Čím osázet sad?

Odpovědět
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od JirkaK »

Jedlé kaštany mám rád. Jeden mám zasazený na zahradě a u nás jsou na některých místech i jako veřejná zeleň. Jedlý kaštan je jako strom menší proti klasickému kaštanu a je u nás plně zimovzdorný. Pokud bys chtěl dlouhodobě skladovat, tak jsou lepší ořechy - vlašské, mandle atd. Kaštany jak přeschnou, tak již nejsou na jídlo.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od GOD »

gaštany, najmä tie jedlé trpia neakou rakovinou a kapu. U nás boli gaštanové háje a kapú aj cca 200 ročné...
Ak chcete posadiť a zbierať, treba voliť krížence odolne rakovine. Momentalne su favoritmi krížence francuzkych s japonskými odorodami - hlavne z dôvodu zvýšenej odolnosti voči rakovine. Priklad: marsol...
Odkopky, alebo lokalne smenače nema vyznam sadiť.

všeobecna rada k všeobecnemu hnojeniu:
ak ste použili konsky hnoj, tak skontrolujte ako pri hnojení, tak pri opakovanej manipulacii (okopávaní, alebo presádzaní), či sa v ňom nenachádzajú larvy chrusta, ktoré efektívne požierajú korienky a stromky kapu.
Vhodne proti nim sú parazitické prípravky, napríklad paraziticke hlistice. Tento rok to už musim aplikovať, lebo minuly rok som to pre sucho nestihol a teraz to vidím, keď vykopem uschnutý stromček, tak je tam vždy aj larva.


spoznorom dnešného príspevku je chardonany.
Informácia je v časopriestore.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Jirka, jedlý gaštan je o dosť väčší stromček ako klasický kaštan - jírovec.
A áno pôvodné výsadby a základné druhy kántri rakovina gaštanov...
Cogito, ergo armatum sum.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Woody Crafty »

JirkaK píše: 26.04.2020 19:50Pokud bys chtěl dlouhodobě skladovat, tak jsou lepší ořechy - vlašské, mandle atd. Kaštany jak přeschnou, tak již nejsou na jídlo.
V obchodech často smrdí plísní. Takže skladování asi nebude až tak triviální. Třeba by to šlo vyloupat, rozdrtit a usušit na mouku. Proč po přeschnutí nejsou jedlé?
Raději bych zasadil lísky, jenže ty mají tolik škůdců a požíračů oříšků že z toho moc úrody není.

Měl jsem na mysli něco na sacharidy a na objem. Ořechy jsou fajn, ale rodina se tím neuživí.
Jedlé kaštany mají rádi i permakulturisti, pokud vím.
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od JirkaK »

Woody Crafty
Když kaštan přeschne, tak je pak vnitřek tvrdý jak kámen a nepoživatelný.
Mouku jsem nezkoušel. Nejradši je máme pečené a vždy je tak stihneme sníst všechny.
Venet
Neznám u nás pěstované druhy, ale stará výsadba nejedlých kaštanů - ty stromy mají 50 a více let, jsou podstatně větší než mnou zmiňované jedlé kaštany.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Jirka jedlý gaštan je dlhoveký a pomalšie rastie. Takže 50ročný gaštan by mohol byť kľudne menší od 50 ročného jírovca. Ale v konečnom dôsledku jedlý gaštan dosahuje väčších rozmerov ako jírovec.
Niečo málo o tom viem... živý ma to ;-)
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Zeptam se odborniku. Co ke to za rostlinu na fotkach? Mame to u mamy na zhrade, pred lety to kupovala pod nazvem sibirska brusinka. At jsem hledal jak jsem chtel tak jsem nenasel.. plody jsou uplna pecka, chci si to poridit na pozemek..
Přílohy
IMG_20200614_152821.jpg
IMG_20200614_152848.jpg
IMG_20200614_152941.jpg
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Jason mala by to byť Lonicera fragrantissima, alebo nejaká iná Lonicera... Slovensky zemolez.
Angláni to majú ako Heart-shaped berries, alebo Winter-flowering Honeysuckle.
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Super dekuji, ted uz to pujde dohledat presneji - a hlavne vim co mam shanet na zasazeni
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Alstratt »

Najdi si Maytenus diversifolia. Neco takoveho.
Naposledy upravil(a) Alstratt dne 13.07.2020 13:24, celkem upraveno 1 x.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

:D :D :D Alstratt, to je síce zaujímavá rastlinka, ale v našich podmienkach neprežije. Jedine ako izbová rastlinka v kvetináči
Cogito, ergo armatum sum.
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Johan »

