Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Joe Azbest »

Rozhodl jsem se pro stavbu skleníku. V roce 1989 jsem všem nadšeně vykládal, jak teď bude v supermarketech celý sortinent zeleniny po celý rok a roční období poznáme v regálech jen podle ceny. To se sice stalo, ale značná část se dá jíst jenom s odporem. Předpokládané ekonomické problémy a blížící se důchod moje představy akceleruje. A tak jsem se rozhodnul stát se samozásobitelem alespoň v prodloužené sezóně plus nějaká konzervace na zimu. Moje představa je následující - skleník o rozměru 6x3 metry, svařený celý s nerezového T profilu 20x20 nebo 25x25. Výplně polykarbonát s jednou dutinou a celkovou tloušťkou 10mm. Tvar skleníku klasický. Sokl ze ztraceného bednění a ulička částečně zapuštěná do země a sokl částečně nad zem, tak aby záhony byly ve výšce 90cm (z ohýbání bolí záda).
Přivítám všechny zkušenosti provozovatelů a pěstitelů a samozásobitelů zeleninou ze skleníku. Rád bych se poučil z chyb druhých. Přece jenom to bude nemalá investice a snad rozumě uložené peníze (na důchod si se státem nespořím :-)
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od cipis »

Pořádné dveře, abys tam zajel s kolečkem, možná radši i nějakým vozíkem, až budeš vyměňovat hlínu.
Nevím, jestli je šťastné řešení ta zakopaná ulička, kvůli změně rozložení záhonků, jestli to v tom případě spíš neudělat jako takové "stoly" s hlínou. Máti jsem jednu část skleníku vybetonoval, je tam cca. 50cm hlíny, no prý není rozdíl mezi volnou a tou podbetonovanou hlínou. Oboje je už vyčerpané a chtělo by to vyměnit komplet ...

Jinak asi zapřemýšlet nad zavlažováním, vodou obecně, možná vytápěním ...
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak dveře budou široky 80cm, stejně jako ulička, vodu mám ze studny vyvedenou na zahradu a budu muset nějakou závlahu vymyslet, i s nádrží ve skleníku, aby se napřed prohřála. S tou zakopanou uličkou se to má tak, že nejradši bych ji měl v rovině s terénem, ale abych se nemusel ohýbat, tak bych musel udělat pro sokl nějakej základ, aby se to při té délce nerozlámalo a vyhnat to do těch 90cm ztraceným bedněním a potom tam navézt asi 9 kubíků zeminy. Částečným zapuštěním do země by toho zase nebylo tolik. Budu o tom ale ještě přemýšlet, protože mít to bez schodů by nebylo špatné. Taky hrozí, že při nějaké brutální průtrži by z uličky mohl být bazén. Do podzimu mám o čem přemýšlet. Dík za inspiraci.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od cipis »

80 budeš mít problém projet plně naloženým kolečkem. Snadno s tím škrtneš o futra. U toho našeho jsou dvojkřídlé dveře, na normální chůzi se otevírá jedna půlka, na práci obě.
Schody jsou naprd, těm se rozhodně vyhni, stejně tak tomu zapuštění, protože z toho fakt budeš mít bazén, tam bude mokro vždycky.
Jinak ten náš měl původně jeden píst na otvírání oken, no druhou sezónu se to předělávalo na píst pro každé okno.
dawsa
Příspěvky: 39
Registrován: 28.01.2014 13:33

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od dawsa »

Skleník jsme vybírali dlouho, nakonec vyhrál polykarbonát, 3x6 metrů , obloukový, zinkované profily. Ulička zahloubená je fajn. Máme tam před sezonou stoly se sadbou a přitápíme, aby tam v noci bylo alespoň 5 stupnů. V květnu dám topení pryč a osázíme to. Mám tam i poličky z prken, aby se tam vešlo víc sadby a clekově je ten formát 3x6 metrů dost prostorný. Kamarádka má stejný 3x 8 metrů a to už je fakt hangár:-) Jestli tam chceš pěstovat i sadbu doporučuji zateplit podezdívku. A pozor na umístění, v sezóně je větší starost rostliny neugrilovat, na střeše je v létě taková ta zelená stínovka.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Cep »

