Králíci

Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Králíci

Příspěvek od Baca »

HA, to by slo aj v panelaku :-D
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Králíci

Příspěvek od Václaf »

Ahoj,ty napaječku na vodu,to je z nějaké odpadní HT trubky,že? Ale z čeho máš tu hubici? Uvnitř je kulička?
Čechy čechům !!!!!
PooM
Příspěvky: 21
Registrován: 26.03.2015 14:59
Pohlaví: muž

Re: Králíci

Příspěvek od PooM »

Václaf: přesně, je to zbytek odpadních trubek. Dno z toho, co bylo po ruce, celé slepené epoxidem. To kovové je odsud (aby z toho tekla voda, musí to olizovat): http://www.driml-napajecky.cz/cz/kralic ... 10013.html
Systém centrálního napájení z kanystru hadičkou ke všem kotcům se mi nelíbí, protože se občas stane, že ta kovová tyčinka co v tom je praskne (letos 2 - asi po 10 letech provozu) a napáječka nefunguje (no a kdybych si toho všiml v těch letošních hicech až při čištění, bude pozdě). V tomhle provedení vidím že neubývá voda, tak tuším a řeším problém.
Pro ilustraci (už to po mě kdosi chtěl, takže mám nafoceno).
Přílohy
DSCN3005.JPG
DSCN3006.JPG
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Králíci

Příspěvek od Lyster »

Novozélanďané vypustí do přírody smrtící virus. Má hubit přemnožené králíky
https://zpravy.idnes.cz/kralici-premnoz ... nicni_linv
cora
Příspěvky: 15
Registrován: 25.12.2015 16:36

Re: Králíci

Příspěvek od cora »

no vidíš,a já se je snažím všemocně množit... :D
jinak toto je naprostá bomba proti kokcidióze a bakteriím
http://www.benefeed.cz/kategorie/kralici/acidomid/
Uživatelský avatar
Jihlavak
Příspěvky: 99
Registrován: 29.11.2012 13:17
Pohlaví: muž

Re: Králíci

Příspěvek od Jihlavak »

Pokud jde o niplové napáječky a rozvod z jednoho velkého barelu, určitě bych se toho nebál. Provozuju to už X let a není s tím žádný problém. Tak jednou do roka je potřeba některé pítko rozebrat protože se v pružince nachytá nějakej bordel a voda z ní pak skoro neteče. Že by si člověk nevšimnul, z toho strach nemám, pod napáječkou je stejně vždycky trochu mokro a tak při běžným doplnění krmení prostě kouknu a vidím. V zimě se samozřejmě klasickejm miskám nevyhnu.
Acidomit...pomocníček je to dobrej, o tom žádná. Ale byl bych opatrnej. Osobně si myslím, že je lepší naučit sebe i svoje králíky naučit fungovat s obyčejnějšíma věcma. Třeba octem. Pravda je, že nemám takový přírůstky jako kamarád s Hylama, ale zase mám chov víc stabilní a odolnej.
Štěstí přeje připraveným ...
cora
Příspěvky: 15
Registrován: 25.12.2015 16:36

Re: Králíci

Příspěvek od cora »

ocet je problém, v malé míře moc nepomůže, jen sníží pH vody což sice nemají rády některé bakterie, ale takové e.coli to zase tak moc nevadí a virům a parazitům (např. kokcidie) už vůbec ne. Navíc ve vyšší míře nebo delšímu podávání dochází k odvápnění a zástavě růstu, což je problém. Jako nouze je lepší ocet než nic, to zase jo, ale dlouhodobě ani omylem.
Acidomid je pro králíkáře darem z nebes, králíci žerou míň a trávení je neskutečné a tím i přírůstky, počítal jsem a mě se Acidomid zaplatí skoro jen na menší spotřebě krmení. Mám centrální sud a rozvod v trubkách, nikde nic nezůstává protože to komplexně čistí a ten šlem který občas v napáječkách je (to o čem píšeš a v čem se tak krásně mnoźí bakterie a viry) už neznám. Akorát to chce vše z plastu nebo nerez na sosátka, pak to neteče.
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Králíci

Příspěvek od Annele »

Králíci jsou u řezníka poměrně drazí, čím to je? Sežerou toho za kilo masa hodně, jsou náchylní k nemocem nebo je s nimi hodně práce?

