Ovce, ovečky

Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Václaf »

Tak letos je to úplně na prd,nevím co je kde špatně :( Jehňata nade mnou vedou 5:0 7.1. se narodily první dvě,když jsem je objevil,byli olízané a bečka (máma) u nich. 8.1. obě uhynulé,matka se na ně vys.ala,už je označená a půjde na pekáč,udělala to podruhé (2:0). Minulý víkend bečka vyhřezlou dělohu,přivolaný veterinář vše narovnal zpět,ale jehně nešlo vyndat. Bylo v děložním rohu a ten nějak přetočený,prostě nebyla cesta ven. Vet nařídil ovci porazit,že císař nemá smysl. Při vyvrhování jsme vyndali dvě veliká jehňata (4:0) Dnes jsme s kolegou a jeho syny kydali hnůj okolo jeslí a jedna bečka polehávala,v poledne si zalezla do salaše kde jsem ji dopřál klidu a odešel na oběd. Po návratu zjištění,že úspěšně odrodila jedno normálně velké jehně mrtvé (5:0) To už není normální abych měl 100% úhyn jehňat,to se mi ještě nestalo. Soused má obdobné problémy s králíky také od loňska,samice nechtějí držet samcovi,takže pravděpodobně také žádné mladé mít nebude :ne
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od jolky palky »

Vašku, to s králikama potvrzuji. Od září ani ho*no. I staří a zkušení chovatelé říkají totéž.
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od štaflík »

Je mi líto Václafe, musí to být frustrující, hlavně pro někoho, jako Ty, kdo se k těm offcím zjevně chová s vlídně a s respektem k živému tvorovi.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

Vaclav Vzorky uhynutych daj mikrobiologicky vysetrit tie kraliky tak isto. Akosi sa mi to nepaci. Velmi nepaci :-(
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Patrol »

Vloni jsem to měl 50:50 , ale měl jsem prvorodičky, tak doufám, že letos to bude lepší. Nějak se furt nemůžu dokopat, abych udělal více oddělených chlívků.Po této informaci od Václafa se asi přinutím. Moje ovečky obvykle začínaj rodit až tak v půlce února, ale co kdyby.
To Václaf: Máš ještě další oveny březí? Letos je hodně vlhko a málo mrzlo. Sežeň ještě slámu na podestýlku, nebo dej do přístřešku seno na palety, ať nemaj zimu a vlhko od země. Když ovena odrodí, zavřu jí i s jehnětem na pár dní do separace. Je s tím víc práce, ale je to jen na chvilku.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Václaf »

V březí jsou fšechny :D (ještě 8ks) nemám takové stádo jako Bača :rofl Balík sena samozřejmě mají na paletě a slámou podestýlám pravidelně. Rodící ovci neodděluji od stáda,dříve jsem to dělal,ale byli z toho dost nervozní. Loňský rok jsem měl skoro jako Ty 48:52 (7 živých na 15 narozených)
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

Chlapi, ale toto je VELMI VYSOKA umrtnost. Dali ste svoje hracicky vysetrit na nakazlivy potrat ?? Uz netusim ako sa ta choroba vola, ale je velmi virulentna a dochadza k tazkym potratom s nasledkami ako popisal Vaclaf. Mrtvo narodene jahnata, vyhrezy maternice, alebo creva, dochnutie cerstvo narodenych jahniat aj ked su dokonale zaopatrene chovatelom aj matkou... To ochorenie je prenosen aj na ine zvierata a myslim ze ajna cloveka, ktory sa stane prenasacom. Nechcem strasit, ale vy mate obrovsku umrtnost. Ked som est e rpi ovcia ch robil a aj v skole sme mali stada od 300 do 800 kusov a uhyn bol tak priblizne do 20 jahniat z toho najvacsieho stada. A to nebolo nic zvlastne ze zrali zamrznutu silaz, plesnove seno a podobne chutovecky. za krasneho sociku samozrejme :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Patrol »

Já mám malé stádečko, vlhká a mrazivá kotlina, a tři z pěti ovcí byly prvorodičky. Jen jedno jehně umřelo při porodu, dvě do tří dnů a jedno asi zabila jedna z ovcí jako konkurenci svých jehňat( proto je budu raději oddělovat). Letos doufám v mnohem lepší procentuální úspěšnost. Zredukoval jsem vloni stádečko na tři bahnice a jednoho berana. Tak uvidíme, jak to dopadne, už jsou pěkně kulaté.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

