Osel

Co bude te používat k tahu v PA době ?

Koně
6
21%
Skot
9
31%
Lidi
8
28%
Osly
2
7%
Muli nebo mezky
1
3%
něco jiného
1
3%
nevím
2
7%
 
Celkem hlasů: 29
zvuk
Příspěvky: 79
Registrován: 30.03.2014 10:15
Pohlaví: muž

Osel

Příspěvek od zvuk »

Zdravím rozpadlíci,
chci vám představit jedno skromné zvíře.U kterého se mi zdá že je přímo idealní pro PA.
Text budu kopírovat z internetu uvedu zdroj a jiným písmem.

Osel domácí

Původ

Jako hlavní předek se uvádí africký osel divoký (Equus asinus). Jsou popsány tři základní poddruhy (divoký osel somálský, danakilský a núbijský). Poslední dva jmenovaní zástupci však již v původní domovině vyhynuli. Pouze divoký osel somálský přežívá v počtu několika desítek kusů v severní části Sahary. Na vyšlechtění osla domácího se podílel především podruh núbijský. Předpokládá se, že zdomácnění proběhlo ve starověkém Egyptě za vlády faraónů a staveb pyramid. V římské době se používal osel jako soumar. Často se zapřahal do žentouru, který poháněl mlýnské kameny. Pro svoji osobnost se osel objevuje v biblických příbězích a koránu.
Obrázek
A proč je vlastně osel tvrdohlavý a má odlišné chování oproti jiným lichokopytníkům? Blízký příbuzný kůň má zakódované jiné únikové reakce než osel. Při ohrožení se plaší a tryskem uniká z místa nebezpečí. Osel domácí zdědil své instinkty po divokých předcích. Život v malých skupinách v oblastech pouštního charakteru znemožňoval oslům se zachránit útěkem. Při ohrožení se naučil osel vyhodnocovat nebezpečí dopředu a z toho pramení jejich opatrnost. Mezi jeho přednosti patří sluch. Díky svým dlouhým uším dokáže zaznamenat zvuky s vysokou frekvencí a otočit své slechy o 180 stupňů.

http://www.ifauna.cz/kone/clanky/r/deta ... vodce-clov

Každý, kdo blíže osly nepoznal, klade s takřka železnou pravidelností dotaz na tvrdohlavost a poznámku o tom, že oslů je v okolí jistě dost. Těch dvounohých. Přiznávám, že tyto duchaplnosti mne po nějakých dvaceti letech, co je slýchám, už těžko donutí byť jen ke zdvořilému úsměvu, i když vím, že pramení z neznalosti, a v mnoha případech je v této souvislosti považuji spíše za urážku oslů...
Připouštím však, že jsou situace, v nichž to může vypadat právě jako souboj člověka s tvrdohlavým zvířetem. Například když se osel „zasekne“ před potokem (i pouhou louží), příkopem, mostem - místy, která mají společného jmenovatele „nebezpečné neznámo“. Osli jsou od přírody velice obezřetná zvířata. V domovině jejich předků zdolávali terén velice náročný na pozornost. Nemohli si dovolit šlápnout vedle. Potřebují jistotu, že místo, kam mají šlápnout, je bezpečné. Tu jistotu jim musí dodat člověk. S vámi přejde louži (nejde jenom o vodu, ale i lesklou plochu), přeskočí potůček, přejde lávku... Pokud se to nedaří a vy vyrukujete (což je ve většině případů to nejhorší) po zlém, dovede se opravdu zatvrdit. Ale mimochodem - jak byste se tvářili, kdyby někdo nutil vás udělat něco, co ve vás vzbuzuje strach?
Osel je zvíře, které se dá naučit mnohému. Kdyby tomu tak nebylo, jistě by nebyl po tisíce let využíván jako domácí zvíře. Z hlediska učenlivosti snese srovnání s koněm. Budete-li mít to potěšení a navštívíte chovatele, který s nimi stále obdělává políčko, kdy naprosto samozřejmě reagují na slovní povely a podobně, budete možná překvapeni. Kdysi jsem mnohé kolegy chovatele překvapovala tím, že s oslem přes překážky nejen skáčeme, ale můj ušatec je dovedl i podlézat (na povel, samozřejmě). Jednoduše řečeno - osel se naučí to, co vy jste schopni ho naučit. A tady je to otázka vaší zkušenosti, citu, důslednosti a vztahu ke zvířeti, který si dovoluji zdůraznit.

