Topinambur

big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Topinambur

Příspěvek od big bang »

kto má skúsenosti s pestovaním topinamburu a s prípravou jedla z topinamburu, poprípade kŕmenie zvierat(hľuzy, stonky), píšte sem!!!
mato2722
Příspěvky: 139
Registrován: 25.07.2012 16:18

Re: Topinambur

Příspěvek od mato2722 »

hehe, slnečnica hľuznatá (židovský zemiak) je nevykynožiteľná burina...takže sa nepestuje, len raz ju zasadíš a potom pusu a pac...hľuzy nevariť (sú hnusné) ale smažiť...ako krmivo pre zvieratá fajn...pre cukrovkárov liek...na Slovensku (a mám pocit, že aj v EU) zakázaná rastlina - invázny druh...pokuta za pestovanie, rozširovanie, predaj až do výšky 3000 €...asi všetko ;)
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Topinambur

Příspěvek od Terminated Account »

Hlízy rozhodně hnusné nejsou. Od brambor se moc neliší. Navíc je to jeden z nejlépe dostupných zdrojů nouzové potravy v přírodě. Uvařené hlízy jsou vynikající. Chápu, že někomu chutnat nemusí, ale to není důvod ke generalizování! Objektivně jsou z hlediska chuti hodnoceny velmi vysoko. Viz například náš seminář a jeho výsledky: http://www.paukertova.cz/view.php?nazev ... 2012100001
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Topinambur

Příspěvek od peteres »

O topinamburu vyšel článek v posledním čísle Fauny. Je to pojato z pohledu chovatele králíků, kde je topinambur hodnocený jako kvalitní a snadno pěstovatelné krmivo. Králíci sežerou hlízy i nadzemní zelenou část a dobře po něm prosípvají. Je tam zmínka i o nižším výskytu chorob u králíků krmených topinamburem. Topinambur se dá pěstovat v hrůbcích jako brambory ale vzhledem k pracnosti sklizně hlíz je výhodnější ho pěstovat na nať. Na jednom místě může růst mnoho let.
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: Topinambur

Příspěvek od Magdaléna »

Souhlasím s Mac Gyverem...a už jsem psala v PA kuchařce, že se přimlouvám za pěstování...

Mně osobně vařené jako brambory moc nejedou, ale v PA zřejmě budeme muset chutě dát občas stranou... ;)

Placky jsou výborné...a chci vyzkoušet smažené v těstíčku...

O tom, že na Slovensku je jejich pěstování zakázáno, jsem už tady četla...no jo...zase rozhodnutí nějakých "chytrých" mocipánů...
mato2722
Příspěvky: 139
Registrován: 25.07.2012 16:18

Re: Topinambur

Příspěvek od mato2722 »

:) varené topinambury...uf, za trest...ale sto ľudí, sto chutí...moje kozy nepustili vňať nad kolená, tak som zvedavý na hľuzy :)
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Topinambur

Příspěvek od big bang »

mne sa Topinambur pozdáva ako výborná post VP plodina na pestovanie a to systém najprv obilie(2-3 roky), potom Topinambur(1-2 roky) a potom ďatelina(1-2 roky), alebo nechať úhorom. Hľuzy môžete použiť ako zemiaky a kŕmiť nimi čuníkov a stonku použiť na kŕmenie dobytka, pozdáva sa mi viac ako zemiaky, lebo tie treba okopávať a vňať sa nedá zužitkovať a výnos Topinamburu oproti zemiaku je trošička lepší, neviem či som dobre rátal ale vyšlo mi to na hektár 40-50 ton(zemiaky okolo 30 ton) ale neviem koľko treba odložiť na sadenie Topinamburu kg(ton)/hektár? :geek: :clap
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: Topinambur

Příspěvek od Magdaléna »

Topinamburů se těžko zbavuje...známí se je snažili likvidovat na jednom místě několik let...a vždycky se nějaká hlíza zapomněla...proto jsem je vysadila k lesu za pozemek...tam se mohou spokojeně množit... :D
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Topinambur

Příspěvek od big bang »

Nutričné energetické hodnoty - Topinambury (100g)
Energia 334 KJ
Kalórie 80 kcal (4%)
Sacharidy 17g (7.39%)
Tuky 0.2g (0.29%)
Hodnoty v tabuľke nutričných hodnôť sú pre množstvo 100g suroviny topinambury.
http://varecha.pravda.sk/recepty/suroviny/topinambury/