Ok jasne :-) U teba to asi nehrozi. Ale aj tak by som nechal tie ovecky vysetrit :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Václaf »

Tak dnes narozen pěkný párek,maminka se stará,prťata zrovna bumbali když jsem k nim přišel,tak uvidíme. Samo veterináře zkontaktuji,jen když jsi mi to napsal,tak to jehně už bylo zakopané a vyndávat ho nechci. Ovce mají veterinární péči dvakrát do roka,ale samozřejmě tam něco být může. Doufám,že smůly jsem si už vybral dost,ještě je na řadě 6 bahnic a je po všem,zase na rok :hand
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

Jahna vykopavat nemusis :-) STaci vysetrenie krvi matky a v podstate ostatnych oviec. Uz som si spomanul (dufam, ze spravne) ako sa ta choroba vola ak ma pamat neklame mala by to byt Bilharzioza. :-) Drzim palce aby vsetko vyslo k tvojej spokojnosti. :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Kapo »

Bačo, asi si si nespomenul dobre. Bilharzióza nie je choroba, ale črevný parazit. https://primar.sme.sk/c/4117278/bilharz ... miaza.html

Kamarátovi raz tiež uhynuli v priebehu dňa čerstvo narodené prasiatka. Celý vrh. Veterinár zistil, že boli začervené. A tiež kamoš pravidelne odčervuje a má pravidelnú vet. starostlivosť.
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Kapo »

Ovce chová brácho. Ale niekedy sa stávajú také blbosti. Napríklad je v stáde baran, a ten používa ovce ako boxovacie pytle.

Ale možností úhynu je vela. Ako tak čítam, tak ani Veterinár niekedy nevie.... https://www.ifauna.cz/ovce-kozy/forum/r ... ivne-uhyny#

.........""Pasterelóza jehňat je vysoce nakažlivé onemocnění jehňat, zejména ve stádech s vysokou užitkovostí a rychlým růstem jehňat.
Postihuje jehňata bez rozdílu stáří a zejména ve stádech bez historie této stájové nákazy má fatální průběh.
Projevuje se perakutními a akutními respiratorními problémy jehňat s vysokými úhyny. Zejména v případě perakutních průběhu může být průběh někdy tak rychlý, že jehňata hynou bez jakýchkoli klinických příznaků.
Původcem je baktérie Mannheimia (Pasteurella) hemolytica a Pasteurella trehalosi. Uvnitř druhu Mannheimia (Pasteurella) hemolytica existuje 12 sérotypů a druh Pasteurella trehalosi má 4 známé sérotypy. Obě tyto baktérie přežívají v horních dýchacích cestách a v mandlích klinicky zdravých ovcí. V případě stresu dokáží velmi rychle vycestovat z mandlí a rychle se pomnožit v plicním parenchymu.
Predispozičními faktory jsou: management stáda (manipulace se stádem v horkém počasí, zákroky jako kastrace, odčervení, značení jehňat ap.), počasí (vysoká teplota nebo chladno, vlhko a větrno) a další souběžně probíhající infekce (zejména enterotoxémie a endoparazitózy).
Akutní průběhy jsou charakteristické náhlým vznikem dýchacích potíží, vysokými teplotami (41 až 42 oC) a četné úhyny za příznaků krvavého výtoku z nosu.
Nejčastější období vzniku akutní pasterelózy je pozdní podzim a brzké léto........ ""
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

ZO skoly som uz 34 rokov prec :-D takze na omyl mam ake take pravo :-) A ad BARAN, je pravidlom, ze po "jebacke" ma byt baran od oviec izolovany. Z dvoch dovodou, prvym je agresivita voci ovciam z dovodu dominantneho spravania sa a druhy dovod je, prevencia voci vysileniu sa samotneho barana :-) Dnesne preslachtene plemena to maju v hlave troska poprahadzovane, taze bude skakat na obvce dovtedy, kym mu nedojdu sily, alebo to, ze uz vsetky pretiahol :-D CO byva vo vacsine pripadov prieneskoro a v ohrade najdes uz iba vytrtkanu handru :-D vhodnu na vyskopenie a po pol roku na gulas :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Kapo »