Pokud je k dispozici stěna orientovaná na jih, tak je dobré k ní skleník "přilepit". Nakumuluje přes den teplo - úspora při vytápění.
Rozvinuli to Číňané, kteří tam tu zeĎ schválně staví...
http://www.greenenergyfutures.ca/episod ... reenhouses
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak na jižní stěnu to nenalepím, je to řadovka a na jižní stěně jsou nalepeni sousedi. Zateplení podezdívky je dobrý nápad. Dík, mám o čem přemýšlet
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Desouza »

Naprosto epické je , pokud máte skleník nalepený na dům neváhat a zavést do skleníku odpadové teplo z domu . Funguje to perfektně , ředkvičky 365 dní v roce ;) . ( v zimě to neroste tak rychle ,ale roste to .. )

Jo a s tím zavážením do skleníku , opravdu nevím co tam vozíte ( hnůj snad jedině ) mám skleník opravdu mnoho let a jediné co dělám že občas zahnojím . nic víc není potřeba . Roste to krásně ..
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Jason »

U nasich mame klasicky sklenik - zelezna konstrukce a sklenena vypln. Kazdy rok na jare umyti skel - rikal jsem si ze celkem blbost ale skla uplne pres leto "oslepnou" ruzne mechy a bordel z kytek a potom navezeni par kolecek kompostu.

Jinak vetrani mame automaticke - jenom okno s pistem a podle toho jaky je horko tak se otvira samo, pres leto samozrejme otevreni dveri pres den na vyvetrani.

Zavlazovani jsem nedavno dodelaval a plna spokojenost - mam to propojene s jezirkem, filtrem a zasobni nadrzi pod odkapem - dle potreby mohu odkalovat filtr smerem do skleniku (takze vlastne i hnojeni) pripadne vzit vodu z jezirka a dopostit cerstvou destovou nebo z kohoutku. Primarne delano pro potreby jezirka
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak to s tím jezírkem je prima nápad. Jezírka mám dokonce 4, tak to nějak vymyslím. Automaticky zavlažování a větrání je samozřejmé. Co nejvíc si práci usnadnit, i tak ji bude víc než dost. Skla tam mít nebudu, ale dutinkový plast. Snad to bude proti zašpinění odolnější.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Hohepa »

Bacha, je to zrádné..
Dutinky jsou fajn , ale ..
1) určitě polykarbonát , ne ty levné náhražky z PE
.... po pěti letech na pergole jsme je měnili , stačily menší kroupy
2) je docela problém je zatěsnit , aby do nich nešla voda/vlhkost
pak začne uvnitř růst řasa . To olepení a zalištování hrany, kde komůrky ústí , je potřeba udělat opravdu pečlivě.

Z vlastní zkušenosti doporučuji made in home , na "řemeslníky" není spolehnutí a ono se to začne projevovat až za dva, tři, čtyři roky. :head
Ale ten materiál za to nemůže , je to diletantství montérů ( nedodržení technologické kázně) a pokud člověk není u toho a nebo nemá spolehlivý stavební dozor , tak pak po 4 nebo 5 ,letech je přesvědčen, že to je technologie (komůrky) je na 3,14ču....
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Joe Azbest »

Rizik jsem si vědom. Něco už jsem dělal, bárák jsem postavil s bráchou sám, tak skleník snad taky zvládnu. To s tím utěsněním vím, firma dodává lišty i speciální silikon, pohraju si s tím. O řemesnících jsem neuvažoval ani minutu :D
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Milan_rozpad »

zdravím,

plánuji pořídit skleník, určitě chci ze skla, polykarbonáty opravdu nemají rády kroupy a hlavně UV stabilizace je na 5 max 10 let, plánuji mít skleník déle - nemalá investice.

Máte někdo typ na kvalitního výrobce ? Googlil jsem opravdu dlouho a nejsem stále rozhodnut,
abych optimalizoval cenu tak plánuju udělat podezdívku ze 4 řad prolejvaček = 1m zeď z toho 800 mm
pod terénem aby to bylo v nezámrzné a nepopraskalo to + pak na to nasadit nějaké systémové dodávané řešení, holt taky budu mít zahloubenou uličku.