Nutričné energetické hodnoty - Zemiaky (100g)
Energia 260KJ
Kalórie 62.14 kcal (3.11%)
Sacharidy 15.61g (6.79%)
Cukor 5.7g (6.33%)
Vláknina 2.5g (10.42%)
Tuky 0.08g (0.11%)
Mastné 0.04g (0.2%)
Hodnoty v tabuľke nutričných hodnôť sú pre množstvo 100g suroviny zemiaky.
http://varecha.pravda.sk/recepty/suroviny/zemiaky/

ak tie údaje sú OK, tak potom Topinambur je super náhrada za zemiaky(pestovanie vo velkom po VP bez postrekov, okopávania a hnojenia). :F
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Topinambur

Příspěvek od Leon Chamel »

Je to celé trochu složitější... Papírově sice u topinamburů vychází podobný energetický obsah jako u brambor, jenže na rozdíl od stravitelného (bramborového) škrobu je hlavní zásobní látkou v těchto hlízách polysacharid inulin. A ten není prakticky trávicími enzymy člověka hydrolyzovatelný, takže prochází beze změn žaludkem i tenkým střevem. Až v tlustém střevě je mikrobiálně fermentován a podporuje tak množení užitečné střevní mikroflóry.
Takže se jedná o skvělou volbu pro diabetiky, prostředek ke zlepšení střevní perilstatiky nebo třeba zdravý doplněk redukčních diet. V těžkých dobách ale myslím půjde právě naopak o ty využitelné kalorie, a k tomu se topinambur bohužel příliš nehodí. Nehledě na to, že mnoho lidí trpí po požití už jen několika málo hlíz silnou plynatostí, způsobenou patrně nízkou tolerancí vůci obsaženému inulínu. Je to prostě krásná rostlina vhodná pro zpestření diety, ale brambory nenahradí.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Topinambur

Příspěvek od Ivana »

Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Topinambur

Příspěvek od Fabulous »

Pokud se u Topinamburu udává VYUŽITELNÁ energie (jiná se snad u potravin ani neudává), tak by byl zajímavou a stejně výživnou alternativou brambor. A jestli budu víc prdět? No bóže, na to jsou už doma všichni zvyklí :D
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Topinambur

Příspěvek od Leon Chamel »

To je logická připomínka: mám za to, že tato občas udávaná, relativně vysoká energetická hodnota topinamburů mohla vzniknout mechanickým vynásobením celkového obsahu sacharidů jejich obvyklou energetickou hodnotou, která činí 4 kcal/g. Převládající inulin je však hodně speciální případ – ačkoli chutná sladce a jedná se o polymer fruktózy, lidské tělo si z něj mnoho energie nevezme, někdy se proto dokonce píše o jeho téměř nulové energetické hodnotě, nejčastěji se však udává zhruba čtvrtinová energie oproti "běžným" sacharidům (tedy 1 kcal/g).
Ale to by asi věděla Ivana, zná toho o jedlých rostlinách asi tisíckrát víc, já jsem jen laik, který se o tohle téma zajímá.
Osobně mi tyto hlízy lépe chutnaly syrové než vařené, ale to je také velice individuální. Další nevýhodou i výhodou je jejich uchovatelnost: vykopané se sice kazí už během dvou týdnů, zato je lze sklízet a pěkně čestvé schroustat i po zimě (přešlé mrazem jsou ještě chutnější). Pokud je teda nesklidí dříve nějaký nenažraný myšohryz :)
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Topinambur

Příspěvek od big bang »

Nevie niekto získať nejaký dôveryhodní údaj o tej výživovej hodnote Topinamburu(keď som bruzdal po nete, tak tam bolo že nejaká Francúzska kolónia na začiatku osídľovania Kanady na Topinambure prežila celú zimu a pestoval sa vo Francúzsku vo veľkom pred rozšírením zemiakov, takže výživnú hodnotu musí mať nejakú) :geek:
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Topinambur

Příspěvek od big bang »

Leon Chamel píše: Další nevýhodou i výhodou je jejich uchovatelnost: vykopané se sice kazí už během dvou týdnů, zato je lze sklízet a pěkně čestvé schroustat i po zimě (přešlé mrazem jsou ještě chutnější). Pokud je teda nesklidí dříve nějaký nenažraný myšohryz :)
takže to mohla byť príčina prečo zemiak v súboji s Topinamburom vyhral(ak tá tabulka s energiou sedí) :punch
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Topinambur

Příspěvek od big bang »

