Zdroj paliva - Japonský Topol

Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od MRAK »

MacGyver píše:To že každý uvažuje jinak a jeho strategie je jiná, z nás dělá lidi a může si tak i krátit čas touto diskusí.
:yes

:clap

:hand
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Josef »

To o té diskuzi bylo moc pěkně napsáno. :yes
Doufám že jsem nikoho nepopíchl slovním obratem ..."chytrých a spořivých"... a někdo to na sebe nevztáhl pod pojem "vychytralý", protože jsem tím myslel lidi skutečně pouze "chytré" - kteří si v nouzových podmínkách snaží pomoci rozumným a použitelným způsobem, ale ne na úkor druhých.

Ještě k těm lesům. I když pohled do krajiny nebo na mapu je docela příznivý, nemyslím si, že je pro PA-dobu v lesích dřeva dostatek. Alespoň tomu odporují historické zkušenosti. V době, kdy nabíhala průmyslová revoluce a kamenné uhlí bylo pojmem takřka neznámým, bylo sice různých průmyslových provozoven jako šafránu, ale o to horší měly energetickou účinnost. Primitivní hutě, sklárny a stacionární parní stroje spotřebovávaly v té době obrovské množství palivového dříví. Správci mnohých hrabství dávali v té době budovat dlouhé skluzy nebo plavební kanály, aby dostatečně levně a přitom rychle dokázali dopravovat dřevo z velkých vzdáleností (5 až 20km), protože v nejbližším okolí už bylo vytěžené a hrozilo, že se výroba pro nedostatek paliva zastaví. Kde to nešlo, často se stěhovaly za lesem celé provozovny. Ze stejného důvodu z Šumavy splouvaly stovky vorů do Prahy a dál až do Německa. Rozšíření používání kamenného uhlí pak přišlo takříkajíc za pět minut dvanáct. (Ono se obecně začíná hledat až teprve když problém nastane a ani v budoucnu to jiné nebude.) Dnes máme mnohem více obyvatelstva než tehdy. Myslím, že kdyby dnes někdo zavřel na přívodu do ČR plynový kohoutek a všechny plynofikované domácnosti by naložily dřevěné špalky do krbových kamen, budeme mít po dvou či třech topných sezónách krajinu v ČR jako jednu velkou paseku. Vždyť kolik je jenom stovek tisíc domácností ve velkých městech. O tom, kolik by toho spotřebovala (byť by utlumená) doprava nebo nějaký provizorní průmysl (jako alternativní palivo místo elektřiny a ropných prduktů) si raději ani netroufám uvažovat. A ještě nezapomeňme, že i na takové obyčejné vaření či pečení ve sporáku by za rok padlo dalších nejméně 365 velkých náručí polínek či košíků plných šišek.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od MRAK »

Průmyslová revoluce znamenala rapidní zvýšení těžby dřeva. Například sklárny, těžba rudy (kruchání), atd....
Taky je ale pravdou, většinu porostů našich hor nahradily pomalurostoucí buky a duby rychleji rostoucími smrky. (které jsme úspěšně zničili kyselými dešti) .... a zase znovu vysázeli (skromně dodávám, že já sám zasadil opravdu mnoho stromků :D ), takže momentálně jsme na tom opravdu se dřevem dobře ...
ale jak píše Josef, stačí otočit kohoutkem na plyn a bude hůř ....
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Maximus »

Když chcete vlastní les, tak nejlépe na dohled (tedy i dostřel :twisted:) nebo alespoň minimálně na doslech motorové pily od vašeho domu.

Vlastnit les či pole někde mimo kontrolu by v PA době nemělo moc velký smysl.

Topol má dost mizerné dřevo, ale pro PA dobu lze najít i několik pozitiv:
- lze vysadit někde na dohled od domu, tj. lze stromy průběžně kontrolovat a vytěžené dřevo se nemusí transportovat na velkou vzdálenost (malé nebo žádné nároky na PHM)
- lze ho vysadit i v místech, kde by nic kloudného nerostlo
- roste enormně rychle
- pokud "náhodou" nebude benzín, tak se bude muset kácet a řezat vše ručně - o kolik snáz se ruční pilou a sekerou porazí a "naporcuje" 20 - 30 kusů pětiletých topolů než jeden pořádný buk?
- pro zloděje dřeva velmi neatraktivní strom
mak
Příspěvky: 2
Registrován: 17.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od mak »

