Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Johan »

Hm, to možná na začátku 30. let minulého století, kdy bylo x týdnů -40 °C, nebo teď někde v Krkonoších. Stačí trocha sněhu a zem téměř nepromrzne ani pár dm. Stačí se podívat na nějaké grafy. Třeba z východních Čech: http://www.infomet.cz/pix/pix1377615594-3.jpg a pokud by vadilo, že se jedná o průměr a minima tam mohla být pod nulou, tak třeba zde jsem našel něco podrobnějšího (bohužel pro jižní Moravu): http://www.cbks.cz/SbornikPolana07/pdf/ ... novsky.pdf
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Lupus »

Vrátím se zpět ke konstrukci. Mám stařičký skleník, do kterého sestupuji po dvou schodech. Uprostřed mám vybetonovaný "suchý bazén" - uličku. Dveřmi kolečkem projedu na těsno, ale projedu a projíždím. Každý podzim vyházím zeminu z jedné strany na druhou a do díry navozím shrabanou trávu a listí z podzimního úklidu zahrady + hnůj od králíků a drůbeže. Pak zase přeházím druhou stranu a to samé. Je to sice práce, ale hnojím tím, co dá zahrada, zemina se promísí a nemusím plodiny na stanovišti točit. Vozím tam i listí z ořešáku, které se ale rozkládá cca 2 roky. Po jednom roku jsou z toho takové slisované desky podobné soudržné rašelině. Tím, že to další rok rozruším přehazováním se to rozdrolí na menší kusy, které se pak už rozpadají na hezkou zeminu. Možná i díky ořechovému listí se do skleníku nestahují hlodavci.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Joe Azbest »

Problém se zeminou bude asi to nejhorší co budu řešit. Správně by se měla po pár letech úplně vyměnit, protože se tam namnoží různé svinstvo, ale to u pár kubíků bude celkem problém. Soused to právě řeší, protože mu úplně přestali růst papriky, ani když jim při výsadbě vyhrabe větší díru a tu naplní kvalitním kompostem. Přitom rajčatům to vůbec nevadí a rostou dobře. No, uvidím příští rok.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Lupus »

Vzhledem k tomu, že půdu neustále doplňuji o organickou hmotu v poměrně značném množství, tak půdu jako takovou nevyměňuji- S chorobami a "breberkama" jsem neměl nikdy problém.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Jason »

Ja kazdy jaro navozim do skleniku cca 6 - 10 kolecek z kompostu, nikdy zadnou pudu nevyvazim.. Krasne si to sedne a neni problem..

Proti plisnim a vsem breberkla se mi osvedcila v praxi jedna vec - kazdy jaro poradne vydrbu sklo aby byl vsude dostatek svetla. jeden rok jsme to neudelali, skla zacala docela "slepnout" a cely leto plisne a podobny svinstva..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
halogen
Příspěvky: 7
Registrován: 05.02.2013 8:53

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od halogen »

malajizva píše:a můžeš prosím prozradit cenu? mě to vychází cca přes 35 tis... :shock:
Skleník od V&P m2 vyšek na cca 25 tis. Doprava byla zdarma, stavěl jsem si sám. Kolik stojí dnes nevím.
Rozměr 3*3,6 m , sklo 4 mm, konstrukce -Žárové zinkování válcované profilové železo tl. 3 mm .


Viz výměna zeminy ve skleníku.
Pro "desinfekci " půdy ve skleníku lze použít dusíkaté vápno. Na vlhkou zeminu se pohází dusíkaté vápno a přikreje se igelitem. Vápno s vodou reaguje a vytváří se myslím amoniak. Ten vyhubí vše v půdě. Po cca 3 týdnech se půda zryje, dodá se organická složka (obnoví bakterie v půdě) a může se sázet. Amoniak zároveň pohnojí.

Lze také vyhubit choroboplodné zárodky na skle sirnými knoty. Zapálí se odpovídající počet knotů dle objemu skleníku.
DoctoreX
Příspěvky: 16
Registrován: 10.09.2015 12:57
Pohlaví: muž

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od DoctoreX »

Ke stavbě skleníku se mi osvědčil jeden trochu netradiční postup. Když se asi pět let zpátky rušila jedna samoobsluha, pomáhali jsme ji stěhovat (byl to známý) a nechal nám přístřešek na vozíky. Je z hliníku a polykarbonátových desek, i po dvaceti letech byl naprosto v pohodě. No a pak jsme ho jen zabetonovali, udělali podezdívku , ventilaci, dveře, a je to nejparádnější skleník. Náklady celkově cca do 10 000 Kč plus ten přístřešek. Po použití koňského hnoje stačí čtyřčlenné rodině k tomu, že jsme cca půl roku soběstační v zelenině a česnek nám vydrží i přes zimu.
Navíc si myslím, že mě ten skleník přežije. Kdybyste se k něčemu takovému dostali mohu jen doporučit.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Count »

Jedno foto řekne víc, než tisíc slov. :) Díky.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
DoctoreX
Příspěvky: 16
Registrován: 10.09.2015 12:57
Pohlaví: muž

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od DoctoreX »

Dobře vyfotím. V notebooku mám jen fotku v zimě a z dálky, což nevím, k čemu by bylo dobré. Ale úplně si nejsem jistý, co přesně má ta fotka prozradit, konstrukčně jde o dost jednoduchou stavbu. Smontovat rozebraný přístřešek na vozíky, zabetonovat ho a obezdít podle mě zvládne v podstatě kdokoliv. Zajímá Tě něco konkrétního nebo jen prostě obrázek?
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Count »

Je toho mnoho, od celkového vyznění takového díla (jsou dost vysoké) na zahradě, až po samotný způsob obezdění (mají dost velký prostor mezi zemí a stěnou.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
DoctoreX
Příspěvky: 16
Registrován: 10.09.2015 12:57
Pohlaví: muž

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od DoctoreX »

Ok, jen ještě k tomu prostoru mezi zemí a stěnou - stojí na čtyřech (nebo jich bylo šest? Už si nejsem jistý) nohách, na které jsme navařili železné tyče, částečně je zapustili do země a zakotvili betonem (jako sloupky na plot).
Tzn. že mezi zemí a stěnou zůstalo jen asi třicet centimetrů k vyzdění.
Daniel68

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Daniel68 »

K betonu na vytvoření podezdívky je potřeba cement, štěrk a voda. Poměr ideálně 1:3, více ne nebo se bude beton drobit. Základy by měly být hluboké alespoň 70 cm.
Více info:

Spam. Ban. Fab
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Tomáš »

Rozhoupávám se s koupí skleníku.
Ideálně bych si je rád někde prohlédl, ale ten co se mi líbí jsem zatím nenašel.
Nemáte někdo zkušenost s SKLENÍK GROWSPOT KN?
S lemovkou, nerez šrouby a automatickým otevírám za cca 30k.
No málo to není, ale viděl jsem dražší :D A tváří se celkem bytelně...
Nebo jsem úplně mimo? :idea:
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Piston »

S konkrétní značkou ti neporadím, ale při výběru skleníku neudělej základní chybu, kterou je podcenění toho, jak divoce v ideálních podmínkách roste zelenina. Na šířku ber určitě dva a půl metru. My máme nějaké dva metry a je to málo. Nepodceň větrání, v základu bylo jedno automaticky otevírané okno, a další jsme dodatečně dokupovali. Dobré jsou dělené dveře, tak aby spodní část byla zavřená, a horní se větralo. Dodatečně jsme instalovali kapkovou závlahu ke kořenům, to je skvělá věc. Časovací ventil od Gardeny. S rozvody je třeba si trochu pohrát, ale funguje to spolehlivě. Jinak máme skleník od firmy Gutta, s polykarbonátem, po šesti sezónách bez problémů.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Tomáš »

Díky
Mám v plánu 2,5*4m s lehce zapuštěnou pěšinkou uprostřed.
Rád bych větší, ale dispozice na zahradě mi to nedovolí:(
Větrání určitě, tento se otvírá tak, že začíná u sedla střechy, což mi přijde lepší.
Udělal bych zateplenou podezdívku a podle co tu psali ostatní dal pletivo proti hlodavcům.
O zálvaže jsem uvažoval, minimálně chci natáhnout vodu i elektriřnu dovnitř a pak se uvidí.

Ty polodveře, nač je to dobré? Že tam třeba nevlítne donitř pes a navíc se větrá v horní polovině?
pekoz
Příspěvky: 251
Registrován: 04.07.2012 8:27

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od pekoz »

Dva roky provozujeme skleník Vitavia TARGET 6200 PC 4 mm stříbrný
- přání manželky, vybrala si sama.
skleník1.JPG
Bez problémů ale už první rok začal být malý (je to jako s trezorem na flinty :) )
Pomalu se sbírá na druhý.
Kolega má pravdu. Jakákoliv rostlina v tropických podmínkách roste neskutečně intenzivně.

Syn se taky rozhodl ale vybral si VEGA STRONG - trochu větší, přesný typ nevím. Dobře udělal, je lépe mechanicky udělaný a prostornější.

Jinak v létě dobře větrat, nejlépe automatické okna - minimálně 2.
Na jaře a hlavně na podzim se i polykarbonát dá temperovat malým přímotopem.
Je to skoro nutnost. Kapkové zalévání je fajn.
Jinak se připrav na lítý boj se slimáky. Ty hladové svině se snaží dostat dovnitř.
Vlezou jako malí jakoukoliv skulinou a dožerou se uvnitř.
Ta Vega má lepší uložení panelů - méně štěrbin a pevnější. Dneska bych šel do toho.
Ano dveře dole zavřené - minimálně kvůli sbírání kočičích hoven potom.
Zateplenou podezdívku - no nevím, základní rám je z plechu tam to moc nepomůže.
Nerezové pletivo zakopat kolem celého, lépe je udělat takovou vanu ale musí být hluboko.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Piston »

Ano, polodveře kvůli kočičkám, hlodavcům, slimákům, atd. Ale se slimáky problémy nemáme, je to na betonovém základu, a v konstrukci žádné škvíry nejsou. Jen je třeba zeminu na sezónu důsledně desinfikovat k tomu určeným vápnem, už kvůli drátovcům.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Tomáš »

Aha, chápu, takže půlené dveře jsou jasná volba :yes
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od M M »

Mam to iste co je na obrazku, Vitavia, obchodny nazov uz si nespomeniem - je to varianta o jeden diel kratsia.
Da sa to temperovat aj cez zimu - akurat pokial chces usetrit za energiu, tak je vhodne obalit to bublinkatou foliou, je to dost rozdiel. Kym sme postavili zimnu zahradu, tak som tam tri zimy drzal 5oC - koli kaktusom a inym teplomilnym potvoram co tam nasackovala draha. Aktualne to ma tusim uz 7 rokov, polykarbonat pomaly odchadza - ale vymenit to nie je problem. Budem ho casom stahovat na ine miesto, tak spravim podmurovku - momentalne je to len na sokli spravenom z plastovych obrubnikov.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Tomáš »

Já jsem zatím rozhodnut pro sklo.
Očividná nevýhoda je křehkost, ale zase když ho někdo nebo nic nerozbije, tak by tam mohlo být 30let.
Odpovědět