Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

...aneb "practice make perfect".
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Del-in: SZ dorazila.Trvalo jí to osm a půl hodiny.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Třem přihlášeným od kterých mám mail odešly seznamy druhů a nějaké krátké povídání.

Germanik:
Nemám tvůj mail. Posílala jsem ti SZ, která se mi hlásí jako tebou přečtená. Pokud nedorazila, dej vědět, stejně tak pokud jsi na ni odpovídal, budem to reklamovat u admina.

Jenny:
Budu tě pokládat za předběžně přihlášenou na stejný kurz pro rodiny (termín doladíme).

Pro šíření osvěty a obveselení přihlížejících asi budu v sobotu psát něco jako reportáž. Kdo by se chtěl přihlásit dodatečně, ještě pár dní beru přihlášky. Počítám tak do středy.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od bacil »

Zpráva ke žraní sežratelných kytek

Akci jsem chtěl pojmout ve smyslu co je v našem katastru dostupné k sežrání. Po prozkoumání map jsem zjistil, že jsme opravdu pustina ještě horší, než jsem si myslel. Všude samý vinohrad, pole, občas větrolam. Žádný les ani lesík, maximálně hájek z přerostlého větrolamu, který vypadá jako les jen od silnice.

Ze seznamu žratelných kytek poznám tak borovici, šípek když má šípky, pampelišku která kvete na jaře, kopřivu tu poznám bezpečně furt, jitrocel, protože ten jsme museli povinně sbírat do školy, hluchavku jenom když kvete, sedmikrásky jsou taky zalezlý stejně jako fialky.

Začíná přituhovat. Asi chcípnu hlady. Zřejmě budu muset zavítat za řeku do sousedních katastrů, tam to vypadá že něco roste, ale kdoví co to je.

Přišly mapy. Ivana se smilovala a dostal jsem kromě detailní místní mapy i pokrytí na 15 kiláků daleko. Napřed zkusím ale obejít naše plešaté kopce a přilehlé bahniska, třeba mě nenabere divočák na kly.

Přípravu jsem pojal poctivě, každou kytku co Ivana poslala, jsem si vyhledal v chytré knížce a nalepil tam odlepitelnou záložku. Bohužel jsem se dostal asi do poloviny seznamu a hlava z toho byla tak otrávená, že se dalšímu dohledávání zuřivě bránila. Ale Ivana mě opět zachránila - poslala mi online rozpoznávání kvítek. Docela to funguje ikdyž je kolem hromada jiné trávy, bezpečně to najde to zelené cosi v zeleném zátiší, nač zrovna koukáte. To je dobrý, to se mi líbí, mám rád věci co fungují bez dalších podmínek.

Ale přišla ZRADA! Rozpoznávač poznal dvě kvítka a chce se přihlásit! No copak já vím, jakej mám login, když jsem si registroval před 4 rokama telefon u gůglu? Chvilka napětí a ještě delší chvilka zoufalého šátrání v paměti v zeleném zátiší plném komárů, obřích much jaké jsem uprostřed dědiny ještě neviděl a jiné havěti... Vzpomněl jsem si! Tak a rozpoznávej potvoro! No použil jsem to ještě jednou a pak už ne...

Den začal blbě. Domů jsem přijel ve 3 ráno a tak se ani vstávat před obědem mi moc nechtělo. Ale vyrazil jsem ještě za kuropění asi o půl jedenácté. Našel jsem šípky, umně poschovávané za tenkými holými větvičkami trní. Nasbíral jsem 2 hrsti a mám dost. Vlastně úplně všechno bylo takhle poschovávané a v minimálním množství. Výjimku tvořila silnice a její okolí asi do metru a půl. Tam bylo všecko! Teda pokud to tam vůbec bylo. Tam to ty potvory lesní chlupatý nežerou! Nasbíral jsem 15g krásného malďoučkého řebříčku do koprové polívky (ten jsem taky povinně sbíral do školy), 6 ořechů které jsem hltavě sežral po rozmlácení mezi lopatkou a šutrem a ani je nezvážil. Dál už jsem je nesbíral protože ostatní byly nedosažitelné, nebo promáčené a bylo úplně jasně vidět že si tam rochní divočáci.

A pak to přišlo.

Kopřivy, bochánky nádherných kopřiv! Kouknu do tabulky od Ivany, tam je že mám mít asi kilo kopřiv. To sežeru, jsem zachráněn! Miluju kopřivy! Ivana mě obratem však vyvádí z míry, že to není kilo kopřiv, ale sušené mleté mouky z nich a že kopřiv potřebuju skoro 4 kila. No dobrý, vezmu kosu a půjdu přes dědinu jako smrtka na kopřivy, jeden bochánek bude určitě stačit. Při shánění podložek na zvážení jsem pohledem zavadil o mačetu. Dobrý, aspoň nepojedu jak idiot s kosou na koloběžce...