Jason píše: 13.07.2020 12:49 Super dekuji, ted uz to pujde dohledat presneji - a hlavne vim co mam shanet na zasazeni
Co plody, ale ta vůně v zimě a na jaře. Kvete od prosince do jara a celé jaro je obsypán včelama a různým hmyzem. Takže do sadu ideální volba pro nalákání opylovačů. V posledních letech si z něj v sadu vytvářím remízek.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Piston »

Dělali jsme se známými chuťový test nových, proti šarce rezistentních odrůd švestek. Z trojce Jojo, Haganta a Top Taste jednoznačně vyhrála Top Taste, medově sladká a dobře se oddělující dužnina od pecky. Chuťová pohádka. Ovšem rezistence proti šarce neznamená rezistenci proti moniliové hnilobě. tím, jak jsou ty švestky velké až obrovské, dlouho zrají, a spory plísně mají více času se chytit. Je třeba stříkat… Mám nasazených 10 stromů nových odrůd švestek, ale teď asi budu sázet durancie, mají menší hodně sladké plody, ideální do kořalky…
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Chtel bych se zeptst ohledne rozmnozovani kiwi (Aktinidie význačná). U mamy na zahrade ho mame hodne rozrostle a rad bych si ho presadilni ke me. Lze ho rozmnozit rizkovanim? A pripadne priprsvit rizky ted na podzim? Ja ho vzdy striham a zarezavam na podzim, na jare z neho tece strasne mizy..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Neviem.
Ale skús si pár konárikov nechať na odstrihnutie na jar. A potom odstrihnúť dať do stimulátora a do vlhkého piesku/perlit.
A ešte skús aj nejaké konáriky skloniť k zemi a zasypať. - rozmnožovanie potápaním
a potom mi povieš čo Ti vyšlo ;)
Cogito, ergo armatum sum.
jaffar
Příspěvky: 3
Registrován: 09.11.2014 10:23

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od jaffar »

Jason píše: 22.10.2020 22:08 Chtel bych se zeptst ohledne rozmnozovani kiwi (Aktinidie význačná)...Lze ho rozmnozit rizkovanim?
Konečne po rokoch sledovania fóra post, kde viem prispieť k téme :mrgreen:

Mám 3 druhy kiwi (názvy samozrejme neviem, ale chlpatá klasika, menšie červené a malinké, cca 2cm zelené bez chlpov). Všetky sa po zasadení perfektne rozrástli, takže som skúšal samozrejme aj množiť odrezkami.

Výsledok bol, že rámcovo z 20ks odrezkov pustili korene vo vode tak 2-3, pričom následné presadenie za celé roky prežil presne 1ks (a ten umrel na zožratie koreňov pandravami...). Pokusy o priame sadenie do rôznych substrátov mali úspešnosť takisto 0%. Čas sadenia nehral rolu, skúšal som jarné výhonky, čerstvé aj staršie letné konáre, jeseň...

Zhodil by som to jednoznačne na chybu rastliny a nie záhradníka :D keďže čokoľvek iné na tom štvrť hektári viac či menej úspešne pestujem a udržiavam vrátane semenárenia.

Tento rok chcem sadiť prvý raz semeno z toho minidruhu, rád by som to mal aj na balkóne v byte, nie len v záhrade, tak uvidíme, či tam bude úspešnosť iná.
jahaman

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od jahaman »

Vzhledem k cim tam tim teplejsimu podnebi jsem poslednich 10 let sazel fiky.
Ruzne odrudy. Sazene na ruznych mistech.

Vysledek: vsechny porad rostou, i ty na nejhorsich mistech, na otevrene plani, v zime suzovane fakt ostrymi severnimi vetry (ne nadarmo se lokalite rika Ostrovanky, jakoze ostre vanky).

Vsechny zacinaji plodit kolem zacatku srpna a fiky trham jeste ted.
Jen jednou se mi za tech 10 let stalo, ze jeden vymrzl az ke korenum (ale na jare zase vybehnul).
Ale kazdy rok se stava, ze nejake vetve omrznou a musi pryc.
Obecne se ale vsem dari perfektne a rostou a rostou.
Druhove to mam naprosto ruzne, koupene cokoliv kdekoliv (uplne prvni kdysi davno v botanicke zahrade v Buchlovicich, to ma nejmensi plody).

Jen jsem nezjistil, jak by se to dalo uschovat, musime to konzumovat jak to zraje. A ze toho nekdy je moc.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od PeFi »

Z fiku se da delat marmelada.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 240
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rookie81 »

A určitě taky pálenka! :D Letos jsem zasadil dva, čím je zakrýváš přes zimu?
jahaman

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od jahaman »

Prave ze vubec nicim, jak to bylo nasazeno, tak to roste.
Marmelada... to me nenapadlo, marmeladu z fiku jsem jeste nejedl.
Odpovědět