Slepice

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od Jihlavak »

Galloway:
Chlívek bych klidně nechal jak je, jen by bylo fajt to vyčistit a vybílit vápnem. Jestli tam máš vlhko, tak bych určitě doporučil něco na tenhle způsob: http://www.driml-napajecky.cz/cz/drubez ... 12833.html
slipky moc vlhko a průvan nemusí, proto bych určitě nezačínal s hrncem s vodou kterej pokaždý převrhnou. Z odkazovaného kýblu (jestli máš zavedený vodovod, tak třeba i automatický napáječky) jsou ztráty vody minimální a nedělá se tam takový vlhko.
Vezmi taky v úvahu větší zásobníky na krmení, snadnej přístup ke snáškovým hnízdům - ideálně tak aby ti tudy slipky neutíkaly, zvaž taky vyhřívání vody v zimě, případně umělé prodloužení dne žárovkou a spínacíma hodinama a automatický zavírání/otvírání dvířek kurníku taky časákem. Vše proto, aby ti slipky zabraly minimum času, kterej pak můžeš věnovat rodině, práci, nebo čemu chceš:-)
Konkrétně mě zaberou slepice denně tak 3 minuty. Z domu vezmu od ženy misku zbytků, dosypu pšenicí a vyklopím do kastrolu, zkontroluju vodu (kbelík doplňuju cca 1x za 4dny, špínu ze žlábku vyliju každý den) a vyberu vajíčka. Od třinácti slepic máme celoročně 6-10 vajec/den. Za tři minuty času... no neber to ;)
Na hybridkách jsem se za tři roky řekl bych naučil a letos plánuju pořídit Plymutky na chov:-)

Ostatní se dá vyčíst tady z vlákna, nebo třeba na ifauna.cz
Tak chovu zdar a ať se daří :yes

Mimochodem jak na kunu... Kuna bydlí u sousedů nad verandou cca 5m od mých králíkáren a cca 20m od kurníku. A světe div se... nikdy mi nezmizel jedinej králík (mládě) ani slepice. Vejce těžko zjistit, ale vzhledem ke snůšce asi nemizí ani ty. Takže za mě doporučuju mít kunu "na očích" a ona bude chodit škodit jinam:-) Jinak velkej pes a kočka je standartní "příslušenství " domu který případnejm " nezvanejm návštěvám" znepříjemní život.
Galloway
Příspěvky: 36
Registrován: 06.02.2013 6:04
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Slepice

Příspěvek od Galloway »

Diky za info, asi to tedy udelam tak ze to co nebude drzet oklepu, abyto slepku nezabilo jak to upadne a zbytek necham. Tam kde bude chybet omitka, vybilim vapnem. Diky za tady pak se pochlubim az bude hotovo;)
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Slepice

Příspěvek od surikata »

Kup si nášlapné krmítko ušetříš dost oblí. Že ti něco užerou vrabci a holubi nějak přežiješ, ale jakmile to objeví potkani tak máš zaděláno na problém a dost blbě se jich zbavuje. Moje jsou v dřevěné budce a zrovna 2x se mi nechce vybírat kuřince tak je pravidelně posypu pár hrstzmi pilin nesmrdí to tolik. Docela jsou citlivé na mráz jakmile jim omrznou hřebeny tak máš po nich. Tak ať jich nemáš málo na x m2.
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od Jihlavak »

Surikata:
Máš tu úsporu nějak změřenou? Nebo jsi to myslel(a) kvůli těm potkanům? Kdyby to ušetřilo i 10% sypanýho krmiva, tak už by to asi stálo zato.

Jinak jak na potkany mi radil děda takto:
Potkan prej nevydrží dlouho bez jídla - snad asi dva dny než chcípne. Tak když se tyhle mrchy objeví, tak pár dnů slipkám několikrát denně krmení donesu, počkám než se nabaští a zase ho uklidím. Slipky tak vyzobou i rozházený zbytky okolo a po těch 3-4 dnech rozsypu kolem kurníku na noc Ratimor - otrávený zrní. Do rána bývá celý půlkilo vždycky pryč a pak akorát stačí jít po smradu a sbírat chcíplý potkany.
V PA časech by se Ratimor dal asi nahradit třeba zrním máčeným ve fridexu nebo jinou chuťovkou.
drigon
VIP
Příspěvky: 2948
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Slepice

Příspěvek od drigon »

