Slepice

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sojka
Příspěvky: 19
Registrován: 24.04.2013 21:50
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od Sojka »

Pokud máte známého v rodině, který dělá v kuchyni či něčem obdobném, zkuste se ho zeptat, zda nemůže sjednat odběr zbytků jídla. Známá takhle má bezplatný odběr z jedné jídelny a nemůže si to vynachválit. Má to sjednané jako povinnost odběru v nějaké dny v týdnu, takže když je na dovolené či jinde pryč, musí za sebe zajistit náhradu, která to odveze. Chov slepic (v jejím případě i prasat) pak výrazně zlevní.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Slepice

Příspěvek od Fjord »

surikata píše:S kukuřicí opatrně jinak se zatuční a nenesou.
Aha vidíš, to nevím.

Jinak na peří je dobrý jim občas dávat rostlinný olej do žrádla.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Slepice

Příspěvek od Hdm »

Letos jsme si založily chod se 7 slepicemi a 1 kohoutem. Nebylo to ani tak kvůli zisku jako spíše krok k soběstačnosti. Kurník a výběh jsme postavili z toho co dům dal takže náklady nulové. Teď je to měsíc co začali nést a celkově se to zdá, že budeme letos lehce v mínusu, ale další roky již jednoznačně v plusu.
Trocha čísel:
Bilance.png
Počítal jsem cenu vejce 3Kč a jako obnovu chovu nákup 3 slepic každý rok. Celé to zřejmě ještě dozná cenové optimalizace jako snížení množství brambor(stejně jsou zbytky z domácnosti) a případný vlastní odchov kuřátek. Do prvního roku se dá jako zisk započítat i maso tj. nějakých třeba 800Kč (nebudu to hrotit).

Starost minimální až nulová, odjet na dovču se dá(zásobníky krmiva to utáhnou). Jako bonus slepice posekají všechnu trávu ve výběhu. Samozřejmě vejce i maso je normální kvalita, ale dnes se tomu říká BIO :P

Pokud někdo zvažuje zda založit chov tak se to jednoznačně cenově vyplatí. I kdyby bylo třeba nakoupit materiál na kurník a výběh, musí se to cenově vrátit tak do 2-3 let.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Slepice

Příspěvek od maci »

Krmit slepice brambory? To snad akorát se šrotem a to ještě malá kuřata. Počítej s tím, že v zimě skoro nenesou a začnou až před Velikonocema (nesmíš počítat 1 slepice = 365 vajec/rok, tak to nejde)
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Slepice

Příspěvek od Hdm »

Jasně, krmné brambory se šrotem vždycky večer. Ráno a přes den zrní a tráva. Počítám asi 21 vajiček na slepici za měsíc jako průměr za celý rok.
Nepamatuju, že by (když jsem ještě bydlel u rodičů) slepice v zimě nenesli vůbec nebo nedostatečně. 7 slepic stačilo 7 lidem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Slepice

Příspěvek od dracekvo »

My jim teda brambory nevaříme. Dáváme jim zbytky jídla a máčíme tvrdé pečivo. Co počítáš těmy doplňky?
Pokud vím, tak jim dáváme jen zrní, šrot, zbytky a drcené skořápky.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Slepice

Příspěvek od Hdm »

doplňky
roboran pro slepice.
Začátku měly nějaký drcený vápenec nebo co to bylo, než začaly skořápky.
Pak máme pytel granulí pro dny kdy to jinak nejde než jim dát suchý.
Pečivo dáváme taky, to počítám do zbytků z kuchyně.

S bramborama to mám od babičky co jim to dělala co pamatuju a slípky se měli dobře tak v tom pokračuju :-)
Představuji si to tak, že jsou rády, že mají jednou denně teplé jídlo, zvlášť přes zimu je to myslím dobré.
Máme bramborárnu kousek odtud, takže to je pro mě taky dost pohodlné.
Sokolkomunista
Příspěvky: 12
Registrován: 22.04.2013 22:16
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od Sokolkomunista »

Zemiaky sa uvaria aj so supkou, prida sa hruba muka, potlaci. Sliepky idu po tom ako dive. :)

Ale rad by som sa opytal na rozmnozovanie. Robite to niekto "prirodnou" cestou? Bez liahni atd. Treba zmenit nejak specialne potravinovu ponuku... Zabezpecit nieco specialne?
Mame sliepky oddelene. 2 x 10 + kohut, tohto rocne. 7 + kohut (liliputan od znamych, strasne spieva. cely, celucky den :D )
starsie.
Je treba zmensit jednotlive chovy?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Slepice

Příspěvek od dracekvo »

Jo, kuřata sme dříve měli. Normálně babča když slepice začala kvokat, tak jí udělala hnízdo v králíkárně, tam jí nandala vajíčka a zavřela jí tam. Buď kvokala dál a vyseděla kuřata, nebo neseděla a vejce vychladli.
Ale to už je dlouho, teď máme nějakou blbej šlechtěnej druh, kde slepice nekvokaj.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od achopsalista »

chováme spolu na dvore tak 10-14 sliepok /1 kohút/a na vysedenie mávame tak 3-4 liliputky, sú nízkonákladové a zvačša sedia 2x do roka. síce podne dávame len 6 vajíčok /od normálnych sliepok-vajcia strednej velkosti/ ale spokojnost velká...
keď si to prerátaš tak sa to oplatí viac ako jedna nevyspytatelná veľká kvoka. ktorá sa na nás vyprdla už druhým rokom čo som ju kúpil... inak tie naše lili v podstate nekvočú. proste zasadnú a hotovo. vtedy je dobré ju umiestniť do zvlásť uzatváratelného chlievka a aspoň raz za deň ju dať nachvílu pobehať. vodu a žrať nech má stále k dispozícii...
vajcia meníme so susedmi alebo obmieňame kohútov.
kubo4747
Příspěvky: 50
Registrován: 21.05.2013 12:59

Re: Slepice

Příspěvek od kubo4747 »

Nazdar, nosnice mám už vyše roka a pol... akurát, už dlhší čas mi niektoré sliepky nosia vajcia zo slabou škrupinou, buď celkovo, ale tiež aj niekedy len na vrchu vajca je slabá škrupina. Horšie však je to, že keď znesie toto vajce do hniezda, tak ostatné sliepky, ktoré tam tiež sa usadia, tak to slabé vajce rozpučí a zasere jednak celé hniezdo, musím furt vymieňať slamu, ale môžu sa naučiť aj žrať vajcia a s tým by som už nič neurobil, jedine ich zabil. Samozrejme škrupiny im dávam žrať, tak isto majú piesok alebo taký jemný štrk, mám aj zmesku na podporu silnejšej škrupiny, no to nepomohlo, možno to tam ani neobsahuje. Ako vravím, je to už dlhší čas, čo začali niektoré sliepky nosiť takéto vajcia, niekedy sa aj stalo, že bolo len také kožovité alebo malo slabú škrupinu, či už na celom vajci alebo len na vrchu. Neexistuje na to nejaké krmivo, žrádlo alebo nejaké vitamíny?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Slepice

Příspěvek od dracekvo »

Jak jsou ty slepice staré?
kubo4747
Příspěvky: 50
Registrován: 21.05.2013 12:59

Re: Slepice

Příspěvek od kubo4747 »

8 sliepok mám od začiatku (2 skapali), čiže vyše rok a pol a 5 mám nových, tohto ročných na jar sa kupovali...
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Slepice

Příspěvek od Hdm »

Zkus vápenný grit, třeba tady:
http://krmivo-pro-ptaky.heureka.cz/mikr ... grit-50kg/
Dáváme občas do krmení a s kvalitou skořápky není žádný problém.

Případně zkus přikrmovat granule pro slepice, třeba jim v jídelníčku něco chybí a ty granule mají být vyvážené. A nestojí zas takový majlant.
gottw
Příspěvky: 1
Registrován: 17.01.2014 17:47

Re: Slepice

Příspěvek od gottw »

Srot z krmne psenice uz nekolik let kupuju normalne v krmivech za 30 centu za kilo (bydlim na Slovensku, a varim z neho kasi a jsem zivy a zdravy stejne jako moje deti, ktere tu kasi miluji.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od the.marek »

Snad to tu nebude OT, ale vsiml jsem si, ze se tu resilo i jak na kunu. Zarucena metoda, jak na kunu. Nez nejaka vzduchovka (stejne ji nikdy netrefite), pasti, zadelavani der apod. je vzit slepici vejce, a injekcni strikackou do neho pichnout FRIDEX a dat to ke kurniku. Druhy den mate v okruhu do 3m od vajicka mrtvou kunu ;-)
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Slepice

Příspěvek od maci »

1) chemie je svinstvo
2) když ti zaleze někam, kam se nedostaneš ->příšerně to smrdí
Galloway
Příspěvky: 36
Registrován: 06.02.2013 6:04
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Slepice

Příspěvek od Galloway »

Nevím moc kam to dát, tak se zeptám tady, o víkendu budeme chystat starý chlívek pro chov slepic. Jde o poměrně vlhkou část stavení u které se mi nechce a ani nemám moc prostředky na to dělat sanaci,podřezání,odkopání apod, pokud odkopání tak až časem. Uvnitř jsou zbytky staré omítky a cihlové zdivo, chlívek má okna a jde v něm udělat průvan.

Potřebuji pořešit stěny a strop, na obojím je spadaná omítka a já teď nevím zda ji mám omlátit a nechat tak, nebo omlátit a znovu nahodit nebo omlátit a jen natřít vápnem. Poraďte prosím.

Chystáme 5 slepic (pro 2 lidi) a 2 kachny co žerou slimáky, za boha si nevzpomenu jak se jmenují, to má na starosti žena :)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Slepice

Příspěvek od bacil »

Omítku rozhodně nechat, budou ji zobat. Vápno je OK - dezinfekce. Když jim vyklidíš, tak tam taky popraš lehce (ať je nepálijou nožičky) vápno.

EDIT: vápno samozřejmě hašené
Galloway
Příspěvky: 36
Registrován: 06.02.2013 6:04
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Slepice

Příspěvek od Galloway »

Aha a ja myslel oklepat kvuli vlhkosti.. Ma nekdo jeste jiny nazor?
Odpovědět