Rybník

Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Rybník

Příspěvek od Václaf »

tak hned to nebude,až podle finanční situace která není zrovna nejrůžovější. nedříve doplatit barák (do cca 2016) a pak tohle
Fritz
Příspěvky: 4
Registrován: 22.02.2013 16:51

Re: Rybník

Příspěvek od Fritz »

Soused ma "rybnicek" (takovou vybetonovanou nadrz) na chov ryb na zahrade, rozmery cca 6x4m hloubka 3m a ma v tom nekolik desitek velkejch ryb a spousty malejch rybek. Co vim, tak filtraci zatim nema, ma tam nejake vodni rostliny v kosich a stini mu to stodola. Trochu zeleny to je, na koupani by to nebylo, ale rybam se tam zda se dari. Ja uvazuju o necem podobnem, chtel bych to o neco vetsi, bohuzel nemam misto se stinem. V planu je, ze se tam bude svadet destova voda ze stodoly (cca 300m2 strechy), pro pripad preliti by byl prepad do kanalizace a je v planu z toho i zalejvat zahradu, takze by se tim ta voda cas od casu menila. Problem je ze nevim jak to udelat, betonovat to nechci, chci aby to bylo trochu prirozenejsi, tak uvazuju o folii nebo o jilu(ktery tam vsude je) problem je ze par metru pod budoucim jezirkem je stodola, tak se bojim aby to nejak neprosakovalo. Rozmery jezirka planuju cca 8x4m hloubku v nejhlubsim miste tak 2,5m az 3m. Co si o tom myslite?
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Rybník

Příspěvek od Jason »

Urcite bych sel cestou prirodnich materialu. Kombinace jilu a do toho slama a kameny - vrstveny. Pokud by ses rozhodnul pro folii tak to chce hodne kvalitni, nekupuj neco co Ti nabidnou v OBI a podobnych retezcich ze to maji na jezirka. to je naprostej nesmysl. Musi byt hodne kvalitni a nejlepe davat dvakrat. Doporucuji udelat pobrezni oblasti melke a ty zasazet rostlinama - zpevni brehy, stini a v neposledni rade prirozena filtrace.
Fritz
Příspěvky: 4
Registrován: 22.02.2013 16:51

Re: Rybník

Příspěvek od Fritz »

Ten jil me dost laka, protoze by me to nic nestalo, ale jak jsem psal 2-3m pod planovanym jezirkem je stodola(podsklepena), je to mirne z kopce, tak aby to neprosakovalo. Slama je tam dulezita? Vim ze se dava do hlinenych omitek, ale takhle u jezirka jsem o tom jeste neslysel, i kdyz o jilovych jezirkach toho jeste moc nastudovaneho nemam.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Rybník

Příspěvek od urbanwarrior »

Ve vsi, co mám chalupu, za první republiky vybudovali na návsi rybníček. V kronice jsem se dočetl, že několik let po napuštění teklo lidem silně do sklepů, než se to zašlemovalo (taky jílové podloží). Dneska už je rybníček zasypaný, takže zkušenosti nula. Vzdálenost od zasažených sklepů byla cca 15m. Řekl bych, že do tří metrů bez dodatečných opatření skoro určitě ze začátku bude zatékat. Nehledě na možné zasažení založení stodoly - aby se ti to nesvezlo po podmáčeném břehu. Já bych se poradil se statikem.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Rybník

Příspěvek od Jason »

Slama je dulezita, docela se "napuci" roztahne se a vyplnuje mezery v jilu. Navic ma taky funkci neco jako armatura v betonu. Vzdy se pouzivala a svoje opodstatneni to urcite melo. V pripade nove zalozeneho rybnicku je dalsi trik - ve vode rozpustit jil, udelat takovou kasicku a to prilevat do vody v rybnicku - ucpavaji se tim pory kteryma prosakuje voda. Toto se da aplikovat i na okolo - aby se tim podlozi vyslovene nasaklo. Je jasny ze to treba rok potrva nez si vse poradne sedne a tak ale za pomoci drevin a rostlin ktere budou zpevnovat brehy to bude uplne v pohode.
Fritz
Příspěvky: 4
Registrován: 22.02.2013 16:51

Re: Rybník

Příspěvek od Fritz »