Kam s ním?
Nerudovská otázka padla v okamžiku zcela jiném - my se osla jaksi nezbavujeme, ale naopak se s předstihem připravíme na jeho ubytování. Ten „předstih“ uvádím jenom pro jistotu, kdyby snad někdo chtěl začít stloukat oslí příbytek až v okamžiku, kdy už zvíře běhá po zahradě a nemaje vytyčený prostor, páchá nepravosti. Vstupuje do kytiček, žere zeleninu i okrasné keříky, drbe se o gril, který se převrací, sežvýká volně položenou krabičku cigaret... a nastávají první, obvykle naprosto zbytečné konflikty. (Něco jako když v bytě štěňátko udělá loužičku a skončí v útulku.) Pročež: mějme od počátku jasné, kde se bude zvíře pohybovat, kde bude mít svou stáj s výběhem, a hlavně - mějme to předem připravené.
Slůvkem stáj lze v případě oslů označit minimálně přístřešek, v němž nefouká, přesněji není průvan, a je tam sucho. Osel se našim klimatickým podmínkám dobře přizpůsobuje, což v chladných měsících znamená díky takřka robustně působící zimní srsti i téměř jiný vzhled. Ale aby si někdo nemyslel, že když má osel takovou dobrou ochranu před chladem, může spát v závěji jako nějaký severský pes! Mějme stále na zřeteli, že prapůvodní domovinou oslů je Afrika! Před příchodem tuhých mrazů je tudíž nutné i podle okolností stáj teplotně zabezpečit. Někdo může o obyčejném, z prken stlučeném přístřešku prohlásit, že si ho zvíře vydýchá - ano, do jisté míry. Například venku bude minus dvacet, ale osel se může radovat ze svých minus deseti... Věřím, že každý jen trochu technicky zdatný chovatel si s otázkou zateplení stáje - pokud nepostavil rovnou zděnou - dobře poradí. Výhodu mají ti, kdož chovají třeba i jiná zvířata a osel tam může být ve společně vyhřívaném prostoru pohromadě.
Co se výše uvedeného vytyčení prostoru týče, je nutno uvést, že se nejedná pouze o zabezpečení zmíněné zahrádky, keřů či jiných plodů vaší práce. Jde i o bezpečnost zvířete. V „kontrolovaném“ prostoru, tedy oslí ohradě, budete mít jistotu, že si kupříkladu nezpůsobí tržnou ránu o trčící hřebík, skobu, nejrůznější náčiní, tedy vše, co do ohrady nepatří. (Pozor na umístění vidlí, které je jistě dobré mít po ruce, ale shozené, případně i v zubech odnesené, se mohou nebezpečně válet na zemi!)
Závěrem kapitoly o umístění osla ještě poznámka (pro sadaře) - bude-li se vám zdát, že sklízíte nějak málo jablek, byť strom jimi byl obsypán, nebojte se, nikdo vám je neukradl. To jen chytrý osel postupně sklízel - stačí se drbat o kmen tak dlouho, dokud jich nespadne požadovaný počet. Když ty na zemi sežere a má ještě chuť, podrbe se znovu. Jestliže bylo vitaminů dost, pokračuje jindy.
Takže osla do PA sadu asi ne

Žere bodláky?
Máte-li představu, že budete běhat po polích a shánět bodláky, neboť to je to jediné a pravé, co osel miluje, můžete být klidní. Nechme bodláky a jiné mýty stranou a podívejme se na obvyklý oslí jídelníček.
V prapůvodní domovině se osli živili v nehostinných, dosti vyprahlých oblastech Afriky především tvrdými až ostrými druhy trav. A tráva, či zelené krmení vůbec, činí základ - máte-li možnost pastvy, je to ideální. V zimních měsících potom seno, které lze kombinovat i se slámou. Co se množství týče, počítejme na zimu přibližně 2-3 kg sena (+ slámu) na zvíře a den. . Zejména v zimních měsících nezapomínejme na sůl.Voda musí být především čistá .

Plemena oslů
Mammoth Jackstock
Obří osel vyšlechtění v americe (alibabo?) z evropských oslů.
Výška min 1,4 m největšá 1,73 m v kohoutku
Obrázek





Osel Poitou

Osel poitouský je největším plemenem domácího osla a rozměry předčí mnohá plemena koní. Dorůstá výšky v kohoutku až 170 cm a hmotnosti přes 350 kg. Je černý nebo tmavohnědý, pouze okolí tlamy je bílé nebo světle krémové. Jeho srst je hustá, bohatá, podobná vlně a splývá po straných těla, podobně jako u dlouhosrstých plemen psů. Má dlouhou splývající hřívu podobnou koňské, která často tvoří nad čelem nápadnou čupřinu. Nad vysokými úzkými kopyty mu vyrůstají nápadné rousy, tj. věnec dlouhých chlupů.
Pochází ze západní Francie, z oblasti Poitou, kde se využívá zejména ke křížení s koňmi za účelem chovu mul. Jinak slouží jako soumar, k jízdě, méně často k zápřahu. dříve sloužil ve francouzské armádě jako tahoun těžkých děl. Francouzsky se nazývá Baudet de Poitou Je velmi silný, skromný a odolný vůči nemocem, ale přitom přátelský, trpělivý a učenlivý. Dožívá se věku 45 let. V České republice je chován pouze jako zvláštnost v ZOO nebo v zájmových chovech.
Obrázek

Mezi další zajímavá plemena lze zařadit osla egyptského. Je mohutné postavy, bílé až světle šedé barvy bez jakýchkoli znaků. Je ušlechtilý a působí harmonicky. Dříve byl využíván pro jezdecké účely a podobně jako arabský kůň byl náležitě ceněn. Protože se vyskytuje hlavně v celé severní Africe, slouží dnešním chovatelům především pro těžkou práci a jeho chov a pověstná ušlechtilost upadá.

Barevně je zajímavé plemeno irský domácí osel. Tento spíše menší osel je chován ve strakaté barvě. Tmavé skvrny na bílém podkladě jsou jedno i vícebarevné. Největšího prošlechtění se tito osli nedočkali v zemi svého původu v Irsku, ale v USA. Nad jejich rozvojem za velkou louží dohlíží speciální klub irského domácího osla.

https://www.youtube.com/watch?v=kz7PjE_Tffg
https://www.youtube.com/watch?v=Mgh1QjDYbo8
https://www.youtube.com/watch?v=AHpndjcI0Dk#t=138
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Osel

Příspěvek od Kapo »

A kde zoženieš v PA období osla, koňa, mulu, či skot?
Ja by som rád používal svoje kone, ale je malá šanca, že si ich uchránim. Buď mi ich zrekvíruje skapínajpúci systém, alebo mi ich ukradnú a zožerú. Koniec romantiky, koniec hlásenia. :mrgreen:
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Osel

Příspěvek od herman »

Jo, osel je ideální PA tahoun. Již jsem zde, tuším ve vlákně o vozidlech, o tom psal.
zvuk
Příspěvky: 79
Registrován: 30.03.2014 10:15
Pohlaví: muž

Re: Osel

Příspěvek od zvuk »

to Kapo : kde seženeš slepice,králíky,zbraně ? jediná možnost je se připravit předem nebo potom barter který může být hodně nevýhodní.
Kdybych počítal s tím že mi všechno zabaví tak bych se na to moh vys.... a najít si nějaké vysoké místo a skočit
(dobytek se schovával v do lesů ;) )
zvuk
Příspěvky: 79
Registrován: 30.03.2014 10:15
Pohlaví: muž

Re: Osel

Příspěvek od zvuk »

http://www.calinesse.cz/osli-mleko/
Oslice po odstavení oslátka (po 6 měsících ) může dávat výživné mléko cca 2l mléka deně (koza 2-4 litrů) mléko je hodně drahé cca 400 - 1000 kč litr
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Osel

Příspěvek od Kapo »

Zvuk, to ja už všetko mám. A ty? Máš toho osla?