Slepicím děláme míchaninu z vařených brambor, šrotu a usušených kopřiv. Případně je možno do toho přidat minerální přípravek. Zrní dostávají do korýtka s drátěným krytem nahoře. To proto, aby zrní nevyhrabávaly ven (když je kryt vyšší, tak může zabránit ve vyžírání zrní holubům a hrdličkám - slepice má delší krk, tak dolů dostane, holub mezi dráty neproleze a krk má kratší, takže má smůlu). V létě dostávají posekanou trávu, v zimě seno. Pamatuji si, jak se u dědy naučili chodit k slepicím potkani. Děda poté, co si jich všiml dával slepicím jen tolik zrní co jsou schopny sežrat. Pak dal do kurníku drátěnou bednu na potkany se zrním (slepice se dovnitř nevešla a bednu obložil prkny proti vyzobání ze stran). Potkan, který se chytil skončil v sudu. To se několikrát opakovalo, až jich tam bylo více. Samozřejmě dostali nařízenou přísnou hladovku, takže se časem pustili do sebe. Posledního, který zbyl děda vypustil. Během nějaké doby byl od potkanů pokoj. S pozdravem M.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Slepice

Příspěvek od surikata »

No chodili mi tam jak vrabci, hrdličky,sem tam holub a kolonie potkanů od potoka a dělalo to asi 1/2 žrádla. U tety jen vrabci sežrali 1/4. Koupil jsem ho na bazoši asi za 600 a určitě se vyplatí. Navíc je to zásobník i na víc jak 10 dní. Takhle vypadá a mám jej pro 11 slepic.
http://www.obchodben.cz/cz-detail-87118 ... e-500.html . Pokud jde o vodu tak platí pravidlo jak jsou 1 den bez vody ty 3 dny bez vajec. A pokud jim budeš udělat bydílka tak dej pod ně pletivo ať ti nelezou tam kde nas..., nemají to pak na nohách a na vejcích.
Ještě se vyplátí koupit vitamíny stojí asi 60kč a jsou po nich krásně opeřené a snáší.
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od Jihlavak »

Surikata:
Díky za tip, jen se chci zeptat jak se tahle věc uchytí? Je to samostatně stojící, nebo je to potřeba nějak kotvit ke stěně? Z fotky a popisu jsem to nepochopil. díky

Mimochodem, nedávno jsem pod vyhřívanou napáječkou našel hnízdo myšáků a tak jsem provedl "odmyšení". Pro aktuálních 6 slípek klesla spotřeba měřitelnýho krmiva cca o třetinu(!). S takovou by se krmítko za cca 700Kč vyplatilo cca po roce.
Štěstí přeje připraveným ...
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Slepice

Příspěvek od surikata »

Ups krmítko stojí samo. Ale pokud myslíš to pletivo tak jej mám přichycené drátem pod bydílkama jako zábranu, aby tam slepise nespadly. Je natažené tak aby jej nedokázaly ani podlézt a snášet do trusu. Pletivo je výplň ze staré branky, které je dost pevné na to aby bylo samonosné. A navíc odezdi ke zdi.
Ale pokud budu stavět nový kurnik tak spíš zděný a velkým oknem a 0,5m2 na slepici, abych je za velké zimy nemusel pouštět ven a s časovačem na samočinné otevírání dvířek.
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od Jihlavak »

díky, myslel jsem krmítko:-)
toho 0,5m na slípku je teda dost luxus. Přes zimu nechávám slípek míň, tak mi to vychází cca 0,3m2 na kus, ale v létě to bude maximálně 0,15m2 na kus. S 0,5m2 by tam holky mohly pohodlně bydlet celoročně :yes

Jinak k tomu automatickýmu otvírání, tak je asi zbytečný tady prezentovat zrovna to moje konkrétní řešení (je jich na netu spousta), ale s čím jsem měl problém, tak to je vybrat vhodnej pohon. Nakonec jsem vybral tohodle drobečka
http://www.gme.cz/elektricky-motorek-s- ... r-p671-037 za necelých 400Kč.
Hlavní přednost je samozřejmě vestavěná převodovka(takže opozdilci mají dost času zalézt a neseká jím to hlavičky) + odolnost při zaseknutí - když se mi jednou mechanismus dvířek zaseknul, tak snad dva-tři dny zabíral a zabíral a... nespálil se.

