Ovce, ovečky

Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Ovce, ovečky

Příspěvek od Desouza »

Ahoj ,

chci se zeptat místních farmářů na postřehy a zkušenosti při chovu těchto zvířat .
Docela mne zarazilo že jako chovatel ovcí/koz jsem povinen se registrovat u nějaké soukromé společnosti .
http://www.cmsch.cz/ovce-kozy/

Dál bych porosil o nasměrování k nějaké dobré literatuře či stránkám k chovu těchto zvířat . ( samozřejmně něco jsem už našel , ale je toho docela dost :) )

Obrázek
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od maci »

To musí každý chovatel, který podléhá veterinárnímu dohledu. Včelaři se musí také registrovat. Dostaneš registrační číslo a uvedeš na jakém pozemku (katastrální číslo) je budeš chovat. V případě vážné nemoci hned vědí, kolik zvířat mají v dané oblasti. Dále je to nutné, žádáš-li o dotace.
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od prvak »

Moj kolega ich ma uz asi 10 rok.
Kupil pozemok ktory oplotil.
Nemal ho kto kosit tak to vyriesil ovcami.
Na 1500m2 ich tam na jar bachne oklo 5-7 mladych.
Ziju si tam od jary az do jesene. Raz za 2-3 dni im doplni vodu.
na jesen ich spotrebuje.
Z chovu pridu zaockovane.
Maximalne ked je mesiac sucho im musi dokupit nieco na zranie.
Inac si pocvaluje ze jahnacie mlade je lahodne maso.
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od michal »

Nejlepší literatura je praxe. V chovu zvířat se budeš stále učit.Nejvíc info vstřebáš na www.ifauna.cz, sekce ovce, kozy,jsou tam praktické rady chovatelů.Až budeš chovat zvířata, zjistíš že se na tebe vztahuje plemenářský, chovatelský a veterinární zákon (tzn., podléháš veterinární správě, musíš vést evidenci, pastevní deník, specialitou je kniha zvaná chovateli ,,srací", kde podle tabulek spočítáš kolik nasere mladá ovce, stará ovce a přepočítáš to na množství dusíku, který se dostane do půdy a který nesmíš překročit).Nesmíš chovat jedno zvíře (týrání), každé zvíře musí být označeno dvěma ušními známkami,je POVINNOST! mít chovného berana (cca 6 000,-kč), pokud nemáš již porušuješ plemenářský zákon.....
Pokud chceš zvíře převézt, musíš použít autorizovaného přepravce pro přepravu zvířat...Vítej mezi chovateli.
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od OlaffLudwig »

michal: Tak to je slusna diktatura... dokonce si troufnu rict, ze to je tak kryptofasisticky :D Jako chapu veterinarni dohled, ale "sraci" kniha ? To je zase nejakej EU vymysl? Vim, ze nadmerny mnozstvi dusiku v pude nedela dobrotu

a propos: Jak clovek ovlivni fakt, ze vic/min "serou" ? Nebo si pak musi koupit emisni povolenky ? Jinak diky za odkaz, uz to taky hltam :-)
Pultik
Příspěvky: 43
Registrován: 07.02.2014 5:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Náchodsko

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Pultik »

Ahoj
Takže když si každé jaro (už cca pět let)
koupím dvě jehňátka (bez známek) a do podzimu mi sečou zahradu a já je pak uklidím do mrazáku,
tak musím být evidovaný , vést tu knihu a ještě jim pořídit berana?
donovanstangiano
Příspěvky: 293
Registrován: 11.11.2013 9:47
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od donovanstangiano »

:envy no to si děláš... Jak ti naši předci mohli vůbec existovat? Kamarád měl beránka a ten, když "posekal" zahradu šel do klobás... Myslím, že nikam nikomu nic nepsal :lol:
vmax2
Rozpadlík
Příspěvky: 83
Registrován: 10.02.2012 23:51
Bydliště: Chomutov

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od vmax2 »

Pastevni denik se vede kvůli dotacim,kdyz si koupis dve jehňata tak jedno je tvoje a druhé známého a nic se na tebe nevztahuje/1ks na osobu jako u prasete se nemusíš hlasit do centr.registru/ teda pokud nechytnou kulhavku nebo spatneho souseda ;)
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Václaf »

A nechtěj si ty dementi z EU ještě přepočítat králíky a slepice? To je jak na stavbě,na fšechno papír,vlastní nářadí (jsem OSVČ) po revizi. Fčera se nám podělál na třípatrové stavbě vrátek samo po revizi (byl objednavatele naší práce,ne náš),zaseklé lano namotané mimo buben,po demontáži a opravě jsme zjistili,že délka vymotaného lana mimo naviják odpovídá 5-ti patrové budově a po vyptávání výše jsme se dozvěděli,že v této výšce se používal před pár lety,zasekl se až teď. Takže revize typu,,dobrý den,dáte mi 500,- a je to f pořádku,nashledanou''. Tak je to se fším,ho.no jim je po soukromém mase na pastvině,na dvorku,...atd.,ale odveď desátky za bumážku :puke
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od michal »