Posečení kopřiv byla malina, krásně lehaly. Zdání. Inu, vyšel jsem ze cviku. Mačeta ostrá tak že holí a ještě jsem se o ni lehce říznul jak jsem ji zastrkával do futrálu (hlavně ža na tom mám VELKEJ nápis NESAHAT BEZ RUKAVIC!). Ale kopřivy kosí jen z půlky, drží jak přibitý. Co to? Inu zestárls chlapče, už ti dávno není 25, ani 35, už seš kovid rizikovej! Chce to švih! Doby kdys dal 8cm kmínek jedním švihem jsou nenávratně pryč abys věděl! No tak jsem to nějak požižlal a vznikla hromádka ani ne kilová z celého toho kopřivového bochánku.

Tak najít ještě 4 takový, abych měl předepsaný kalóryje. Přemejšlím co s tím a jak to dostat na váhu. A zoufale si uvědomuji, při pohledu na tu hromadu, s představou, že toho budu muset sežrat ještě 4x tolik. Ale pokosení kopřiv ukázalo poklad. Hrušky! Ten keř nad tím je kromě kyselých trnek taky hruška! Moje zlatý hruštičky!

Nasbíral jsem 2192g krásných zdravých padanek a zdrhl před komárama, na ani ne kilovou hromádku kopřiv jsem vyplázl jazyk a zakopnul do keřů. Nenávidím kopřivy! Píšu to Ivaně a doufám, že se pro ni nebudu muset vracet. Ta mi lakonicky odpoví, že umřu hladem, protože k těm hruškám musím sežrat ještě 2 kila kopřiv!

Kosit je už ale nejdu, už je tma, venku ještě lítá samej krvežíznivej upír a když budu mít hlad, vím kde je najdu. Jdu se posrat z těch hrušek.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Germanik1 »

Nejsem sběrač. Jsem lovec. Čtvrtek a pátek šly slušně štičky, 3 jsem vzal domů kolem 70 cm, celkem asi 10 chycených. Na sobotu jsem naplánoval "hladový pochod". Ráno jsem 2 hodiny chodil po lese a sbíral žaludy. Letos nic moc, ale asi 10 l kbelík. Po přebírání mi zůstala větší půlka zdravých, letošních. Neusušené se blbě loupou. Na zkoušku jsem 400 g vyloupaných honil po pánvi nad ohněm na zahradě. Postup na výrobu mouky vůbec nefungoval. Několik jsem zkusil rozžvýkat, šlo to polknout. Nezpracovany žaludy jsem dal sušit na rošty a hodlám pokus s výrobou mouky opakovat.
Jistota byly lískové oříšky, různých velikostí a tvarů. Také jsem naloupal 200 g, žvýkal jsem je po zbytek dne na zahnání hladu.
Asi 50 g ostružin, kvůli cukru, náhodně se raných na okraji lesa.
U silnice že stromů 2 jablka, tak 200 g, málo sladká. Ty jsem jedl navečer, když rodina šla do bramborového salátu s pečenou stikou na slanině.
Nasbíral jsem asi 100 vlašských ořechů napadanych na cestě za plotem u jedné samoty během odpolední procházky

2x jsem potkal srnčí, spoustu opeřenců, veverek, jednoho psa, několik koček na okraji chatové oblasti.
Všechno jsem prepočítával na jídlo. Večer jsem cítil příjemný hlad.

Závěr : Díky znalosti prostředí jsem měl možnost nasbírat dostatek materiálu. Zpracování jsem si povolil jen bez využití domácnosti a tam jsem narazil na časové potíže. Sušení, pražení a mletí je na dlouhý loket, i když mám ruční mlýnky z časů babiček. /odšťavňovací, mlýnek na ořechy, na maso...
Sběr hmyzu jsem odložil na neurčito, nějaké larvy lakonosců a zřejmě i chroustků letních v kompostu, mravenčích kukel atd mi sliny v ústech nedělají.
Ještě zkusím maceraci a zpracování koňských kaštanů, ale opět, musí trochu oschnout. Vyroba mouky z žaludů a kaštanů je mi jasná, ale asi víc než kaši s ořechy bych z toho nedovedl uvařit.

