Topinambur

achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od achopsalista »

Ráfku a nepísali tam tí frantíci náhodou koľko tej sírovej treba na aký objem?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5322
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Topinambur

Příspěvek od Rafael »

Omlouvám se, ale já bych s prominutím už té debaty nechal, táhla by se totiž asi do nekonečna.
Naznačil jsem jisté využití a to snad stačilo.
*
Kdo chtěl už to dávno věděl, a kdo nevěděl, tak tomu jsem dal tip a určitě ví co s ním dál.
(A pokud neví, musel bych asi sepsat nějaký obsáhlejší "Slabikář"..).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Topinambur

Příspěvek od Kapo »

Určite sa nikto nenahnevá, ak spíšeš rozsiahlejší šlabikár. 8-)

Mne príde zvláštne, že pre človeka je inulín nestrávitelný, keďže potrebuje na štiepenie kyslé prostredie. A pritom žalúdočné kyseliny by mali potom na štiepenie inulínu postačiť? Či?
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od achopsalista »

To bude tým hodinovým varom. To žalúdok asi nedá...
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Topinambur

Příspěvek od sauerkraut »

Zkousim skladovat topinambury tak, ze jsem je dal do kyble, prosypal hlinou, trochu zalil a dal do relativne chladne garaze. Za par tydnu z toho zkusim neco vyndat a uvidim, co to udela.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Topinambur

Příspěvek od JirkaK »

Topinambur pěstuji jen pro udržení druhu a i tak jsem sklidil cca 10 kg.

Nejradši je mám nevařené.

Rodina je má nejradši v krabím salátu - 1/3 na jemno nakrájených topinambur, 1/3 krabích tyčinek, sladká kukuřice a vše s česnekovým dresingem. Jde přidat ještě rajčátka a okurek dle chuti každého. Doporučuji.

Nevýhoda topinambur je, že jsou bez chuti a proto je potřeba je nějak ochutit.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Cep »

Zkusil jsem topinambury 'zakvasit' podle cca návodu v "ruka noci podaná" (bez urychlování chlebovou střídkou). Výsledek dobrý, chutnalo to i rodině. S druhou várkou, kde jsem do toho chlebovou střídku dal a nastrouhal tam i červenou řepu, mi odmítají pomoc :-) Asi to bude tou červenou řepou..<br>
Pečené s česnekem nebyly špatné, ale vývin metanu byl dost znatelný... <br>
Jinak mne skladovatelnost celkem překvapila - na balkóně přečkaly 10 stupňové mrazy, než začaly vysychat trvalo dost dlouho (v bnánovce, špatně očištěné od hlíny, přikryté textílií.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Jason »

Letos jsem na pozemku cilene nasadil topinambury na plose cca 3*3m. Daval jsem jenom takovy scvrkly hlizicky co zbyly ve sklepe, zadnej zazrak. Vynos cca 30 - 40kg peknych hliz. Nepocitam do toho takove ty stredove koreny nebo malinkaty hlizky. Rostliny i odolaly najezdu srnek (kdyz i clovek pri kaceni hodi strom na plot a necha to tak....) - tech si vubec nevsimly.
Ted zkousim zpracovavat - prvni kase s bramborama ale chut nic moc - takova zemita.
Na druhy pokus jsem udelal chipsy - hlizy zality horkou vodou a odrbany kartacem, potom na krajeci na tenky platky a v misce promichane s olivovym olejem se soli. Upecene na papire v troube - uplne neskutecny zradlo. Uz vim jak je vsechny zpracuji :P
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Odpovědět