Topinambur

Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Patriot »

kregan píše:Dva pupeny cca 1,5 cm na 40 hlíz. Oni možná eště vylezou, jen jim to trvá.

Další sem vysadil na slunný louce. Poslední kontrola před 14ti dny a taky nic.
Taky si myslím, že vylezou a pokud je tam některé necháš přes zimu, příští rok vylezou dřív.
Tommmmy
Příspěvky: 51
Registrován: 22.02.2014 14:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Lounsko

Re: Topinambur

Příspěvek od Tommmmy »

kregan píše:Dva pupeny cca 1,5 cm na 40 hlíz. Oni možná eště vylezou, jen jim to trvá.

Další sem vysadil na slunný louce. Poslední kontrola před 14ti dny a taky nic.
To je divný, ale když jsi je kontroloval naposledy před 14 dny, tak myslím, že teď už polezou. Na zahradě jsem taky pozoroval největší skok v posledních čtrnácti dnech.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Topinambur

Příspěvek od kregan »

Tak ty vysazené na louce mají cca 30cm. Při bližším ohledání těch na zahradě sem zjistil, že mi hlízy vyžrali zevnitř slimáci.
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Patriot »

kregan píše:Tak ty vysazené na louce mají cca 30cm. Při bližším ohledání těch na zahradě sem zjistil, že mi hlízy vyžrali zevnitř slimáci.
:-) to nežerou slimáci, ale mravenci. Slimák se k hlízám pod povrchem nedostane.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Topinambur

Příspěvek od kregan »

Mě se dostali, ale bude to tim, že sem je nedal dostatečně hluboko. No, příště znovu a lépe.
Navíc okusujou i výhonky.

Se slimákama a šnekama sem měl na zahradě vždycky problém. Sypal sem jim granule proti plžům - to fungovalo. Teď mi ségra nasadila na zahradu kočky a bojí se, aby ty granule nežraly a tak je nepoužívám.
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Patriot »

kregan píše:Mě se dostali, ale bude to tim, že sem je nedal dostatečně hluboko. No, příště znovu a lépe.
Navíc okusujou i výhonky.

Se slimákama a šnekama sem měl na zahradě vždycky problém. Sypal sem jim granule proti plžům - to fungovalo. Teď mi ségra nasadila na zahradu kočky a bojí se, aby ty granule nežraly a tak je nepoužívám.
Sázím je do hloubky asi 10cm.

Na slimáky je dobré pivo. :P

Kočky jsou taky užitečný, máš zase pokoj od myší. :clap
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Topinambur

Příspěvek od Venet »

Pokiaľ nechcete mať na záhrade slimáky zo širokého okolia, ( a nielen zo svojej záhrady) tak pivo nepoužívať! Áno, chutí im a vonia im. :twisted:
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Topinambur

Příspěvek od bacil »

táta je solí a chodník vypadá, jak podělaný od koček. Ale není to prevence, má jich tam snad pořád stejně.
den
Příspěvky: 1
Registrován: 02.07.2014 6:41

Re: Topinambur

Příspěvek od den »

Chce to čas, někdy to trvá 3 - 4 týdny, než se objeví zelené výhonky. A slimákům fakt chutnají, jsou schopní výhonky komplet pravidelně likvidovat. Takže granule :yes
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Topinambur

Příspěvek od JirkaK »

Tak jsem na zkoušku na podzim 2015 zasadil 8 hlíz. Celou vegetační dobu jsem se o ně nestaral, jen v době sucha zalil. Dnes jsem polovičku vykopal. Vzhled mě nenadchl. Chuťově nejsou špatné. Líp mi chutnali syrové a manželce také. Vařené mě moc nenadchli, ale jedl jsem je prvně. Věřím, že když je vhodně upravím, tak budou chutnější. Příště vykopu ostatní a rozsadím na větší plochu.
Zhodnocení - nenáročnost - zasadit a pouze sklidit. Jinou takovou rostlinu neznám. Proti bramborám velká výhoda. :yes
Nevýhody - nemusí každému chutnat. :P
Přílohy
IMG_9434.JPG
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Cep »