Co škůdci a nemoci topolu? Potýkáte se s něčím? Japaňák je výbornou baštou pro srnky. Mám zvířátka rád, ale taky jim neožírám kaštany v lese :-) Tak jsem hledal a našel řešení tady: http://www.topolenergy.cz/japonsky-topo ... eho-topolu Kornitol nebo tak nějak se to jmenuje. Smrdí to tak že by to odehnalo snad i slona. Mě zaručeně :lol: Ale funguje.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od urbanwarrior »

mak: výborný tip, díky :yes - první várku mi zdecimovaly asi srnky, zvlášť kdo pěstuje od sazenic. Nepomohlo ani zakrytí králičím pletivem. Na další výsadbu určitě vyzkouším chemii, i když ji jinak moc nemusím.
mak
Příspěvky: 2
Registrován: 17.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od mak »

Rádo se stalo. Taky chemii moc nemusím, už takhle jí máme dost v supermarketových (p)otravinách :) Ale když ty lesní potvůrky jinak dělaly, že nerozumí...
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od drigon »

Díval jsem se na vebovky prodejce sazenic jap. topolů a všiml jsem si, že se to sází ze sazenic - klacíků. Píší tam sice něco o matečnicích, ale napadlo mne, že by ten topol mohl vyrazit i z nastříhané větve stromu (po skácení stromu se větve vhodné velikosti nasekají na klacíky příslušné velikosti a ty se poté nasadí do země). Jde o to, že v PA producenti sazenic dost možná zaniknou, nebo budou za sazenice chtít nehorázné hodnoty a takto si člověk může zajistit sadbu na obnovení plantáže. Případně je možné si koupit jen několik sazenic, poté co vyrostou je ořezat a z ořezu si popsaným způsobem zasadit hlavní plantáž. Jaký na tuto problematiku máte názor a případně, zkoušel už to někdo?
Zajímá mne to také proto, že za pět let končí jezedákům nájemní smlouva na pole (zhruba hektar) a vzhledem ke stále se zvyšujícím cenám dřeva o této možnosti samozásobení topivem začínám stále více uvažovat. S pozdravem M.

.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Nechci byt skarohlid, ale rikas, ze chces resit pripravy v 2018? :twisted:
Vazne, pokud to uz dnes muzes nacpat na svem pachtu nekam treba k remizkum apod. tak to udelej co nejdrive..
V teutonskych krajich jsou k videni opravdu mini plantaze sazenacku na opravdu male vymere ala uzka zahrada, ale predpokladam, ze cele know-how obsahne celou jednu profesi, takze asi lepsi koupit, nez se to pokouset laicky napodobit.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od maci »

Množí se řízky. Zapíchneš do země a při dostatku vody začne růst. Nejdřív si sežeň kulatinu a zkus to prohnat kotlem. Když jí tedy seženeš. Aby jsi nebyl zklamaný... Mě se kulatinu sehnat nepodařilo. Vše se točí kolem prodeje řízků a prodej štěpky pro elektrárny apod. O kulatině existují maximálně kýčovité fotky krásné vzrostlé aleje japonského topolu. Tož asi tak.
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od michal »

Japonský topol má malou výhřevnost a v kamnech hoří jako papír.Jsou fyzikální zákony a ty se nedají obejít (strom, který roste 20 let bude mít husté dřevo a velkou výhřevnost...).Pokud to někdo chce dělat ve větším ( 1 ha) musí na to mít techniku a i tak je s tím hodně práce.Neznám přesně legislativu ale domnívám se, že když to bude někdo chtít pěstovat (osázet např. louku nebo pole), bude na to muset změnit kulturu toho pozemku ( a zřejmě mít souhlas odboru pro živ. prostředí aj).Dělá se tomu reklama protože to prodejci chtějí prodat.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Obecne k lesnimu hospodarstvi a topeni drevem: Intensifikace a zvysovani efektivity = kazdej bloud ma dnes pto drticku a dalsi kejkle, po tezbe nezustane v lese skoro nic, dale najezdy houbaru a boruvkaru (na kseft), zkratka uz i ten CZ prum. les (kde tradicne byvavala nejaka ta +biomasa "ladem") zacina vypadat opravdu jako holatko z klecoveho chovu. Kratkodoby zisk, dlouhodobe podemleta biodiverzita a rozpad.. za chvilicku tu budou vsude holiny jak z fota pred rokem ~1900..
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od MRAK »

Kolaps .... mno ono taky záleží, kde ten les je ...

u nás v Krušnejch Horách to od 500m n.m. neni tak zlý, jak píšeš ..... naopak, ladem leží celý stromy

pravda, sem tam se najde týpek s pilou a vozíkem za fabií, jak se polekaně rozhlíží, jestli někdo nejde .... ale jinak (zatím) je dřeva ležícího na zemi ještě dost a dost a většina zbůhdarma zetleje a shnije ....