Znamej me ted jeste poradil, soupnout tam plachtu z kamionu, tak bych tam asi neco takoveho, alespon z ty strany ke stodole naraficil.... dalsi varianta je, ze to proste vybagruju kousek dal a halt tam k tomu povede naka delsi roura okapova. Je to veda.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: Rybník

Příspěvek od Terminated Account »

Plachta z kamionu se za pár let v zemi rozpadne. Nikdy z ní neuděláš plnohodnotnou hydroizolaci. Marná práce.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Rybník

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Spis asi pro rozmery v desitkach m, ale co takhle neco o cem se vi, ze funguje: rypadlo + bagr + alespon 6-10t zhutnovaci valec, do zakladu "k hrazi" neuskodi zula. Dneska to poridite za rozumne penize, pokud nepreberete tak kontraktori budou zkuseni, delaji to na monstr stavbach kazdy den, "za vikend" hotove. Nejlepe pokud jste ci mate nekoho v branzi a ty lidi znate.

Nevim jestli a kde to poridite za stejnou cenu a kvalitu za takovych 7-10-15let, to uz treba takovy luxusni servis pro bezne smrtelniky davno nebude myslitelny.., nerikam ze to pak take nepude ale budete si muset sehnat prespolni maniky co to nejdrive zprovozni ci maji zprovozneno, ?palivo (moderni stroje jsou uz take casto/vylucne na primej vstrik cili zadna biopaliva), obsluhu co s tim jeste umi a stroje budou kazdej pes jina ves, zkordinovat je vsechny na misto urceni vaseho bugoutu = pozdvizeni v okolni vsi ala "mami, co je to velke hranate zvire a co to papa?", mistni miniwarlord: "hele ten cicmunda co neplatil 2mesice dane tam z toho lesa si zije nak nadpomery cim ty prace platil? Vezmem si ho hned do pradla dacana!" atd.

= dokud jes cas uzivejte extra levnou pracovni paku fosilu (mnohem lepe ulozene penize nez kvvery za statisicky)

edit: tak i pro mensi projektiky, zhutnovaci valec 1-3t, pronajem kolem 2kkc na den (+kauce),
bobcaty minibagry 2-3kkc na den..
camo10
Příspěvky: 2
Registrován: 29.04.2013 20:38

Re: Rybník

Příspěvek od camo10 »

Myslím, že to už padlo ale podivej se sem http://www.reklamu.ne dozvíš se vše na co se ptáš.

První příspěvek s odkazem na komerční stránky tady nebereme. Udělej si jméno hodnotnými příspěvky a pak můžeš odkazovat na co se ti líbí. Pokud tyto příspěvky nebudou v dohledné době následovat, znamená to, že jsi spamer a tím pádem se rozloučíme trvalým BANEM. MacGyver
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Rybník

Příspěvek od michal »

Fritz píše:Soused ma "rybnicek" (takovou vybetonovanou nadrz) na chov ryb na zahrade, rozmery cca 6x4m hloubka 3m a ma v tom nekolik desitek velkejch ryb a spousty malejch rybek. Co vim, tak filtraci zatim nema, ma tam nejake vodni rostliny v kosich a stini mu to stodola. Trochu zeleny to je, na koupani by to nebylo, ale rybam se tam zda se dari. Ja uvazuju o necem podobnem, chtel bych to o neco vetsi, bohuzel nemam misto se stinem. V planu je, ze se tam bude svadet destova voda ze stodoly (cca 300m2 strechy), pro pripad preliti by byl prepad do kanalizace a je v planu z toho i zalejvat zahradu, takze by se tim ta voda cas od casu menila. Problem je ze nevim jak to udelat, betonovat to nechci, chci aby to bylo trochu prirozenejsi, tak uvazuju o folii nebo o jilu(ktery tam vsude je) problem je ze par metru pod budoucim jezirkem je stodola, tak se bojim aby to nejak neprosakovalo. Rozmery jezirka planuju cca 8x4m hloubku v nejhlubsim miste tak 2,5m az 3m. Co si o tom myslite?
Pokud bys' to chtěl udělat správně (aby to neprosakovalo) tak to bude fin.náročnější (kvalitní folie).Počítej s tím že tam budeš muset mít (bezpodmínečně) filtraci a i tak s tím budou problémy při větší venkovní teplotě.Přečti si diskusi na ,,www zahrada" a zjistíš, že to není žádná sranda.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Rybník

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Navazu na Michala, "cesky bahnak-kachnak" se bohuzel casto dostava se sinicema a dalsim bordelem uz za hranice unosnosti, ze se to projevi jak na rybach tak treba kachnohusach nebo sireni vektoru chorob - hmyzu ala komari a dalsi. Pro cloveka/deti je to samozrejme uz misto nebezpecne.

