Potravinová soběstačnost

Odpovědět
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Pez »

Jo, je to teď hodně aktuální, zaměřit se na soběstačnost.
Brambory se sadí jak píšeš. Blbý je, že to nahoře zjistí až nebudou, stejně jako ochranné pomůcky atd. a to bude jaksi pozdě.
Úplně si nemyslím, že by byl hladomor, jen vyletí ceny potravin a některé prostě nebudou. Cenu těch základních potravin bude stát regulovat a ostatní by mohli stát nesmysl a pokvete černý/šedý trh.

Zrovna manželka hledala semínka petržele a vyhrabala asi 30 sáčků, všechny exp. 2012-2015. Nejsou otevřené, a byly v suchu v garáži, tak co myslíte budou životaschopné?
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od proforma »

bivoj píše: 30.03.2020 18:42 I kdyby se sehnalo dostatek bramborové sadby, není místo (volné osevní plochy) kde je zasadit. :(
Kdyby se sehnal dostatek sadby, repka se da zaorat a vysadir brambory.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od bivoj »

No, ono ani těch osevních ploch není už tolik, ale je fakt, že za řepku by to šlo. Protože:

Ještě v roce 1938 měla ČR cca 3 835 236 hektarů osevních ploch a na 507 180 hektarech byly brambory. (pro zajímavost, řepka v tom roce 1938 byla taky, na 3 724 ha.)

V roce 2019 jsme měli celkem už jen 2 461 707 ha osevní plochy. Na brambory připadlo pouhých 28 894 ha ale řepka je na 379 778 ha.

Smutnou statistiku si však můžete prohlédnout sami, v přiloženém excelu, kde je kompletní statistika osevních ploch za posledních 100 let. pro ČR...
osevni-plochy-CR-1920-2019.xlsx
(25.92 KiB) Staženo 134 x
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Pez »

Tak ono se hlavně hodně obdělávané půdy změnilo v louky/pastviny. U nás, podhůří Jeseníků, bych odhadoval tak 80%. A brambory se tady pěstovaly nejčastěji. Takže by to asi nebyl problém s půdou. Spíš už tady není technologie na sázení a kombajn na brambory jsem taky neviděl ani nepamatuju.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od TomSmith »

Z těch luk a pastvin se dají pobírat dobré dotace z EUsssr, jako že obnova krajiny a jiné píp.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od pavel.venom »

Řekl bych, že tady řešíte, co by měl udělat druhej, ale myslím, že by měl každý začít sám u sebe. Nakupte a vysázejte ovocné stromy, keře, zeleninu a ono se to časem na soběstačnosti projeví. Mluvením a vymýšlením práce pro druhé, to asi nebude to správné řešení. Tedy samozřejmě Ti kteří mají pozemky.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Patrol »

Už na tom pracuju. ;) Přivezl jsem minulej tejden starou Terru, dva dny dával dohromady pohon, pak jsem vyleštil pluh a zoral kus zahrady na políčko pro brambory. Navozil jsem na to starej kompost, teď musím zprovoznit rotavátor a hrobkovací dvouradliční pluh. Nemá smysl čekat až se probudí naše vláda a začne na podzim řešit nedostatek brambor. :rock
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od pavel.venom »

Patrol : To je správný. :) Mám zasazených 100 ovocných stromů, to samé keřů, vlastní dřevo, jsem soběstačnej v mase, vlastní mléko, sýry atd atd. Brambory nesazim, protože je kupují po 2Kč za kilo od zemědělce. Jestli chceš hnůj, ozvi se. :D poslední dobou všichni chtějí řešit někoho jiného a nikdo nechce makat. :D Těch lidí co něco dělají a ne jen melou hudbou si vážím. :)
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Count »

pavel.venom píše: 01.04.2020 10:14 Řekl bych, že tady řešíte, co by měl udělat druhej, ale myslím, že by měl každý začít sám u sebe. Nakupte a vysázejte ovocné stromy, keře, zeleninu a ono se to časem na soběstačnosti projeví. Mluvením a vymýšlením práce pro druhé, to asi nebude to správné řešení. Tedy samozřejmě Ti kteří mají pozemky.
Ale vždyť o tom celou dobu hovoříme, Mlho. Není ale na škodu probrat věci i ze širšího hlediska. Sám jsem zvědav co naše "JZD" zaseje letos.

