Pěstování kukuřice atd.

CyPro
Příspěvky: 2
Registrován: 27.02.2013 7:47

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od CyPro »

Gloch: To, že Indiáni odpradávna olupují kukuřici vařením se zásadou vím. Moje domněnka je, že to vzniklo z toho důvodu, že to byl relativně snadný způsob, jak zrno zbavit slupky. Je jasné, že slupka, i pomletá, výrobu mouky, která se hodí na těsto ztěžuje (podobně jako se 100% celozrnná pšeničná mouka příliš nehodí na výrobu chlebového těsta).
Pochopil jsem správně, že i z banátské kukuřice by se tortillas udělat daly?
Jinak je fakt, že získat vhodné osivo je u nás problém. Osobně nemám zájem zůčastnit se drahých kurzů, abych si mohl vítězoslavně dovézt domů pár semínek.
V USA se spousta zajímavých odrůd prodává (např. tady:
http://sustainableseedco.com/heirloom-v ... -corn.html),
ale jak je dostat do republiky?

Zde mám dotaz k p.t. plénu. Nemá někdo zušenosti s objednáváním semen ze zahraničí?
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od Michal S. »

Možná ti poradí tady:
http://www.potravinovezahrady.cz/#
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Ráda bych obnovila diskuzi v tomto vlákně. Příští rok bych chtěla zkusit vypěstovat nějakou kukuřici, hodně mě inspirovala kniha Nezdol.ný zahradník od Carol Deppe a tyto stránky: http://www.potravinovezahrady.cz/progra ... ti-bodech/ .
Zajímala jsem se o odrůdu Malované hory ale nikde u nás není k dostání, pokud se člověk nezúčastní nějakého permakulturního kurzu.

Je tady na Rozpadu někdo, kdo by měl na prodej semena odrůdy Malované hory?

Nemáte tip, kde se dají u nás sehnat? Já jsem našla jen na zahraničních e-shopech http://www.rareseeds.com/painted-mountain-corn/ ale nemám s nákupem semen takto ze zahraničí zkušenosti (For customers outside the USA, Canada, and Mexico we cannot guarantee the arrival of your package due to customs and other restrictions.)

Případně doporučíte mi prosím někdo jinou odolnou, ale dostupnější odrůdu kukuřice? Určitě žádné F1, GMO atd. chci nějakou starou nepřešlechtěnou odrůdu, ze které si budu moci uchovat semena pro další pěstování.

Děkuji :-)
Kdo je připraven, není překvapen.
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od Michal S. »

Kukuřici Malované hory jsem daroval asi předloni někomu na tomto fóru (už nevím komu), měl jsem ji právě z kurzu a nechtělo se mi ji pěstovat. Třeba se ti ozve.
Pokud chceš tuto kukuřici, myslím, že zajít na ten kurs není až takový problém, člověk se tam dozví další užitečné věci a dostane i další semena rostlin, co pěstuje Carol Deppe.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od turista »

Mám prosbu - vybírám loupač kukuřice. Na trhu jsou v podstatě dva na kliku, jeden modrý a druhý červený. Máte někdo vyzkoušený jeden z těch dvou modelů ?
Loupac_JAD_modry.jpg
Loupac_JAD_modry.jpg (16.6 KiB) Zobrazeno 9639 x
Lupac_CRV_cereveny.jpg
Lupac_CRV_cereveny.jpg (12.83 KiB) Zobrazeno 9639 x
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Máte někdo zkušenost s odrůdou Tramunt? https://permaseminka.cz/kukurice/114-tramunt.html
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od Vladimir »

Minulý rok som si posadil 5 týchto kukuríc, predtým som si vypestoval sadenice, nemali asi najlepšie podmienky (severovýchod Slovenska), sumár z piatich rastliniek tri pekné klásky a dva také polovičné. Predtým som kukuricu nikdy nesadil, tak neviem porovnať.
Vladimír
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1169
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od Patrol »

To turista: Nedávno jsem viděl na youtubce video, jak černoch sedí na zápraží nabodává kuruřičné klasy na akuvrtačku a následně to roztočený odrolí v kusu odpadní trubky, ve který je ze všech stran narváno několik vrutů. Šlo mu to celkem rychle.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Xassasin
Příspěvky: 35
Registrován: 09.10.2013 12:06
Pohlaví: muž

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od Xassasin »

J-e-n-n-y píše: 02.04.2020 8:10 Máte někdo zkušenost s odrůdou Tramunt? https://permaseminka.cz/kukurice/114-tramunt.html
Ano, minulý rok jsem je zkoušel. Výnosý dobré, 2-3 klasy na jednu rostlinu. Jen jsem to v květnu prdnul do země, sem tam zalil a jinak se o to nestaral. Letos sázím znova
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Letos ji chci taky vyzkoušet, ale vzhledem k možnosti semenaření (jednála z mála co není F1) potřebuju zaset alespon 100-150 semen, aby odrůda nezačala degenerovat z důvodu inbreedingu. Tak teď řeším kam s ní. To nebude zrovna malý záhonek :chuckle
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od Piston »

Uvažuju že bych letos kukuřici taky prubnul. Zkoušel jste to někdo pěstovat společně s fazolemi, které by se po kukuřici pnuly?
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Zvažuji, zda vyzkoušet v našich podmínkách Tři sestry. Ale asi to nebudu pokoušet. Z těch fazolí mám trochu respekt. Asi je budu pěstovat klasicky na opoře a mezi kukuřici zasadím jen dýně.
Kdo je připraven, není překvapen.
turista
Příspěvky: 67
Registrován: 27.08.2013 14:32

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od turista »

Tři sestry jsem zkoušel dva roky, s mizerným výsledkem. Teď dva roky nechávám občas olejné dýně plazit do kukuřice a fazole radši keříčkové (odrůda Carmen). Problém je u mne vegetační doba (vyšší nadmořská výška). Set fazole, až se kukuřici uráčí výlézt, je u mne trochu pozdě. Další problém je v zastínění (jak fazolí, tak dýní), asi to indiáni pěstovali řídčeji, nebo se sluncem v nadhlavníku . Dýně bez přímého sluníčka několik hodin denně nemají dostatečné výnosy, nebo nedozrají. Jinak doporučuju olejné dýně, na jedné kytce průměrně cca 3 plody a v každém víc jak 150g semen, které se nemusí loupat. A polévka je z ní lepší, než z Goliáše (na muškátovou ale nemá).
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od Redneck »

Tři sestry u nás nemá smysl zkoušet. Indiáni je pěstovali tak, že na mohylu o průměru 180 cm vyseli tři kukuřice, poté co kukuřice vyleze cca 15 cm přidali fazole. Poté dýně. Fazole se pnula po kukuřici, a postupně svázaly kukuřice k sobě, tak lépe odolaly větru. Mám to z jedné knihy, ani jsem to nezkoušel ( nemám na to prostor)
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Pěstování kukuřice atd.

Příspěvek od Vladimir »

Tri sestry som skúšal minulý rok, kukurice som si dopredu predpestoval a posadil už sadeničky, potom normálne vysial fazuľu aj tekvice. Fazuľa mi ale vôbec nevzišla, tekvica a kukurica dokopy v pohode, nijako si nekonkurujú.
Vladimír
Odpovědět