Čím osázet sad?

Odpovědět
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od vlk972 »

Ovce nejsou moc práce na víc. Stačí postavit přístřešek, zajistit dostatek vody a soli k lízání. Na podzim zkonzumovat.
Ale lepší by byly ty vietnamský prasátka.
Na rozdíl od husí a slepic je neodnese liška, nebo kuna.
matoa
Příspěvky: 38
Registrován: 10.10.2012 0:06

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od matoa »

no jeden ujček čo chová husi vravel, že líška sa ho husí nepustí, lebo že oni sú dosť agresívne... ja to presne nvm povedať, len viem, že ešte keď som bol malý a chovali sme ich, tak som sa ich bál lebo ma furt naháňali :D
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od vlk972 »

Taky? Jedna z mých prvních vzpomínek, hejno obrovských ptáků, co mně honí. Brrrrrr
Ale liška je občas odnesla.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Tina »

Pampalíny píše:Já si ovocnou zahradu rozdělil na 3 části...

To je tvá představa, nebo už realita? Aniž bych tě nějak chtěla brzdit v rozletu (ano, velké cíle jsou fajn), ale co s tím vším budeš dělat? :-)
Já měla jednu jedinou vzrostlou hrušeň a ta rodila tak, že každý rok z ní bylo tak 200-250 kg ovoce. To vím naprosto přesně, protože jsme to dávali na zkvašení do plastových sudů a tehdy brala blízká pálenice jako nejmenší množství od 200 kg ovoce.
Takže pokud chceš 4 hrušně, budeš zavalen ovocem jen z nich. Jablka uskladníš, ale ty hrušky moc ne.
To samé s tím rybízem - bílý rybíz je sice hezká idea, ale nepraktická. První dozrával černý, pak červený a když už si člověk myslel, že je klid a zpracováno, zas dozrál bílý. Chuťově je lepší červený, bílý je drobnější a po pravdě, v té době, kdy dozrával, už byl člověk rád, že má od rybízu pokoj. Věř mi, bílý rybíz nechceš. :-)
matoa
Příspěvky: 38
Registrován: 10.10.2012 0:06

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od matoa »

no pokiaľ bude mať toľko hrušiek, a budú veľa rodiť, a bude to dávať páliť, tak čierne ríbezle sa mu zídu :D treba z toho spraviť ďžús a to je najlepšie na ráno po chlastačke...
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Pampalíny »

No jak jsem psal, z 1/2 je to realita. V něčem experimentuji a v něčem nahrazuji staré stromy.

Předně: bydlím na horách, na severní straně - například višně zde rodí co cca 10 let (na ty jsem ve výčtu pozapoměl) a jabloně co 2 roky, hrušky co 5 let atd. Samozřejmě už nyní stěží stíhám zpracovávat tak 1/3 úrody.

Moje úvaha je ale jiná: můj pozemek není až tak vhodný k zelinářství, něco málo nechám na brambory, česnek a další pole asi v PA zaberu. Nicméně i pod stromy roste tráva - tak 2 kozy snad uživím. ovoce má ale jednu výhodu - největší výnosy za nějméně práce z metru2 - a to i dnes, kdy nemám na nic čas. Tedy nárazově dokáži stromy nasadit, ořezat, sklidit apod.

V případě rozpadu nebude ničeho málo, navíc v PA si budeš moct ovoce vypálit a pálenka bude jeden z hlavních obchodních artiklů - o její energetické hodnotě nemluvě. jídlo Valachů byly kobzole s česnekem, cibulí, kyškou a kořalkou. A z toho žili celý den.

Navíc takto budu mít genetickou banku, což při schopnostech roubování apod. může být další produkt k obchodování.

