Ovce, ovečky

Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Václaf »

Dnes ráno další dva přírůstky,ale blbka je porodila venku u jeslí a nějaká jiná bečka sejmula beránka o kari síť,měl natržené ucho a ležel. Jinak byl olízanej a teploulinkej,víc jsem neřešil. Po návratu z práce jsem počítal s výkopovýma prácema,ale beranidlo je silné,ještě je s námi,sice na rozdíl od svého brášky polehává,ale je urostlej a teploučkej,když jsem ho zvedl,tak chodil,ale je asi unavený z té ztráty krve. Mám tu už 9 jehňat a je to legrace,i několik hodin staré bečky běhají za mámou po pastvině. Snad jsem si příděl smůly vybral hned z kraje s těmi pěti,ťuk ťuk na dřevo :yes :hand
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Patrol »

Už jsem to zmínil v "jak bylo dnes", ale sem to patří víc. Dnes v noci mi odrodila poslední plná ovečka a zase dvojčata. Hlasitě bečela, až mě to vzbudilo, protože jedno jehně vyprdla do seníku a nemohla se k němu dostat. :chuckle Už jsou zase zavřený v připravené boudě a zdá se, že vše OK. Ze tří oveček šest jehňat( tři ovečky a tři beránci), tomu říkám splněný plán. :yes
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
zdoch
Příspěvky: 237
Registrován: 06.01.2016 13:39
Pohlaví: muž

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od zdoch »

A nějaký fotky oveček by nebyly? Krom pár fotek na prvních dvou stranách nic. A zrovna jehňata sou roztomilý :nod
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Patrol »

Nic moc kvalita fotek, ale něco jsem v mobilu měl. ;)
IMG_20180206_164506.jpg
20170227_064006.jpg
20170227_064107.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Kapo »

Jedna z minulej zimy u brata /přeštík a ovečka/
Přílohy
20170123_134351.jpg
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od MarS »

Mám u domu zatím nevyužitý pozemek cca 1500m2, který jsem od loňska nucenej 2x ročně pokosit (dříve pole) a trávu kompostovat. Je to dřina, tak hledám alternativu. Asi tedy pořídím na zkoušku 2 ovce nebo si je na sezonu půjčim. Je lepší klasický ohradník nebo taková ta ohradníková síť?
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Redneck »

Používám ovčí uzlíkové pletivo z 2 mm drátu, řešil jsem to před cca 10-ti lety a stále drží. Ještě bych doporučil pozemek rozdělit na dvě části, když vypasou jednu část, přehnat na druhou, a tak stále dokola.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Václaf »

Použil jsem staré palety a kari sítě. to rozdělení pastviny také praktikuji.
Ještě dotaz, poptávám střihače ovcí. Ten co mi to dělal do teď, už nechce. Dolní Přím, okres Hradec Králové.
Jinak ovečky toho spasou dost, byli doby, kdy jsem sekal 1ha bubnovou sekačkou a pak ručně sušil, strašné.
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Piston »

Jen tak pro zajímavost, kolik ovcí je schopný odhadem uživit hektar pastviny (aniž by zůstaly velké nevypasené kusy plochy, nebo naopak ovce netrpěly hladem)?
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Patrol »

Záleží, jestli máš seno na zimu odjinud, nebo počítáš s tím, že budeš seno získávat taky na tom jednom hektaru. Hektar totiž není moc. Já na cca 1,5 hektarech chovám 6-10 ovcí, ale seno mám odjinud. Stejně musíš občas vzít do ruky křoviňák a podsekat ohradníky, nebo s ním pomlátit kopřivy a jiné plevele, které ovce nastojato nežerou. Taky když tráva odrůstá, tak tam ty dlouhý stvoly nechaj, takže tak jednou dvakrát za sezónu některý části pozemku přejedu normální sekačkou. Počítej s tím, že náletové a mladé stromky ti ovce zlikvidují, pokud je neochráníš.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od MarS »

6-10 kusů na 1.5ha je bráno pro suchý období posledních let? Letos je vzhledem k počasí trávy docela hodně.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Václaf »

Na tom hektaru mám 22 kusů, sena v krmelci se nedotkli od března. Jinak to ostatní je pravda, dosekávám ručně kosou.
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Piston »

Mám tady odborný dotaz. Používáte při porážce ovcí jateční pistoli, a pokud ano, na jaké místo na hlavě ji tomu zvířeti přitisknete? Minule se mi nějak nedařilo a nakonec jsme jehňata pajtli klasicky. Jateční přístroj mám českou klasiku z padesátých let, závada není v ní, ale v rukou, které ztratily praxi.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Haluziak »

Kámoška tvrdí, že na temeno.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Hohepa »

Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Ovce, ovečky

Příspěvek od Piston »

Nakonec to šlo klasicky paličkou a nožem. Ale musím říci, že je obrovský rozdíl před skoro čistokrevným suffolkem a obvyklou zbastardovatělou valaškou. Ti suffolčtí beránci byli už ve svých třech měsících krásně zmasilí a s minimem tuku - který navíc mnohem méně páchl.
Odpovědět