Pokud nejste Rozmberk-Krcin-Schwarczik a muzete to dotovat ha rozlohou, ktera nastartuje v klidovych-marginalnich zonach ruzne prirodni ozdravne mechanismy (zpomali zabordeleni) tak jednoducha rada pro male meritko neni, mozna prestehovat se nekam cca +1000m nad morem tam uz UV hodne vypali samo, kvalitni folie s vysokym podilem ci 100% kaucuk. No a ta filtrace, ta jde lehce i samodomo, ruzni kutilove domaci uz to dotahli hodne daleko..

ps uplne zakladni rada pro ty kteri ani popsane nechteji a maj treba to beton korytko, muzou zkusit pravidelnou "sanaci lite" kazde jaro + podzim, odklidte cca 2/3 az 4/5 curbesu (ne vsechen!): tj. zabinec, listi, jehlici, lekniny -> tim nastartujete ~rovnovahu na autopilota -> vetsinou to tak funguje, ovsem s rostoucima klima sokama, jako posledni roky kdy rocni obdobi maji 1-2mesic presah/zpozdeni i toto funguje cim dal mene spolehlive.. a samozrejme cim vice m2/m3 tim vice otrocke prace, ehm mate deti?, tak at misto asijske konzole radeji cistej CZ rybnik..
MisterB
Příspěvky: 10
Registrován: 10.05.2013 14:05
Pohlaví: muž

Re: Rybník

Příspěvek od MisterB »

Jason píše:Urcite bych sel cestou prirodnich materialu. Kombinace jilu a do toho slama a kameny - vrstveny. Pokud by ses rozhodnul pro folii tak to chce hodne kvalitni, nekupuj neco co Ti nabidnou v OBI a podobnych retezcich ze to maji na jezirka. to je naprostej nesmysl. Musi byt hodne kvalitni a nejlepe davat dvakrat. Doporucuji udelat pobrezni oblasti melke a ty zasazet rostlinama - zpevni brehy, stini a v neposledni rade prirozena filtrace.
Jak tu mluvíš o té fólii..můj děda dělal na zahradě před 30 lety jezírko a dával do toho fólii, kterou kdysi nakradl z Fatry napajedla. Rybníček dodnes plně funkční bez průsaků do okolí. Před 3 lety jsme k tomu přistavovali další jezírko, opět fólie z Fatry a spokojenost.
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Rybník

Příspěvek od michal »

Václaf píše:projekt mám a je schválenej,ale po kolaudaci tam přeci nikoho nemusím pouštět ne? na kolaudaci ano,ale pak se zavřou vrata a jestli se tam bude řáchat kachna nebo metrák čolků,už je každýmu asi fuk,když se tam nikdo nedostane,nebo se mýlím?
Ono je to tak,že na pozemek by ti nikdo bez tvého souhlasu neměl vstoupit. Ale......: existuje spousta dalších zákonů, které různým lidem toto umožńuji:veterinář-pokud někdo napíše, že týráš zvířata (např.anonym), tak veterinář je oprávněn na pozemek vstoupit, policie-pokud je PODEZŘENÍ, že na pozemku došlo k trestnému činu nebo se připravuje trestný čin nebo se tam skrývá nebo je podezření na zdržování se hledané osoby...,to samé stavební úřad pokud je podezření z něčeho co odporuje stavebnímu zákonu, myslivci při dohledání.....
Mmj. u nás se stalo, že se ( byl to nějaký motýlek) z orné půdy stala chráněná oblast, ta se musela zatravnit a majitel je povinen pozemek udržovat (sekat, tráva max 15 cm vysoká....),tzn.,že ti lidé, kteří obhospodařovali ornou se nyní musejí starat o trávu ,tzn., že cena jejich pozemků se snížila,resp.je neprodejná.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Rybník

Příspěvek od Ivana »

