Fazole

Odpovědět
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Fazole

Příspěvek od JirkaK »

Chtěl bych příští rok nasadit fazole na semena. Chtěl bych sklidit aspoň na zkoušku cca 10 kg semen. Nejradši bych nasadil keříkové fazole. Má někdo zkušenosti? Zajímá mě na jakou rozlohu fazole vysadit? A také bych ocenil doporučení druhu - výtěžnost, choroby a škůdci. Osobně mě zaujal Fazol keříčkový "Vojákové", ale neznám nikoho kdo by to pěstoval.
Předem dik za všechny rady.
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Fazole

Příspěvek od paja »

hlavně to oploť bo to milujou srny a dojdou si pro ně i z daleka. A je to celkem citlivé na mráz.
jahaman

Re: Fazole

Příspěvek od jahaman »

No tak s fazolema se už druhý rok hraju a mám vypozorované tyto výsledky:
- obecně jsem vše sadil z obyčejných nakoupených fazolí, bio-nebio: žádný rozdíl jsem nepozoroval
- sadím na konci května (kdyby to nedejbože pomrzlo nasadím znova)
- keříčkové fazole dozrávají dřív, než pnoucí
- pnoucí ale naopak nasazují květy pořád, takže plodí déle, kdežto keříčkové jen jednou a šmitec
- pnoucí: bílé malé a bílé velké (ty mi plodí asi nejvíc), kupované normálně v kauflandu
- keříčkové: fialové, strakaté, s černým okem a černé fazole, kupované kde se dalo
- aby rychleji vyklíčily, dal jsem je vždycky na cca 12 hodin (prostě navečer a sadil druhý den dopoledne) do dešťové vody
- půdu jsem před sázením poryl a promíchal s kompostem (nebo třeba asi bude fungovat nakoupená černá hlína) - rychleji to vzejde, líp to roste, protož se kořeny líp prodírají zeminou
- fazole sázím vždy po 3 k sobě stejného typu (tedy tři semínka do jedné díry)
- keříčkové sázím cca 10cm od sebe, vždy v řadách tak, abych mezi nimi mohl projít (tento rok jsem zkoušel i do květináčů na balkon a nepoznal jsem rozdíl ve výnosnosti mezi květináčovými a venku, jen ty v květináči dozrály ještě dřív)
- popínavé sázím ke kari sítím, ze kterých mám udělaný takový cik-cak plot, aby to samo drželo stát - fazole mi rostou normálně do 3 m výšky - dělá to prima živý plot (kari sítě mám takto zakopané cca půl metru v zemi a svázané k sobě)
- mám vysledováno, že z jedné zasazené fazole sklidím kolem 30 fazolí (cca 5 lusků po 6 fazolích) - je to průměr, něco víc, něco míň, takže výtěžnost je 1:30 - počítám do toho i to, že někdy vzejde jen 1 ze 3 zasazených a někdy všechny 3 ze 3
- největší plodnost mám (nevím proč) u černých keříčkových a bílých velkých popínavých
- obecně mám zasazeno 50% černých keříčkových a zbytek mix, protože: https://www.youtube.com/watch?v=_lcCKrLl7Ow
- do fazolí jsem se dal proto, protože jsou nutričně daleko výš oproti zrní a rýži a ostatním surovinám (www.cronometer.com), jednodušeji a rychleji se sklízí (a to násobně - zkuste si rukama nasbírat zrní na jeden den jídla a pak fazolí na jeden den jídla), suché vydrží roky, dají se jíst i samotné s trochou soli (samozřejmě uvařené) a jsou strašně levné
- mají, z mého pohledu, jednu jedinou nevýhodu: dlouho se vaří. Nedají se totiž jíst - ani v nouzi - syrové, prostě se musí vařit. Syrové jsou jedovaté (ale je fakt, že mungo se dá jíst po namončení a to jsem pěstovat nezkoušel). Z tohoto pohledu jsou pro mě ideální (z hlediska rozpadu) tam, kde bych byl dlouhodobě, ale absolutně se nehodí jako potrava na nějaké přesuny - buď se extrémně dlouho vaří, anebo se musí namáčet (a i pak ta délka vaření není žádná paráda) a namáčené fazole bych při přesunu musel táhnout s sebou anebo se pro ně pak vracet na místo namočení - pak to ale postrádá smysl, protože bych se moc nepřesunoval :-)
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Fazole

Příspěvek od herman »

Zatím je čas, ale neměl by někdo na prodej fazole (na sadbu) tzv becoky?
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
jahaman

Re: Fazole

Příspěvek od jahaman »

Ještě doplním:
- vojákové neznám, to jsem sám překvapen seženu si :-)
- škůdce jsem žádné neměl, a to jsem sadil druhý rok na samé místo, kde byly rok předtím - ale do nové hlíny to je fakt
- zalívám dvakrát za rok kopřivovo-pampeliškovo-kostivalovou jíchou, tak možná proto žádní škůdci
- plus mám u pnoucích nasazen měsíček lékařský, který by měl "zlepšovat půdu", ať už to znamená cokoliv
- zkoušel jsem i čočku, a i když roste a plodí, tak se to nedá sbírat (nebo nevím jak)

