Čím osázet sad?

Odpovědět
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Cep »

Tak ať se daří.
Korunu budeš mít takovou, jak moc budeš řádit s pilkou. Ale je lepší, když to roste než když to neroste.
Za sebe bych ubral na letních a přidal na zimních, ale třeba máš v létě rád štrůdl ve velkém.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Díky ;) co se nesní to se zavaří jako kompot (už jsem viděl z jablek i něco jako povidla nebo džem).
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Baca »

Prilis tazkej a zbytocnej prace. LETNE sa predsa pouzivaju na PALENIE :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

ešte jedno vynikajúce rozpadlícke využitie priesvitného letného a to je výroba octu. ;)
Cogito, ergo armatum sum.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od paja »

Jablečný ocet jsem zkoušel a dělal jsem z tím psí kusy než mi to zoctovatělo.
Jinak letos mám zpasterizovno na zimu 200L moštu, dalších 100L mám vypito, k tomu 100L cideru a nějaká ta bečka určena do palírny.
Díky letošnímu teplému jaru mi toho dost pomrzlo, tak se chystám bílit kmeny ať najaře brzy neraší a kupuju sadu čmeláku a vyrábím čmeláčí budky, protože čmelák opyluje o 2stupně níž než včela. A jelikož jsem loni nestlih splnit svou normu 5 ovocných stromů ročne, tak letos jich už mám koupených 10. Beru to jako takový důchodový pilíř.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

DeadMan píše:Tak a mám zasazeno ;)

Stromky jsem na doporučení Jenny nakoupil zde http://www.ovocne-stromky.cz/

S klidným svědomím mohu rovněž doporučit, protože jejich stromky už od pohledu vypadají nádherně a paní Kobělušová opravdu ochotně poradí.

Krásně tvarované a zdravé stromky ověřené ÚKZÚZ jsou zárukou kvality!

Nakonec jsem vysadil celkem 12 stromů.
...
Super, doufám, že budeš spokojený :-) Stromky a keře mají nádherné a ve vynikajícím stavu, je tam radost nakupovat. Já už mám taky nakoupené rybízy, muchovník, rakytníky a zimolez kamčatský, dnes se vše chystáme zasadit :-)
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Stromky jsou super, ale teď mě začali trápit nějací hlodavci nebo co to tam mám.

Mám strach, že mi ožerou všechny kořínky.

Instaloval jsem 2x cvrčka od Deramax, cinkající plechovky na zatlučených tyčkách, zkoušel jsem i různé jedy a pořád tam ty potvory jsou :(

Ale na to je tu tuším separé vlákno.
You cannot kill me as I am already dead!
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od paja »

při výsadbě použij drátěné koše z králičího pletiva, ideálně nepolastované ať se časem rozpadne. Co jsem u nás tahal staré stromy (polokmeny a zákrsky) měly všechny v kořenech zarostlé zbytky pletiva. Já teď při výsadbě dávám i hydrogel kvůli suchu v létě.
vojtěch
Příspěvky: 2
Registrován: 15.11.2017 4:59
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od vojtěch »

Ahoj- NEEXPERIMENTOVAT !Podívat se, co roste okolo, nesnažit se tvarovat stromy/vřetena, zákrsky atd.-pracné/,sklon, odvodnění a oslunění pozemku, živorodost - já jdu do mirabelek, všechno ostatní schne a hyne,- zdroj závlahy, dostatečná vzdálenost mezi stromy i od hranice pozemku. Tráva - 1 500 m2 je na traktorek, 3x-5x ročně sekat/ ovce ničí vše ! -jedině oplotit 2 m plotem a vypustit 30 slepic ! -fór . Stromky kupovat otužilé ze severnější oblasti, nebo roubovat místní /odkopky švestek a durancií, mirabelek, špendlíků, rynglí, třešní vybrat z místních zdrojů/. Já mám 80 m2 zeleniny, 500 m2 drobnosadu/ jahody, maliny, ostružiny, jostu- prostě do pusy, když jdu okolo a 1500 m2 sadu s ovcema /stříhání, veterina, atd. /, které ohryznou, co se nezabezpečí. K tomu ploty, prořez, suché, sázet nové- techniku, likvidaci větví, spalovat je zakázáno : no, nudit se rozhodně nebudete. Jednu plodinu, prodat a ostatní si koupit v bio kvalitě ....... ?! vojtěch.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Na ostrihanú konárinu sú vynikajúce vyvýšené záhony a nemecké kopy. A máš dobrý materiál na vylepšenie pôdy. Ak striháš každé dva roky, tak to vieš krásne zúžitkovať.
Cogito, ergo armatum sum.
Atraidis
Příspěvky: 81
Registrován: 26.01.2017 10:47

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Atraidis »

Zdravím
Chystám se příští měsíc obnovit starý sad za barákem a využít nové místo které vzniklo pokácením kaštanů na zahradě. Nemáte nějaký dobrý tip na knížku o ovocných stromech?