Ale to jsme od pěstování topolů odběhli trošku do lesa, takže se prosím zase vraťme zpět k tématu : Zdroj paliva - Japonský Topol ;)
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od drigon »

Kolapsnik jr. píše:Nechci byt skarohlid, ale rikas, ze chces resit pripravy v 2018? :twisted:
Vazne, pokud to uz dnes muzes nacpat na svem pachtu nekam treba k remizkum apod. tak to udelej co nejdrive..
V teutonskych krajich jsou k videni opravdu mini plantaze sazenacku na opravdu male vymere ala uzka zahrada, ale predpokladam, ze cele know-how obsahne celou jednu profesi, takze asi lepsi koupit, nez se to pokouset laicky napodobit.
Nápad dát sazeničky k remízkům je pěkný, ale u mne bohužel nemožný. Pole mají jezedáci v pronájmu na deset let, smlouva je v podstatě nevypověditelná (pronájemní smlouvu uzavřel bývalý majitel, od kterého jsem pole vloni koupil). Remízky tam žádné nejsou, pole je hned vedle silnice (u silnice je zhruba dva metry široká škarpa se vzrostlými jasany) a je součástí cca 20ha. lánu.
Ta vlastní výroba sazeniček mne zajímá proto, že pole mít volné až za pět let a do té doby nikdo neví, co papaláši v bl-EU :puke vymyslí. Stačí, aby na prodej sazeniček navalili pořádnou daň. U baráku mám na zahradě místo, kam se mi cca 10 stromků jap. topolu vejde (na nevyužívaný růžek u stodoly). Za pět let to vyroste, a pak mohu postupně větve rozporcovat na řízky a zasadit je na hlavní pole. Dle výpočtu mi vychází cca 120 sazenic na rok (cca 5m2 na jednu: 120 x 5 =600m2 na rok x 5 let = 3000m2 celkem) - padne na to tedy cca 1/3 ha. Zbytek bude na zahradničení a včelaření. Tolik k měmu plánu. Připomínky a rady jsou vítány. S pozdravem M.
Frank
VIP
Příspěvky: 247
Registrován: 05.06.2012 14:36

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Frank »

Něco málo pěstuju, tak kdyby si chtěl klacíky, dej vědět. Normálně to píchneš do země, a když se to trošičku staráš (vyžínání a tak), za rok to vyskočí z 15cm na 3m. No a další jaro to odstřihneš, nastříháš na 15cm klacíky a jedeš dál... ;) Asi by stačila nastříhat i nějaká větev ze vzrostlejšího stromku.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od sigmark »

nakolik je ten stromeček plevelný? jak snáší vyšší nadmořské výšky a krutou zimu? mohlo by to být zajímavé z více hledisek
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od MRAK »

mám je od loňska na neúrodné půdě v 650ti metrech .... když mají dost světla, rostou opravdu rychle

až budu na chalupě, zkusím nafotit ....
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od sigmark »

soudruzi krušnohorci :-) určitě by to šlo použít i jako větrolamovýztužná barikáda v živém plotu. Naše zahrade je otevřená vůči větru, takže by to mohlo být dvojnásob užitečné
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od Hdm »

ano máme vysazeny řady topolů v kombinaci se smrčky a borovicemi.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Zdroj paliva - Japonský Topol

Příspěvek od drigon »

To se mi líbí čímdál víc. Pole je u silnice, tudíž když to nasázím souběžně se silnicí (SV strana pole), vytvoří to jednak větrolam, navíc ještě optickou bariéru. Alespoň tam nebude ze silnice tak vidět. Jen to budu muset sázet postupně v pruzích podélně okolo silnice, aby při vykácení v bariéře nevzniky mezery. S pozdravem M.
Odpovědět