Chov holubů

Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Chov holubů

Příspěvek od Maximus »

Jeden dobrý přítel mě dost navnadil do budoucna na chov masných druhů holubů.

Stručné základy jsou třeba zde:
http://www.texan.6f.sk/viktor%20engl.pdf

Holubi se obecně velmi dobře množí - masná plemena jsou schopny odchovat 12 až 16 holoubat za rok. Při celkově spotřebě okolo 50 kg obilovin a směsí na pár včetně odchovaných holoubat. Holoubata dosahují 650 až 750 gramu. Jedná se o plemena velmi mírná a snášenlivá zvykla na malý prostor. Další výhodou chovu holubu je jejich starostlivost o holoubata. Sami nanesou vajíčka sami vysedí a odchovají mládata.
Není zapotřebí si pořizovat líhen. Holubice nanese 2 vajíčka při každém zasednutí. Na hnízdě se střídají s holubem. Kolem 19 dne holubice zasedne znovu, střídavě pečuje o holubata z holubem a zároven se střídají v sezení na vejcích. Jatečná zralost holoubat je dosahováná ve 28 dnech.
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 242
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Chov holubů

Příspěvek od Rookie81 »

ahoj, měl jsem doma Americké Kingy, vynikající maso, krásní velcí holubi, kdybych je měl chovat znova, tak jedině ve voliéře, hlavně s několika "boudičkami" pro hnízdící páry, aby nějaký dominantní samec nemohl obsadit vstup do holubníku. Pro začátek doporučuju knihu Chov holubov od Oskára Feriance, taky je potřeba mít možnost sehnat spoustu různého krmiva - hrách, kukuřici, slunečnici, aby se zabavili zobáním, jinak se nudí a rvou navzájem.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Chov holubů

Příspěvek od bacil »

Pár domů od nás je na asi 5m stožáru holubník, který má 4 vstupy dole, tím zřejmě eliminuje potíže s alfasamcem.

Tu voliéru by bylo dobré mít kde? Venku, na půdě, ve stodole? Jak moc holubi potřebují slunce?

A jak jsou čistétní -- kadí kde je napadne, nebo hezky z bidýlka?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Chov holubů

Příspěvek od MRAK »

holuby serou všude
tururu
Příspěvky: 30
Registrován: 05.05.2013 0:37
Bydliště: východ Středních Čech

Re: Chov holubů

Příspěvek od tururu »

S holubníkem je třeba pořídit i zábrany proti jejich přistání a pobytu na nevhodných místech - třeba okap verandy, parapet, římsa... Je to taková plastová lišta s trny podobná tomu, co se dává pod tašky aby tam nelezli vrabci.
Pár let zpět na Discovery běžel seriál Dirty jobs a jeden z dílů se věnoval i této holubí nepříjemnosti :D.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Chov holubů

Příspěvek od MRAK »

hoši, hned po revoluci, na jaře v devadesátým, jsem se coby mladej, děsně chudej a ještě víc blbej, snažil zbohatnout a uklízel jsem balkony a střechy od holubího trusu ….
rukama jsem odnosil tuny těch jejich sra*ek …..
od tý doby nemám tyhle hnusný ptáky moc v lásce ….

na druhou stranu, pár lidí mi říkalo, že pečenej holoubek je mňamka …. takže kdo chováte, pozvěte mě a já na ně možná změnim názor :mrgreen:
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 242
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Chov holubů

Příspěvek od Rookie81 »

voliéru určitě na zahradě, aby měli možnost se proběhnout - předpokládám chov kingů, texanů, co létají minimálně - slunko je potřeba, neměl by být průvan. Pro takovéto holuby vypadá holubník spíš jako kurník, létají minimálně, létání je spíše nežádoucí. Jak píše Mrak - serou všude, takže pravidelně čistit holubník i voliéru, zase máš spoustu hnojiva do zahrady. Spousta informací a hlaně obrázků je na amerických stránkách chovatelů kingů, u nás moc literatury není. Podle mě je hlavní věc přístup ke krmivu - čím pestřejší, tím lepší, kdybych ho měl všecko kupovat tak bych se nad choem velice zamyslel. Druhá věc je dívat se - sledovat chování, který holub je agresivní, který pár slabý, věnovat se jim. Jo a taky víc krmítek, aby některý samec krmítko neobsadil a nebránil ostatním se nazobat.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Chov holubů

Příspěvek od Terminated Account »

Bavíme li se čistě z rozpadlického hlediska, tak mě nenapadá jediný důvod, proč nechovat jakoukoliv jinou drůbež na místo holubů.