Považuji fazole jako pro mne základní potravinu na rozpadlické zimní přežití a zásoby z hlediska ceny a výživy (kdy to stačí doplnit kysaným zelím a případně topinamburami a máte bílkoviny, vitamíny i minerály).
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Fazole

Příspěvek od Cep »

Tak možná proto byl tolik oblíbený mezi předky hrách ("hrách a kroupy, to je hloupý").
Oproti fazolím (mám je raději) dozrává rychleji. Jinak stejné výhody a problémy.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Fazole

Příspěvek od Baca »

jahaman píše: - zkoušel jsem i čočku, a i když roste a plodí, tak se to nedá sbírat (nebo nevím jak)

Sosovica - cocka sa zbera presne tak ako obilnina. Pokosit (posekat) kosou a vymlatit na humne, cize cepy a vymlatit. Alebo si najdi inu vhodnu technologiu :-)
Prežiť !!!
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Fazole

Příspěvek od JirkaK »

Jahaman - Dík za vyčerpávající informace. Určitě zaujmou i jiné rozpadlíky( i zahrádkáře).
Chci si pěstování vyzkoušet a jinak fazole má ráda celá rodina. Do budoucna spíš jako samozásobování.
Jinak preferuji v případě kolapsu stěhování z rodinou z města na zahradu, kde mám chatu - teplo(kamna) a studna.
V případě totálního kolapsu a nuceného opuštění lokality bych si vzal NGR 5 a masové konzervy - ale to je jiné téma.

Jinak asi na zkoušku vyzkouší více druhu a podle popisu asi zkusím i nějaké popínavé druhy a pak se rozhodnu. :yes
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Fazole

Příspěvek od Michal S. »

Fazole mě taky baví. Pěstuju je už třetí rok (pnoucí) a keříčkové druhý rok. Letos byla nadprůměrná ůroda (z mé 3.leté zkušenosti :-)). Fazol je rostlina druhé (někdo uvádí i třetí) trati, takže se to nemusí s tím hnojením tak přehánět. Fixují si totiž dusík ze vzduchu. Letos jsem měl 20 rostlin pnoucích (odrůda fazorka) a sklidil jsem z nich asi 3kg semen, jako oporu používám lískové tyče 3,5m vysoké (šplhaly by i výš). Keříčkové jsem měl odrůdu "vojákové", měl jsem je na asi 40m2 ve sponu 40x30cm, ale víc než polovina mi nevzešla nebo to sežrali nějaký brouci, když to klíčilo, ale ten zbytek dal z 1 rostliny 40-50 semen a mám taky 3kg semen, takže ve finále spokojen, i když začátek byl špatný. Loni jsem pěstoval odrůdu "sedlácká šparglovka", která klíčila líp, ale plodila asi o polovinu míň a spoustu semen bylo nevyvinutých (malých), nebo popraskaných.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5352
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Fazole

Příspěvek od Rafael »

Oživení starého tématu:
To by se na tomhle foru mohlo líbit :D
Vojákovy fazole.jpg
Pokud nějaká zelenina dokonale propojila výtvarné a kulinářské umění, tak jsou to Vojákové fazole. Příroda na každé fazoli nakreslila postavu vojáka. Obrázky fazolových vojáků jsou jeden vedle druhého originál. Nenajdete dva stejné. K Vojákovým (nebo také Vojáčkovým) fazolím se navíc váže pozoruhodný příběh, který je propojuje s historií Hlučínska. Paní, která je před lety zachránila, napsala: “Tyto fazole se za II. světové války nesměly na „prajzske“ (to je oblast Hlučínska) pěstovat, protože je na nich voják a lidé v jejich pěstování viděli symbolickou obranu proti Němcům. Stejně přežily. Jsou keříčkové, úrodné a chutné."
https://zahrada.online/viewtopic.php?p=6310#p6310
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Fazole

Příspěvek od Haluziak »

Fazole mi nevzpomínej, tenhle rok mi nevzešel jediný keříček, všechno kupované odrůdové semena.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Fazole

Příspěvek od Jason »

Ja jsem letos fazole vynechal - mel jsem par let ruzne a ve finale nic moc. Jako super pro deti ze je to bavi vyloupavat a pak si s nima muzou hrat - ruzne barevny a ruzny tvary. Ale uroda z nekolika sacku semen by byla tak na dve vecere.. chci v nich dale pokracovat ale spise pro zabavu a kvuli detem
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
gadžo
Příspěvky: 152
Registrován: 05.02.2021 15:48
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Fazole

Příspěvek od gadžo »

krickove fazule pestujem už vela rokov, no tzv. na zeleno, teda, ze oberam este zelene struky. Takto sa daju za rok otočit aj 2-3 urody. prvu varku sadim v polovici mája a zberam zaciatkom jula, potom hned zasadim druhu varku ktora sa da oberať zaciatkom septembra a ked je tepla jesen, tak koncom oktobra este stihne dozriet aj tretia. popinave (ktore sa na zeleno nehodia) su vhodne len do teplych juznejsich oblasti. U mna sice stale kvitnu, ale dozrieť (znednut struky) stiha asi tak stvrtina urody. v novembri potom davam na kompost kila zelenych strukov.
Odpovědět