Pultik píše:Ahoj
Takže když si každé jaro (už cca pět let)
koupím dvě jehňátka (bez známek) a do podzimu mi sečou zahradu a já je pak uklidím do mrazáku,
tak musím být evidovaný , vést tu knihu a ještě jim pořídit berana?
Ano.Pokud nezaeviduješ (tzn., že musíš mít zaregistrované hospodářství ,zaregistrovaná a označená zvířata + k tomu agendu kterou jsem popsal) vystavuješ se postihu ze strany veter. správy (porušuješ zákony).To že jsi povinen na kadavér (zbytky po zabití zvířete) objednat odvoz do kafilerie a mít doklad pro příp. kontrolu též vyplývá ze zákona.Ono je toho mnohem víc.
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od michal »

vmax2 píše:Pastevni denik se vede kvůli dotacim,kdyz si koupis dve jehňata tak jedno je tvoje a druhé známého a nic se na tebe nevztahuje/1ks na osobu jako u prasete se nemusíš hlasit do centr.registru/ teda pokud nechytnou kulhavku nebo spatneho souseda ;)
Pastevní deník musí vést každý chovatel (ať bere či nebere dotace).Je povinnost registrovat každé zvíře.
Pokud máš např. pastvinu ještě v jiném katastru, tak máš povinnost zaregistrovat- takže u mne třeba ovce mají stáj a když je vyženu na louku ( jiný katastr) tak jsou již na jiném hospodářství a z toho pro mne vyplývá povinnost to ohlásit orgánu, který ovce registruje-tzn., že každé ráno (když vyženu ovce ze stáje) bych měl poslat hlášení na Českomoravský svaz chovatelů že mám ovce na jiném hospodářství a večer, když je zaženu zpět do stáje tak bych měl nahlásit že jsou zase na pův.hospodářství.Je to Kocourkov který tak otráví, že si nakonec člověk řekne, že je lepší si lehnout na gauč a dívat se z okna než se pořád s něčím nervovat a čekat kdy kdo přijde s tím ,že něco porušuje.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

No do riti. AKo zootechnik ovciar (ovcu som pod rukami nemal asi 25 rokov :-) Zivim sa uplne inak ) mozem zpodpovedne povedat, ze uradnikom a politikom doslova JEBE !!! Daj idiotovi moc, lajstrom sa ti odmeni. ;-(
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Desouza »

Tak jsem přelouskal 154/2000 Sb. - Plemenářský zákon a Vyhlášku 202/2010 Sb. - Označování a evidence
http://www.cmsch.cz/legislativa/

Dobrá pakárna .. Fajnové jsou přestupky , pokuty jsou od 30.000,- do 2 milionu .
Ale s tou naší byrokracii už jsem se tak nějak vyrovnal , to se zvládne ... A to mi jde jen o chov pro vlastní spotřebu .
Nedej bože abych to chtěl snad prodávat , tam už je tolik lejster že bych si na to musel najmout úřednici a právníka . :)

Další příběh ohrožené přírody a lidí :
Vracíme se na český venkov. Stížnosti drobných farmářů na administrativní zátěž pokračují. Kvůli nadměrnému papírování a častým kontrolám mnozí z chovatelů končí a ti noví se bojí začít. Navzdory slibům z předchozích let, úleva nepřichází.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095 ... -nedej-se/ :lol: svět se zbláznil


Antibyrokratická komise Ministerstva zemědělství (ABK)

byla zřízena ministrem zemědělství ve snaze snížit stoupající administrativní náročnost různých opatření uplatňovaných a využívaných v resortu zemědělství.

Kontaktní adresa:
Antibyrokratická komise Ministerstva zemědělství
Těšnov 17
117 05 Praha 1
Tel.: 221 812 425
E-mail: antibyrokracie@mze.cz

Komise je podřízena vrchní ředitelce Sekce ministra. Členy komise jmenuje ministr zemědělství. Z členů komise jmenuje předsedu ABK.

Předmět činnosti

členové komise prostřednictvím organizací, které zastupují v komisi a prostřednictvím zemědělské veřejnosti, vyhledávají případy zbytečné administrativní zátěže, tuto evidují a předkládají k projednání ABK.
členové komise mají právo se vyjadřovat k nezbytnosti a účelnosti požadovaných administrativních povinností v návaznosti na evropskou legislativu.
komise je připomínkovým místem pro legislativní návrhy resortu zemědělství, které vyžadují rozšíření administrativy.