Je to super pocit, koukat se kolem sebe s jediným cílem, co sežrat. Ale pořád mne rozptylovala stvoření, co lezou, chodí, plavou a létají. Nejsem ideální sběrač
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Germanik1 »

Pro upřesnění, nmv kolem 340 m, okolí Slapske přehrady.
Udělám co musím
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Pěkně sis to zostřil. V podmínkách jsem neměla že si nemůžeš dát pečenou štiku ani že vynecháš vlastní kuchyň a budeš to dělat na koleně.
Pražení žaludů moc nefunguje, to jsme vyzkoušeli na druhém žaludovém workshopu. Zajímalo by mě ale, kde byla chyba že ti nefungovalo ani louhování zatepla. Čerstvé žaludy se nejlíp loupou co mám zkušenost když je před loupáním spaříš.
Mimořádně mě zajímá jaký postup máš na jírovec, koňské kaštany. Pídím se po něm už spoustu let. Mám nějaké obecné informace o louhování, ale tady jde na rozdíl od žaludů o saponiny (žaludy mají třísloviny). Ve skutečnosti jsou plody jírovce ohledně obsahu saponinů jen kousek pozadu za mýdlovými ořechy a dají se používat na mytí nádobí a praní. Na jídlo však tolik saponinů vážně není zdravé. Tak bys mě uvedl do extáze, kdyby ses o svůj postup podělil.

Velmi děkuji skalnímu masožravci a lovci za snížení se ke sbírání plevelů. Stejně tak velmi děkuji obyvateli pustých končin Bacilovi za vystavení se riziku, že bude inzultován pro tašku se šípky hlídači vinohradů.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Germanik1 »

IMG_20211003_134517.jpg
asi 10 sousedů má jako já základní zahonek topinambur. Letos mají všichni za úkol obsadit alespoň 3-4 M2 ve svém okolí, nejlépe na 3 mistech
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Germanik1 »

Ty kaštany pošlu recept, když se mi podaří. Až bude pršet, mám v úmyslu nechat to proplachovat dešťovou vodou.
Udělám co musím
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Pošli a dej vědět jak to jde. Aby to nebylo jak u žaludů za studena že je musíš každý den pečlivě odrbat neb tam rostou jakési slizké věci. A taky vidím problém jak kontrolovat, že už jsou saponiny pryč. U žaludů se to dělá podle chuti.

Jo a jen tak mimochodem, topinambur je invazní rostlina a rozšiřovat invazky do krajiny zakazuje zákon.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Germanik1 »

To vím. Mimochodem lidolovci to sázejí prasatum už dávno. My na to vybíráme hluche koutky. Doufám že to zůstane jen kratochvilnou lahůdkou
Udělám co musím
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Stenny »

Na sběr vyrážím ráno, jen s nožem a batohem, protože survival, kamaráde! Jediné příležitosti, kdy mám takový hlad, abych okusoval rostliny podél cest, bývají na vandrech, kde zas nemám žebřík, česáček a lopatku. Těžko na poli, lehko na vandru, nebo jak je to přísloví. K tomu chci sbírat tak, abych to byl reálně schopen sníst, což znamená víc různých zdrojů. Z pěti kil jitrocele by žaludek neměl ani malou radost.
Jsem v listnatém lese, takže plán A je jasný: bukvice a žaludy. Jenže bukvice letos nejsou (byly loni), žaludy skoro taky ne, a ty, které se urodily, už sklidila černá zvěř. Za to by nějaké prase zasloužilo exemplárně sníst – když seberu odlovené prase, není to náhodou taky sběr? No nic. Sběr žaludů se podobá spíš houbaření, pobíhám pod duby už dvě hodiny a mám spíš velkou hrst než přebytky. Tohle nepůjde, čas na plán B:
Vyrazím směrem k mezi,
kde rostou černé bezy
snad něco k jídlu najdu
dřív než tu bídně zajdu.

Vítej, unavený poutníku! Studánka je vyschlá, bezinky ozobali ptáci, odpočiň si na paloučku a tiše zhyň hladem. Sklízím pár trsů bezinek, na které se opeřenci nedostali, a přemýšlím, co dál (Vzduchovka! Český vrabec! Prý nesmíme...). Je ještě o kus dál ta planá jabloň? Ba jo, zatím ji nikdo nepokácel. Češu pláňata, až mám pocitově dost, po cestě ještě svačím nějaké ostružiny, trny jsou gratis.
Louskám nožem žaludy, hromádka jader roste dost pomalu a začíná být jasné, že buď budu mít další nápad, nebo hlad, protože drtivá většina loňských žaludů je jalová. Nedá se nic dělat, plán C: přiostřuju kus bukové větve (digging stick, high-tech dovoz z Austrálie) a jde se na kachny. Teda na pampelišky, podle vzoru „koroptve střílené motykou.“ Dloubání jde překvapivě rychle, hromada v tašce přibývá utěšeně. Tohle už stačit musí, protože větší objem ani nesním.
K pozdnímu obědu vycházejí solené pražené odtaninované žaludy, jednoduchý kompot z pláňat a obludně hořký salát z pampelišek. Vaření, smažení... nic nepomáhá, podzimní pampelišky jsou prostě hořké. Kořeny s pálivou omáčkou sníst jdou, na listy nemám dost velký hlad. Stejně jsem přes 3000kcal, takže konec dobrý.

Den jsem přežil, hlad jsem skoro neměl, velké díky Ivaně za rady ke strategii sběru a za materiály. Tohle je kurz, za který bych nelitoval peněz. Asi poprvé v životě jsem se reálně najedl z nasbíraných rostlin.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Germanik1 »

S těma pampeliškama máš můj obdiv. Brrrr.....
Udělám co musím
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Byl by zde zájem o podobný kurz pro celou rodinu? Pokud by se aspoň čtyři pět rodin našlo, udělala bych. I když si popravdě řečeno myslím, že děcka budou až na výjimky spíš brzda než přínos.

Jenny:
Máš stále zájem?

Stenny, Del-in, Bacil, Germanik:
Ještě jednou všem díky za účast na pilotním běhu mého kurzu.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Stále mě to velmi zajímá, teď záleží jen na termínu a tvých podmínkách. Děti budou velká brzda, s tím počítám. Ale je to ideální příležitost, jak se může celá rodina něčemu přiučit a vyzkoušet si, jak by to v případě průseru bylo složité. Myslím, že po této zkušenosti si i děti budou více vážit plné lednice a zásob ve špajzu :chuckle
Kdo je připraven, není překvapen.
Nevinatko
Příspěvky: 45
Registrován: 07.11.2021 20:22

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Nevinatko »

Ano, prenastaveni nazoru a psychiky, to je hlavni prinos a je dobre ze se tyto kurzy delaji, pac menit nazory v ostre krizi uz muze byt hodne pozde. Ale to nic nemeni na faktu, ze ziskat denni potrebu kalorii sberacskym travozroutstvim, je v nasich podminkach nemozne.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Není to nemožné. Tři účastníci pilotního běhu to dokázali. Možná je to nemožné pro tebe.
Nevinatko
Příspěvky: 45
Registrován: 07.11.2021 20:22

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Nevinatko »

Min. 2500, ale spise radeji 3000 kCal denne, treba v tomto klimatickem obdobi, v nasi prumerne krajine ? A tak aby to nebyl pro zazivaci trakt sok, rozhozeni metabolismu, vyrazeni cloveka ? A tak aby zustal cas na dalsi nezbytne aktivity zcela nutne pro survivalove ziti ? Promin, ale to mi pripomina rady jak se maskovat v terenu proti termovizim. Samy o sobe fyzikalne ucinne, treba hruba izolacni folie, blato, apod. - ale v praxi pouzitelne velice omezene a jen prilezitostne za velice priznive shody okolnosti... Takze rikam, kurz takovy ano, ale na obeznameni se s tim ze si lze - do jiste miry !! - takto "prilepsit". Nekdy a nekde, ale nelze na tom stavet. Ne nadarmo treba velke vypravy minulosti, treba Lewise a Clarka, meli jako hlavni naklad strelivo. Ne lopaticky :)
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Stenny píše: 04.10.2021 13:51 Stejně jsem přes 3000kcal, takže konec dobrý.
Den jsem přežil, hlad jsem skoro neměl, velké díky Ivaně za rady ke strategii sběru a za materiály. Tohle je kurz, za který bych nelitoval peněz. Asi poprvé v životě jsem se reálně najedl z nasbíraných rostlin.
Neviňátko: Tys ty předchozí příspěvky nečetl? Nebo tomu nevěříš? Nebo ještě něco jiného? Účelem kurzu nebylo všechno to sníst (to je až pro pokročilé), přesto to někteří udělali a nikdo neříkal nic o nějakém šoku nebo vyřazení z provozu.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Germanik1 »

Jako jde to. Chce to ale hodně pokory, fakt představu nejhrubší nouze. Dostatek vody a času. Cílem je jen přežití, ne zásoba na válečné tažení. Já jsem lovec, sběrem jsem vždycky trochu pohrdal. Přesto si pamatuji asi ve 3 letech, jak nám babička dělala z pupavy kedlubnu atd. Obrazně řečeno, kde se uživí divoké prase, tam i člověk. Ale fakt hodně pokory. Žádný stejky z jelena to nejsou
Udělám co musím
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Survival kurz - nasbírej si svou denní spotřebu kalorií

Příspěvek od Ivana »

Jenny:
Urči si termín (víkend kdykoliv, všední den nejde 16.11). Mělo by to být později než zítra, abys měla čas na přípravu, protože ta je pro úspěch nejdůležitější.
Odpovědět