Slepice

Odpovědět
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Slepice

Příspěvek od Rafael »

Přímo praktické zkušenosti s nimi nemám, ale je mi ten projekt velmi sympatický.
*
Jen nevím proč se velkochovy zbavují tak mladých nosnic. Pokud si dobře vzpomínám tak v tom věku jsou v domácích podmínkách teprve v plné síle.
Ale v každém případě je ten nákup finančně zajímavý a po počáteční aklimatizaci přinesou ty nebohé slepice určitě větší užitek než podpora čmoudů.
I když ve větším množství jsou taky schopny absolutně zdevastovat svůj výběh.
Nebo i zahradu, záhony, poserou chodníky a vše v dosahu.
Ale zas zlikvidovaly veškeré kuchyňské zbytky, i drcené vepřové kosti, provzdušňovaly kompost, produkovaly mimo vajec i kvalitní hnojivo apod...
(Mívavali jsme jich většinou tak kolem třiceti...)
*
Kdybych je chtěl znovu chovat, tak určitě bych si je vzal z toho
15_SvN_FB-profil_180x180px_A.png
15_SvN_FB-profil_180x180px_A.png (45.03 KiB) Zobrazeno 11274 x
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Slepice

Příspěvek od dracekvo »

Já nic jinýho nekupuju, než vynesený nosnice. Na domácí použití nesou pořád hezky. Takže není problém.
O tom, že na to jsou nějaký projekty ani nevím. Jezdím si pro ně přímo do velkochovu kde je taky prodávaj za 50,-/kus
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Slepice

Příspěvek od Piston »

Je to stejné jako s dojnicemi. Ve velkochovech se jede na ekonomiku a dovedou si dobře spočítat, kdy má nosnice ještě maximální výkon a kdy už ne. Jde sice o procenta, ale když máš na krku tisíce nebo desetitisíce slepic, tak je to citelně poznat. U malochovatele pak mají pipiny z velkochovu krásný důchod :-)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Slepice

Příspěvek od dracekvo »

Tak sem zbastlil líheň z toho co dům dal.
Krabice vyložená polystyrenem, na dno jsem dal misku s vodou. Topný kabel a vlhkoměr mi zbyl z terarijních pokusů.
Termostat a kontrolní teploměr je původem z číny.
Topím na 37.8°C a vlhkost mám 50%.
Za 5 dmí uvidíme co s toho bude. Kohout je starej, tak třeba už nefunguje.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Slepice

Příspěvek od Patrol »

Dnes jsem zajednal slepice, budou 16.4. :mrgreen:
Mám už několik let rozdělanej zateplenej kurník s elektronickým otvíráním dvířek, přísvitem, a dalšími fičurami, ale furt jsem to nějak nemohl dotáhnout do konce. Tak teď když jsem domluvil ty slepice, tak musím ještě dodělat oplocení, dotáhnout ke kurníku elektřinu, koupit nějaký krmivo....
Budu brát černostříbrné Dominanty i s kohoutem.
2021_03_05_00_56_54_Window.jpg
2021_03_05_00_56_54_Window.jpg (106.21 KiB) Zobrazeno 8050 x
Kdyby někdo chtěl profi kurník a nelitoval by peněz, tak může mít super kurník bez práce. Chlap, od kterýho jsem koupil ty dvířka a elektroniku, vyrobil někomu na zakázku fakt promakanej kurník, kterej má vše, co si můžete vymyslet a on mu to pak nezaplatil, takže kurník je volnej. Já jsem se pokusil postavit něco hodně podobnýho, ale takhle profesionálně dotažený některý detaily nemám. Na jeho stránkách je hromada fotek s detaily konstrukce a celého průběhu stavby Natočil i předváděcí video, tak doporučuju kouknout i jen pro inspiraci všem zájemcům o slepičky.https://vyrobaprvozuj.webnode.cz/kurnik ... a-zakazku/
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Slepice

Příspěvek od dracekvo »

To by mě zajímalo na kolik pak vyjde jedno vejce, když si spočítám celkové náklady na pořízení takového kurníku a elektriku ...
A v případě problému to bude schopen servisovat jen jeden člověk v ČR.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Slepice

Příspěvek od jolky palky »

Trochu overkill.
Chováme slépky ve starém zděném chlívku (ve vedlejším chlívku bývalo prasce) jak asi na každé vesnici.
Letos přes zimu žádné přisvěcování nic.
V největších mrazech jsem zabednil polystyrenem okno.
Mají 800m2 výběhu celoročně, přes léto občas i 2 500m2. Žena se u soudružek našla :D , takže sušené pečivo, plevy obilí, zbytky a trochu směs. A i přes zimu si mohly holky ztrhat prdele :) .A to bereme vynošené slepice a sami si líhneme.
Myslím, že se to přeceňuje, ale to ostatně s každými domácími zvířaty (psi, kočky atd.) poslední dobou.
Hlavně ať mají výběh a pořádně si zahrabat v zemi a budou spokojené.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Slepice

Příspěvek od Patrol »

Já to zase bral tak, že se nechci slepicema uvázat a zabíjet zbytečně moc svého času. Bydlím u lesa, takže zapomenout zavřít dvířka by mohlo být pro slepice fatální. Takhle budu moct odjet třeba na vikend, aniž bych musel shánět někoho, kdo se mi o slepice postará. Já to dokonce postavil na kolečkách. Kdybych chtěl na dovolenou, tak postavím mobilní výběh u kamaráda a přetáhnu k němu kurník i se slepicema. No, začal jsem stavět, když se ještě dalo cestovat po světě. :lol:
Opravit na tom dovedu téměř vše,můj kurník jsem stavěl sám, jsem elektrotechnik, a po krátké instruktáži jsem se naučil i připojit svým notebookem k Arduinu a změnit tam hodnoty dle mých představ.
Samozřejmě, že aby se mi vrátil čas a investice do kurníku, musely by slípky snášet zlatá vejce, ale já si cením právě toho, že to bude chov na pohodu. Ten jeho kurník můžete i ovládat na dálku z ciziny, nebo sledovat dění v kurníku, což je docela sranda, mít to třeba na ploše monitoru jako živej spořič. Já teda do šmírování slepic nešel, ale celkově celej ten projekt mě ohromil po technické stránce. Podle mě přesně k takovým účelům má sloužit automatizace. :rock
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Slepice

Příspěvek od Germanik1 »

Prosím foto. Chci vidět⭐⭐⭐⭐⭐ slepičí hotel 21 století 🙏
Udělám co musím
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Slepice

Příspěvek od jolky palky »

A jak z ciziny nahradíš to, že musíš jít vybrat vejce? Hlavně v letních a zimních měsících co budeš lyžovat v GaPa nebo se válet u moře a sledovat je odtamtud :D ? Co když některá nestihne to do snáškového hnízda a vyšprkne to na zem? To ho tam týden necháš :?: ? Můžou ho rozklovat, a už je to odnaučíš jen sekyrkou a špalkem. :!:
Jak moc to celé odolné vůči dezinfekci? Jak dlouho než se osb začne odchlipovat jak na to budeš stříkat savo a další utrejchy? Holky dostanou čmelíky a budeš dezinfikovat jak mourovatý.
To, že tam prostě min jednou zajít musíš ničím nenahradíš.
Asi jsem staromódní ročník Černobylu.
Tím, že si člověk pořídí, nějaké zvíře, tak se vždycky trochu nějak omezí a uváže...to úplně ochcat dle mě nejde.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Slepice

Příspěvek od Patrol »

Je vidět, že jsi se na ty fotky, ani videa z jeho kurníku nekoukl. OSB jsou na venkovní straně popř. u stropu. Vše je natřeno, nebo vykachlíkováno. Vnitřek v dolních částech je z voděvzdorné překližky, která se dá omývat, a všechny spáry jsou důkladně přetmeleny, aby nebyly škvíry pro čmelíky. Vše lze snadno omýt a dezinfikovat.
Tu voděodolnou překližku na vnitřky, spárování, i odklápěcí trusníky jsem taky udělal hodně to usnadní úklid.
Snůškové šuple jsem udělal s těma plastovejma košíkama, ze kterýho se vejce odkulí do zadní části šuplete, takže slepice nic neklove(leda přišroubovanej podkladek).
Pokud odjedu na dovolenou, tak stačí, aby někdo jednou denně vybral vejce ze šuplíku. (To zvládne i sousedka z Prahy.) On tam má i kameru, takže vidí, pokud by slepice snesla vejce vedle. Pokud se zaseknou dvířka, nebo nějaký jiný problém, hned by mu to hlásilo a může tam někoho zavolat.
Je fakt zajímavý si přečíst jak začínal a postupně odlaďoval nedokonalosti. Když vím kolik času jsem strávil tím mým kurníkem, tak si ani netroufám odhadnout, kolik chce za ten jeho HI-TECH kurník.
Já to musím do měsíce dodělat, než budou slepice. Chyběj detaily v kurníku a právě dělám oplocení výběhu. Až bude hotovo, tak se samozřejmě pochlubím.
Každej, kdo ho viděl (stříbrnej domeček se solárem na střeše), říká, že by u nás chtěl bejt slepice. :lol:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Slepice

