Ovce, ovečky

Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Václaf »

Jsem stejného názoru,jak je to tedy doopravdy dle zákona ?
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Desouza »

Vyhláška 202/2010 Sb. - Označování a evidence - (novela vyhlášky 136/2004 Sb.) - úplné znění 2010
http://www.cmsch.cz/store/vyhlaska-213- ... 2-2010.pdf

Oddíl 5
Označování ovcí a koz § 22

Způsoby a termíny označování ovcí a koz

(1) Každá ovce nebo koza musí být nejpozději do 6 měsíců od narození, vždy však před tím, než opustí hospodářství, kde se narodila, označena v souladu s přímo použitelným předpisem Evropské unie o stanovení systému a evidence ovcí a koz dvěma identifikačními prostředky.

atd ... je toho mnoho .
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Václaf »

Manželky a děti se též dle EU musí značit? Co psy? mám tři,nebo králíci? Ještě mě napadá,kolik rohlíků mohu mít v mrazáku abych neporušoval vyhlášku? Ať jdou normálně do pí.i dobytci líní :head :beer
mato2722
Příspěvky: 139
Registrován: 25.07.2012 16:18

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od mato2722 »

no ale to platí zrejme pre registrovaných chovateľov - farmárov... inak by mi neoznačené zviera nemal veterinár ošetriť :) a Štátny veterinárny a potravinársky ústav by mi teda nemal vyšetriť vzorky mlieka, keď nie som registrovaný :D inak, ak si nejaký eurohujer myslí, že mi bude prikazovať, čo môžem a čo nemôžem chovať na mojom vlastnom pozemku, tak sa teda k*revsky mýli...pre pár drobných za VDJ nebudem zvieraťu cvikať uši... :moon
Asi pred 3 rokmi mi pred barákom zastavilo auto s nejakou "dôležitou" nálepkou na dverách, tajtrlíci, ktorí vystúpili, sa tvárili ohromne dôležito a hneď mi išli vypisovať pokutu za to, že nemám označené kozy...hnal som ich kade ľahšie a keď som sa na ŠVaPS sťažoval, čo je to za bordel, tak mi povedali, že oni také kontroly nerobia, ani na ne nemajú oprávnenie a nabudúce aby som si poznačil ŠPZ a volal políciu, lebo je to podvod. Podľa úradníkov NEMÁM povinnosť zvieratá registrovať, pokiaľ nežiadam o dotácie a nechcem registrovať chov/farmu...
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Desouza »

:roll:

2. Registrace chovatelů a registrace zvířat v ústřední evidenci
2.1. Registr chovatelů
2.1.1. Kdo je chovatelem ?

Chovatelem je každý, kdo zvířata drží, nebo se o ně stará, třeba jen na přechodnou dobu. Chovatelem tedy nemusí být pouze majitel zvířat, ale například i ten, který se o zvířata někoho jiného stará ve svých nebo pronajatých prostorách, tato zvířata krmí a ošetřuje.
Povinnosti, týkající se evidence zvířat (ovcí a koz), se vztahují na každého chovatele. Povinnosti evidovat zvířata se také vztahují na provozovatele jatek, shromažďovacích středisek, uživatelských zařízení, asanačních podniků a na obchodníka (s vlastní stájí), kteří jsou schváleni a registrováni orgány veterinární správy nebo Ústřední komisí na ochranu zvířat (ÚKOZ).
2.1.2. Zahájení evidence

Chovatelé, kteří začínají s chovem hospodářských zvířat, si musí nejprve zaregistrovat své hospodářství.
2.2. Zaregistrování hospodářství
2.2.1. Co je hospodářství?

Hospodářství je jakákoli stavba, zařízení nebo místo, včetně chovu pod širým nebem, kde jsou zvířata jednoho chovatele držena, nacházející se na jednom katastrálním území.
Pokud hospodářství zasahuje souvislým způsobem (např. pastvina) do více katastrálních území obce (bez jakéhokoliv přerušení) registruje se jako jediné hospodářství.
Naposledy upravil(a) Desouza dne 20.06.2014 22:44, celkem upraveno 1 x.
mato2722
Příspěvky: 139
Registrován: 25.07.2012 16:18

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od mato2722 »

tak to teda máte veselé, v SR sa to vzťahuje len na podnikateľské subjekty.. zákon 39/2007 Z. z.... ale ďalší dôvod, poslať EU do :moon
nojman
Příspěvky: 12
Registrován: 15.03.2014 10:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Krušné hory

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od nojman »

Ona ta povinnost registrace dříve nebývala. Resp. byla, ale až od cca 4 kusů ovcí nebo koz. Ale pak se v Evropě rozmohla epidemie modrých jazyků (nebo jak se ta nemoc jmenovala) a kvůli povinnému očkování se muselo registrovat už od jednoho kusu. No epidemie pominula, povinné očkování taky, ale nutnost registrace zůstala. Jak typické :-)
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Seldred »