Dnes v čase internetu dobrá rada aj tak nemá žiadnu cenu. ;)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Václaf »

Dospělý beran údajně zvládne 50 beček,já mám ve stálém stavu cca 10,takže ať si trtká jak chce,nejspíš se nevyskáče. Ale měl jsem tu jednoho,byl úžasnej mazel,ale jednou přišla doba kdy mu mrdlo v kouli. Potřeboval jsem pracovat v ohradě kolem salaše a ten dement na mne neustále útočil,asi jsem byl konkurence,nevím. Párkrát dostal kopanec,pak jsem o něj přerazil násadu,dokonce jsem ho měl i povaleného pod sebou a držel jak vzteklého psa,houby platné. Když mě za chvíli napadl znovu a já se málem pořezal motorovou pilou,tak už jsem byl vzteky bez sebe. Nikdy by mne nenapadlo,že zmlátím berana teleskopem,ale kurva,kdo je tady vedoucí :hand Ve finále skončil na pekáči,ale né proto,že měl špatnej den,ale udělal si něco s nohou,jeho občasné kulhání jsem vyhodnotil špatně,dostal zánět kloubu a ve finále jsem ho našel uplně mimo mísu ležet v potoce a chodil jen doprava a pořád samozřejmě do něčeho narážel. PO jeho porážce jsme si koupili ruční naviják s kladkou,měl kolem metráku a pověsit ho byl úkol dost nahovno. Jinak jsou to zlatíčka,teď se mi tam honí tři jehňátka kolem jeslí,je legrace je pozorovat při hrách :rofl
Ještě k tý radě v dobách internetu,raději poslechnu Baču který má reálné zkušenosti,nežli hledat něco na netu k čemuž mám třeba neúplné indície :hand
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Kapo »

V tomto ti ale nemôžem dať za pravdu. Vzhladom na otvorené hranice a velkú migráciu ludí a zvierat sa môžme stretnúť bežne aj z nie bežnými ochoreniami. A to škola a vedomosti z minulého storočia nemusia byť nič platné.
Dnes je napr. anémia koní najväčší strašiak u koňákov. A pred nedávnom nikto nevedel, že existuje. :?
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Baca »

SUhlasim s oboma cez stvrstorocie stare a o nieco malo vyuzivane info nemusi byt relevantne, ale na druhej strane prevencia je lacnejsia nez kafileria ( vo vacsine pripadov). K tomu utocnemu baranovi - mal som pod dozorom stavropolske merino 45 dospelych kretenov. Neucinkovalo porizko z lopaty, neuzinkovali kopance, neucinkoval hluk a krik. UCINKOVALO stare plechove vedro a dobre mierena pecka medzi rohy, to chvilku stal a vyhodnocoval, preco ho bije nenastartovany traktor :-D Efekt blebaku po krorom jebnes bodakom :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Patrol »

Tak dnes první dvojčata, ovenka i beránek. Otřel jsem je senem do sucha, trochu jim máznul pupky zbytkem dezinfekce a zavřel jsem je i s mamkou do boudy. Mají tam na paletách podestýlku sena, žlab s vodou a nefouká na ně. Koukal jsem, že se za chvilku přisáli, tak snad vydržej.
Hodil jsem tam oveně na přilepšenou i pár jablek,kus kamenný soli a pár kusů tvrdýho chleba.Zasloužila si to. :clap
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Ovce , ovečky

Příspěvek od Patrol »

Dnes další dvojčata. Zase beránek a ovenka. Na rozdíl od toho předchozího porodu dnes dost mrzlo(-13°C holomráz). Ráno, než jsem šel do práce, jsem byl ovenky zkontrolovat a dát jim tam vědro nezamrzlé vody. Ovena měla už lůžko venku, stála stranou od ostatních a bečela. Musel jsem do práce, tak na to přijela dohlídnou tchyně, a po odrození je zase zavřela do připravené boudy. Prej pijou a hopsaj, tak to asi bude OK. :yes
První jehňata už jsou venku mezi ostatníma ovcema a na ocásky dostala zaškrcovací gumičky. :mrgreen:
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět