Topinambur

big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Topinambur

Příspěvek od big bang »

Steril diviaky si určite pošmáknu, ale to by sa dalo vyriešiť poľským plotom a výhoda bude v tom(v prípade VP) že Topinambur nikto nepozná a bude sa akurát diviť načo si to niekto ohradzuje, takže Topinambur vám v prípade VP určite nikto nevykope a nezje, ako určite dopadnú zemiaky posadené na poly(alebo v záhrade) a ak sa v prípade VP bude niekto pýtať čo to máte na poli, tak poviete jedovatý prevít z ktorého sa robí biopalivo štiepka na kúrenie v biokotloch. :devil
sohoz
Příspěvky: 5
Registrován: 07.11.2012 10:45

Re: Topinambur

Příspěvek od sohoz »

Topinambury pěstujeme,
rozmnoží se i z oddenků - nemusí být hlízy.
tím pádem se těžko odstraňují, nejlíp mimo záhony :-) - mám je v kompostě každej rok.

co se týče jídla- recept od kamaráda ze šetlend: oloupat , uvařit , rozmixovat - fartyčok soup

sklízí se na jaře a na podzim - v létě už nejsou k jídlu - podobně jako kedluby dřevnatí

skladování mimo zahradu - do písku - nevyschnou!

o zákazu jsem zatím tedy neslyšel ničeho...
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Topinambur

Příspěvek od Steril »

big bang píše:...ale to by sa dalo vyriešiť poľským plotom...
Díky za odpověď, akorát sem spíš měl v plánu nenápadně na několika místech na lokách v okolí zasázet několik stovek, ne kolem nich rovnou stavět polopalisádu - žiju na kraji Prahy, tady by taková stavba pozornosti určitě neunikla :)
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Topinambur

Příspěvek od Leon Chamel »

Riziko užírání prasátky tu bude, ale není to tak žhavé- Praktické pozorování: Mám v okolí vyhlédnutá 3 místa, kde topinambury rostou, z toho 2 v těsné blízkosti lesa s prokazatelným výskytem divočáků. A náleziště vypadají nedotčeně, rozhodně to tam nebývá nějak zryté. Rostou tam ale takové ty "plané" typy s malými hlízkami. Na srazíku jsem poprvé viděl a dostal mnohem větší, pěstovaný kultivar, a ten třeba může prasata přitahovat více. Vyzkoušej to. Jistotu nedotčené sklizně nemáš ani na oplocené zahradě, pod zemí to může ohryzat kde co.
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: Topinambur

Příspěvek od Magdaléna »

Včera jsme opět sklidili topinambury...bohužel se o ně dělíme s hryzci...takže úroda není taková, jakou bych očekávala...
Opravdu ale tuto rostlinu doceňuji...i v době hojnosti...a doufám, že se bude rychle množit...
K tomu jsem na zahrádce vyryla i pastinák a zapomenuté česneky, které vyklíčily...
V bezmrazých zimách skvělý přísun čerstvé stravy...

Uvařila jsem výbornou topinamburo-celerovo-pastinákovou polévku...krémovou...
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Topinambur

Příspěvek od Venet »

Magdaléna, mi robíš chute. Slintám jak bernardýn.
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Patriot »

Poslední úroda byla extrémně vysoká. Nadzemní část dosáhla přes 3m. Doporučuji pečlivě vybrat stanoviště, aby vám to něco nestínilo. Musel jsem kvůli tomu některé rostliny seřezávat pilkou. Upravovat tepelně je velká škoda, ztrácíte cenné živiny, které potřebujete nyní i pak, také proto, že je to jeden z případů, kdy tepelně opracovaná surovina je chuťově horší než syrová. Hlízy jím celé syrové a nebo je strouhám do zeleninového salátu.
Tommmmy
Příspěvky: 51
Registrován: 22.02.2014 14:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Lounsko

Re: Topinambur

Příspěvek od Tommmmy »

Několik topinambur jsem vloni zasadil na zahradu, úroda OK. Je to opravdu absolutně nenáročná rostlina. Momentálně máme v zemi ještě tak 10-15 kg, vzhledem k počasí to musíme urychleně sníst, jinak nám to všechno začne klíčit.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Topinambur

Příspěvek od kregan »