Příspěvek od jolky palky »

Přiznávám, že jsem to projel zběžně. Vymyšlené to určitě bude o tom žádná. U toho klování vajec jsem myslel, že to nestihne a vyšprkne třeba na zem. Nicméně to, že tam musíš ničím nenahradíš.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Slepice

Příspěvek od Patrol »

Podstatný je, že tam nemusíš každej den ráno a večer, aby jsi dělal vrátnýho. Takhle už to jsou pro mně přijatelný podmínky, za jakých jsem ochoten kurník provozovat. Moje ovce taky nepotřebujou neustálej dozor, ale nejmíň jednou za den na ně kouknu. A když někdy nekouknu, tak se taky nic moc neděje. Podobně to chci se slepicema.
Myslím, že je takových lidí víc, co by rádi domácí vejce, nějakou tu práci navíc by skousli, ale každodenní povinnost ráno otvírat a večer zavírat, krmit a napájet, strach z kuny a lišky......

Takhle mě to stálo hodně práce s přípravou, ale zato je můj kurník kunovzdornej, zateplenej a samoobslužnej, s možností prodloužení dne přísvitem, s hlídáním teploty a CO2, chystám i automatické doplňování krmítka, no a pak už zbejvá fakt jen vybírat vejce, občas uklidit a průběžně sledovat, jestli všechno maká, jak má.
Aktuálně dodělávám oplocení výběhu, který napojím na ovčí ohradník s drátama u země, veprostřed, a na vrchu plotu, kvůli lišce. Vrch budou proti jestřábům z části krýt keře rakytníku ve výběhu a nad částí bude síť.
Taky ještě chyběj žebříčky, branka, přívod elektřiny ke kurníku, popeliště, ventilační mřížka, baterie k solární záloze....
Ještě mám měsíc. 8-)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Slepice

Příspěvek od pylorus »

Ahoj Patrole, hoď se prosim pár fotek. Pro inspiraci. Dík
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Slepice

Příspěvek od jerry.mysak »

dracekvo

na polystyren bacha. Musí bejt něčím překrytej, jinak ti ho vyzobaj.


musím se pochlubit svým skromným chovatelským úspěchem.

Jedna vlaška mi začala kvokat, tak jsem jsem pod ní dal jen tak z legrace 5 vajec. 2 vejce ostatní rozklovali, ale ze 3 se vylíhli kuřata. Jedno sice po tejdnu chcíplo, ale zbejvající 2 vrbčáci se mají k světu.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Slepice

Příspěvek od Ivana »

Komunitní kurník (taky bych do toho šla)
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/v-ja ... ura-167035
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Slepice

Příspěvek od Rafael »

Omluva předem za OT.
*
Ale za novinářskou žumpu považuji m.j. na předních místech i ten "nový server Seznam zprávy"
I jeho TV.

Už při jeho vzniku se mi nelíbil a někde jsem tady i kdysi o tom psal.
To už i Novinky jsou objektivnější...

Raději se jim vyhýbám a čtu je ve smyslu jako kdysi Rudé právo....
*
Je spousta jiných webů, odborných, chovatelských, tak proč tady tahat nějaké odkazy od "noviniřů", kteří možná ani slepice, u nás kury, nikdybv reálu možná ani neviděli...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Slepice

Příspěvek od Ivana »

Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Slepice

Příspěvek od Rafael »

Jak na ten odkaz reagovat fact nevím.

Nemám zkušenosti s výše napsaným, ale kury si těžko dokážu představit někde ve městě.
Jen někde ve výběhu na vesnici.
*
Ale možná určitě je to pro ně lepší než v produkčních klecích.
*
Já jen, že ta moderní slova, souvětí - komunitní sdílení a podobná na mě vůbec nepůsobí dobře..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Slepice

Příspěvek od Germanik1 »

Už chybí jen výkup jatečných prasat a zřízení jejich hospiců. Něco jako Senát. 🤗
Udělám co musím
Odpovědět