Potravinová soběstačnost

Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od cipis »

Ale bude to v praxi fungovat, lidi si vzpomenou nebo se to naučí. A ti, co neumí a ani nechtějí, tak ani to kradení jim moc nepůjde. A na ty, kterým by to šlo, tak je zase rozpadlík připravený.
I ajťák na homeoffice může na té zahrádce makat, dojí oběd, mobil v kapse a notes za dveřma, kdyby někdo něco potřeboval.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Jason »

Ja jsem nabidnul kamaradum kus sveho pozemku jestli by si tam nechteli neco zasadit a pestovat.. s tim ze zahony prirpavime spolecne takze ta nejhorsi drina bude hotova (pomoci techniky). Ve finale nema nikdo zajem. Ale az neco vypestuji tak si klidne neco vezmou a to radi...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Permonik »

Štve mě, že se nepodařilo koupit a přestěhovat se do domu se zahradou a na poslední chvíli to padlo. Takže stále tvrdnu v paneláku a na balkoně mám tak roky již jen plno truhlíků se stáleplodícími jahodami. Díval jsem se na nějaké možnosti něčeho výživnějšího, ale na těch doslova pár metrech (plus je tam desinfekční box s generátorem ozonu) nic moc vypěstovat reálně k jídlu není. Místo "zapálit svíčku než proklínat temnotu" a pěstovat pár brambor v pytli/kbelíku, tak na balkon půjde skříň, kam přijdou věci, co vydrží výkyvy teploty a vlhkosti a do prázdných skříní doma víc mouky, rýže a podobných věcí. Bohužel je to víc o prostoru než o možnostech produkce. Takže takový malý tip ke zvážení, pokud někdo také nemá prostor na hlínu.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Jason: Klasika :( Já se taky nenápadně snažím o osvětu a probírám s přáteli a známými, kteří mají alespoň malý pozemek, co letos plánují vypěstovat. Většinou plánují jen pár bylinek, případně rajčata. V obchodech a na trzích je prý všeho dost po celý rok. Nemají čas a ve volném čase ani náladu se hrabat v hlíně. Tak jen doufám, že kdyby bylo hůř, tak pak nebudou stát s nataženou rukou u našich dveří :lol:
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Jason »

To je ono, nikomu se nechce hrabnout... Ja byvam normalne v praci (a na ceste) mimo domov 11 - 12 hodin, delam 6 dni a presto si cas najdu... Vidim to i v praci - kolegove pred nocni prolezi celej den a ja ho travim venku... skoda mluvit...

Vsichni v okoli mluvi presne tak - proc neco pestovat, vseho je dost... Trosku odbocim ale souvisi to s potravinovou sobestacnosti. Jednou jsme se domluvili s kamarady, ze by jsme hromadne nakladali zeli. Proste takovej duvod na pekne popiti uz od odpoledne plus nejaky uzitek. Sehnal jsem od mistniho zemedelce pytle zeli za par korun, nakoupil jsem vse co bylo treba, dal k dispozici prostory atd. Na ostatnich bylo jenom aby si donesli nadoby (na kvaseni a sklenice na zavareni). Vetsina lidi nic nemela a jete se spise divili ze se bude vazne neco delat, cekali ze jim to rozdam a rozpocteme si nakupku... Tyden predtim u piva to se do toho hrnul uplne kazdej atd... A to jsou normalni lide a i kamaradi... Ale makat nechce nikdo
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od cipis »

Až bude mít ten pytel cenu o desetinou čárku někde jinde, tak to většině dojde ... Holt někdo ten střet s realitou potřebuje trošku tvrdší, no.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Když jsme u toho nakladaného zelí. Zkoušeli jste někdo nakládat zelí i jindy než klasicky na podzim? Má to nějaký zásadní význam, proč nakládat jen na podzim? Já samozřejmě ještě od podzimu sud zelí mám, ale uvítala bych množství kysaného zelí navýšit a přemýšlím, zda to bude mít nějaký vliv na kvalitu, když naložím teď na jaře ještě z loňských hlávek zelí. Letošní rané zelí se asi bude chovat trochu jinak, ale snad by to taky šlo. Moc se mi s tím nechce otálet do podzimu. Jinou zeleninu kvasím běžně celoročně, tak to zelí by snad taky nemuselo být špatné.
Kdo je připraven, není překvapen.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Nuwara »