Jo a další + tak 3 srny za rok, co mi lezou až pod okna (teď v zimě na jablka) :)
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od EBE »

Koza sa užere všade neboj, aj ovečka by šla, orech je fajn a neviem ako to máš s hroznom, či by to u teba šlo, u nás na chalupe je celkovo chladnejšie a vlhkejšie, stromi občas chytajú pleseň a bordel, ale úroda je slušná ak sa človek občas postará. V PA dobe by sa času našlo myslím viac keby netrebalo chodiť už "nikam" max. na stretnutie rozpadlíkov aj z koštovkou úrody :) Ak máš suseda urobte plán, on toto ty toto a vymeníte si ak by ste boli zadobre nie?
Zavaraniny, sušené plody a palenô ťa ochráni od hladu a zimy. :yes Dedo vraveli a tak aj žili.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Pampalíny »

Černé moruše: mám asi 15 morušovníků, ale postupně je likviduji. Jeden mám na velmi dobré půdě a ten rodí každý rok tolik, že to stačí (tak 10-20 litrů). Výhodou morušovníku je (podle mne - je to jen úvaha) cukernatost, takže by se dal kombinovat z jiným ovocem do kompotů, až cukru moc nebude. Jinak jsou zralé moruše takové přesládlé bléé.

Bílé moruše jsou naprd (alespoň ty moje). Na rozdíl od černých vykvetou a tak je plodů poskrovnu. Hodlám je zlikvidovat až na jednu, kterou si nechávám pro bource a jako raritku. Uvažuji že na tu bílou naroubuji červené (pokud seženu) a kultivar bílých) - jenom pro změnu chuti.

Problémem je, že já je mám vše ze semínek, takže každý stromek může mít trochu jiný genetický potenciál. A nejsou to žádné kultivary, nicméně i druhá v trochu lepší půdě rodí dostatečně, takže to opravdu bude půdou a asi i propustnou půdou, kde se lépe udrží voda.

Jinak moruše jsou bez problémů, pouze kalamita se sněhem v době listí před 3 lety je polámala - ale to padaly všechny stromy.

---------------------------

Hroznové víno: mám bílé rané (nejranější v ČR), které uzraje do konce srpna - je i dobré chuti (na jako bago), pak mám jedno modré, dozrává blbě a ptáci ho likvidují, neb už mají hlad. Nicméně modré má velké listy, takže se hodí na závitky :)

Jedno velkoplodé si dám asi do skleníku na stínění v létě.

Ovcokozy sem do sadu nepatří, tak toto téma nebudu rozvíjet.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od urbanwarrior »

Moruše, to je můj sen. Jako kluk pamatuji v blízké farské zahradě jich rostlo několik, každá byla jiná, bílé plody krásně voněly a ty tmavé byly slaďoučké...
Bohužel zahrada není nafukovací, morušovník umí korunu slušného dubu , tak jem uvítal, když zmrzl menší ořešák, že jsem zasadil na jeho místo dvě jabloně a hrušeň...
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od GOD »

tam kde su kozy, tam sa stromkom špatne darí.
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Magdaléna »

Letos jsem na chalupě doplnila také sad...tedy sádek...k původním 2 třešním, jabloni, švestce, lísce, ořešáku, červeným a černým rybízům, aronii a velkoplodým ostružinám přibyly 2 jabloně ( strýmka a moravská jadrnička), 2 švestky, myrobalán, dřín, mišpule, angrešty a zimolezy...

Letošní květnový mráz bohužel vše zlikvidoval...nejvíce mě mrzely třešně, kterých bylo opravdu hodně...

U domu na zahrádce máme hrušeň...ta přežila...kromě kompotů a povidel už kvasí kvas...za 14 dní bude pálenka... :clap
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Tina »

Magdaléna: Aronie, to je zase můj sen. Snižuje krevní tlak a cholesterol a působí výborně na slinivku. Kupuju si ji sušenou v bylinkářství, dělám z ní výluh za studena. Budu se někde muset podívat, kde ji mají. Kde jsi ji objevila, někde v zahradnictví, nebo sis nechala poslat semínka?
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Magdaléna »

Dostala jsem "odkopek" keře od kolegyně...rozesadila jsem to a mám 3 keříky...chodí mi na ni sice srny nebo zajíci, ale už jsem udělala opatření - plůtek...