Na barter potrebuješ mať riadne lukratívny tovar. Alkohol, tabak, drogy, potraviny. Ale pri obchode ťa aj tak o to ošklbú.

Ešte je otázne, čo budete chcieť na zvieratách prevážať. Veď nebude čo, a bude to životu nebezpečné, vytiahnuť tolko veľa mäsa na cestu...
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Osel

Příspěvek od kregan »

Jednou sem byl na vandru s chlápkem, kterýmu nes věci osel. Problém byl v noci, kdy se osel bál zvuků lesa a celou noc hýkal tak intenzivně, že to bylo slyšet na kilometry daleko.
zvuk
Příspěvky: 79
Registrován: 30.03.2014 10:15
Pohlaví: muž

Re: Osel

Příspěvek od zvuk »

to kregan : je fakt že osel někdy hýká i když se nic neděje no prostě musíte mít dobré sousedi
zvuk
Příspěvky: 79
Registrován: 30.03.2014 10:15
Pohlaví: muž

Re: Osel

Příspěvek od zvuk »

Zvuk, to ja už všetko mám. A ty? Máš toho osla?
No vidíš co když ti to zrekvírujou ? kde seženeš potom ty králiky atd
osla ještě nemám :arrow: sháním velké plemeno osla (u nás jsou jen malá plemena ) nejlíp chovný pár
Na barter potrebuješ mať riadne lukratívny tovar. Alkohol, tabak, drogy, potraviny. Ale pri obchode ťa aj tak o to ošklbú.
vím
Ešte je otázne, čo budete chcieť na zvieratách prevážať. Veď nebude čo, a bude to životu nebezpečné, vytiahnuť tolko veľa mäsa na cestu...
jo orat ručně pole nebo sklízet to bude pěkná dřina zvlášt třeba takových 10 h s permakulturou na mě nechod
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Osel

Příspěvek od Kapo »

10 h je desať hodín, asi to malo byť 10 ha, nie? A pozerám, že máš dosť romatické predstavy. :lol:

Predpokladám, že už si z oslom oral. Ja mám všetko pripravené, /kobylu, chomút, povoz, pluhy, brány, pole neorané.../už sa to len spolu s kobylkou naučiť. Ale to radšej zoberiem rýľ, a idem ručne :)

Ono neviem, či polnohospodáriš, alebo len tak fantazíruješ. Ale pre PA dobu treba začať inak rozmýšlať. Niektoré plodiny dopestuješ aj bez orania. Hlavne nenápadnosť bude dôležitá. Topinabur, fazula, bôb, zemiak... budú schodnejšie, ako lány obilia.
zvuk
Příspěvky: 79
Registrován: 30.03.2014 10:15
Pohlaví: muž

Re: Osel

Příspěvek od zvuk »

všechno vybavení mám po dědovi ;)
zatím se starám o 1 ha "sad" a 2 ha pole :) dalších cca 11 h má pronajeté družstvo kterému chci vypovědet smlouvu

bezorebné plodiny jsou super ale musíme říct také že výnos oproti bramborám bude asi menši krom třebe topiamburů které mají inulin který lidské tělo nedokáže zpracovat mají pro to nízkou kalorickou hodnotu
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Osel

Příspěvek od Kapo »

Tak to je fajn. Aspon máš teda reálnu predstavu. ;)
Topinabur vieš velmi dobre aj skrmovať-vnať aj hluzy. A máš stále dáku železnú rezervu, že neprídeš o všetko.