Holub je malý, umí lítat, vyžadují zvláštní péči a opatření, práce s voliérou a krmením je stejná jako u drůbeže, drůbež je díky svá vyšší hmotnosti podstatně lepší a efektivnější na zpracování (samozřejmě za cenu většího množství krmiva) atd.

Jedinou výhodu vidím v rychlém získání jatečné hodnoty. Pokud bych se tedy na problém díval čistě rozpadlicky, tak chci mít holubník v odlehlé části pozemku, kde bude zaručen do jisté míry automatický přísun vody a krmiva. Žádná speciální opatření, která vyžadují investice, čas na vybudování a následný čas na údržbu. Pak bych o takovém "věčně plném mražáku" uvažoval.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Chov holubů

Příspěvek od MRAK »

Ještě poznámku k těm holubím sračkám .... jak napsal Rookie81 .... tehdá, jsem pytle s holubincema velmi úspěšně prodával do zahrádkářských kolonií. Tuším že se někteří zmiňovali o tom, že to sypou do sudu, zalejou vodou a nechají zkvasit ... ? Je to možné? Má s tím někdo zkušenost?
Wagoneer
Příspěvky: 159
Registrován: 20.11.2011 21:14

Re: Chov holubů

Příspěvek od Wagoneer »

Mrak - ano, je. Vyrábím si takto tzv. kejdu z kuřinců slepic. Při pravidelném čištění kurníku kuřince nasypu do velké plastové nádoby s vodou od Primalexu s víkem ( smrdí to fest..) a používám pak jako hnojivo. Od té doby jsem na zahradu a do skleníku jiné už nekoupil..
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Chov holubů

Příspěvek od EBE »

Ale je to vraj silné, treba opatrne aby si nespálil, takže dostatočne zriediť.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Chov holubů

Příspěvek od Kapo »

MacGyver píše:Bavíme li se čistě z rozpadlického hlediska, tak mě nenapadá jediný důvod, proč nechovat jakoukoliv jinou drůbež na místo holubů.......
Mno, z pohladu rozpadlíka sa mi javí chov holubov vcelku ideálny. Len by to chcelo potom dáke menej prešlachtené a náročné plemeno. Aby si potravu z väčšej časti hladali samé. Dôvod, v čom vidím výhodu v ich chove, je menšia náročnosť. Napríklad na priestor. Povala- strecha je ideálna. Dalšia výhoda je ich nenápadnosť.
Už dnes sa u nás bežne kradnú zvieratá kvôli mäsu. Po rozpade bude udržať si väčšie zviera pre seba asi nemožné a životu nebezpečné.

A okrem mäsa by také holuby znovu mohli slúžiť aj na donášku pošty.
Denisa.Chrastkova
Příspěvky: 2
Registrován: 17.03.2016 18:01

Re: Chov holubů

Příspěvek od Denisa.Chrastkova »

Jedinou výhodu vidím v rychlém získání jatečné hodnoty. Pokud bych se tedy na problém díval čistě rozpadlicky, tak chci mít holubník v odlehlé části pozemku, kde bude zaručen do jisté míry automatický přísun vody a krmiva. Žádná speciální opatření, která vyžadují investice, čas na vybudování a následný čas na údržbu. Pak bych o takovém "věčně plném mražáku" uvažoval.
Denisa.Chrastkova
Příspěvky: 2
Registrován: 17.03.2016 18:01

Re: Chov holubů

Příspěvek od Denisa.Chrastkova »

Holubi jsou jedni z těch živočichů, kterým se v blízkosti člověka líbí, a proto zejména ve městech došlo k jejich přemnožení.

Z dlouholetých zkušeností vyplývá, že nejúčinnější ochrana proti holubům je kombinace dvou preventivních systémů spolu s vyčištěním zasažených prostor od hnízd, trusu i mrtvých jedinců.
pyronovotny
Příspěvky: 22
Registrován: 17.07.2014 21:43

Re: Chov holubů

Příspěvek od pyronovotny »

Můžu doporučit chov moravských pštrosů.Mám je už pár let (celkově holubařím víc než 15 let) a spokojenost. Mám je v komorovém hlubšímu s volným výletem a skoro se o ně nemusím starat.Když jim nenasypu zrno,nebo nedám vodu,tak si sami něco najdou.
Odpovědět