To zní zajímavě. Kde se dají sazenice/hlízy sehnat?
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Patriot »

kregan píše:To zní zajímavě. Kde se dají sazenice/hlízy sehnat?
Posílá je na dobírku Tropik nebo zkus lokální zahradnictví. Mám jich plno, můžu ti poskytnout svoje...
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Patriot »

Tommmmy píše:Několik topinambur jsem vloni zasadil na zahradu, úroda OK. Je to opravdu absolutně nenáročná rostlina. Momentálně máme v zemi ještě tak 10-15 kg, vzhledem k počasí to musíme urychleně sníst, jinak nám to všechno začne klíčit.
Sice se nadá uskladnit, ale jde z nich vyrobit kávovina. Něco jako Karo, tedy TopKaro. :-)
Tommmmy
Příspěvky: 51
Registrován: 22.02.2014 14:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Lounsko

Re: Topinambur

Příspěvek od Tommmmy »

Po tom zpracování na kávovinu se podívám, to by mohla být zajímavá náhražka. Jinak co se týče hlíz, tak jsem také schopen nějaké přenechat.
Uživatelský avatar
HelloRust
Příspěvky: 7
Registrován: 06.12.2013 9:57
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko

Re: Topinambur

Příspěvek od HelloRust »

U nás lesníci už pred viacerými rokmi sadili topinambury (kultivar) pre srnčiu zver, a tá na ne chodí ako jbnutá (ja takisto :chuckle ). Srny tam stále tak rozkopú zem, že vyzerá ako pooraná, ale na jar zas rastú topinambury akoby sa nechumelilo. Druhou výhodou takých políčok je to, že viete kde s istotou stretnete štvornohé mäso :D .
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Patriot »

To klíčení u topinambur až tak jako u brambor nevadí. Oproti bramborám neobsahují a ani v jejich klíčcích se netvoří jedovatý solanin, takže i naklíčená a zelená topinambura je jedlá. Navíc z topinamburové tráveniny ve střevech nevznikají butiláty jako u brambor. Butiláty jsou toxiny, které způsobují u lidí otupělost.
Tommmmy píše:Několik topinambur jsem vloni zasadil na zahradu, úroda OK. Je to opravdu absolutně nenáročná rostlina. Momentálně máme v zemi ještě tak 10-15 kg, vzhledem k počasí to musíme urychleně sníst, jinak nám to všechno začne klíčit.
Uživatelský avatar
Hans
VIP
Příspěvky: 71
Registrován: 27.02.2012 18:16
Bydliště: Kósek vod Štatlu

Re: Topinambur

Příspěvek od Hans »

Nenašel by se prosím pěstitel z okolí Brna, který by mi pár hlíz poskytnul?

Nechci je samozřejmě zadarmo :).
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Topinambur

Příspěvek od kregan »

A někdo z okolí Prahy?
Výměna za tekutý kolek :)
Tommmmy
Příspěvky: 51
Registrován: 22.02.2014 14:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Lounsko

Re: Topinambur

Příspěvek od Tommmmy »

Do Prahy klidně nějaké dovezu.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Topinambur

Příspěvek od kregan »

Tak sem cca před měsícem vysázel hlízy Topinamburů a pro srovnání dal vedle pár brambor. Brambory už požehnaně rostou a Topinambury pořád nic.
Jediný, co mě napadá, že mám zahradu na severnim svahu a nemaj tak dost světla a tepla.
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Patriot »

kregan píše:Tak sem cca před měsícem vysázel hlízy Topinamburů a pro srovnání dal vedle pár brambor. Brambory už požehnaně rostou a Topinambury pořád nic.
Jediný, co mě napadá, že mám zahradu na severnim svahu a nemaj tak dost světla a tepla.
Nic znamená, že ani nevylezly? Tak to je divný, moje jsou místy půlmetový. Brambory ale mají kratší vegetační dobu 90-120 dní, kdežto topinambury 120-180 dní. Topinambury prostě rostou pomaleji...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Topinambur

Příspěvek od kregan »

Dva pupeny cca 1,5 cm na 40 hlíz. Oni možná eště vylezou, jen jim to trvá.

Další sem vysadil na slunný louce. Poslední kontrola před 14ti dny a taky nic.
Odpovědět