Další výhodou je, že králík je poměrně malý a pokud nebudou ledničky a mrazničky, sní rodina králíka naráz a odbude problém s prodejem či uchováním masa.
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Králíci

Příspěvek od jolky palky »

Ano, odpověděla sis (jste si) vcelku sama. Relativně dlouho to trvá ho vykrmit, chcípe to. Nevím jestli lze strojně provést vyhánění králíka z kůže.
A když se k tomu králíkovi dá trochu domácí slaniny :clap
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Králíci

Příspěvek od Václaf »

Ahoj Honzíku,králíky jsem choval a vykašlal jsem se na to. Jak jsi psal,chcípe to,dost to sežere než vyrostou,... Zůstal jsem jen u ovcí,ty jsou relativně bez práce pokud mají pastvinu. Soused co mi je poráží chová asi 150 králíků,takže když budu mít chuť,kdykoliv můžu za kus bečky vyměnit :hand :clap
Čechy čechům !!!!!
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Králíci

Příspěvek od honzasl »

U nás v rodině má chov králíků bohatou tradici, ale ukončili jsme to. Shodli jsme se na pravidlu, pokud chceš vydělat prachy a máš techniku, krm 5 býků, když na to nemáš, krm aspoň prase. Když se prasete bojíš, krm králíka, je to lepší než nic - ale taky žádný zázrak. Táta je chová od 16 let, v našem baráku zřizoval a rušil chov králíků už třikrát a teď už prý naposledy.
Tcháni chovají králíky léta letoucí (prasete se bojí) a podle mě to funguje jen když je člověk doma (tchán má inv. důchod), může si dovolit v poledne jít obrátit seno a má na to všechno tak nějak čas. A nebo zainvestovat do všelijaké techniky a to už se ztrácí ten efekt "levné maso". Kupovat seno je taky nesmysl, to už můžu koupit brambory a krmit to prase.
Spektrum jídel z králíka je poměrně chudé a časem to leze na nervy (viz. Slunce seno jahody). Jako sem tam pochoutka od babičky to je výborné.

Co jsem pochopil, králíci začali být populární za protektorátu, kdy chov prasat Němci hlídali, zatímco chov králíků byl možný i ve městě na pavlači a tráva se dala nasekat v pangejtu u silnice.

Za mě - králící do PA rozhodně ano, do té doby spíš pro zpestření a zábavu. Ideálně na to zaměstnat děti. Pro výcvik zabíjačky, kuchání atd. je králík, který zemře mlčky a bez protestu rozhodně lepší, než "emocionálně náročné" prase, či ovečka.
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Králíci

Příspěvek od Johan »

Však i králíci se dají chovat na pastvině. Stačí si oplotit 100 m2 a hned se tam vejde samec se samicí. Oproti králíkárně je to časově mnohem méně náročné, většinou si vystačí i sami a člověk je občas jen trochu přikrmí. Další značná výhoda je v tom, že není problém s připouštěním. Alespoň u mě, je samice pravidelně březí a jelikož jí samec připouští v říji, téměř vždy má samice hromadu mladých.

