Bambus

xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Katana

Příspěvek od xmenm05 »

Bambus je jeden z nejtvrdších materiálů v rostlinné říši a naporcovat ho na párátka lopatkou je nereálné. Proto se katany testují (a dělají se exhibice) na přesekávání bambusu - protože tam se teprve ukáže co je to za meč a co je to za šermíře ...
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Katana

Příspěvek od marav »

Chorche píše:no, jednak nože nemam rád a jednak si myslim že bambusovou hůlku ti tou lopatkou naporcuje na párátka... Ale máš pravdu, že je to všechno jenom teorie. Každopádně se bambusovou hůlkou špatně stínaj hlavy hladovejm zombíkům. :mrgreen:
no- bambusovou hůl o průměru 2-3cm dlouhou do 1m bych rozhodně nepodceňoval .... seřízlá do špičky - výborná bodná zbraň - s lopatkou bys měl zaděláno na pořádný problém. A vaz tím zlomíš jako prd, stejně jako přerazíš nohy i ruce. ..... rozhodně být tebou bych takové zbraně nepodceňoval.
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Katana

Příspěvek od big bang »

marav a ja som ten bambusový háj za domom chcel vyrúbať a nasadiť tam japonské topole na kúrenie a teraz som pochopil že v prípade PA si môžem ísť do hája nasekať bambusové kopije a narobiť si bambusové meče :lol:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Katana

Příspěvek od marav »

bambusový háj za domom závidím .... bambus je rostlina tisíce využití a použití
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

no já bambus taky pěstoval. Vyrostly asi centimetr tlustý stvoly, 2m vysoký. A zlomim to mezi prstama i s artrózou v kloubech :mrgreen: Ještě se mi jich pár válí v garáži, nejde to použít ani jako tyčky k rajčatum...
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Katana

Příspěvek od marav »

jasněže to zlomí v prstech ..... když je to čerstvý.... navíc jde o to jaký bambus sis pořídil. Já mám metrovku bambusu ze starýho koštěte cca 2 cm průměr a to bys fakt nezlomil, používal jsem to k tréninku když jsem ještě neměl boken a i teď to občas vezmu do ruky jako bojovou tyč. Mimochodem, pokud jsou ta stébla rovná- jdou z nich udělat dobrý šípy nebo kopí do athlathu ...
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Katana

Příspěvek od big bang »

marav len tak medzi nami si pozri túto mapu, že kde rastie bambus ;) :lol:

Obrázek
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Katana

Příspěvek od marav »

máš špatnou mapu a žádné znalosti. Já mám třeba na zahradě bambus skvrnitý. U nás v ZOO mají bambus volně rostoucí o tloušťce stébel kolem 10 cm. ...... http://www.bambusy.cz/nejodolnejsi-bambusy http://www.bambusy.cz/bambusy/98-phyllostachys-bissetii
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Katana

Příspěvek od sigmark »

ale přirozeně tam neroste...
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Katana

Příspěvek od marav »

co je "přirozeně" ? Pokud ho zasadíš, bude tam dál už růst přirozeně :-) bude se množit a rozrůstat, když bude mít možnost.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Katana

Příspěvek od sigmark »

naše klimatické pásmo není pro bambus přirozený biotop, jedná se o zavlečenou travinu. na tom se snad shodneme.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Bambus

Příspěvek od Terminated Account »

Přesunuto z vlákna Katana.
Izarah
Příspěvky: 41
Registrován: 31.05.2013 21:23
Pohlaví: muž
Bydliště: Xi'an, ČLR

Re: Bambus

Příspěvek od Izarah »

Bambus má využití všestrané kromě zde zmíněných zbraní.

Stavební materiál
Strava (některé druhy)
Náhrada za konzervy

Rady pro pěstování:

1) Babmusové rostlinky pro venkovní pěstování vysazovat v teplejší fázi jara, ať se aklimatizuje.
2) Během nástupu mrazů lze babmus pro první dva roky přikrývat než dostatečně zesílí.
3) Půda kyselejší (ořešákové listy) obohacenou o živiny (kompost).
4) Místo pro bambus si připravit na podzim prorytím a před vlastní výsadbou kultivátorem prokypřit.
5) První rok bamus 2-3 krát týdně hojně zalévat.
6) Větší skupina bambusů vytváří prostředí vhodně na rozklad rostliného odpadu a dodává bambusu potřebné živiny.
7) Opadané bambusové listí nechat zetlet, dodává bambusu živiny.

- Bambus při vytvoření dobrých podmínek u nás může růst 2,5 cm za 3-4 dny.
- Kořenový systém bambusu může být nepříjemný pro ostatní rostliny, proto je vhodné vytvořit nějakou bariéru.

Při objednávání bambusu, doporučuji vybírat druhy rostuocí hlavně na území Indie, Číny, Nepálu (nejlepe aklimatizující pro ČR)

Seznam bambusových druhů

Kód: Vybrat vše

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Bamboo_species
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Bambus

Příspěvek od JirkaK »

Bambus pěstuji již delší dobu, takže uvedu moje zkušenosti.
V ČR se pěstuje hodně druhů bambusu. Nejvíce je zastoupený rod Phyllostachys, který má nejmohutnější stébla a výšku stébel. Bambus může růst trsovitě - zastoupeny nejčastěji rodem Fargesie, nebo výběžkatě rody Phyllostachys, Bashania atd. Výběžkaté bambusy jsou schopné během vegetačního růstu se kořeny rozrůst do několika metrů. Bambus je stálozelená rostlina. V zimě vypadá velice zajímavě.
Nové stéblo roste přibližně 2 měsíce. Nejprve velice pomalu, následně růst stébla zrychlí a to je schopen růst i přes 10 cm za den a to i v ČR (jedná se ale o mohutnější druhy) a nakonec růst stébla znovu zpomalí.
Pokud někdo má zájem pěstovat bambus, tak nedoporučuji kupovat sazenice v marketech, ale u bambusáře, který se jim věnuje.

Pokud někoho zajímá pěstování bambusu, tak tady jsou veškeré informace a zkušenosti pěstitelů v ČR http://bambusy.info/

Jinak můj nejvyšší bambus má 6,5 m a průměr stébla přes 4 cm
Stébla jsou velice tvrdé, ale záleží na druhu. Stébla která se prodávají jsou sklízeny ve stáří 3-4- roky, jinak nejsou vyzrálá. Bambusové dřevo také dobře hoří, ale musí se rozsekat. Výhonky se také dají jíst, ale u mích rostlin jsem to nezkoušel a radši si na jídlo bambus koupil. (pro mě je výhodnější radši udělat sazeničku)
Zimní teplota -20 °C bambusu až tak nevadí, víc mu vadí průvan. Samozřejmě musí pěstovat bambus pro naše klima a to jsou nejčastěji druhy s Číny a Japonska.
Přílohy
IMG_5966.jpg
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Bambus

Příspěvek od JirkaK »

Pohled na nové a vyšší stébla bambusu.

Pokud by měl někdo zájem bambus pěstovat, tak rád poradím popřípadě se můžeme domluvit na odkopnutí sazenice.

Fotka - Z leva Phyll. spetabilis - prostředek Phyll. parvifolie a napravo Bashanie fargesie
Přílohy
Z leva Phyll. spetabilis - prostředek parvifolie a napravo Bashanie fargesie.JPG
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Bambus

Příspěvek od JirkaK »

Tak jsem provedl měření nejvyššího bambusu, který pěstuji. Výška 7,5m průměr nejsilnějšího stébla 4,8 cm.
Jedná se o druh Phyllostachys parvifolie.
Měření nebylo vůbec jednoduché - viz foto
Přílohy
Tak to vypadalo, když jsem měřil bambusy.JPG
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Bambus

Příspěvek od pracintl »

Nemáte někdo zkušenosti s pěstováním bambusu poblíž tůjí? Ty totiž poměrně úspěšně jiné rostliny zhubí. Dík za info
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Bambus

Příspěvek od JirkaK »

Nemusíš se bát, že by tůje mohli poškodit bambus. Pokud máš bambus, který roste trsovitě je to v pohodě, ale pokud máš rostoucí výběžkatě, tak je schopen tůje prorůst. Vlastní zkušenost.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Bambus

Příspěvek od JirkaK »

Druh bambusu - Bashania fargesie
Pro odlehčení.

Jinak se větší rostlina dá využít i pro radost dětí. Dceři každý rok stavím na zahradě z velké plachty krýt - stan, kde má různé hračky - kuchyňku, stolek židličku atd.

Tak tento rok, když jsem začátkem léta provedl probírku Byshanie fargesie, tak jsem se rozhodl pro radikální vystříhání prostředku rostliny a udělal dceři ukrýt tam. Tolik radosti jsem dlouho neviděl. Rostlině to neublíží.
Přílohy
Bashanie fargesie - dětský úkryt - mi mu říkáme bunkr 1.JPG
Naposledy upravil(a) JirkaK dne 26.08.2018 19:15, celkem upraveno 1 x.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Bambus

Příspěvek od JirkaK »

Nešla mi vložit další fotka do příspěvku - tak pro dolpnění
Přílohy
Bashanie fargesie - dětský úkryt - mi mu říkáme bunkr 2.JPG
Odpovědět