Na druhou stranu - z brambor toho sklidíš víc, ne?
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Topinambur

Příspěvek od JirkaK »

Možná jsem to měl napsat, na fotce jen ukázka, sklidil jsem toho víc. :lol:
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Cep »

Z 8 hlíz by se to dalo čekat.
Otázka je, kolik konkrétně. Ať se dá porovnat výnosnost brambor a topinambur.
Bezúdržbové asi budou, prý je mají rádi myslivci pro divočáky..
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Topinambur

Příspěvek od Johan »

Výnos mohu zvážit, teď jen odhad - z jedné kytky mám asi 7 kg hlíz (sázím jednu kytku na 1 m2), takže na jaře mezi tím mám jinou zeleninu, např. špenát, či i brambory. Když je zasázím hustěji, hlíz je méně a často mi to celé zlikviduje plíseň.
Osobně mě samotné také příliš nechutnají a hlavně není to kalorická potravina, ale na zasycení dobré - většinou to připravuji s brambory a mrkví, povařím trochu brambor a mrkev a pak na chvíli přidám vařit topinambur a po uvaření z toho udělám kaši s mlékem. :yes
Nať dám králíkům a stonky rozdrtím na záhon.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Cep »

7 kg na rostlinu zní dobře, na hektar nic moc ;-) Škoda tý plísně - je to ta samá co na bramborách?
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Topinambur

Příspěvek od Johan »

Pořád je to jednou tolik víc jak u brambor. ;) Ne, plíseň to je jiná, možná Sclerotinia libertiana.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Topinambur

Příspěvek od Pampalíny »

Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod
Zkoumané odrůdy a jejich popis.http://www.vubhb.cz/cs/clanky/topinambury
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Topinambur

Příspěvek od sauerkraut »

Pokus s topinambury dopadl docela dobre:

Sadba byla 8 malych hliz - asi 1cm v prumeru - do nadoby asi 3m ctverecni, vyska hliny 40cm. Rostliny vylezly velmi pozde, dosahly asi metru a pul vysky a po zime jsem tam nasel 18kg hliz. Jedine, co jsem s nimi delal bylo zalevani (protoze byly v nadobe).

Jsou z nich dobre bramboraky, bramborova polevka a zapecene brambory (recept zustava nezmenen krome zameny brambor za topinambury). Me chutnaji.

Pokud je nechcete mit vsude, nehazejte slupky do kompostu, dokazi vyrust i ze slupek.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Topinambur

Příspěvek od Cep »

Jak se to loupe? Jaká je odpad při loupání?
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Topinambur

Příspěvek od sauerkraut »

Oloupal jsem to uplne stejne jako brambory (ty hlizy jsou zhruba stejne velke, jako brambory), dal do kvetinace nijak nehnojenou hlinu z pole, na to slupky a zasypal to tou samou hlinou. Obcas jsem to zalil, kdyz jsem si vzpomnel.

Vyrostlo asi 20 rostlin, ale o nekolik tynu pozdeji, nez ty, co rostly z celych hliz. Protoze stravily cely rok v kvetinaci, udelaly male hlizy cca 7-15mm v prumeru. Pouzil jsem je jako sadbu na dalsi rok a bylo z toho 18kg.

Ted uz je loupu zachodovou stetkou. Dam je do velkeho kyblu, pridam trochu vody, upnu uriznutou stetku do vrtacky a trochu je tam protocim. Stejne loupu i brambory. Slupka tam defacto zustane (ledaze by se to tam tocilo opravdu dlouho), ale je tenoucka, cista a nevadi mi. Z te spinave vody asi nic nevyroste.

Zachodova stetka je uriznuta proto, ze rukojet nemela na konci kruhovy prurez a byla moc velka. U nekterych stetek by ji asi stacilo osoustruzit, pokud se najde masina, kam se ji povede upnout. Asi je taky dobre, ze si ji diky tomu nikdo nesplete a nepouzije ji na zachod. Doporucuji vyuzit k tomu novou stetku. I kdyz proti gustu ...
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Odpovědět