Odvětrání chci automatiku na ten píst.

Akumulační stěnu neuvažuju - cena. na V straně bude předělovací plůtek s popínavkama - optické oddělení a malinko přiclonění.

Zalévání bude IBC + hadice

díky moc za rady ...

jo rozměr u toho mého chci něco cca 6*3
halogen
Příspěvky: 7
Registrován: 05.02.2013 8:53

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od halogen »

Ahoj,
nevím zda je to pro tebe ještě aktuální, ale :
Mám už třetí rok skleník splňující tvoje představy - sklo, bytelná konstrukce, rozměr, podezdívka - od firmy V&P. A úplná spokojenost.
Stavěl jsem si ho komplet sám, jen mi přivezly materiál. Musel jsem na to pár měsíců čekat. Nestíhají vyrábět.
Celkově to šlo bez problému do sebe, žádné dodatečné vrtání nebo ohýbání. Dodávají i s tmelem na sklo - ještě mě zbyl. Celá konstrukce žárově zinkovaná - zatím drží. Nenatíral jsem.
V době nákupu byli v akci zdarma samootvírací okna na píst. na 6 x 3 m jsem dal tři. Kdybych měl kupovat, dal byc asi 2 :D

Podezdívku jsem dělal jen jednu řadu ztraceného bednění, propojené armováním. Rohy jsem udělal cca 60 cm hluboké díry vylité betonem a zas propojené roxorem s podezdívkou. Nikde nic nepraská. těch 80 čísel se mi zdá zbytečně dost, ale to musí každý zvážit sám.
Pod celý skleník jsem dal pletivo proti hlodavcům.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od cipis »

Třetí rok a nehlo se ti to? Jako pokud to nemáš do nezámrzné hloubky (a to je těch min. 80 cm) nebo na nějakých starých základech, tak se ti to hýbat a praskat bude, takže to ještě přijde ...
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od malajizva »

a můžeš prosím prozradit cenu? mě to vychází cca přes 35 tis... :shock:
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Milan_rozpad
Příspěvky: 139
Registrován: 29.10.2014 21:40

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Milan_rozpad »

na jednu stranu pokud to proarmoval tak věřím že to nepopraská, váha na tom není skoro žádná tak pokud nemá velkej skleník ...

já uvažuju to udělat podobně

jen u toho VP tam píšou že to není sklo ale polykarbonát
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Fabulous »

Lehký, dobře proarmovaný základ může vydržet i v zámrzné hloubce. Podmínkou je všude stejný podklad a přijetí faktu, že se bude základ zdvihat a klesat v závislosti na vlhkosti a zmrzlosti půdy ;)

Takže vhodné jen pro pružné a lehké konstrukce.
Johan
Příspěvky: 53
Registrován: 08.04.2015 10:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Opavsko

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od Johan »

cipis píše:Třetí rok a nehlo se ti to? Jako pokud to nemáš do nezámrzné hloubky (a to je těch min. 80 cm) nebo na nějakých starých základech, tak se ti to hýbat a praskat bude, takže to ještě přijde ...
80 cm? No nevím, kde v ČR tak hluboko půda promrzá?
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Skleník - stavba, provoz, nápady, rady, tipy

Příspěvek od cipis »

Na 80 všude, někde to může být až 140 cm, záleží, co tam je ...

Nezámrznou hloubkou označujeme takovou hloubku pod povrchem, o které bezpečně víme, že v ní zemina již nepromrzne.

U základů na úrovni upraveného terénu je nezámrzná hloubka stanovena podle druhu zeminy takto:
u běžných základových půd (hlinitopísčité a písčitohlinité) na 800 mm
u jílovitohlinitých půd na 1000 mm
u smrštivých jílů na 1400 mm

Pokud jsou základy až pod úrovní podzemního podlaží, bude postačovat hloubka založení okolo 600 mm.

Pokud statický výpočet stanoví hloubku větší, musíme se mu podřídit a navrhnout hloubku větší.
Odpovědět