Takže som sa pozrel Topinamburu na zúbok a zhruba načrtnem čo a ako:

Výhody:
-posadíte a 5 rokov môžete na jednom mieste zbierať
-hľuzy odolajú v zemi aj zime s -3O
-je nenáročná na pôdu
-hľuzy na hektár úroda 15-30 ton
-zelená hmota 40-100 ton na hektár(strava pre zvieratá, silážovanie, biomasa(štiepka))
-zásoba jedla v zemi na jar(kým bude prvá úroda zemiakov)

Nevýhody:
-zemiak má 3 krát väčšiu výživnú hodnotu(Topinambur 130kJoule(31kcal) na 100g hľúz de wiki)
-skladovateľnosť po zbere 14-28 dní(vlhko a chladno 2 stup. C)
-ťažko sa zberajú pomocou mechanizácie
-zber na konzumáciu jar - leto - jeseň
Takže zhrnutie: dobré pri chove kráv(dobytka), záloha za zemiaky a obilie(ak pojete v zime a na jar zemiaky(jar) a obilie(jar, leto)), spestrenie jedla(vitamíny, minerály) a nenáročnosť Topinamburu na pôdu a počasie(vhodné aj na podhorské podmienky) :geek: :F :clap

http://de.wikipedia.org/wiki/Topinambur
Slnecnica hluznata - Topinambur pdf
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Topinambur

Příspěvek od Pampalíny »

Tady jsem Vám naskenoval praktické rady k topinanburu. Je to z myslivosti, jak to pěstují oni. Ještě zkusím najít článek ohledně silážování pro zvěř, ale to mi přišlo pracné, tak jsem to zahodil. Teš mne ale napadá, zda to silážování nepomáhá nějak uvolňovat ty cukry na lépe stravitelné? Každopádně to asi pomáhá při uskladňování.

Podstatné výňatky:
- sklizeň v dubnu orbou - výsadba se nedělá, neb v zemi vždy zůstane dostatek hlíz - výhoda je dostatek jídla na jaře
- výnos 6 150 Kg z hektaru (dejme tomu že na políčku 10x10 m - jaké chci já) uděláte výnos 61,5 Kg
- bez ošetřování (nepoužívají herbicidy - výhoda proti bramborám)
- pozor: pro výnos je třeba přihnojovat!
článek je zde: http://www.slovane.cz/foto/topinanbur.jpg

Jsou tam mimochodem ty informace, co jsem tu dával minule, že na Slovensku se topinanbur nesmí pěstovat.

--------------
Osobně topinanbury chci pěstovat, ale hledám zda nenajdu nějaký kvalitnější nebo odolnější kultivar. Když už nic, bude vhodný pro prasata. Také přemýšlím o úmyslné výsadbě na krajích lesa, kde si neuberu vlastní pozemky a můžu tam případně vyhnat prasata (až je budu mít).

----
Fabik: no tak na topinanbury použijeme místo kmínu fenykl a je to :)
Naposledy upravil(a) Pampalíny dne 17.10.2012 10:09, celkem upraveno 1 x.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Topinambur

Příspěvek od big bang »

takže ak po VP budete používať post apo traktor na 4 nohách(vôl), tak nejaký hektárik Topinamburu to istý na palivo pre post apo traktor, samozrejme ak bude zlá úroda zemiakov a obilia(a v zime všetko pojete), tak na jar nabehnete do Topinamburového pola s motykou a na Topinamburových hľuzách a mlieku a mliečnych výrobkoch(poprípade nejaká ta ryba a zver) vydržíte do zberu zemiakov a žatvy :nod
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Topinambur

Příspěvek od Pampalíny »

Takže nějaké kultivary asi budou existovat: viz. http://www.ekostatek.cz/produkty/brambory-a-topinambury

Tady je web toho výzkumáku: http://www.vubhb.cz/

Až budu mít čas a chuuť tak si ty topinanbury a asi i nějaké odolné sadbové brambory u nich objednám. Kdyby to někdo chtěl zkusit dříve, tak ať na mne myslí. já se s ním podělím o náklady.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Topinambur

Příspěvek od Steril »

Vysadit v okolí "guerillově" několik políček topinamburu se mi zdá jako super řešení záložních zdrojů potravy! Trochu mě ale znervozňuje že se v okolí mého bydliště hodně přemnožila černá zvěř a bojím se, že mi účinně sklidí už sadbu. Je to reálné riziko, nebo se bojím zbytečně?
Odpovědět