Osobně už mám naklíčená rajčata a česnek už vykukuje. Za chvíli přijdou na řadu fazole, mrkev, hrách, atd. Udělal jsem další vyvýšený záhon a mám materiál na další dva až tři. Skládka odkud beru zeminu je zavřená, tak jezdím do velkoskladu. Je to sice dražší, ale kdo ví, kdy opatření pominou. To taky může být za půl roku a to už chci mít všechno v hlíně. Brambory letos opět zasadím, ale přidám jim pár m2. To co teď ale řeším je uskladnění na zimu. Mám tady vlákno o superadobe, ale to se projevilo v mých podmínkách jako nerealizovatelné. Takže budu realizovat starý mrazák v garáži s dodatečnou nádstavbou a větráním. Nejraději bych zoral celou zahradu, ale to by manželka nezkousla, tak jdu cestou nejmenšího odporu a každý rok něco přidám. V tom mi ten koronavirus letos dost pomáhá, odpor není tak velký.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od pavel.venom »

Na co potřebuješ širší pohled? Že kupujete dovozové levné sta..y? A našim zemědělcům se to nevyplatí pěstovat? Vaše "JZD" zaseje co bude schopné prodat. Všichni jste si vystávkovali větší výplaty a zemědělci je chtějí taky. Že u Vašeho "JZD" nic nekupuješ? Jasně, protože by si za vaše peníze mohli koupit nový traktor a to by se spoustě lidí nelíbilo. :D :D tak pěstují řepku, protože jim Unie na nový traktor přispěje. Ty širší rozhlede : bojuj za to ať lidé kupují naše komodity a zemědělci nám je vypěstují.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Patrol »

Díky za nabídku hnoje, ale měl jsem dost kompostu a mám ovce, který kolem seníku nadělají taky dost. Švára má krávy, tak by se asi dalo domluvit i s ním, ale zatím letos nepotřebuju. Už se několik dní morduju s tím Vari systémem, protože to mám od tchána, kterej to asi 30 let nepoužil a tak je vše zarezlý a nepohyblivý. Spousta věcí je i opotřebených, či rozbitých, ale ten systém je tak dobře vymyšlenej :yes , že to jde zase rozchodit. Jen to chce rozbrušku, svářečku, vrtačku ...odrezovač, barvu, mazivo,.. .. a bydlet jako já - na samotě u lesa, aby nikdo neprudil, že nemám na dvorku a na zahradě roušku.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od pavel.venom »

Vari je super, mám ho taky rád, i když občas dojde i na traktor. Prostě lidi ze samot přemýšlíme jinak než satelitní. :D o čem se na netu teoretizuje, my děláme a ani nás nenapadne, že být soběstačný je vlastně divný. :)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Maximus »

Lidé, kteří zůstali doma kvůli koronaviru mohou teď volný čas věnovat dvěma hlavním prioritám - svým dětem a potravinové soběstačnosti. Je jisté, že zásobování zejména čerstvými potravinami bude váznout ( v krátké dob nebude v obchodě ani čočka, hrách, rýže,...) a ceny půjdou pochopitelně nahoru.
Proto kdo může, tak by měl znovuobnovit záhon na zeleninu nebo v lepším případě ho rozšířit. Brambory jsou sázka na jistotu - sám tento rok zdvojnásobuji plochu pro jejich pěstování (z režimu "vlastní rané brambory" do "skoro soběstačný"). Když byla cena brambor pár korun za kilo, tak pěstování brambor nedávalo moc ekonomický smysl. Pokud cena brambor chvílemi srovnává cenu s banány, tak už to začíná mít význam.

Kdo nemá zahradu a má balkon, tak by měl pouvažovat, co vše by šlo vysadit do květináčů i na tak omezené ploše. Stačí si najít ve vyhledávači "jedlý balkon" pro inspiraci.

Je lepší rozsvítit, byť jen malou svíčku, než proklínat temnotu. Konfucius
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od pavel.venom »

Maximus : :yes :yes :hand Jenže ono by to pro spoustu lidí znamenalo překonat svojí lenost. většina lidí nadává, že nejsme soběstační, ale postarat by se měli druzí. (Vlastní zkušenost z okolí)
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od cipis »

Jo, všichni se diví, že ajťák mezi telefonáty a vzdálenou správou kope a vozí hlínu :D
A půlka vzápětí dodá, vždyť se ti nevyplatí ... Jo, podle cen, které budou minulostí, tak ne, ale má to jeden i nefinanční bonus, jsem asi tak 10x víc venku než před tím :)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od Maximus »

Psal jsem to jako doporučení primárně pro lidi, kteří kvůli koronaviru zůstali doma a mají tak víc času na děti či potravinovou soběstačnost. Samozřejmě pro ty, co chodí do zaměstnání je to další práce či zábava vyžadující čas.

Nicméně je to další cesta pro integraci širších rodin a komunit - část lidí chodící do práce bude mít peníze a ti bez práce zase budou produkovat nedostatkové a na trhu drahé potraviny. Vzájemná spolupráce pomůže oběma stranám přežít krizi v relativní pohodě.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od pavel.venom »

Teorie je to krásná, ale v praxi to fungovat nebude. Lidé kteří nikdy nic nepěstovali a nechovali to nedoceni, protože nevědí co je to za práci.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od colek »

Když neocení-tak budou hladem... :D
pavel.venom
Příspěvky: 50
Registrován: 03.06.2018 23:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Liberecko

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od pavel.venom »

Myslím, že budou mít spíš sklony ke krádežím a rabování a podvodům. Mělo by platit pravidlo - kdo nemaká ať nežere
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Potravinová soběstačnost

Příspěvek od TomSmith »

Nebo se budou dožadovat přerozdělení ... jak bývá nepěkným zvykem ... solidarita přece ;)
Odpovědět