Slepice

Odpovědět
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Slepice

Příspěvek od SaraH »

Slepice máme 14 dní. Učíme se metodou pokus-omyl. Dívám se na ně s hrdostí. Jsou to ženský chytrý, mazaný a navíc s nimi a kočkou máme teď, to ženský ďáblovo pokolení, v rodině konečně převahu.

Jen, prosím, poraďte. Je něco, co slepice žrát nesmějí? Mohou uvařené nebo syrové košťály od květáku?
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Slepice

Příspěvek od alibaba »

Gratuluji, bude maso a vejce ,zalezi na tom pouze procentualne co slepice zerou 80% by mela byt rostlina strava zrni ,trava a treba drochu domaciho peciva atd a obcas jim dat skorabku od vajec a tech 20 % je nejake maso, at je to jakekoliv parene ci pecene a nahrazuje to ty brouky a jinak hmyz v lese ,nedaval bych jim cokoladu co je treba pro kocku jedovata a tez i pro psa ,slepice snese male mnozstvi ,ale ja bych se to vyhnul .....sezen si nejake podnosy na vejce a vejce jsou v lednice a muzes je prodavat, pokud budes chtit .....my jsme po vyneseni slepici na zacatku druhe zimy zabily na maso a polevku vyvarenou z kosti ......
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Slepice

Příspěvek od DeadMan »

Tak slepice měla babka snad celý život a krmila je hlavně obilím a pak vše (opravdu vše čili třeba i zbytky z pečeného kuřete) co zbylo v kuchyni a ostatní (trávu/brouky/žížaly atd.) si samy nazobaly ve výběhu a vše fungovalo jak má.
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Re: Slepice

Příspěvek od Gloch »

SaraH píše: Jen, prosím, poraďte. Je něco, co slepice žrát nesmějí? Mohou uvařené nebo syrové košťály od květáku?
Květák mohou syrový i vařený, včetně košťálu. Prakticky všechny zbytky z kuchyně - vařím jim i slupky z brambor, mají rády zbytky masa, kosti - pokud je potlučeš kladívkem (existuje i drtič) Pozor jen na sůl - aby ji nebylo mnoho. Staré pečivo po namočení, veškrý odpad ze zeleniny. Ony, pokud něco nemohou, tak to ani nežerou.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Slepice

Příspěvek od EBE »

:yes a s pánom bohom hypermarket a šialené ceny.. na nás to skúšali pred sviatkami dvihnúť o 100% svine...vraj eu zakázala klietkový chov, mali by zakázať eu..sorry ale aby si zas človek všetko dorobil dopestoval dochoval kôli opiciam tam hore.. :(
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Slepice

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

hlavne si prosimte co nejdrive rozmysli nejake to ohrazeni/zonovani (pripadne malej prenosnej traktor pro par slipek staci 2m2) - slepice jsou neco jako kozy - sezerou/vypasou na mrt behem chvilky naprosto vse, pokud mate sad ci ovoc stromy, davejte je do kleci pod ne, sezerou spoustu potencionalnich skudcu (vetsina jich na strom vleze, nikoliv prileti, nebo jsou kratce ve stadiu neletavem pod stromem kde je slipka zobne)..

samozrejme zalezi kolik na to chces dat mista, ale nechat si kvuli "nemam cas" za chvilku zplanyrovat zaprazi proste nema cenu uz jen z estetickeho a hygienickeho hlediska.. je to proste "prezitek" ze starych uzavrenych dvoru, na tech par m2 je lidi museli nechat "na volno" a to je pak humus..

samozrejme proti gustu .. staci potom vysoke drevaky ci galose a mit na dvorku "pekne" hnojiste celorocne..
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Slepice

Příspěvek od DeadMan »

Tak to dělala babka a všude na dvorku bylo hustě nasráno a to je fakt humus :puke chce to ohraničený výběh :!:
mato2722
Příspěvky: 139
Registrován: 25.07.2012 16:18

Re: Slepice

Příspěvek od mato2722 »