Jo, zkousel, vyjde z toho normalni kysane zeli. :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Roman
Příspěvky: 87
Registrován: 05.01.2012 13:26

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Roman »

Kolega v práci pravidelně nakládá na podzim zelí a ještě mu na jaře trochu zbylo, tak se o tom před pár dny při obědě rozpovídal.

Když jsem se o tom zmínil před ženou, tak mi to nedoporučovala.
Prý by bylo v nakládaném zelí z loňských hlávek minimum vitamínů, oproti čerstvým hlávkám.
Znělo mi to logicky, ale nevím zda-li je to pravda.. Takže když to půjde, naložíme zelí na podzim.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Nuwara »

Jen by mne zajimalo, jak to ta pani zmerila, jako ze ten obsah vitaminu...
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Maximus »

Diskuse o zelí dobrá, ale v tomto vláknu OT !

Jinak s pokusy o krádež se v "zajímavých časech" musí počítat, kdo zažil soukromé hospodářství na Slovensku vedle cikánské osady počátkem 90. let, tak ho to nemůže překvapit - tam se zásadně hlídalo s brokovnicí :devil

Místní drobní zemědělci raději skončili a dali svá pole do nájmu pohrobkovi JRD, které přešlo na obilí, řepku, slunečnici a další plodiny, o které zloději neměli zájem. Pokud by si tenkrát děda počítal při malovýrobě zeleniny, brambor, fazole a kukuřice náklady na ostrahu i při minimální hodinové mzdě, tak by mu vyšel totální ekonomický nesmysl. Navíc stačilo jednou přijít na pole ráno až na sedmou a už nebylo skoro co hlídat a sklízet.

Proto moc nevidím smysl spoléhat na nějakou zahradu v nějaké malé zahrádkářské kolonii, zejména poblíž sídlišť či nedejbože vyloučených lokalit. Lidé z těchto lokalit si absolutně neváží soukromého majetku a takovou zahrádku bez ostrahy v době nedostatku vyplení důkladněji než hejno kobylek. Ty by aspoň neudělaly škodu na oplocení a vybavení.

Spoléhat se lze pouze na potraviny, které si člověk dokáže nejen vypěstovat, ale reálně uhlídat !!!
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od JirkaK »

Pěstuji různé druhy zeleniny a mám spoustu ovocných stromků. Přebytky běžně rozdávám po rodině. Každý si rád vezme, ale dělat se nikomu nechce. Pokud to přepočítám na peníze, tak se to při dnešních cenách nevyplatí. Snad jen paprika a okurky na zavaření. Vše pěstuji jen pro rodinu ve volném čase. Beru to jako zábavu a jsem na čerstvém vzduchu. V zaměstnání jen sedím.

Příbuzní jsou rádi, že jim něco dám, ale přitom mají pocit, že když toho mám tolik, tak jsem lakomí, že jim dávám jen přebytky a nerozdělím se více. Musím se jim smát.
Ještě před pár roky jsme pěstovali ve větším množství jahody. Vždy jsem rozdal několik beden a ještě by si rádi vzali víc. Jeden rok jsem nemohl na záda, tak jsem se tradičně ptal příbuzných kolik budou chtít jahod, ale všechny jsem upozornil, že si je musí sami nasbírat. Tradičně si všichni přijeli s bedýnkami, ale nikdo nevydržel si je naplnit. Najednou, že tolik nepotřebují. Tak jsem na podzim půlku záhonu zrušil a každý si může koupit.
Pro každého jsem chamtivec, ale pěstovat nikdo nechce.
Jinak kdyby věděli, jaké mám zásoby trvanlivých potravin doma, tak mě pošlou k chcholuškovy.
Rodina ví, že tyto informace nikomu nesmí sdělovat.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od colek »

Pozemky musí být na dostřel z okna. :lol: Mám štěstí.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od bacil »

Problém je, že většina národa jsou prakticky bezzemci - a to i ti na venkově s rodinným domkem a absolutně neúrodným a nezúrodnitelným dvorkem.

