Sucho - co a jak pěstovat

MarS
Příspěvky: 501
Registrován: 22.03.2020 11:28
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od MarS »

Mně osobně by takový zařízení moc nevytrlo, při těch rozměrech to dá průměrně 300 litrů za měsic, což je v letních parnech ani ne na 2 dny, když budu počítat 10 litrů na m2 záhonu.

Určitě nechceš řešit nějaký skládání, často ty srážky přijdou s doprovodným větrem a furt to hlídat se stejně nedá. Zastřeš to nějakou malou pergolou ze dřeva, bude to vypadat líp, bude to pevný a ještě to můžeš využít i jinak. Anebo domek 2x2m.

Při těchhle rozměrech to už dá trochu vody https://www.baumax.cz/vrobek/garazove-s ... 0HEALw_wcB
Přílohy
domek9.jpg
domek9.jpg (266.28 KiB) Zobrazeno 5736 x
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Germanik1 »

Stáhl bych si údaje ze srážkové mapy a zjistil, kolik vody mi na m2 může optimálně spadnout. Asi nic moc. Hledal bych jiný zdroj. Neznám plochu pozemku, svažitost. Být to ve svahu, udělám nějaké povrchové svodnice do tvaru stromečku a jímku s malou odkalovací nádrží. Taky bych řešil celkovou spotřebu, jestli náklady výrazně neprevýší cenu vody z řádu. Mně osobně se na Slapech nevyplatí budovat větší nádrže na dešťovou vodu, byť plocha střech je cca 150 m2. Z prostorových a finančních důvodů je pro mne levnější čerpat ze studny a nechat odstát. Zvlášť proto, že aktuální spotřeba je jen4-5 měsíců v roce.
Konstrukce odolná větru bude stát peníze. Vyžadovat stálou péči, stínit. Je fajn být soběstačný, ale musí se to vyplatit
Udělám co musím
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od proforma »

Problem je, ze zahrada je na dvore domu spolu s jinymi vlastniky. Nejaka pergola apod. absolutne neprichazi v uvahu (jsou to fakt magori). Zahradku tady mam jako experimentalni, na ktery se hlavne ucim, na tak male plose nema cenu aspirovat na vyznamne produkcni funkci. Kdyz mi to bude schnout, nebudu vedet, co delam dobre a co spatne, takze uceni na houby. Jasne, muzu nosit konve par pater nahoru a dolu, ale to je az ta posledni moznost :D

V prizemi domu mame dokonce kohoutek, na kterej by se dala pripojit hadice a pohoda. Jenze kohoutek magori zavarili, aby z toho snad nekdo necerpal neevidovany odber. Nemam okna do dvora, kterymi bych mohla nahodit a spustit hadici od sebe. A krome IBC barelu uz nemam ani zadny jiny napad :-) (zapustit je do zeme taky nejde, protoze magori...).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Hdm »

Vím, že jsi psala, že to nejde, ale přece jen bych zkusil udělat odbočku na svod z koryta. Zkusil bych to hrát na kecy typu "zadržování vody", "ekologie", "hydrologie" a že vlastně to děláš pro jejich dobro, protože co nevidět bude "určitě" povinné zadržovat vodu a tahle by to měli zadarmo atp.
Nakonec však to není žádný velký zásah do svodu když dáš třeba tohle:
pictureprovider (1).jpeg
pictureprovider (1).jpeg (21.33 KiB) Zobrazeno 5691 x
je to sklápěcí, tak když nechceš tak nečerpáš.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od proforma »

Jo, jo, presne neco takoveho jsem mela puvodne v planu. Neproslo :tmi
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od vrabi »

Pro naplnění IBC kontejneru deštěm potřebuješ střechu velikosti minimálně garáže, trychtýř 2x2 m ti ho nenaplní.
Navíc běžné IBC kontejnery bez pomocné konstrukce nemohou stát plné na sobě, ta klec to nevydrží.
U nás si můžeš objednat naplnění bazénu cisternou, takže asi bych šel touto cestou, koupit starší IBC a nechat si je naplnit, ať už sousedem s pořádným přívěsem, nebo cisternou.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od proforma »

Diky az technickou pripominku, myslela jsem, ze ta klec je tam prave od toho, aby to udrzela. No, mam zase o cem premyslet :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od vrabi »

Je to různé, ty co používáme ve firmě mají v popisu, že plné nesmí přijít na sebe.
Ale viděl jsem i se silnější klecí a nebo oplechované, ty oplechované jsou nejlepší, nezelená v nich voda.
Takže než nějaký koupíš, určitě bych si to napřed ověřil a nespoléhal na to co řekne překupník.
Běžný kontejner je na 1000l vody a to je cca 1070 kg i s kontejnerem.