EBE píše::yes a s pánom bohom hypermarket a šialené ceny.. na nás to skúšali pred sviatkami dvihnúť o 100% svine...vraj eu zakázala klietkový chov, mali by zakázať eu..sorry ale aby si zas človek všetko dorobil dopestoval dochoval kôli opiciam tam hore.. :(
2 EBE: 1. EÚ nezakázala klietkový chov, len rozšíriť priestor ;) 2. Zmena legislatívy bola urobená preto, aby neboli sliepky chované po 6 ks na 0,75 m2...a teda aby si nevyšklbávali perie, neozobávali hrebene, laloky, ale aj kožu až do živého mäsa... 3. každý kto má štipku zdravého rozumu a nejaký ten priestor si zabezpečí vlastnú produkciu vajec...kto nemá priestor, ale zdravý rozum hej, ide vajcia kúpiť na vidiek od nejakej babky, ktorá si tým prilepšuje k dôchodku...nechci vedieť, čo obsahujú tie kŕmne zmesi ...
2 SaraH: ako už bolo napísané, sliepky môžu takmer všetko, ak im niečo presolíš, nezožerú to...odporúčam doplniť krmivo o tvaroh a kyslé mlieko, podrvené škrupiny z vajec...čím viac majú k dispozícii zeleného krmiva, tým lepšie...a ako prevenciu proti bakteriálnym ochoreniam poldecák octu do 10L vody na pitie (napr do vedrovej napájačky)
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Slepice

Příspěvek od EBE »

myslel som to viac menej všeobecne v záchvate zlosti a bezmocnosti...spomenul som si ako napr. prikázali tvar uhoriek a pod. kraviny čo od ních idú, samozrejme, radšej podporím domácich a myslím, že na výmenu sa za vajcia a kurčatá, dá vyhandlovať iný konzumný tovar.. a kura zožere skoro všetko, je to hrabavá, takže čo - to si nájde sama, inak len doplnok stravi ako bolo povedané vyššie, samozrejme treba ohradiť inak polezie všade, hlavne do záhonov a tam kde ju nechceme, aj na auto ak je pekne umyté dokáže sa riadne zosr.. :) sranda bola keď sme chovali perličky a morky..to bola zoo.. asi sa mi tá škola predsa len na niečo zíde v PA dobe ;)
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Slepice

Příspěvek od SaraH »

Děkuji za rady. Slepice mají ohraničený výběh cca 8 m2 na 1 slepici, tedy celkem asi 65 m2. Ve výběhu mají část krytou keři s nízkými větvemi, pod kterými si udělaly popeliště. Místo je kryté z jedné strany živým plotem, z druhé domem. No, snad se jim tam bude líbit.
Máme vlašky koroptví. Po dvou dnech, co byli v kurníku, jsme je pustili ven a další den jim zastřihávali křídla.
Ještě chvíli počkáme, a pak je zkusíme vzít do zahrady, zejména, až zryju záhony. Ale to jen pod dozorem a na omezený čas (nebo v nějakém slepičím traktoru), musíme také otestovat, jak bude reagovat pes. Okrasnou zahradu nemáme.
S tím octem díky za radu. To jsem nevěděla.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Slepice

Příspěvek od plenty wolfs »

Pšenica a jačmeň sú vhodné v celosti ako príkrm, ovos, kukurica a predchádzajúce dve aj ako šrot alebo mix viacerých obilnín. Žito je nevhodné ! Sliepky skonzumujú skoro všetok odpad z kuchyne, uvarené zemiaky, pečivo, cestoviny .... . Na škrupinku je dobré pomlieť kosti, nechať niekde na suchom mieste kus vyhaseného a vyschnutého vápna alebo pridávať do šrotu na kŕmenie prípravok konvit bežne dostupný v záhradkárskych predajniach. Ak chceš prirodzený chov tak sliepky presúvaj tak 1 x za 2 týždne na iné miesto, najlepší je kurník na kolieskach (to bez srandy). Na 10 sliepok 1 kohút. .... Sliepky potrebujú k dispozícii tak 1 x 1 meter plochu kde je suchý piesok kde sa môžu zbavovať parazitov (rovnako poslúži aj suchý a vychladnutý drevený popol) a niekde vedro vysypaného riečneho štrku preosiateho na site 5 x 5 mm. Ak nemajú výbeh z trávnikom tak kosou nakosenú trávu, lucerku... žihľavu porezanú na sečkovnici...
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Slepice