Jaký by mohl být všeobecný postup v přpadě očekávání delší krize?

V podstatě by stačilo dočasně dát do užívání louky a jiné ladem ležící pozemky, které jsou obecní - vypracovat postupy, brožurky co a jak pro každého, ať se stará. Klidně za nějaký desátek, který pak bude předán těm starším, nemocným, nebo neúrodným pozemkům.

Ve městech si to nedovedu představit, v podstatě by vzdálenost neměla přesáhnout půl hodiny chůze.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Zapadlo »

inspirace a reálné návody se dohledat dají, třeba pěstování zeleniny v obleženém Leningradě za války : skvělá i když dost morbidní kniha k tématu - Anna REID - Leningrad, tragedie obleženého města 1941-1944.
Další a ještě lepší příklad byl v té době Londýn a vlastně celá Anglie v době nadvlády vlčích smeček v atlantiku. Docela dobrý seriál na toto téma v češtině : Farma za války
https://www.csfd.cz/film/331414-farma-za-valky/prehled/
Ani předchozí díly Farem nejsou špatné.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Jason »

Ja mam pozemek ted cca 1km od mista bydliste. Letos tam jeste chci kopnout zaklady (tedy jestli se podari vyridit vse k povoleni - uz ted jsou neskutecny prutahy z duvodu omezene funkcnosti MU). Takze se tam pohybuji vetsinou pres den. Pokud by doslo na nejaky scenar PA tak si nedelam iluze ze by tam neco zustalo na zahonech.. Jedina vyhoda je ze velice dobre vychazim se sousedy a takovej duchodce u okna je lepsi nez alarm...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od colek »

No,nedostatek pozemků jde řešit na vesnici pachtem,aspoň tady u nás.Je hromada lidí,co mají třeba 1/4 až 0,5H a nemá o to nikdo zájem.Prodat nechtějí a hospodařit taky ne.Je potřeba se poptat.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od pavel.venom »

Je fajn, dočíst se, že někdo má ještě zájem o nějaké pěstování. Občas mám pocit, že takovej blbec jsem jen já. :) Tady už něco podobného několikrát padlo a nesetkalo se to s ohlasem, ale myslím, že by nebylo špatné spolupracovat s přebytky vlastní produkce. Funguji takhle už pár let s pár lidmi. Kdo má přebytek, oznámí se ostatním a vždy se najde někdo kdo to potřebuje a přebývá mu zase něco jiného. Tu ovoce, tu maso, zelenina atd. Výhodné pro všechny a soběstačnosti zase blíž.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Patrol »

Kradou nejen výpěstky. Dnes jsem zjistil, že mi někdo ukradl autobaterii z samodomo traktoru. Nebyla už nic moc, ale ti parchanti to uštípali s kabelama, takže musím vyměnit, nebo nastavit několik silných kabelů, aby dosáhly ke svorkám nové baterie. A přitom stál traktůrek kousek od domu - na dostřel. Musím zlepšit zabezpečení pozemku. :head Pak něco dělej, když ti to rozkradou. :punch
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od bivoj »

2 Patrol - Lidi kradou jako straky. Bohužel. Venku, ale i uvnitř, klidně budou krást když spíte ve vašem vlastním domě/bytu.

Jsem zastánce castle doctrine v její nečistší podobě - pokud najdu u mě doma nebo na mém ohraničeném a označeném pozemku kohokoliv, kdo tam nemá co dělat, jsem plně oprávněn ho zastřelit. Maximální co za to můžu dostat, jsou hodinky od místní policie/šerifa.
trespassers.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět