Zdroj paliva - Japonský Topol

Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Fabulous »

Také jsem to zasázel na pole jako větrolam. Ale mám poměrně malé přírůstky. Pole je neúrodné a suché. Uvidím tento rok.
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Gloch »

Do suchých prostor se v poslední době doporučuje Jilm sibiřský(turkestánský) V Usa ho dovezli už dávno a teď prý jim začal zarůstat prerie. U nás je zatím jen jako živý plot.
drigon
VIP
Příspěvky: 2958
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od drigon »

Jak rychle ten jilm roste a do jaké výšky? Když to bude nějaké křoví, tak z toho polínka do kotle neudělám. S pozdravem M.


To jsem si přesně myslel. Ve vlákně o Japonském topolu, někdo zmíní Jilm sibiřský .... a druhej hned šupky dupky OT a jedem z kopce ....... a když pak po vás někdo přujde a bude hledat informace o Jilmu, co myslíte, napadne ho hledat je tady ? Když se tohle vlákno jmenuje JAPONSKÝ TOPOL ? Založte si nové vlákno na Jilm, prosím. Pokud to neumíte, nebo nemáte oprávnění, požádejte mody. A´t tu je trochu pořádek, ju? Díky, že nám pomáháte udržovat web přehledný alespoň v odborných vláknech ;) (Mrak)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Maximus »

Obecně jsem k rychlerostoucím stromům dost skeptický - vždy je tam nějaký zakopaný pes (špatné dřevo z hlediska jeho využití ke stavebním účelům či výrobě čehokoliv jiného, špatné jako palivo, nepůvodnost druhu, citlivost na klima, ... - často v různých kombinacích) a vždy je rychlý růst dřeva spojen se spotřebováváním velkého množství živin z půdy, které se tam pak musí pracně dodat, pokud půdu chceme použít následně pro nějakou zemědělskou činnost.

Při jejich vysazování je potřeba na to myslet.

Navíc marketing, který provází třeba zde zmíněné japonské topoly, jasně ukazuje, že hlavní užitek z tohoto typů stromů mají hlavně prodejci jejich sazenic.
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Gloch »

Proto jsem si koupil jednu sazenici a po 2 letech mám sadby kolik dokážu sám vyrobit :-)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Maximus »

Tak to jooo :yes
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Frank »

Asi tak, koupíš pár kousků do začátku a pak si množíš sám.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Maximus »

Nedávno jsem viděl inzerát, kdy za jeden kus sadby chtěli 2,4kč/kus a prodávali i po malých množstvích.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

No ono pri zakladni rodostatku se mnohda jede na 100x ci 1000x mnozstva nove sazenych stromku "na jeden zatah" a to jaksi riskovat celou tu narocnou pripravu a cas jeste v kombinaci vlastni hokuspokus sadbe asi neni optimalni postup, jak psal Maximus ceny nejsou tak krvave - pokud neslo o vylozeny ausus 2-3Kc/ks.
ps najdou se nejake relevantni studie jako mame v sibirak jilmu vlaknu?
ps rad verim ze Gloch to ma na stejne urovni ci vyssi nez mnozi "profi"
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Ivana »

MRAK píše: Rostliny které se tu prodávají, jsou jen jednoho pohlaví, to druhé je zamčené v trezoru firmy, která tento topol vyvinula
Tohle doufám myslíš ze srandy.
MRAK píše: takže rozmnožování je možné jen z matečnic
Není pravda, pokud máš jeden exemplář, můžeš si jich nařízkovat kolik chceš. Nemusíš je kupovat.
MRAK píše: tudíž nekontrolovaná expanze do okolí nehrozí ...
Tohle vůbec není tak jisté. Proto to taky ti "byrokrati" hlídají.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od MRAK »

na dotaz o pohlaví rostliny (a její případná invaze do okolí) jsem dostal tuto odpověď:

U nás pěstovaný Japonský topol je dvoudommá rostlina samičího pohlaví.

Rozmnožování se provádí pouze řízkováním z matečnic.


( o tom, že jsou samčí rostliny v trezoru, mi řekl ten prodejce)
Nejsem botanik, je klidně možné, že jde o marketing, ale mě to určitou logiku dává ....



To, že si je můžu nařízkovat sám, samozřejmě chápu ... myslel jsem samovolné rozmnožování ....
Gloch
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 23:23

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Gloch »

S ohledem na to, že se topoly dokáží křížit mezi sebou, tak to moc ochrana není. I ty rychle rostoucí klony jsou kříženci našeho P. nigra s různými asijkými či americkými topoly.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od MRAK »

může být ...

Nevíš od kdy je topol pohlavně zralý (jestli existuje takový botanický výraz) ? myslím tím, od jakého roku se dokáže rozmnožovat?
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od peteres »

Topol černý začíná plodit v 10-15 letech. U japonského to bude podobné.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od MRAK »

aha, takže pokud budu kácet po 7 - 8 mi letech, (ideální polínka), tak by to mělo být v cajku, ne?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Fabulous »

Co jsem všude četl, tak je dospělost mezi 8-10 lety, takže bez rizika sklidit nejpozději v sedmi letech, běžně se sklízí v pěti. Velmi agresivní kořenový systém, který vysušuje půdu, proto nutno sázet alespoň 12 metrů od budov (hrozí poškození základů).

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?Lat ... +sieboldii
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od maci »

Tak pánové, znáte opravdu někoho, kdo doma topí japonským topolem? Opravdu fyzicky a ne jen jeden povídal, že druhý povídal atd.... Mám pro něj pěkné místečko o velikosti 1ha s vysokou spodní vodou. Bohužel jsem do dnešní doby nesehnal kulatinu. Chtěl jsem jí zkusit, jak dlouho bude hořet ve zplynovacím kotli Atmos. Jestli hoří jedna násypka cca. 20-30min., tak to nemá cenu sázet. Potřebuji, aby to hořelo aspoň 1h a více.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od MRAK »

mám trošku obavu, že to hodina nebude ....
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od maci »

Tak se mi zdá, že japonský topol je jeden velký podvod. Prodejci řízků na tom vydělají, ale po 5 letech pěstování se s tím topit nedá. Řekněme, že dá, ale musíte se nastěhovat do kotelny a každých 30 min přikládat?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Fabulous »

Sice jsem zatím neviděl kvalitu dřeva na vlastní oči, ale bude to asi zkrátka měkké dřevo. Boimasa pro ty správné kotle :) Pro Atmosy asi ne-e.
Odpovědět