Topinambur

sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Topinambur

Příspěvek od sauerkraut »

V zasade tak, ale mam uzsi a vyssi kybl, aby z toho tolik necakala voda a davam o neco mene vody. A rozhodne to neni hotove za sedesat sekund, jak tam rika - videl bych to spis na 2-3 minuty.

Ohledne bezpecnosti

Existuji akumulatorove vrtacky na bezpecne napeti. A pokud se bojite, ze hodite vrtacku do kyblu pri loupani brambor, nekupujte si ani michadlo na beton k upnuti do vrtacky, tam hrozi to same a v rozmichanem betonu je take voda.

Pokud neloupete brambory/topinambury v neckach, tak tam ta vrtacka ani nejde hodit jinak, nez schvalne, protoze kdyz se dovnitr postavi na tu stetku, neni ve vode ani sklicidlo. Na vrtacku voda necaka, pokud ji drzite zhruba svisle. Caka jen vsude okolo (odstrediva sila se postara).

A klicova bezpecnosti rada: pokud vam neco prijde nebezpecne, nedelejte to. To, ze to nekdo jiny dokaze negarantuje, ze to dokazete i vy.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Cep »

Kdybych to loupal tak, jak loupu brambory, tak mi z toho nic nezůstane :-) <br>
Do loupání vrtačkou nepůjdu, tak velkou spotřebu zase nemáme...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Topinambur

Příspěvek od Venet »

Už ste našli spôsob na dlhšie uskladnenie topinamburov?
Aj keď tetno rok som ich neriešil (momentálne nemám zdroj na topinambury), predtým som skúšal vlhký piesok v pivnici... Akurát že to treba pravidelne zvlhčovať, že áno, a nie po nejakej dobe si spomenúť a zistiť že to tam je ako na sahare...
Cogito, ergo armatum sum.
Wastenot
Příspěvky: 2
Registrován: 15.12.2017 10:20
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Wastenot »

Kde se dají v Praze sehnat nějaké hlízy na sadbu, případně byl by někdo ochotný prodat/darovat? V podstatě si chci udělat pokusnou sadbu do květináče.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Topinambur

Příspěvek od Rafael »

Pro PA dobu bych viděl ještě jedno využití topinambur:

Inulín, cca16%, obsažený v jeho hlízách je kyselou hydrolýzou jednoduše převoditelný na zkvasitelné cukry.
*
(Výhody pěstování, včetně možnosti sklízně postupně až do jara, už tu byly dostatečně popsány...).
Ale rozhodně se nehodí k pěstování v nádobách. Jsou to skutečně obrovské rostliny které potřebují velký prostor. Výška nad 3m a výnos až kbelík hlíz z jedné rostliny jsou poměrně běžné.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Topinambur

Příspěvek od turista »

To Wastenot :
topinambury jsem kupoval na www.osiva.cz. Popis odrůd najdeš na http://www.vubhb.cz/cs/clanky/topinambury
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od achopsalista »

Rafael píše:Pro PA dobu bych viděl ještě jedno využití topinambur:

Inulín, cca16%, obsažený v jeho hlízách je kyselou hydrolýzou jednoduše převoditelný na zkvasitelné cukry.
Rafael, môžeš to popísať? Nebudem sa tváriť že som chytrý...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Topinambur

Příspěvek od Rafael »

Já nevím, nerad bych jako úplný nováček a vůbec, nechtěl bych porušovat pravidla fora.
*
Myslel jsem to jen pro PA období.
*
Vyrábět v té době líh z obilí, brambor, cukrovky, cukru, ovoce by asi bylo velmi neekonomické plýtvání potravinami!
Proto jsem reagoval na ty topinambury. Jíst se sice dají, jsou nenáročné, velmi úrodné, neatraktivní, lehce skladovatelné, ale živit bych se jimi delší dobu fact nechtěl.
Tak mě napadlo pro PA to jejích "lepší průmyslové" využití.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Topinambur

Příspěvek od sauerkraut »

Wastenot: nekdy po Vanocich bych je mohl prinest na Vinohrady. Nebo je za postovne muzu poslat doporucenym dopisem, ty bestie to preziji. A nebo se daji koupit v kauflandu (jako jidlo, ale jako sadba to funguje dobre - tak jsem ziskal ty svoje).

Rafael: ta hydrolyza by me taky zajimala. Zvlast pokud ji mas vyzkousenou.

Pokud si ted nekdo bude chtit vykvasit chlast, tak se mu podle me stejne vyplati cukr z obchodaku ve sleve, nehlede na to, ze kvaseni je legalni.

