Zimní sklizeň

Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Zimní sklizeň

Příspěvek od Ibex »

nenašel jsem vlákno speciálně pro plodiny vhodné sklízet i v zimě.
Každý jistě zná růžičkovou kapustu - tu sklízím průběžně po celou zimu, mrkev na podzim vyrýpnutá ze záhonu a uskladněná v kýblu s pískem..
Ale mám další tip - kustovnici čínskou (Goji) plodí od léta až do zimy
Přílohy
IMG_20211212_133123_501.jpg
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od Redneck »

Mišpule velkoplodá, nechává se přemrznout. Letošní úroda, dva keře cca 4roky mladé.

http://www.stareodrudy.org/ovocne-strom ... %A1/9.html

Obrázek
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od Ibex »

možná by bylo vhodné i napsat využítí - Goji se dá konzumovat volně, dá se z ní udělat marmeláda, dá se sušit
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od Tomáš »

Mrkev už úspěšně druhou sezonu zkouším ani nevyndavat na zimu ze záhona, jen chodím když potřebuju.
zatím bez problému, ale je fakt, že nemám nijak velký záhon a nevydrží tam dýl jak to konce ledna.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od Cep »

Na zimní sklizěň ji sázíš kdy? Mrkev z jarního výsevu mám často prožranou, když zůstane v půdě déle.
A jak ji ze záhonu dobýváš - protože abych dostal ze země další várku zimních pórků (až doberu vyryté strčené do písku), tak bude muset mráz na nějakou dobu povolit.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od Patrol »

To Redneck: Co děláš s těma mišpulema? Mám jeden strom, kterej vydatně plodí, ale nevím, co s tím. Nepřemrzlý je to tvrdý a trpký, přemrzlý je to jen šlupka a uvnitř hnusný jako shnilý jablko. Ovce ani slepice to taky nežerou. Jediný, kdy mi to jakž takž chutnalo bylo, když dcerka zkusila ještě nepřemrzlou mišpuli opékat na ohni. Na pálenku toho je zase málo. Z jednoho stromu tak dva belíky plodů.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od Redneck »

Žena to rozvařila, propasírovala přes cedník a je z toho taková marmeláda. Pár plodů opadalo jak byla ta poslední vichřice, dal jsem je před noc do mrazáku, druhý den vyndal a ochutnávali jsme. První dojem nic moc, další sousto už mi chutnalo.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od Venet »

Patrol, a keď dáš menej cukru (a trošku na dochutenie škorice) tak z toho máš přesnídávku. Decká sa za tým idú potrhať.
Cogito, ergo armatum sum.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od Tomáš »

Cep píše: 12.12.2021 21:49 Na zimní sklizěň ji sázíš kdy? ...
Je to normálně jarní sadba, někdy půlka dubna.
Občas něco požraného je, ale je to minimum.

S těmi zimami co tu jsou (plzeňsko) není problém ji vytáhnout z mokré hlíny celou zimu...když už mrzne přes celý den, tak to a většinou v únoru a to už tam žádná není :D
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od JirkaK »

Tak sem po mrazíkách v prosinci sklízel Kaki.

Jen pro zajímavost
https://hobby.instory.cz/zahrada/5161-k ... -nyni.html
Přílohy
IMG_20211111_114150.jpg
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od Jirka »

JirkaK píše: 15.12.2021 21:25 Tak sem po mrazíkách v prosinci sklízel Kaki.

https://hobby.instory.cz/zahrada/5161-k ... -nyni.html
Perfektní tip, moc děkuji! :yes Momentálně je moje zahrada pro nedostatek času poněkud zanedbaná, ale pěstování kaki bych určitě rád vyzkoušel.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od vrabi »

Mrkev vyseju o něco později a před příchodem prvních mrazíků pokryju vrstvou cca 10-20 cm spadaného listí proti holomrazu, v zimě průběžně ze záhonu rýčem odebírám. Ve sklepě mi jí vždycky žrali myši (i v písku), takhle vydrží déle.
Letos jsem prvně zkoušel ozimou cibuli, dával jsem sazečku začátkem listopadu a jsem zvědav na brzkou sklizeň jarní cibulky ;) Jelikož jí takto pěstují i na sibiři, mělo by to snad fungovat i u nás https://farm-cs.desigusxpro.com/posadka ... kspir.html
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: zimní sklizeň

Příspěvek od Pez »

OT U té cibule mě pobavil překladač.
Zimní odrůda Shakespeare je pro tento účel velmi vhodná, protože je odolná vůči střelbě a dobře snáší námrazu.
Pro rozpad jak dělaná. :D
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Zimní sklizeň

Příspěvek od Rafael »

Topinambury, šípky, trnky. A kdysi i jeřabiny. Ale ty poslední roky zrají nějak daleko dřív a rychle se ztrácejí. Aspoň u mně.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Zimní sklizeň

Příspěvek od Cep »

Shakespeare mám vystrčenou na záhoně, jsem zvědav. Loni jsem zimní Hybernii vystrčil brzo a na jaře šla část z ní do květu.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Zimní sklizeň

Příspěvek od vrabi »

Včera jsem vykopal pár mrkví ze záhonu a i po mrazech jsou stále v perfektní kondici. Jen nevím co na ně budu házet příští rok za listí, jelikož se mi ořech pomalu odebírá k definitivnímu odpočinku :(
Dal bych sem i fotku, ale píše mi to "bylo dosaženo maximální velikosti příloh" (příloha má 365 kb).
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Zimní sklizeň

Příspěvek od TomSmith »

Máme v květináčích pět kousků brokolic od podzimu a pořád dorůstají hlavičky byť už jsou menší ale do polévky nebo salátů furt ok. Max mrazy byly -12 a to jen jeden den tak jsem je šoupnul do skleníku (nevýtápěného) a přežily. Špenát na záhoně pořád prosperuje, stejně tak červená řepa. Letos jsme nevybírali ani celery, taky jsou pořád v pohodě. Ještě před měsícem fungoval i hrášek, ale jak pak bylo celý týdne kontinuálně pod nulou tak to vzdal.
Prostě mírná zima.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Zimní sklizeň

Příspěvek od Ibex »

ten špenát ti stále dorůstá nebo zůstává v původní formě a jen "přežívá"? Jakou máš odrůdu?
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Zimní sklizeň

Příspěvek od TomSmith »

Dorůstá a řekl bych že žene do květu. Na odrůdu optám manželky až dorazí, ale nic extra to nebude.
Připojuji foto z 30.12.2021 kde je vidět i hrášek s květem ... v prosinci ;-)
spenat_hrasek.jpg
Jinak k zimní sklizni jsou pěkná videa na kanálu Plodná zahrada, třeba tady: https://youtu.be/eEY4sRrAGrI
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Zimní sklizeň

Příspěvek od Kapo »

Celú zimu sa dá v pivnici zberať hliva ustricová. Už sa k tomu musím úspešne dokopať... :?
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Odpovědět