A do nich ;)
Naposledy upravil(a) Desouza dne 02.06.2014 2:23, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Desouza »

pro Václaf

Takového revizáka vykastrovat :chuckle ,ale chyby děláme všichni . Minimálně by měl vrátit peníze a hoodně upřímně se omluvit . ( mohl by mít hodně problémů a kdyby se něco stalo tak půjde do chládku ) Stížnosti na revizáky http://www.ticr.eu/ oni ho srovnají to se nebojte ...
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Desouza »

Některé zkušenosti z chovu :

Ovce je vhodné chovat od dubna do zimy venku, Suffolk a Merino se obejdou bez stáje i v zimě. Na ohradu je nejvhodnější pletivo 130 cm vysoké.

Berani jsou choulostivější než ovce a jehňata, je dobré mít pro ně přístřešek a kontrolovat jejich zdravotní stav.

Jehnice a bahnice plemene Suffolk a Charollais nesnáší překrmování šrotem, většinou ho ani nepotřebují.

Jehnice zapouštět až od 45 - 50 kg. Říje - ovce srpen až prosinec, Merino méně sezónní. Beránci Suffolk jsou plodní už od 4 měsíců - včas odstavit !

Poslední dva měsíce březosti a první dva měsíce po obahnění je dobré přidávat bahnicím minerální směsi, zvláště když se nepase. Pozor hlavně na nedostatek jódu, vápníku, fosforu, selenu a vitamínů A,D,E. Jód je v kuchyňské soli. My používáme čebínskou minerální směs pro jalovice 15g na kus a den. Sůl potřebují ovce celoročně.

Březí ovce potřebují pohyb. Nedostatek pohybu a minerálních látek může způsobit výhřez dělohy. Ovce je dobré 1-2 měsíce před obahněním ostříhat.

Při bahnění je třeba, aby ve stáji bylo alespoň 5 stupňů, venku raději víc, hrozí úhyn novorozených jehňat na podchlazení. Podchlazené jehně se dá zachránit vytrvalým masírováním. Den starému jehněti už mráz nevadí.

Do dvou týdnů po narození je třeba dát Combinal Selevit jehňatům - hrozí úhyn na svalovou dystrofii.
Jehňata, zvlášť malá, potřebují ve stáji čerstvý vzduch, ideální je kolem 10 stupňů. Předejde se tím infekcím. Ovce a berani Charollais v nevětrané stáji kašlou.

Jehňata se nesmí dostat k plesnivé slámě a senu.

Ovce při prodeji odčervujeme. Je dobré je asi po 10 dnech odčervit ještě jednou. Ovce a berany odčervujeme na začátku a konci pastevního období, jehňata na pastvě asi v 6, 10 a 15 týdnech. Přídavky Aldifal, Vermitan, Nilverm, Bioverm a Panacur. Přípravek Ivomec nezabírá na tasemnice. Je vhodné nechat vyšetřit trus - stačí směsný vzorek - a podle výsledků vyšetření nasadit vhodný přípravek.

Ocásky odstraňujeme v 1 měsíci kastrační gumičkou.

sepsal pan Pavel Mátl snad se nebude zlobit když to sem přepíšu . :angel

Ještě doplním stránky Svazu chovatelů koz a ovcí http://www.schok.cz/
kralik
Příspěvky: 16
Registrován: 18.01.2011 22:14

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od kralik »

no, nic se nemá přehánět.... v případě přesného dodržování předpisů vše přestane fungovat a musí se začít dotovat.

Antibyrokratická komise nepomůže... protože nemůže zrušit lejstra z EU.

Takže všeho s mírou... zásadní otázka je, kolik ovcí kdo chce pěstovat, jaké má sousedy a jaké jsou místní zvyky.....
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Terminated Account »

Jen taková malá technická/rýpnutí/odlehčení/hnidopišství - moje Alma mater MZLU Brno mě v tomto dokonale vycepovala. Pěstují se rostliny. Zvířata se chovají ;) :hand :angel
kralik
Příspěvky: 16
Registrován: 18.01.2011 22:14

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od kralik »

Já je nechovám... tak nanejvejš jehňata... pak už jsou moc těžký....
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od cipis »

Tak na to není potřeba MZLU, tohle je učivo základní školy :D
mato2722
Příspěvky: 139
Registrován: 25.07.2012 16:18

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od mato2722 »

To fakt musí byť v ČR chovateľ registrovaný? :shock: Chovám kozy už piaty rok, takúto POVINNOSŤ nemám (potvrdili mi to aj na veterine aj na PPA)...jedine, ak by som chcel registrovaný chov, teda mať štatút SHR (samostatne hospodáriaci roľník - farmár) a dodávať výrobky do obchodov...a to mám kozy pod dohľadom veterinára, najmä kvôli borelióze a encefalitíde...
Odpovědět