Ještě si dovolím malou připomínku k tomu mnohde zmiňovanýmu zavírání slepic v mrazech. Podle mojí zkušenosti slepice nejsou blbé a když je venku moc zima, tak z kurníku samy nevylezou a já tak můžu nechat otvírání dvířek celoročně stejně bez potřeby do něj zasahovat. Jedinou vyjímku jsem zažil u "vynesených" nosnic z klecového chovu - to byly vyloženě blbky.
Štěstí přeje připraveným ...
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Slepice

Příspěvek od michal »

Prodávají se ,,vynesené" slepice z velkochovu, kus cca 50 kč.Chce to podívat se na net na nejbližší ,,vajíčkárnu" a zavolat tam.Vypadají hrozně, jsou lysé ale pokud se dostanou do normálního prostředí tak se rychle dají dohromady a začnou snášet
(tráva, hlína, slunce...kde si mohou něco nahrabat).Jinak slepice je vděčná a sežere vše, co se jí hodí do koryta.
Kde jsou slepice (a žrádlo), tak budou vždy myši,takže je nutná kočka (která ovšem chytá myši, tzn. nekrmit ji granulemi).
Měl by tam být i pes protože se často stane že slípky (třeba i v poledne, ve městě) navštíví liška a pak je veškerá práce pryč.Říká se že kuna nesežere nic v místě svého pobytu- zda je pravda nedokáži říci.Snůška by měla být cca z deseti slepic denně 7 vajec.
PooM
Příspěvky: 21
Registrován: 26.03.2015 14:59
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od PooM »

Automatické zavírání kurníku svépomocí.
Přílohy
Dvířka.pdf
(1.42 MiB) Staženo 692 x
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Slepice

Příspěvek od dracekvo »

Jo, taky kupujem vynesený. Sice už soudružky neplní normy, ale na doma to úplně stačí :D
U nás skvěle slepice fungujou jako likvidárna zbytků. Vařené šlupky od brambor, nedojedené jídlo a tak. Nic nepříde na zmar.
Proti myším a další havěti doporučuju krmivo uchovávat ve vysokých kastrolech a na noc přiklopit poklicí. Slepice nevyhází krmivo ven, když je kastrol trošku vyšší a přes noc se tam přes poklici nedostane žádná havěť.

Automatické zavírání nedoporučuju. Občas se nějaká zapomene sama uklidit a do rána jí dostane kuna. Jedině tak v nouzi nejvyšší, když by člověk musel na tejden odjet a neměl nikoho kdo by mu to chodil krmit a zavírat.
PooM
Příspěvky: 21
Registrován: 26.03.2015 14:59
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od PooM »

Večer chodím sbírat vejce, takže zkontroluju jestli je posádka kompletní. Pokud jde elektrika, nemůže se stát, že zapomenu zavřít, takže přijdu max. o ty, které by zůstaly venku - pokud se do kurníku dostane kuna...(nicméně půl hodiny před setměním jsou všechny na svých místech).
Ale hlavně: ráno nemusím vstávat a pouštět je.
Jinak si slepice množím sám, z toho důvodu pro mě vynesenky nejsou vhodné.
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Slepice

Příspěvek od kiwiisek »

Na naší půdě kuna bydlela dlouhé roky..
Soused choval slepice v oploceném výběhu a nikdy mu žádná slepice nezmizela...
Kuna má své teritorium , na kterém zásadně neloví a dokonce ho brání i proti cizím kunám..
Léta tak "naše" kuna a sousedovic slepice žili v míru...
Ale pak ořech , po kretém na naši půdu kuna lezla začal plodit míň a míň, tak ho naši nechali pokácet..
Kuna musela půdu opustit , najít si nové místo a do tří dnů bylo po slepicích :chuckle
Jinak kuna je predátor , který neloví pro zábavu..
Bohužel má v sobě zakódováno , že kořist musí ulovit tiše..
Takže když vleze do kurníku a zadáví všechny slepice , není to proto , že musí pít krev kvůli energii z ní , ale proto , že slepice spustí kravál a kuna se nechce prozradit...
Kdyby byly slepice potichu , odnese si první slepici , kterou popadne...
Takhle bude v kurníku řádit , dokud nebude ticho...a je fuk , jestli je tam slepic 10 , nebo 30..
To pití krve je mýtus - co by v té krvi muselo být za energii , aby byla kuna energeticky v plusu , když zadáví 30 slepic a ještě musí zbýt dost energie pro mláďata ? ;)

Jinak my jsme měli taky slepice , vlašky , a děda měl takovej drtič na kosti , pákovej..
Zubatých čelistí bylo šest , v rámečku , asi 60x100mm...princip byl podobnej , jako jsou ty nůžky na bylinky...
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Slepice

Příspěvek od Trace »

Zdravím,

rád bych udělal kurník se zásobou krmiva, vody a oploceným kusem trávy (aby se mezi slepice nedostaly kuny), ale bohužel nemohu být u kurníku každý den přítomen.

Existuje nějaký jednoduchý způsob jak řešit automatické odebírání a skladování nakladených vajec? Ty slepičí velkochovy vejce určitě nesbírají ručně...