Případně tip co vysadit. Chtěl bych jablka možná švestky, meruňky cca 5-7 stromů. Region je jižní Morava cca 180 metrů nad mořem. Půda je bohužel jílovitá až jílovito hlinitá.

Preferuji jablka protože se dají jednoduše sušit a díky tomu dobře skladovat. Sušení meruněk a švestek se mi moc nedařilo.

Ocením jakoukoliv radu v tomto směru. Hlavně by pomohl nějaký tip na knihu. Díky moc všem.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Patrol »

Na jaře chci zasadit nějaké broskvoně. Máte nějakou odzkoušenou odrůdu která nepotřebuje moc často opečovávat.
Půda je u nás dost vlhká, cca 30cm zemina, pak jílovitá. Ani v letních vedrech nemusíme zalejvat dříve tu byl všude okolo rákos.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Atraidis, skús kontaktovať Standu Bočka z mendelky v Brne, myslím že Ti bude najfundovanejšie odpovedať.
Patrol, síce ešte nemám reálne skúsenosti (ešte len na jeseň som ju u Radima Peška kúpil) - Semenáč z předhoří, ale vyzerá že by mohol byť dobrý. Ale tiež mi odporúčal Amsdenovu.
Venet
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rafael »

Atraidis píše:Zdravím
Chystám se příští měsíc obnovit starý sad za barákem a využít nové místo které vzniklo pokácením kaštanů na zahradě. Nemáte nějaký dobrý tip na knížku o ovocných stromech
Těžko takhle radit, ono to vlastně ani nejde. Ale podle lokality by tam mělo jít vše. (Jen díky počasí posledních let, pozdní mrazy, by ty meruňky mohly být rizikové).

Jsou zákrsky - brzy plodicí, lehce ošetřovatelné a krátkověké stromečky. Navíc v nechráněných podmínkách lehce zničitelné zvěří.
Na druhé straně spektra vysokokmeny na semenáčích a podobných podnožích -velké, dlouhověké stromy na jejíchž první "větší" úrodu se čeká několik , někdy třeba i 10let. Ale ta pak v dospělosti je v metrácích.

Dále ranost - doba zrání a s tím spojena sezónní využitelnost, skladování. Některé odrůdy vydrží jen pár dnů, některé až třeba do května. Ale jsou zas těsně po sklízni skoro nejedlé..
Obecně se, ale dá říct, že odrůdy pozdní jsou kvalitnější díky většímu obsahu cukrů. A to se dá zobecnit na většinu druhů ovoce. To, že mnohdy chutnají kysele znamená jen to, že oproti raným obsahují více kyselin Tzn., že rané ovoce chutná sladce jen díky malému obsahu těch kyselin. Ale zas jsou na přímý konzum daleko atraktivnější i když cukrů mají pramálo.

Co se týká průmyslového zpracování, tak mě dost zarazila ta špatná zkušenost se sušením švestek. Vždyť lepší surovina a výrobek z běžných zdrojů být nemůže.
*
A s těmi knihami je to podobné.
Je jich spousta a různě zaměřených, těžko doporučit nějakou univerzální.
Nakonec jsem vybral, mou asi první, možná z nostalgie, nevím, ale přijde mi, že je to taková "zahrádkařská bible:
1000 dobrých rad zahrádkářům, Radoslav Šrot
*
Hodně informací se dá získat na odborném foru, třeba zahrada.cz
Jenže je problém se tím tam vším prokousat - práce ne na hodiny, ale spíš na dny až týdny...
Ale po důkladné selekci se tam dá leccos dozvědět. Hlavně praktické zkušenosti z různých pěstitelských oblastí a pak hlavně ty nejaktualnější. Třeba vzhledem ke změnu klimatu nebo k rozšířením nových škůdců a chorob.
Následující citace o knihách je odtamtud:

Jinak je jich hodně špatných, ale i hodně dost dobrých. Obecně je lepší vyhnout se špatně přeloženým líbivým knihám se spoustou fotek na křídovém papíře, zejména pokud pocházejí z klimaticky odlišné oblasti

*
Pod to se bezvýhradně podepisuji. A přidávám varování před kupováním výpěstkú, stromečků, z katalogů zahraničních firem podle jejích obrázků v nich.
Je to jen reklama, photoshop -nakupujte odrůdy naších množitelů, školkářů, které jsou určeny pro naše klimatické pásmo. A nejlépe osobně ať vidíte, můžete porovnat jak který stromeček, přip. jeho kořeny vypadají.
*
Ale zpět k těm knihám. Nejsou nijak atraktivní takže se dají v antikvariátech sehnat skutečně za pár korun. A to, že jsou většinou staršího data vůbec neznamená, že jsou nějak méněcenné. V ovocnářství ty základní věci platí stále a jsou neměnné.
Snad s výjimkou nejnovějších pomologií, popisem nových kříženích..
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Piston »

Stormky od Koběluša z Bruzovic jsou výborné a ne předražené. Dobrou zkušenost jsem udělal i se školkou Staré odrůdy z Bojkovic. Tolik zajímavých možností… Jako ideální nenáročnou odrůdu jablek doporučuji osvědčenou jaderničku moravskou. Co dva roky metráky jablek, vhodných na rychlý konzum, moštování nebo pálení. Jen si vybrat podnož, kdysi se to pěstovalo na vysokokmenech, a z těch se špatně odstraňuje jmelí, které je v našem krají opravdovou pohromou pro staré jabloně a lípy. Pozor na to!
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od J-e-n-n-y »

DeadMan píše:Stromky jsou super...
Já momentálně uvažuji, co ještě na zahradu přidat, protože místo ještě mám a děti jsou neustále při chuti :-D Máme 2 třešně, 2 višňě, švestky, špendlíky, muchovník, 2 ořešáky, zimolezy, rybízy červené i černé, angrešt, ostružiny, maliny, jahody, vinnou révu, rakytníky a asi 5 jabloní. Hrušním se u nás nedaří (jalovec poblíž) :-(

A taky potřebuji vymyslet něco vhodného jako živý plot,ze kterého by byl i užitek, nehodlám investovat svůj čas např do thují, o které se člověk jen stará a plody nenese. Nějaký tip? :-D
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od DeadMan »

Stromky rostou jako z vody (opravdu dobrá koupě).

Bohužel neustále bojuji s Hryzcem (https://cs.wikipedia.org/wiki/Hryzec_vodn%C3%AD) ačkoli bydlím na kopci a poblíž není žádná voda.

Zkoušel jsem už všechno možné (bzučáky, cinkátka, jedy, dýmovnice, časté sečení, odkrývání děr = nemá rád průvan a cítí se ohrožen, lákám na žrádlo kočky z okolí = zatím jsem přilákal akorát kunu, i když ta je taky momentálně vítanější atd.), ale bohužel vypudit ho se mi zatím nepovedlo.

Úplně vidím jak si na těch jabloních pochutnává zmetek jeden (no asi jich tam bude víc).

Zřejmě jsem tam měl dát to pletivo, ale bylo to vcelku na rychlo a nebyl čas si s tím takto pohrát.

Možná bych to mohl udělat ještě teď, ale nechce se mi vykopávat všech 12 stromů, takže asi nezbude nic jiného, než v boji vytrvat.

Ohledně užitečného živého plotu jsem taky uvažoval a přemýšlím nad ostružinami.

Dá se to jíst a trny zvýší účinnost pletiva o 100% ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Rafael »

Vzhledem k počasí posledních let se mi jako velmi perspektivní jeví dřín. Velmi mě lákalo, že s ním nahradím část rybízového plotu, ale už na to nemám sil.
Přečti si o něm něco!
Z rybízů mi zasyrova nejvíc chutná bílý. Ostatní mám hlavně na výrobů nápojů.
Mimochodem víno z bílého rybízu je žvelmi dobré. A taky atraktivní tím, že je na rozdíl od většiny domácin bílé.
*
DeadMan: hryzec je úplná katastrofa a v tvém případě je navíc špatné, že nejvíc ze všeho jim chutnají jabloně.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

Jenny, ešte môžeš dať jeřáb sladkoplodý moravský, alebo Mičurinove krížence - jarabino-hloh - Dezertnaja alebo Granatnaja, a ak máš rada čierne ríbezle, tak chuťou podobná je aj plodová meruzalka.
A ak máš rada hrušky, tak skús japonské Nashi Hrušky, tie sú odolné voči hrdze hruškovej...
Venet
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od K4cer »

Jenny: já bych navrhoval šípkový keříky - jsou hezký, voní, a na podzim máš šípky na čaj (kterej já mám moc rád).
Ze stromků mi tam chybí meruňka, ale nevím jestli se jí u vás bude dařit, a taky je prý dost háklivá.

DeadMan: můžeš zkusit občas naházet pár petard do dír (najdeš díru, zapálíš, strčíš, díru přišlápneš), to by jim mohlo bejt dost nesympatický. Jesli to bude fungovat na tyhle neřády ale netuším; na krtka to fungovalo výborně.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Odpovědět