Nedělejte si z toho zas takovou hlavu, ovce mám 5 rokem a kontrolu jsem neviděl ani jednu. Občas dohlásím změny stavu (dost nepravidelně a dost pozdě od udané změny) a je jim to jedno (zjištěno přímím dotazem, jestli jim to nevadí). Kolem mě má ovce docela dost lidí bez jakékoliv registrace a nikoho to nezajímá, respektive dokud nebude Evropou zase lítat nějaká nákaza tak ani zajímat nebude. Ovce mi běhají vedle docela rušné silnice za plotem BEZ ZNÁMEK a kupodivu to opět nikomu nevadí. Známky mám v hrníčku, ovce se jimi zachytávají o plot a nechci aby trpěli při procvakávání uší.
Takže se nebojte když chcete vypást zahradu s 2-3 ovcema, klidně se zaregistrujte jako chovatelé, stejně v takovém množství nikoho nezajímáte a jehněčí je prostě dobré :-)
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Desouza »

Ale no tak , úplně to slyším .. " ty ovce nejsou moje " :lol:

Dobře jsi poznamenal , dokud Evropou nebude létat zase nějaká nákaza . No právě , říká se tomu Epizootie – hromadné nákazy zvířat . Je to jedna z možných krizových situací .

Ale jo , kvůli párku ovcí vás nikdo buzerovat nebude ... Když je nebudete moc ukazovat . ;)
nojman
Příspěvky: 12
Registrován: 15.03.2014 10:46
Pohlaví: muž
Bydliště: Krušné hory

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od nojman »

Přesně tak. Běžný český udavač stejně netuší, že nějaká povinná registrace existuje :D
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Patrol »

Ještě pár postřehů pro začínající. Když jsem pořídil první pár od místního chovatele, kterej je má po stovkách kusů, přeskočily 170cm plot z kulánů a vrátily se ke stádu. Po druhém útěku jsem jim udělal na hřbetě sprayem značku,snadno se pak identifikovaly i z dálky. Po třetím útěku jsem zvedl malou ohradu až na 2m to už nedaly. :D
Tedy doporučení:
- Když kupujete nové ovce pro malý chov, kupte je z malého chovu, kde jsou zvyklé na lidi.
- Označte je na hřbetě sprayem.
- Alespoň 14dní je držte v malé, ale vysoké a pevné ohradě, a choďte je krmit a zvykat si na vás. Pak už si zvyknou a stačí 3 ohradníkové špagáty do výšky pasu.
- Malou pevnou ohradu stejně potřebujete, když je budete chytat dvakrát do roka na stříhání,očkování,odčervení.
- Když je jdete krmit volejte na ně, usnadní vám to do budoucna jejich shánění.Já volám OVENY,OVENY,POTVORY, a dávám jim tvrdej chleba z ruky. Kdykoli je pak přivolám z jakékoli slyšitelné dálky.
- Podle zkušeností jiných, raději nikdy nekrmím z ruky berana. Nebál by se vás, a kdyby jste se pak otočili, mohl by vás drcnout do zad, dožadujíce se pamlsku. Ovce vám jen tak ožužlá ruku.
- Plastové bílé tyčky vydrží jen několik let a lámou se po přemrznuti. Dřevěné kůly vždy jako roh ohrady, nejlépe akátové. Plastová tyčka se v rohu ohne a prověsí špagáty.
- Využijte živé plané stromy, stromky a keře, do kterých našroubujete izolátory, pokud to jde. Asi po třech letech izolátor jen povyšroubujete, aby nezarostl do kmenu.

Dnes se nám narodili dvě jehňata. I s mámou jsem je zavřel na pár dní do boudy. Má dnes v noci ještě mrznout a navíc si na ně máma víc zvykne a nebude jim utíkat.(To někdy dělají prvorodičky.)
20120626_065421.jpg
20150319_182121.jpg
Naposledy upravil(a) Patrol dne 03.02.2016 23:53, celkem upraveno 1 x.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

Pekna robota :-)

Kedysi, ked som est robil pri ovciach, sme zasa sukromnicke ovecky, ked sa vyskytli (dovoz cca200 kusov z rumunska) neznasali :-D Tie svine si robili co len chceli, ani zaboha sa nedrzali v stade, parkrat mi na pasienkoch vyzrali obed z tanistry, pozuli knihy co som si bral na zahnanie nudy, cigarety, dodrbali psa, ten sa ich potom bal. No predstav si, ze na luke z troch stran les sa ti 280 kuriev zacne rozbiehat na vsetky strany a pes sa boji :-/ VESELOOOOOOO BOLOOOOOOO, ked som ich zhanal zo susednej dediny ked presli cez les.
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Patrol »

Díky, ještě dodám "Manipulaci s ovcí".

