Včelaři a brtníci

Odpovědět
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od plenty wolfs »

Folklorika Medová dřina Režie I. Bystřičan

Už po staletí si včelařství zachovává výlučné postavení mezi obory lidské činnosti i tradice s ním spojené.
Lidé včelařili od nepaměti. Kdysi včelařství dokonce propojovalo chudé vrstvy obyvatelstva s těmi bohatými. Jedni se mu věnovali z existenčních důvodů, ti druzí ho provozovali jako okázalou kratochvíli. Tradiční postupy vycházející z letitých lidových zvyklostí se předávají z generace na generaci. Včelaři, jakožto lidé zabývající se řízeným vznikem medu, nám ostatním darují konečný produkt jako svou vizitku. Ne nadarmo se říká, že správný včelař je v každé sklenici svého medu, jelikož jím každoročně reprodukuje i sám sebe, svůj um, poctivost, vášeň, své získané a naučené znalosti a dovednosti…

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1102 ... olklorika/
Kaven
Příspěvky: 10
Registrován: 28.02.2014 21:26
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kaven »

Někdo tam ze začátku tvrdí, že včely by bez člověka dneska vůbec nemohly žít, kvůli nemocem. Tento názor jsem už slyšel, na druhou stranu jsem taky slyšel naprosto opačný - že divoké včely jsou zdravější než ty chované a léčené. Co si o tom myslíte? S divokými včelami nemám žádné zkušenosti, tak to nemůžu porovnat ... ale skutečně je včela naživu jen díky lidem?
Pultik
Příspěvky: 43
Registrován: 07.02.2014 5:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Náchodsko

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Pultik »

Si nejsem jistý jestli u nás žijí vůbec nějaké divoké včelstva. Osobně bych si typl že pouze zdivočelé.
Pozoruji jedny zřejmě zdivočelé v dutině stoleté hrušky v polích už cca pět let. Včelky jsou o možná 25% menší
něž moje kraňky a o dobrou polovinu agresivnější. Hospodaří na zhruba pěti plástech odhadem 40x20cm.
Víc sem do nich nelezl vzledem k vstupnímu otvoru o průměru cca 80mm a jejich agresivitě.
Kaven
Příspěvky: 10
Registrován: 28.02.2014 21:26
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kaven »

Tak on rozdíl mezi divokými a zdivočelými nebude tak velký; ani zdomácnělé včely nejsou "domácí" v podobném smyslu jako třeba kráva. Jde spíš jen o to že žijí v úlu a někdo se o ně stará. Jestli v hrušce vegetí pět let, tak to je docela slušné na to, že podle některých včelařů by měly do roka vymřít na mor nebo varoázu.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak o tom proč divoce žijící včelstva v přírodě neuhynou je tento článek http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&clanek=4397 Vyvolal celkem velky vášně jak mezi včelaři, tak vědci.
Kaven
Příspěvky: 10
Registrován: 28.02.2014 21:26
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kaven »

Jo, Rašovskou metodu znám, to byl první text (aspoň pro mě) který se snažil věci vysvětlovat, a ne jenom říkat "jak se to má dělat". Nicméně se životaschopností divokých včelstev to je zase jenom tvrzení; věřím mu, protože to zní rozumě, ale nemám to ověřené. Zatím jsem vypozoroval, že to o rychlém úhynu divokých včelstev tvrdí především lidi, kteří se s divokým včelstvem nikdy nepotkali. Odkud se to vlastně vzalo? Pozoroval někdy někdo častý rychlý úhyn divokých včel? Zatím vím o třech lidech, kteří o divokých včelách ví, a tvrdí že bez problému přežívají - Linhart (jeden a autorů Rašovské metody), Leoš Dvorský, a teďka tady Pultik. A zatím nevím o nikom, kdo by pravidelně pozoroval jak divoce žijící včelstva rychle umírají na nemoci.
Pultik
Příspěvky: 43
Registrován: 07.02.2014 5:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Náchodsko

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Pultik »

No já tady u nás můžu pozorovat letos cca 25 včelstev který přezimovaly samy a dál si žijí na divoko. Včelaře co se o ně staral kouslo loni klíště a je po včelaření. Jeho rodina se nemůže dohodnout co s nima tak to nechávají na přírodě.
Jen letos cca 10 rojů co jsem postřehl.Ty divoké včelky v hrušce jsou dobře pozorovatelné neboť tak mám sedačku na čekanou a ostatní se bojí včel tak mi tam nikdo neleze a neruší je.Epidemie moru u nás byla tři roky zpět. Likvidace
úplně všeho(podle mě blbost na desátou), jen ty divoké to přestály bez úhony.Orgán o nich samo nemá ani páru.
Kaven
Příspěvky: 10
Registrován: 28.02.2014 21:26
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Kaven »