Jinak s trochou fantazie rozhodně není spektrum jídel z králíka vůbec omezené, vlastně jde připravovat úplně jako každé jiné maso. ;)
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Králíci

Příspěvek od Václaf »

,,vlastně jde připravovat jako každé maso,,
toho se držíme právě u těch beček. Je fuk jaké maso,hlavně že je nějaké,samo si můžu koupit a také to dělám,ale změnou nepohrdnu. Vyměním kus bečky za králíka,koupím od kamaráda srnčí či kance,v masně zase to či ono... :hand Už pár let plánuji slepice,ale ještě jsem se k tomu nedostal,ale...soused je má a často mu chodím krmit hospodářství když je na návštěvě u dcer,takže i ty vajíčka mám domácí od něho.
Jak bylo řečeno v ,,Vesničko má středisková,, ,,na venkově je ta morálka jiná,taková nezkažená,, :hand :rofl
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
jolky palky
Příspěvky: 384
Registrován: 12.12.2014 21:56
Bydliště: KH kraj

Re: Králíci

Příspěvek od jolky palky »

Johan píše:Však i králíci se dají chovat na pastvině. Stačí si oplotit 100 m2 a hned se tam vejde samec se samicí.
A co vlhká a mokrá tráva od deště či rosy? Co predátoři? Bude dost inteligentní aby se schoval před touhle výhni a neupekl se v kožíšku?
„Nestřílejte, vždyť jsou tady lidi!“
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Králíci

Příspěvek od Johan »

Mokrá tráva vůbec nevadí. Nenadmou se, protože to vyběhají (vyprděj se). Za ty tři roky mě takhle umřel jen jeden králík potom, co se přežral obilím.
Zatím to tak mám jen ve městě, takže predátoři zatím jen kočky (resp. jiní mě zatím nenavštívili, i když jsou v okolí - jak např. kuna). Zrovna letos mě kočky sežraly tak 4 králíky (tak do 3 měsíců stáří), vloni tak 20 morčat. Jinak když se jim něco nezdá, tak prchnou do nory, takže určitý pud sebezáchovy mají. Teď budu dělat větší výběh v sadu mimo město, tak uvidím jak to zvládnou tam. Zatím tam mají jen malý výběh a nedaří se jim tam.
Když jim je vedro, tak se schovají do nory (mladí), starší si lehnu někam do stínu, či lépe do rozhrabané hlíny.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Králíci

Příspěvek od Cep »

Kolik máš zapuštěný plot, aby se nepodhrabali?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Králíci

Příspěvek od Rafael »

Rodiče kdysi králíky chovali, ale pak kvůli myxomatoze od toho upustili. I všichni kolem. Blízký rybník, bažiny komáři atd...
A aby králikárny byly nějak využité pořídila si matka angoráky. Jejích srst pak měnila, tuším v nějakém podniku v Poličce, za vlnu a z ní pletla.
Jaké mají maso nevím, byli to takoví mazlíčci a nezabíjeli se. Stejně jak se takový králík ostříhal, vypadal jak větší spařená myš.
Ale pravdou bylo, že ty králičí nemoci na ně nešly. Proč to nevím, ale tradovalo se, že díky té jejích srsti.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Králíci

Příspěvek od Johan »

Cep píše:Kolik máš zapuštěný plot, aby se nepodhrabali?
Vůbec. Zatím mám králičí pletivo, které je vespodu asi 10 cm zahnuté dovnitř a každých 50 cm přikurtované drátem k zemi. Občas se nějaký chytrolín najde, který objeví skulinu a podleze (nebo přeleze), ale oproti náročnosti zakopání plotu je to maličkost (doporučuje se 30 cm, byť nevím proč). Zatím žádný neutekl nenávratně.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Králíci

Příspěvek od Matěj »

Když byla ještě dcerka v předškolním věku, chtěla králíka, tak ho jednou dostala k narozeninám. K tomu jsem vyrobil festovní kralikárnu, větší než běžně vidívám, neměla ovšem dvířka, otevírala se střecha. Z boku bylo místo dvířek králíčí pletivo přiděláno na pevno. Jednoho dne se ten králík tím pletivem prokousal a zdrhl. :mrgreen:
Když má králík čas, tak pletivo není překážka...
Odpovědět