Čím osázet sad?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Piston »

Spíše věřím špatnému opylení. Mimochodem, kde se dá u nás koupit Calypso, pokud člověk není velkozemědělec?
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Germanik1 »

Pokud rez zlikviduje mladé hrušně, mrkni se na různé nabídky japonských hrušní. Jsou odolné
Udělám co musím
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od PeFi »

Cep píše: 14.07.2021 16:04 Mladá měla letos nasazeno kolem 20-30 plodů, ale všechno popadalo. Nevím proč, prý špatně opylené (jeden dědeček) nebo šplíchnuté něčím špatným (druhý dědeček).
Ještě tomu mohlo napomoci sucho v nevhodný okamžik. Opad plodů je normální, ale pár by jich na stromě zbýt mohlo. Vloni co neopadlo, to mi sežraly vosy ...
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Germanik1 »

Letos kvůli chladu včelky létaly velice nepravidelně. Tam bych to viděl.
Udělám co musím
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Permonik »

U nás má soused na zahradě asi pět úlů. Včely moc na práci nemají, protože dost sousedů široko daleko pěstuje maximálně tak trávník. Přesto loni jabloně obsypané, letos na každém stromě jen jednotky jablek, jinak nic. Švestek průměr. Meruňky jak která odrůda, od nic až po hodně. Třešní a višní plno.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Jason, nie tuje, ale cudzokrajné jalovce... (Juniperus) také tie nízke pichľavé sračky. okrem nášho domáceho z ktorého sa robí borovička. Ten nieje medzihostiteľom. Ideál vyrezať z okolia 500m a mohlo by to pomôcť. Ale ako napísali predomnou, pokiaľ to na tých stromoch nieje fatálne - úplne oranžové listy s takými deformáciami a akokeby hálkami, ešte ich nechaj. A v maďarsku sa na to dá kúpiť postrek. (na slovensku nie, my sme v područí inej chemickej korporácie) Len moment. neviem ako sa volá. Ale môžem zistiť. Ak bude záujem.
Japonské Nashi hrušky sú odolné voči hrdze hruškovej
Cogito, ergo armatum sum.
steve_michalik
Příspěvky: 212
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od steve_michalik »

Prosím zjisti ten postřik. U nás si to svinstvo vysadili sousedi a hrušky navzdory postřikům dost trpí.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Germanik1 »

Je mi to líto, ale žádný postřik nezvládne bezprostřední sousedství těch jalovcovych chvojek. Buď soused chvojky, nebo ty hrušky. Sry. Taky jsem si kdysi myslel, že zvítězím. 😭😭😭😭
Udělám co musím
Uživatelský avatar
MPSMacek
Příspěvky: 109
Registrován: 03.09.2014 20:21
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočech

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od MPSMacek »

Cep píše: 14.07.2021 15:54
MPSMacek píše: 14.07.2021 5:56 Mám meruňky ve 460m.n.m kousek pod Prahou, velmi mírný svah k severu, meruňku se probouzejí o něco později a nezmrznou, 2 rokem už zaplodily a po 3 roky pravidelná úroda...
Jaká odrůda meruněk?
Harleyne, Hargrand
Ale ze zkušenosti kamaráda se vyplatí sázet pecky čehokoliv co člověk najde, semenáče mají větší odolnost a většinou podobné vlastnosti... a ve větším množství je větší šance, že bude dobrá úroda...
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od mahroch »

MPSMacek píše: 18.07.2021 11:26 ... semenáče mají větší odolnost a většinou podobné vlastnosti...
odolnost ano, podobne vlastnosti spis ne, vetsinou jsou praveze plody horsi kvality.

Nerikam, ze se nenajde skvely kousek i ze semenace, ale protoze to tak vetsinou nefunguje se doporucuje na semenace roubovat neco o cem vis, ze to bude chutne. I tam by se dalo prit o to, ze neni podpnik jako podpnik, ale IMHO stale lepsi roubovat nech to nechat byt na nejisty semenac a za 10-15 let zjistit ze to neni nic moc chutne ...

I kdyz roubovani nebo ockovani prijde amaterovi jako nejaka veda, je to lehky. Jestli ma nekdo semenace, tak to treba vyuzit a zkouset naroubovat tam nejake stare odrudy. Kez by jich ja mel tolik co bych chtel ...
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Ad: Hrdza hrušková - tak jednému som sa nedovolal, budem ešte skúšať, druhý mi povedal že na hrdzu funguje - BAYCOR ten sa dá sa kúpiť aj v Poľsku.
Cogito, ergo armatum sum.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Germanik1 »

Mně tedy nefungoval, moc s tím nepočítej
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Chjo...
Skúsim v priebehu týždňa sa nakontaktovať na kamaráta čo to kupoval z maďarska. Ja som si to svojho času aj zapísal... Ale ani za svet to neviem nájsť...
Cogito, ergo armatum sum.
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od TomSmith »

Jak se objeví na jaře fleky, tak hrušku stříknu postřikem na plíseň (na brambory a rajčata) kdysi mi to někde doporučili a funguje mi to. Letos jsem použil Dithane a ok.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Jason »

Ja to schvalne nafotim az budu na pozemku ale ja je mam uplne rezavy a i maji svetlou, nezdravou barvu. Na pozdim je presadime nekam do volne prirody, daleko od civilizace.. Tak to snad rozdejchaji...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Cep »

Piston píše: 15.07.2021 6:14 Spíše věřím špatnému opylení. Mimochodem, kde se dá u nás koupit Calypso, pokud člověk není velkozemědělec?
To netuším, já to mám od táty zemědělce.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Cep »

MPSMacek píše: 18.07.2021 11:26 Harleyne, Hargrand
Díky.
"dozrává 1.- 2. týdny po Velkopavlovické, odolná proti mrazu a moniliové hnilobě"
Dobrý. Letos by se ta sklizeň pěkně protáhla, je to o cca 10 dní později.
Martysedlak
Příspěvky: 553
Registrován: 08.04.2020 14:09
Pohlaví: muž
Bydliště: Pohledem Pražáka - dálný Východ

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Martysedlak »

Místo Calypsa lze v hobby balení koupit mospilan, má podobné spektrum účinnosti.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Cep »

Jo, mospilan je stejně jako Calypso systémový (pronikne do rostliny a šíří se). Střídám to, aby si potvory nezvykly.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Redneck »

Germanik1 píše: 15.07.2021 11:04 Pokud rez zlikviduje mladé hrušně, mrkni se na různé nabídky japonských hrušní. Jsou odolné
Předloni jsem zasadil tatarovu hrušeň, tak jsem celkem zvědavý, jak bude plodit, ještě to pár let potrvá
http://www.stareodrudy.org/ovocny-strom ... ka/56.html
Odpovědět