Když ovci chytnete a otočíte na záda, sedí na prdeli, ani se nehne. Používají to střihači.
Použil jsem to i v autě při převozu berana, ale pozor, nesmí to být dlouho(cca 30min=OK), beran se pak začal dusit.
Při převozu jim dobře svažte nohy a položte je na bok.

Když chytnete ovci za zadní nohu a zvednete jí(tu nohu) můžete jí s užitím malé síly donutit jít tam kam chcete vy.
20141109_150729.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

Presne, taneto posaz sa pouziva aj pri osetrovani, cisteni paznehtov :-) Len ja som pri tom sedel :-D Ked sa ta kucerava svina zacala trepat, sem tam som dostal zboku hlavou knockout :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Patrol »

On si u toho stříhání taky dřepne. Tuhle fotku jsem vybral, aby bylo dobře vidět, že ten beran sedí v klidu, i když je jen opřenej zádama o nohu a nikdo ho nedrží.
Stříháme vždy před zimou, aby se jim utvořila souvislá vrstva chlupů, do které neproniká voda a sníh snadno oklepou. Pokud necháte srst přerůst, chlupy se rozestoupí, utvoří pěšinku, kterou proniká voda na kůži. Pak někdy stříháme i na jaře, aby jim nebylo v létě takový vedro. U stříhání vždy ošetříme paznehty a odčervíme.
Víc práce s nima není, leda při porodu( už jsem dvakrát tahal jehně ven ), asi 14 dní po narození dávám jehňatům gumičku na zaškrcení ocásku( bez ocásků jsou ovce čistější ), nebo když opravuju ohradníky.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

Klasika :-D Asi nemas prilis velke stado. Vtedy som mal sam na starosti 390 mladych rociek (jarky), cize som nedojil. Ale minimalne raz za mesiac som musel tak desat patnast blbiek oddelit a osetrit zaparene a hnisajuce paznehty. Nebehali imrvere po bahne, cez sezonu boli pod strechou a podstielalo sa pod ne a aj tak mavali podobrate paznehty. Je ale pravda, ze stavropolske merino je na haksne nachylnejsie ako ine tradicne plemena.

Strihali sme raz do roka myslim ze to bolo vzdy zaciatkom maja a nevidel som strihaca, ktory by pri strihani sedel. Nestihal by ostatnym :-D a mal by mensiu vyplatu :-D No a pri koteni na prelome rokov a v januari to boli 24 hodinovky :-) .Reprodukcne stado malo 780 kusov :-D + minulorocna jarina, takze kazdu hodinu kontrola v ovcine a oddelovat cerstve matky od stada. Ruku v ovci som mal nespocetne krat. Ono to plemeno uz bolo dost preslachtene, tak mavali dost casto problemy. S veterinarom som si uz tykal po tyzdni :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Patrol »

Dělat to takhle ve velkém, to už je jiná liga.
Běžnej rozpadlík si asi hned nepořídí sto a více hlavé stádo, tak i moje poznatky jsem sem hodil hlavně kvůli těm začínajícím, co chtějí vlastní živou zásobu masa kolem domu.
Já původně pořídil čtyři ovce na spásání sadu ve stráni, a teď to už několik let držím do deseti kusů, optimálně tak pět, šest a jehňata. Mám příliš mnoho dalších zájmů, takže jsem ovce volil jako téměř bezúdržbové zahradní sekačky a zdroj vlastního masa. Myslím, že to co mám je tak optimální počet, který nedá moc práce. Je teda fakt, že nedělám ani seno, které na zimu kupujeme od švagra v balíkách. 8-)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

AK by si aj dojil, tak pre 4 clennu rodinu je idealny pocet okolo 15 kusov + baran, ktoreho vymenis raz za dva tri roky :-) Ale to je pre cloveka, ktory je rolnikom so vsetkym co k tomu patri :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Václaf »

baran, ktoreho vymenis raz za dva tri roky :-)

Ahoj,hloupě se zeptám,proč?
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

ABy si nemal namiesto oviec v chove faraonov :-D Baran (vseobecne ovca) je tupe zviera. Vymenou barana za ineho, bud mladsieho, alebo rovnako stareho do ineho chovatela nedovolis, aby sa ti v stade nahodou nevykytol incest :-) Ale mozes menit aj ovecky a barana si nechat az do jeho nepouzitelnosti. Zalezi na tom, ako otacas stado :-) Je to system bud vymena barana, alebo menis mlade ovce s niekym za ine a stare konzumujes :-) Tak udrziavas v chove vzdy cerstvu krv :-) Je to stary sposob, kym este nejestvovali plemenne knihy :-) Barani sa menili na dost velke vzdialenosti aj dva tri dni cesty konskym zaprahom :)
Prežiť !!!
Odpovědět