Jinak, nez v nadobe jsem je jeste nemel, z kalfasu 30x50x20 cm (nebo tak nejak, nechce se mi ho jit merit) jsem dostal asi 1.7kg a to jsem je zasadil az nekdy v cervenci. A ted je mam ve 120x250x50 cm stlucene z palet. Z toho daly minuly rok asi 12kg hliz. Pres 2m mi zatim nevyrostly. Kazda odruda bude jina.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od achopsalista »

Rafael nič neporušuješ a nikoho na nič nenabádaš. To kvasenie ma zaujima pre prípad "do buducna". Z vnate je dobrá silaz pre zver. Z pasú 1x 10m som nadusal plastový 180l sud tak že sa s nim nedalo pohnúť. Vnate som predtým nasekal na nozovom drtici na konare... Da sa silaz robiť aj z hluz ale treba ich dôkladne očistiť. S tým sa mi už nechcelo serepetickovat. Vnate mam bezne 3m vysoké. Nie však prvý rok po presadení ( zasadení).
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Topinambur

Příspěvek od Rafael »

Když myslíš...,

Jo, je to velmi výnosově zajímavá rostlina. Až neskutečně. Nevím jak stonky, ale listy býložravcům velmi chutnaly. Aspoň jako doplňkové krmivo.
(Jinak na rozdíl od brambor a podobných z výsadby nějakých minihlíz nelze nějaké "obří" výnosy a rostliny čekat).
*
Na rozdíl od škrobu, inulínu stačí k rozštěpení na zkvasitelné cukry jen delší povaření drtě ve vodnatém a kyselém prostředí - pH cca 3.
(Částečně, ale dost nedokonalému k tomu rozštěpení dojde i během zimy samovolně).
*
Taky na rozdíl od škrobu - jodové zkoušky nebo ochutnáním sladkosti či změřením cukernatosti neznám způsob jak zjistit efektivitu konverzního procesu. A ani mě to nijak zvlášť nezajímalo.
(Inulin je sladký už sám o sobě)
Pálenka sice byla velmi netradiční, chutná, žádaná, ale přece jen dost pracné bylo získání suroviny a nechuť pálenic něco takového zpracovat.
*
České i německé odborné knihy z toho oboru, myslím tím historické, se zmíňují o topinamburech jen velmi okrajově.
Více lze najít ve francouzských starých knihách - lepší zdroje v tom směru nejsou!
A ani tam je vůbec nepokládají za nějakou TOP-surovinu k výrobě pálenek. Ale věnovaly se jim tam celkem dost. A že se ten destilát komerčně nerozšířil, že se ty topinambury pro ten účel speciálně nepěstují, nevím..,protože mě ta "Tombiburace" celkem zaujala...
(Určitě víc než řepák, (pálenka z cukrovky apod..)..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od achopsalista »

Nie ze by som to chcel v dohľadnej dobe skúšať,
Ale co znamená v praxi " dlhšie povarenie v kyselšom prostredí" ?
Dík za ochotu.
Trochu out: Repak, (odkiaľ pochadzam tiež zvaný bumburičák) by som nezatracoval. Na žalúdočné a tráviace problémy nepoznám nič lepšie...
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Topinambur

Příspěvek od Rafael »

achopsalista:
Nevím, někde uvádějí hodinu, někde 40min. při zvýšeném tlaku.
Ale hlavně nevím jak poznat, že žádaná proměna proběhla. Neznám žádnou jednoduchou zkoušku na přítomnost inulínu. Ale nějak blíž jsem to nezkoumal. Jen myslím, že delším varem se nic nezkazí.
*
Taky by bylo pro PA dobu zajímavé ten topinamburový výluh vařením zahustit a používat místo cukru ke slazení, konzervaci apod.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od achopsalista »

Rafael,
Ešte otazocka... Ako docielis varenie v ph3?
Ocot ma 2,9...
Celkovo by ma zaujimalo ako v PAdobe tu brečku okyselit. Nastruhat ku tomu jablka? Citrony zrejme nebudú...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Baca »

STaci nechat prekysnut vino, alebo mac na palenku a octu mas tri cisterny :-)
Prežiť !!!
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od achopsalista »

To že som spomenul že pochadzam od Trnavy neznamena že tam žijem. Tu si môžem o hrozne akurát tak nechať zdať. A Lidl víno mi nezkysne dnes a ani v Padobe.
P.s co je to mac? Sic hovorime rovnakou rečou ale nejak ti nemrozumiem...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Baca »

Zakvas na palenku :-) Nalozene ovocie v sudoch, cize ten sajrajt, ktory po vypaleni tak dobre chuti :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Topinambur

Příspěvek od Rafael »

Ocet - kys. octovou rozhodně ne!
(Je to jedna z největších nepřátel vinaře a destilátera).
Dále jsou nevhodné smradlavé a silně těkavé jako dusičná, chlorovodíková apod.
*
Nejlevnější a nejpouživanější je sírová a fosforečná.
Z organických kyselin se nejvíce používá citronová, vinná, jablečná, mléčná apod.
Tyto ale nejsou stabilní a během kvašení se postupně odbourávají což, ale ve většině případů nevadí.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
pan pajda
Příspěvky: 22
Registrován: 01.03.2013 16:11
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od pan pajda »

Hele ze ty si Rafael z DESLIKa? :D
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Topinambur

Příspěvek od Rafael »

Jsem jen takový malý, starý, černý psík který občas něco někam naškrábe.
Snad to nevadí.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět