú včelám zodpovedne venovať držím palce a prajem veľa úspechov a potešenia v tejto záľube !
Kaven
Příspěvky: 10
Registrován: 28.02.2014 21:26
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kaven »

plenty wolfs: Tak to jo, s tímhle naprosto souhlasím. I s tím postojem k úřednickému přístupu :-) Ten by se dal rozebírat donekonečna
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od drigon »

S názorem na úřední výrobu včelařů souhlasím. Aneb šedivá je teorie a zelený je strom života.
Nástavkové úly si vyrábím sám (pasují do nich origo rámky, ale konstrukčně jsou nástavky upravené tak, aby s fabrickými nástavky nešly dohromady - z bezp. důvodů nesdělím jak). Samovýroba je pořád levnější než fabrická s dotací, nehledě na to, že si tímto rozvíjím svůj um při práci s dřevem (zároveň mne to i baví) a též vím, že když je nástavek zateplený 4cm. polystyrenu tak tento tam skutečně je. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od plenty wolfs »

Kaven a drigon: :hand
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Karlos »

Zajímalo by mě zda se včelstva i kradou? Přeci jen bývají úly umístěny často v okrajových oblastech (úlová maringotka) a tak si říkám při nenechavosti některých jedinců zda s tím není problém? Teda předpokládám že laik úly raději obejde obloukem ale...
Uživatelský avatar
drymli
Příspěvky: 62
Registrován: 26.04.2012 10:12

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od drymli »

Krade se všecko :D (a včelstva pravidelně každý rok).
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od plenty wolfs »

Karlos: kradnú sa včelstvá, rámiky so včelami alebo bez. Kradnú sa roje, matky, rámiky s medom (nájdeš prázdny medník bez plástov). Kradnú sa kolesá maringotiek alebo aj celé nápravy, brzdné systémy ... komplet maringotky.....
Obrana je mať neštandardnú rámikovú mieru, úle zopnuté lankami, fotopasce, nášľapné hroty na kolesá áut .... nášľapy na nohy nepozvaných návštevníkov a podobné. Žiaľ súkromný majetok sa nectí. Občas nezáleží ani na tom či je včelnica alebo maringotka mimo obývanú zónu, drzosť zlodejov nepozná hranice.
Kaven
Příspěvky: 10
Registrován: 28.02.2014 21:26
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kaven »

Četl jsem, ve středověku se za krádež včel trestalo i útrpným právem. Oni se s tím vůbec nemazali, a jakékoli zdroje potravin měly velkou cenu; holt dobře věděli jaké to je mít hlad. Ale kradlo se stejně.

Co se fotopastí týče, nemáme už nějaký precedens že jde o porušování soukromí těch zlodějů, a fotky se nesmí nikomu ukazovat?
Odpovědět