Na slovensku cigoši bežne kradnú psov a úrodu, za účelom konzumu. Občas nepohrdnú ani koňom. A vôbec im nevadí, že nie je ich, a to žijú zo soc. dávok. Keď ich prestanú poberať, môžme sa poberať :)
https://www.youtube.com/watch?v=JPyfHidf8gg
zvuk
Příspěvky: 79
Registrován: 30.03.2014 10:15
Pohlaví: muž

Re: Osel

Příspěvek od zvuk »

no naštěstí tady takové občany nemáme ale po PA to bude asi na pastevce s kosou
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Osel

Příspěvek od bacil »

Dovolím si odbočit k té kobyle. U cikánů, pokud nejsou exkomunikovaní z cikánské komunity, je to tak, že jakékoli peníze co mají odevzdají, až na nějakou malou částku, svému vajdovi. Pokud chce novou televíziju, že stará se mu rozbila (ne že si ju rozbil), jde za vajdou a ten mu ji nějak sežene. Cokoli potřebují. Na jídlo jim nechal, když to prochlastají, nemají, a kradou. Drobné krádeže se jim tolerují a jsou i jejich naturelem, nesmí dělat velké průsery nebo vraždit, pak jsou vyhnáni a pozbývají veškerých výhod - například lživá alibi druhých při vyšetřování.

Ta kobyla pro jejich komunitu není velký průser, ikdyž za to půjdou sedět.
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Osel

Příspěvek od Dáda »

I když nemám žádné vlastní zkušenosti, dvě poznámky k tématu:
- Za feudalismu byl na našem území osel nejčastěji chovaným pracovním zvířetem poddaných.
- Známý, který bojoval v Čsl. armádním sboru na východní frontě jako dělostřelec, mi vyprávěl, že osly používali. Zjistili, že když hýkají, zvedají ocas. Aby v noci nerušili a samozřejmě i neprozrazovali, přivazovali jim na ocas půlku cihly. Pak prý nehýkali.
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Osel

Příspěvek od surikata »

pro Zvuka:
A co s těmi osli budeš dělat teď? Myslím jak budeš odpovídat všetečným dotazům od veterinářů, nebo rodiny? Hlavně po tom co je a sebe budeš učit orat. Kůň je na vesnici přece jen víc vidět a koňák není nápadný jak třeba oslák :lol:
Nenapadá mě jak bych doma takovou investici doma vysvětlil. To nejsou králíci na maso, nebo slepice.
zvuk
Příspěvky: 79
Registrován: 30.03.2014 10:15
Pohlaví: muž

Re: Osel

Příspěvek od zvuk »

pro potěšení - manželka snad pochopí :angel :lol:
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Osel

Příspěvek od Václaf »

Jeden známý ho jednou vyhrál v hospodě od svého kamaráda v kartách :rofl
Marty
Příspěvky: 53
Registrován: 26.01.2014 22:39
Pohlaví: muž
Bydliště: slezsko

Re: Osel

Příspěvek od Marty »

pro Zvuka:
ten postroj po dědovi je na Osla? Dle tvých příspěvků dedukuji že pocházíš z docela velkého gruntu. 11 ha v družstvu, 2 sadu atd. Tak tipuju že ta výbavička bude spíše na koně a to pořádné chladnokrevné.

Jinak mnoho zdaru jak napsal Petr Bezruč:
Osmahlý s tuhou hroudou zápolí,
za loňské klasy splácí jí dluh.
Jde, skřivan nad ním, po poli
a rukou těžkou obrací pluh.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Osel

Příspěvek od Kocour »

Nejčastější tažný dobytek ještě počátkem 19. století byl v evropských podmínkách vůl. Koně se používali u vojska, protože s jejich pomocí se daly provádět překvapivé manévry, ale logistiku obstarávali voli. Šlo o ekonomiku krmivo versus odvedená práce. Wellington ve Španělsku vždycky dbal na to, aby jeho vojsko mělo pronajmutých dostatek volů od místních venkovanů. A to byla anglická armáda tehdejší doby něco jako americká dnes (ve smyslu, že dokáže vynaložit největší peníze a předpokládá, že tím převálcuje protivníky).

V zemědělství mělo koňské spřežení výhodu, že utáhlo opravdový pluh, zatímco skot pouze rádlo. Ale to hrálo roli až od určité výměry. Malí zemědělci ještě ve 20. století orali kravami. Nevýhoda byla, že kráva po dobu, kdy vykonávala těžkou práci, dojila nekvalitní mléko. Takže ekonomické rozhodování spočívalo v porovnání výtěžku za mléko a ceny prací, zda se vyplatí mléko prodat a někoho najmout či naopak.
Odpovědět