Pěstuje se jako stromek nebo keř...strejda má strom, nechodí mu na něj zvěř, ale zase se hůře sklízí...musí na žebřík...

Před ptáky zakrýváme řídkou tkaninou...jinak jsou schopni to očesat do jediné kuličky... :)
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Magdaléna »

Tina: Aronie se dá koupit tady...http://www.stareodrudy.org/ovocne-strom ... A1b/5.html

Objednávala jsem tam letos na jaře stromky a keře, o kterých jsem psala výše...
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Tina »

Magdaléna: Díky za tip, koukám, že tam mají kde co, včetně rakytníku a oskeruše. A jedlý kaštan, ale obávám se, že ten by se u nás ve vyšší poloze asi nechytl.
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Magdaléna »

Jedlý kaštan bych také chtěla...ale máme chalupu u lesa a navíc celkem dost vysoko, ty letošní mrazíky "zaúřadovaly" dost...záhony jsem přikryla dvojitou netkanou textilií, tak zelenina celkem přežila, ale ty stromy to nerozdýchaly... :(

Navíc zvažujeme přesun z města na vesnici, chalupa je na skorosamotě, tam bych v PA být asi nechtěla...
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Patriot »

Přimlouvám se za Mišpule, jak je do sadu navrhuje Pampalíny. Mám s nimi výborné zkušenosti. Strom nepotřebuje příliš pozornosti a je hodně rezistentní. Roubujeme se na gdouloň. Plody jsou nenáročné na uskladnění a vydrží klidně do února. V době PA mohou být chutnou náhradou za nedostupné jižní ovoce. Mišpule lze i pálit. Jediné na co si dejte pozor při konzumaci je plíseň. Překvapuje mne, že skoro nikdo neví, jak mišpule bezpečně jíst.
Návod jak jíst mišpule: Pokud je povrch mišpule nějak poškozený, do několika dní pravděpodobně rána začne plesnivět. Takové rovnou vyhodím. Seříznu nožem vršek mišpule. Podívám se, zda je povrch semen plesnivý. Jestli ne, dají se semena opartně vybrat, ocucat a vyplivnout. Pak opatrně malou lžičkou vyjídám vnitřek plodu, aby zůstala jen slupka. Pozor na oblast stopky, i tudy může vnikat plíseň. Nesprávné je jíst mišpule od stopky protože nejčastěji plíseň mišpuli napadá z opačné strany. Pro ilustraci přikládám obrázek plodů z minulé sklizně v jednotlivých fázích... Dobrou chuť.
Přílohy
Mišpule_sklizeň_2012.jpg
Mišpule_sklizeň_2012.jpg (20.16 KiB) Zobrazeno 13607 x
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Venet »

A džem z mišpulí je božskýýýýýýýý ;)
A ja mišpule jem celé aj so šupkou (jadierka vyplúvam)
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od michal »

[quote="Magdaléna"]Jedlý kaštan bych také chtěla...ale máme chalupu u lesa a navíc celkem dost vysoko, ty letošní mrazíky "zaúřadovaly" dost...záhony jsem přikryla dvojitou netkanou textilií, tak zelenina celkem přežila, ale ty stromy to nerozdýchaly... :(
Jedlý kaštan musí být dva- samec + samice.A i tak je výsledek nejistý.
Pokud chceš vytvořit sad, je důležité zakoupit stromky v zahradnictví, které prodává stromky, které se hodí do dané oblasti (nadmoř. výška).Určitě bych se s někým hodně poradil a přečetl si diskuse.Tím si ušetříš spoustu,peněz, práce a zklamání.
Magdaléna
Příspěvky: 74
Registrován: 29.07.2012 19:28

Re: Čím osázet sad?

Příspěvek od Magdaléna »

Stromy, které to nerozdýchaly, byly desetileté třešně...které byly obsypané malými zelenými třešněmi...a tím, že loni 18. května přišel mráz -6 stupňů v noci, tak to třešně zlikvidovalo...
Snad to letos bude lepší, i když zatím to moc nevypadá, a konečně se dočkáme pořádné úrody třešní... ;)
Odpovědět