To je pěkný. Tak to fakt vypadá že to vymírání divokých včel je nesmysl... resp. i kdyby těch 25 včelstev začalo příští nebo připříští rok vymírat, tak pořád dají život tolika rojům, že je to nahradí.
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od pracintl »

http://mamevcely.wordpress.com/2013/02/ ... do-tematu/

Stejný názor, bez vysvětlení, zato možná snad konformní s předpisy
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od plenty wolfs »

hharo
Příspěvky: 289
Registrován: 30.12.2012 11:37
Bydliště: Pardubický kraj

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od hharo »

Marty
Příspěvky: 53
Registrován: 26.01.2014 22:39
Pohlaví: muž
Bydliště: slezsko

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Marty »

Tak nevim a jak ten med vyzraje? Neteče tam jen sladká voda?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od bacil »

Je to blbost na qa-drát.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od Dagobert »

První, co mně napadlo, že jim to včelky zalepí voskem a jim se to ani nehne. Nejsem včelař, ale copak by se s tím asi stalo, až to zavíčkujou? :-P
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od drigon »

Pokud jsem se správně díval, tak vypouštějí med z každého rámku zvlášť. Ale mám obavy, že provoz nebude zcela bez problémů. Včely voskem nejspíše zadělají i škvírky mezi segmenty plástu. Pak je otázkou, kolik plást takovýchto násilných "roztržení" přežije. Víčka by zas až tak vadit nemusela, jsou poměrně slabá (ale zároveň na velké ploše, pokud včelař nechá včely aby zavíčkovaly celý plást. Pak jsou tu další problémy: Voskové můstky mezi plásty - včely takto dokáží spojit plásty dohromady tak, že se jen obtížně vyndávají ven. Zatmelení krajů rámků propolisem - proto se na vyndání rámků z úlu používá rozpěrák (je to v podstatě malý pajcr, kterým se rámky před vyndáním musí uvolnit. Propolis je totiž silný tmel, který dokáže předměty k sobě velmi pevně slepit. (Kdo měl úly zadováky s výsuvným plodištěm ví, že po zatmelení posuvného mechanismu s ním nešlo hnout. Nebo jen špatně). Další je skřípnutí včely mezi posuvné segmenty rámku. Pokud při posouvání segmentů nevyleze z buňky plástu ven bude skřípnuta. Pak začne vydávat poplachové signály, což může celé včelstvo "nastartovat".
Celkově to vidím na spíše nepoužitelný nápad. Ale kdo ví, třeba to mají nějak vyřešené. S pozdravem M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
drymli
Příspěvky: 62
Registrován: 26.04.2012 10:12

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od drymli »

Já vidím největší problém v tom, že matka (královna) zaklade část plástu a budete doslova lisovat larvy včel. Tomu se dá samozřejmě zabránit mateří mřížkou, předpokládám, že návrh úlu s tím počítá. Na obrázku jde vidět dva nástavky a uprostřed čekám právě mateří mřížku (zjednodušeně odděluje prostor kde "včely chovají nové jedince od prostoru kde uchovávají med"). To je ale krok zpět o 40 let...
Všechno je to hezký, spousta práce "odpadla", ale... ALE...
Na rozdíl od hobby včelaře skutečný včelař "profi včelař" produkuje v průměru 40kg na jedno včelstvo (no jinak se v tvrdé konkurenci neuživí a zkrachuje).

Já vidím budoucnost včelařství úplně jinak. Nejdůležitější je chovat nejsilnější včelstva a pro slabochy není místo. Nekompromisně. Je to tvrdé, ale takto to v přírodě chodí.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od plenty wolfs »

Priatelia včelári ako ste prezimovali svoje zverenkyne ? Prichádzajú k nám smutné správy, že veľký úhyn včelstiev v Čechách a na Morave ....

http://www.denik.cz/jihomoravsky-kraj/v ... -wqh5.html
DONT TREAD ON ME
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od surikata »

Já přišel o všechny :-(
Horko těžko jsem sehnal 2 včelstva. Zítra si pro ně jedu.
miki
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od miki »

Zdravím mám na zahradě již dva roky 2 ks "Medné krávy" a letos jsou připraveny další dvě nové. Nic nedělám podle
starých "befelů" a mám se dobře, žádná práce, žádné vytáčení žádné léčení prostě divoká včelstva na zahradě.
Polovinu jim nechám a polovinu vyřežu pro sebe, tzn. též žádný cukr na zimu.
A ten vosk který zůstane na sítu po vycedění plástů by jste měli vidět. S klidem jsem prodal všechny úly a
jsem v poho. Sám se divím, že jsem na to již nepřišel dříve. Proč ty potvůrky v lese žijou svobodně a
netrpí nemocemi...... Protože na ně nemoci nemůžou oni totiž staví stále nové dílo a staré opustí přesně
jako v přírodě...... prostě přátelé stačí jít na NET, tam je toho o tomto včelaření již tolik, že oči přecházejí.
Miki
Uživatelský avatar
drymli
Příspěvky: 62
Registrován: 26.04.2012 10:12

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvek od drymli »

Jak řešíš Varroa destructor?
Odpovědět