Příspěvek od alibaba »

Jeste co se muze stat u slepic a stalo mne ,,,zapezpecit aby se dokurniku nedostala liska ta zakousne vsechny slepice ,nebot nechape proc je tolik ptaku pri sobe zavreno ....Vzdy si pamatovat ze jeden z 10-15 kohoutu je nebezpecny a musime jej zabit na slepici polevku ,jednou tata delal neco na zahrade a mel v ruce tesarskou sekeru a kohout na nej vletel a tak skoncil na pekaci ......Kdyz byla mala kurata kane porad krouzila nad nima a tak kohout kolem byla nezbytnost a mne uvavili kolem chodit jako vojak a malorazkou hlidat kurata a strejda to vyresil, ze koupil asi 3 pavy a jak se naparovaly kane se bala odnest kure ,pes se necha rychle okriknout aby nechal slepice na pokoji pes to rychle pochopi a mi nikdy nemely problem.....No mozna si jeste na neco vzpomenu......
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Slepice

Příspěvek od Tina »

Taky jsem před lety měla v dřívějším bydlišti 10 slepic a bylo to moc fajn. Ale bohužel taky mi je pak cosi zakouslo, snad kuna nebo tchoř. Nestalo se to v noci, ale přes den, když byly ve výběhu a to zvíře jim ukousalo hlavy, vypilo krev a zbytek nechalo. Sousedka mi pak říkala, že je slyšela, jak zběsile kdákají a naříkají, já už pak jen sbírala slepičí mrtvolky. Ten zvířecí mordýř tam pořád někde obcházel, takže pak už jsme chov neobnovili a teď už bydlím úplně jinde, takže je to minulost.

Ale jak říkám, bylo to fajn, měla jsem pocit určitého zabezpečení. Byly vajíčka, maso, pšenice na krmení, prostě základ :-) Byli jsme díky nim téměř bezezbytková domácnost. Když jsem vařila brambory, okrájené slupky jsem uvařila jim. Když se upeklo kuře, my snědli maso, kocour dostal zbytky masa a kůže a kosti, které nesnědl, se pomlely slepicím. Jakékoliv zbytky, cokoliv, slípky byly vděčné. Nejvíc se praly o ty pomleté kosti a o skořápky. Takže pokud ještě nemáš, doporučuju koupit tohle:
http://hradsky-sunk.sweb.cz/drtic.htm - pákový drtič na kosti

Jinak babička z Vysočiny, kde jsem trávila každé léto, tak slepicím vařila brambory pravidelně. Rozšťouchala, přidala tam hrnek kukuřičného šrotu, jeden tvaroh, případně cokoliv co zbylo, rozmačkala to všechno šťuchadlem na brambory a slípky už čekaly za plotem. Pšenici měly nasypanou v podstatě pořád a kromě toho se jim vařily ty brambory. Dneska tam přidat tvaroh za 18 korun, tak tě vajíčko přijde na 11,- korun jedno :-)
Ale důležitý je ten výběh a zelené krmení. Jak ho nemají, ožírají jedna druhou, žerou si peří a vypadají hrozně.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Slepice

Příspěvek od Kocour »

EBE píše:myslel som to viac menej všeobecne v záchvate zlosti a bezmocnosti...spomenul som si ako napr. prikázali tvar uhoriek a pod.
Omlouvám se všem za offtopic, ale dělám to taky v záchvatu bezmocnosti :)
EU dělá dobré i špatné věci (žárovky = blicí smajlík) ale chce to vždycky zjistit si přesněji, o co jde, a neposuzovat to jenom podle novin. Tvar okurek (ve skutečnosti se dají prodávat i jiné, ale ne jako I. jakost, pokud to vůbec ještě platí) byl důležitý při strojním zpracování. Příliš zahnuté okurky se zasekávaly v nějakých průmyslových krájecích strojích, tak aby hotelové kuchyně věděly, že když si kupují I. jakost, že budou fungovat.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Slepice

Příspěvek od DeadMan »

Alidědek zase perlí na kunu 225liberní kuši nebo brokovnici no to je něco hele tady na to máme když už vzduchovky 16J a to je na kunu naprosto dostačující ale pochybuju že ji někdy uvidíš protože ty jsou aktivní hlavně v noci a dávají si sakra pozor aby je někdo neviděl (osobně se mi to jednou nebo dvakrát povedlo když jsem se vracel večer domů ale to byla náhoda) a proto jsou na to nejlepší pasti a dobře udělaný kurník což je ověřeno dlouholetou praxí mých prarodičů a ti nikdy na odstranění škodné nepotřebovali žádnou zbraň snad jen vidle na doražení co si tak pamatuju z dětství ;)
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Slepice

Příspěvek od Tina »

Tady něco zmizelo, ne? Na co DeadMan reaguje?

Znas pohadku Alibaba a ctyricet nehodnotnych prispevku? :-)
Shollochov
Příspěvky: 24
Registrován: 06.09.2012 12:33

Re: Slepice

Příspěvek od Shollochov »

Slepice mám taky a je super, mít vlastní vajíčka a vědět, že v nich nejsou žádné sračky. Jinak jedna rada: pokud slepice poletují po zahradě jak se jim zachce a naprosto odmítají respektovat 1,5 metrový plot svého výběhu, je dobré jim ostříhat křídla. Ale každé jenom JEDNO. Já jsem je ostříhal oboustranně skoro až "dokrve" a jim je to naprosto jedno. Prostě víc máchnou a letí :D Když budou mít ostříhané jenom jedno křídlo, budou mít problém s rovnováhou a prý nepoletí. Zatím to ale nemám vyzkoušeno osobně, musím počkat, až dorostou :lol:
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Slepice

Příspěvek od SaraH »

Děkuji všem za cenné rady. Postupně se je snažím vstřebávat a uvádět do praxe.

Po 3 týdnech u nás seděly slípky poprvé na hřadu. Nejdřív hřad asi 4 dny neměly, pak jsme ho dodělali a slípky ho zdatně ignorovaly. Hřad jsme udělali v jedné výšce, protože jsme se na netu dočetli, že slépka, která je dlouhodobě na nižším hřadu je pak ve stresu na nenese. Včera jsem je šla zavřít a vidím - 7 je jich namačkáno na jedné straně a osmá sama na protějším konci. No, tak nás holky převezly a hierarchii si řeší i na jednom hřadu.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Slepice

Příspěvek od Sehr »

Ono,kdyz jsou hrady pod sebou, tak slepicim co jsou niz pada na ne trus.
Hrady by nemeli byt kulate a nebo hranate. Prkno ma mit sirku cca 5cm a maji byt strzeny hrany.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Slepice

Příspěvek od vrb »

jak jsi popisovala ukousnutou hlavu a vypitou krev. To dělá typicky kuna když má mladé, potřebuje moc energie a tak jen vypíjí krev a jinak maso nechá. Jedna takhle v naší čtvrti za sezonu zlikvidovala 30 slepic. Neosvědčily se nám ani různé pasti ani noční čekaná. Je potřeba kvalitně zabezpečit kurník i všechny otvory na noc, kuna se protáhne dírou jako 5koruna. Já jsem všechny myslitelné otvory zafoukal stavební pěnou a dvířka těsně doléhají na stěnu. navíc do kurníku netáhne a je tam v zimě tepleji.

Slepice mají zvýšenou potřebu vápníku na tvorbu skořápky vejce. Jednak je potřeba skořápky přes slepice recyklovat ale taky musejí mít něco z čeho mohou vápník doplňovat.

Jen bych uvedl že slepice pozře téměř cokoliv. Je potřeba být opatrný při krmení kukuřicí je to vysoce energeticky vydatná strava, slepice pak snadno zatloustne a přestane nést.
Odpovědět