Ptal jsem se kolegy a ten říká, že nosnost kontejneru (klece) by měla být na kontejneru vždy vyznačena a podle toho se mohou(nebo nemohou) stohovat na sebe. Důležité je i podloží u více kontejnerů na sobě hrozí riziko zaboření do země a následného pádu.
ibc-kontejner-schutz-repasovany-1000-l-img-5041068600061-fd-1.jpg
ibc-kontejner-schutz-repasovany-1000-l-img-5041068600061-fd-1.jpg (8.19 KiB) Zobrazeno 5628 x
Naposledy upravil(a) vrabi dne 03.08.2020 13:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od proforma »

Jo, jo, to vim. Myslela jsem, ze ty oplechovane jsou jenom kvuli staticke elektrine, ze by to melo nejakou zvysenou nosnost, to jsem nikde necetla. Jeste to prostuduju.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od PeFi »

Nevím na jaké ploše chceš pěstovat, nakonec nošení vody v plastových kanystrech v batohu může být ekonomicky nejsmysluplnější. On ten IBC kontejner není zadarmo.

Pokud jde o menší plochu, může ti pomoci přidat do půdy hydrogel, který dokáže vodu zadržovat, takže nakonec jako zásobník na vodu funguje samotná půda.

Já bral hydrogel zde:
http://www.agmarket.cz/cz/?option=com_v ... Itemid=283

1 kg dokáže prý zadržet až cca 200 litrů vody.
Dávkování: 3 gramy hydrogelu na 1 litr zeminy - je vhodné to s množstvím nepřehnat, jinak je to po zalití jako v pohádce "Hrnečku vař". Dobré je pracovat s tím v jednorázových rukavicích, protože to absorbuje vlkhkost a děsně se to lepí a blbě se to čistí.
----
S takovými sousedy jsme taky bydleli ...
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od proforma »

Jasne, ale zadarmo neni ani ta pitna voda v konvich :-) V soucasnosti platime 100 Kc/m3, cena pouziteho IBC na destovku by se mi vratila hodne rychle...

Aktualne pestuju na cca 40 m2, pristi jaro chci zase rozsirit (pri kazdem jarnim a podzimnim ryti zryju i kousek prilehleho travniku a trochu rozsirim osevni plochu, aby sousedi nevyskakovali :-) Cely leta neudelali na udrzbe ani tuk, o vsechno se staram ja, ale jakmile by se melo neco menit nebo snad vylepsovat, tak to jsou zasadne proti... Takze volim metodu postupnych kroku :-D ) Obavam se, ze v tomhle mnozstvi bych se na hydrogelu asi nedoplatila... Hydrogel si umim predstavit jako vyborne reseni do truhliku nebo visutych zahonu, ale na "pidipoli" uz asi ne...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Count »

Zachytávače do okapu se dělají v různých variantách. Ve tvém případě bych preferoval rychlomontáž. Do okapu uděláš jen menší otvor.
https://eshop.destovka.eu/sberac-destov ... gLrg_D_BwE

Dá se koupit IBC s černou nádobou. Osobně jsem kupoval tzv. REKO = repasovaná klec a nová nádoba. Mám dva a k nim napojené čerpadlo + možnost naplnění konve.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od PeFi »

Těch 40 m2 už by chtělo tak 4 kg hydrogelu. Já kupoval 6 kg - dávám to nyní ke všem stromkům, které vysazuji na poměrně suchém hlinitopísčitém jihovýchodním svahu. Taky tam padly už dva pytle půdního kondicionéru Arosil LR. Výsledky jsou vidět, ale do peněz to fakt leze. Na pěstování zeleniny jsem rezignoval (stejně by to sklidil někdo jiný, než já) a snažím se pěstovat stromy.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od proforma »

No, mne to vyslo trochu jinak. 1 l = 1 dm3. 1 m2 = 100 l pri predpokladane hloubce 10 cm. 40 m2 = 4 000 l. Ja bych to davala do vrstvy 30 cm, cili x 3 = 12 000 l. Pri doporucenem davkovani 3 g/l bych tak potrebovala 12 000 l x 0,003 kg/l = 36 kg! I kdybych to davala jen do vrstvy 10 cm, porad by to bylo 12 kg. Ale drzet vodu jenom na povrchu nema cenu, potrebujou ji hlavne koreny...

Urcite bude hydrogel skvely pro ty stromky nebo do truhliku, ale plosne mi to nedava ekonomicky smysl.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od PeFi »

3g na litr zeminy ti umozni minimalizovat zalevani, protoze to na sebe navaze az cca 600 ml vody.

4 kg na sebe navaze cca 800 litru vody, coz je pri 40m2 objem odpividajici zalivce 20 l/m2.
Tedy je to ekvivalent zachyceni 20 mm srazek.

Neni to dokonale, ale umozni ti to snizit cetnost zalevani a nebo taky odjet na kratsi dovolenou a neresit zda u tebe prsi, nebo ne. Na pestovani melounu to urcite nebude, ale na rajcata by to stacit melo. Hlavne to usnadni preziti rostlinkam, dokud jsou relativne male a nejvic nachylne. Tolik teorie - jak uz jsem psal, tak ja praktikuju jen stromy (a kere).