Beton, umělá hmota a fólie způsobí, že rybníček nebo jezírko je zcela odříznuté od okolí, tj. taková černá schránka. Pak není divu že se do toho doporučuje cpát chemie, energie do čerpadel atd. atd.. Jíl je z biologického hlediska nejlepší, protože se tak rybníček stane součástí většího celku.
MisterB píše:chráněná oblast, ta se musela zatravnit a majitel je povinen pozemek udržovat (sekat, tráva max 15 cm vysoká....)
Prosím tě řekni mi která CHKO, schválně se na to zeptám kolegů? Připadá mi to zkreslené, tráva 15 cm? Nenastal tam nějaký informační šum?
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Rybník

Příspěvek od michal »

to MisterB:
ono se to jmenuje chráněné území Martinice (asi to najdeš na netu).Majitelé pozemků dostanou CD s instrukcemi (30 stran A4) a jejich pozemky se stanou neprodejné protože pozemek nelze ekonomicky využít a je povinnost (pod pokutou) ho udržovat dle pokynů.Mám pocit, že se tam obce jejichž k.ú. se to týká nějak odvolávali ale bezúspěšně.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Rybník

Příspěvek od Ivana »

michal píše:to MisterB:
ono se to jmenuje chráněné území Martinice (asi to najdeš na netu).Majitelé pozemků dostanou CD s instrukcemi (30 stran A4) a jejich pozemky se stanou neprodejné protože pozemek nelze ekonomicky využít a je povinnost (pod pokutou) ho udržovat dle pokynů.Mám pocit, že se tam obce jejichž k.ú. se to týká nějak odvolávali ale bezúspěšně.
Sice to tady bude OT, ale tohle mě hodně zajímá protože je to můj obor a to co píšeš mi připadá velice převelice nepravděpodobné, v praxi to chodí jinak. Spíš mi to připomíná zprávu agentury "Jedna paní povídala že bratr jejího švagra má kámoše a jeho sestra....."
Které Martinice? Na netu jsem to nenašla, v ČR je přesně 8 katastrů, které nesou jméno Martinice.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Rybník

Příspěvek od Hohepa »

Nejedná se o Katastrální území: Březnice, Martinice u Březnice, Počaply u Březnice ?
viz
http://www.kr-stredocesky.cz/portal/akt ... loucek.htm

http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... 9444,d.bGE
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Rybník

Příspěvek od Patrol »

My jsme měli před časem na pozemku takovou bahnitou louži(tůň), kterou jsme "vyčistili" a trochu vylepšili.
Protože jsem o tom už uvažoval delší dobu, měl jsem už dost načteno, a tak jsem rychle nakreslil plány, který co nejpřirozeněji ladily s místem, využil jsem moudra ze všelijakých zahradních koupacích jezírek, a povolal bagr.
Měli jsme to trochu komplikovanější, protože bagr se v půli práce porouchal, ale nakonec vše dobře dopadlo. Máme jílové podloží, takže nebyla potřeba žádná plachta. Rybníček má ze dvou stran dva slaboučké přítoky, ale kvalita vody se ukázala dobrá. Už původní tůň měla odtok do nedalekého potoka, tak jsem se pokusil o jakési stavidlo a odtok rybníčku tam opět vyústil. Nechal jsem uprostřed malý ostrůvek, na který jsem dal kachní budku a dále je to rozdělený na mělčinu, rostlinnou část, a kopací část. Dokonce tam mám i molo se žebříkem do vody, abych nekalil bahno, když lezu do vody.
Rybníček i po letech sám funguje naprosto bezůdržbově, jediné co ještě není zcela dořešeno, je chybně navržené stavidlo, které protékalo rychleji než přítok, tak jsem tam dal špunt, a voda nyní odtéká prosakem přes vadné stavidlo. Rybník nelze zcela vypustit, protože dno v nejhlubší části(cca2m) je hlouběji, než dno potoka, do kterého odtéká.
Místní rybářský hospodář mi změřil PH a nasadil tam ryby (dal tam hlavně dravce).Zkoušel jsem letos kontrolní odlov (prutem) a měl jsem tam lína, ostroretku, mnoho okounů a jednoho candáta.Taky mi tam každoročně hnízděj divoký kachny, ale budku jsem jim přestěhoval na kovovou tyč nad hladinou, protože před dvěma lety mi je na ostrůvku zdecimovala liška.
hloubky.jpg
Fotky mám jen staré, ale časem dodám aktuální.
Fotografie0369.jpg
Fotografie1062.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Rybník

Příspěvek od Patrol »

Jedna s kachničkama na protějším břehu.(To malé pod vrbou. ;) )
20150621_184433.jpg
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Odpovědět