Díky
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Slepice

Příspěvek od Majkl Night »

:shock: :lol:

Tak ve velkochovech sedí slépka v malé kleci, kde je šikmé dno a jak to véco plkne, tak se dokutálí do žlábku před kukaní a je odvedeno k dalšímu zpracování. :ne
Tohle doma asi neuděláš. Pokud chceš mít normální kukaně s podestýlkou a třeba sádrovým pokladkem.
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Slepice

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Tak jsem konečně zavítala i do tohoto tématu :D . Není to sice úplně na pořadu dne, spíše to plánuji na příští rok, ale chci se pustit do chovu slepic a předtím zjistit co nejvíce informací. Za domem máme volné místo, které by k tomu sloužilo skvěle. Jedná se plochu cca 5x20 m na severní straně pozemku, slepice už tam předchozí majitelé kdysi chovali, takže je tento výběh už i oplocený a je tam vystavěný kurník, který je součástí menší zděné hospodářské budovy. Takže počáteční investice minimální.

Přemýšlela jsem nad počtem slepic v takovém výběhu (kurník je dostatečně velký cca 8-10 m2- na slepici počítám cca 0,5 m2), ale ten výběh zas tak velký není. Kolik slepic, byste na takový výběh plánovali? Já počítám na slepici minimálně 10 m2 výběhu, ideálně více, takže aby měly svoje pohodlí, komfort a dařilo se jim hezky, tak jsem to tak odhadla na 5-6 slepic + kohouta. Myslíte, že je to reálné při tom prostoru?

Co se týká krmiva, tak krom zrní a zbytků z kuchyně bych jim ráda ve výběhu zasadila různé keře, aby měly něco na přilepšenou a na co nedosáhnou nebo nespadne na zem, tak obereme třeba my. Myslela jsem nějaký rybíz, muchovníky, maliník, ostružiník, rakytník a pak něco případně přidat i do bylinného patra (co?). Bylo by možná dobré tam zasadit i nějaký ovocný strom (jabloň, moruši (ale ta je na ten prostor asi moc velká)...). Otázka, čemu se bude dařit ve stínu za domem (výběh) a co zasadit prioritně na relativně slunnou plochu u kurníku (cca 20-30 m2 z celého výběhu).
Kdo je připraven, není překvapen.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od paja »

při 5ti slepicích na tom výběhu nebudeš mít nikdy nic zeleného.
je to tak ne 1 slepici, bo potřebuje i zelené a né e si sem tam zobne rybízu ale vyřere ti všechnu ttrávu.
uživíš tam i 10 slepic ale z ničeho nic není, chce to krmit klidně i trávu ze sekačky, zbytky z kuchyně, atd. jinak co se týka kurníku, slepice můřou "bydlet" na řadě po schidech nebo v pyramidě, zabere to míín plochy ale bacha na větrání v létě.
Glock1984
Příspěvky: 26
Registrován: 20.08.2015 16:34
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřice

Re: Slepice

Příspěvek od Glock1984 »

Souhlas s pajou.
V tomto prostoru sežerou vše na co dosáhnou (doskočí).
My jsme jich měli v podobném prostoru cca 20 a vše krom bezinek vzali útokem.
Ale snadná pomoc, co se týká dostatku zeleného krmení.
Dávali jsme jim pokosenou trávu + od souseda co je nechtěl otrávit, ale byl rád, že to má kam dát.
Sežrali vše a hromada nijak moc časem nepřibývala. Samozřejmě + ostatní zbytky ze zahrady.
Jsou to holky šikovné. Bohužel kuna je zadávila všechny, takže příští rok začneme znovu s patřičným opatřením automatických dvířek.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Slepice

Příspěvek od dracekvo »

Automatický dvířka jsou na nic. Nikde není jistota, že se všechny schovaly. Naše blbky občas lezou venku, když už je skoro tma. Pokud je člověk doma, tak je lepší dojít zavřít kurník a zkontrolovat pěkně ručně. Stejně je potřeba sebrat vejce.
Jinak náš plácek pro deset slepic je větší a stejně je tam jen holá země. Jen kopřivy rostou :D Každej den jim někdo hodí zelený za plot a je to. Jak už někdo psal, klidně ze sekačky.
A jsou skvělý na likvidaci zbytků. Zbytečně vyhazovat nedojedený knedlíky a podobně, když to zužitkujou. Taky je dobrý si pořidit něco na šrotování. Šrotujem jim pšenici s kukuřící a ječmenem. Je to pro ně příjemný doplněk kromě nemleté pšenice.
Odpovědět