Nadprumernou stavnatost tam, kde je v pude hydrogel, mi prakticky dokazali kralici a srny - zivy plot (pred dratenym oplocenim pozemku) jsem po zime strihat nemusel, zviratka to ostrihala velmi dukladne.
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Jason »

Me prijde ta varianta s trychtyrem trosku zbytecna - kdyz vezmu prumer srazek v CR je cca 600mm a z toho plus minus polovina snih. Tak mi to vychazi nejakych 1200l z plochy 2x2m. A to porad beru idealni stav.

Ja jsem nedavno planoval ze si taky poridim nadz pod okap - kazdy tyden menim v akvariu cca 400l vody co vypoustim pres terasu do okapu. Kdyz jsem si spocital kolik usetrim tim ze budu touto vodou pres leto zalevat (cerpadlem zpet do prvniho patra) kytky a bylinky - musel bych to provozovat x let... Takze vodo vypoustim normalne do okapu a zalevam z kohoutku..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Woody Crafty
Příspěvky: 472
Registrován: 09.04.2020 14:19
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Woody Crafty »

proforma píše: 03.08.2020 9:53 Jo, jo, presne neco takoveho jsem mela puvodne v planu. Neproslo :tmi
Na blbce se musí chytře. A je třeba zjistit co na ně platí, a pak je postupně naleptávat a zpracovávat.
Třeba celý červen lamentovat nad usychajícím trávníčkem na dvorku a jak by to bylo skvělé kdyby tu byla nádrž s vodou ze které by se to dalo zalít ZADARMO a podobně. Na každého platí něco jiného.
Politici třeba dokážou přesvědčit blbce k tomu aby jim hodili hlas, ikdyž celou dobu jednájí proti jejich zájmům a jednat budou i další volební období (volby jsou od slova vůl).
Budoucnost? Ta bude taková, jakou si ji uděláme.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od proforma »

Woody, Tvuj postup lze pouzit na blbce, ja ovsem mluvim o magorech :-) Jejich princip videni sveta je: "Ja mam patent na rozum, vsichni ostatni jsou debilove, ja budu rozhodovat o tom a o tom, vsechno bude podle meho a kdyz nekdo neco chce, natruc mu to zatrhnu nebo poskodim". Zavilej komous a navic byvalej profesionalni zelenej mozek. Ztroskotala jsem dokonce i s obracenou psychologii :-) Nastesti oba se blizi k 80, tak je beru s rezervou, moc dlouho uz tu strasit nebudou. Hnusne receno, ale na hruby pytel hruba zaplata...

Je to docela zajimava zkusenost se sortou lidi, jejichz vyskyt ve spolecnosti zdaleka nani ojedinely. Je dobre je znat a vedet, co lze a co nelze cekat. Nejsou vsichni idealni a kdyby prisel opravdovy prusvih, bude treba znat dynamiku spolecnosti nejen z medii. Pres to, jake spolu mame ne-vztahy, si myslim (prave proto, ze je to ten zelenej mozek), ze kdyby byl nejakej fakt velkej prusvih, tak tenhle (konkretni) magor by mohl byt k necemu uzitecnej.

Ale abych nebyla moc OT: vcera mne napadla jeste jedna vec: tyhle stary baraky, kde byvalo nejake male/zakladni hospodarstvi (slepice, kralici, prase) obvykle mivaly nejakou senkruvnu. Zkusim se podivat do archivu stavebnich planu. Pokud by tam jeste byla (coz je klidne mozne), mohlo by se tam jen hodit nejake ponorne cerpadlo nebo by melo jit dat IBC barel tam - nicemu by to nezavazelo, mozna by tam byly jeste nejake stare svody, ktere by to mohlo krmit, navic by se voda v podzemi nemusela tak rychle kazit... Docela jste mne tou diskusi inspirovali :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od Patrol »

Letos bylo sucho takový, že mi uhnily kořeny u jedné třešně, aronie neplodila, brambory po povodni chytly plíseň.....Taky už jsem musel podruhé zalít zeleninovou zahrádku. :lol:
Přesto jsem se pustil do vytvoření jakéhosi odběrového bodu z rybníka.
Původně jsem zamýšlel přepadovou nádobku s nějakým sítem a z ní to tahat malým solárním čerpadýlkem, který by spustilo závlahu, když vysvitne slunce.
Aktuálně po zvážení situace v terénu se kloním spíše k rtubce zakopané v zemi, která naplní zakopaný ibc kontajner u zahrady. Z ní pak přes čerpadlo zalévat.
Jen nevím, jak správně udělat nátok, aby v zimě bylo možné celou sestavu vypustit a aby mi kolem trubky neprosakovala voda z rybníka i když nechci.
Rybník je cca 30m od zahrady a hladina je cca 50cm nad terénem zahrady, takže samospádem by to pod terén mělo vyjít. Nebo ibc jen částečně zapustit do země a doplňovat ho na principu spojených nádob. Tím by odpadlo uzavírání vody. Horší by to bylo v zimě, a zase stejný problém - hrozba prosaku kolem trubky. Bažinu fakt nechci.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Sucho - co a jak pěstovat

Příspěvek od TomSmith »

Když zakopeš ten IBC dost hluboko (k nezámrzné hloubce) tak nemusíš v zimě vypouštět.
Odpovědět